Yra bėdų, apie kurias gėda pasipasakoti net geriausiai draugei. Viena tokių – šlapimo nelaikymas. Ši būklė pažįstama beveik penktadaliui pasaulio moterų, tačiau apie tai jos tarp savęs tiek mažai kalbasi, kad, regis, nė viena tuo nesiskundžia. Į skaitytojų klausimus apie šlapimo nelaikymą atsako akušerė ginekologė Goda Jievaltienė.
Ar dalinis šlapimo nelaikymas tikrai yra problema? O gal ji dirbtinai sukurta, juk anksčiau apie tai mažai buvome girdėję, o dabar gydytojai sako, kad vos ne kas antra moteris nelaiko šlapimo…
Nėra tokio „dalinio“ ar „nedalinio“ šlapimo nelaikymo. Žmogus arba sulaiko šlapimą arba jo nesulaiko (epizodiškai ar nuolat). Juk negalima būti iš dalies nėščioms… Šlapimo nelaikymas – didžiulė problema. Literatūra pateikia labai skirtingus duomenis, kad nuo 8 proc. iki 37 proc. moterų nelaiko šlapimo.
Šlapimo nelaikymas „pirmauja“ tarp moterų lėtinių ligų:
Diabetu serga 8 proc. moterų
Depresija serga 20 proc. moterų
Hipertenzija serga 25 proc. moterų
Šlapimo nelaikymu skundžiasi iki 35 proc. moterų
Galbūt šlapimo nelaikymas – ne liga, o labiau būklė su savo medicininėmis, socialinėmis, psichologinėmis, seksologinėmis problemomis.
Tikslios statistikos apie šlapimo nelaikymą nėra, nes moterys vengia apie tai kalbėti, slepia savo bėdą. Vienos mano, kad tai gėdinga ir intymu, kitos galvoja, kad „tai natūralu senatvėje“, nes šlapimo nelaikė mama ar močiutė. Europoje, literatūros duomenimis, tik kas trečia moteris kreipiasi į gydytojus dėl šlapimo nelaikymo, o Japonijoje tik 4 proc. nelaikančiųjų kreipiasi pagalbos. Žodžiu, statistika priklauso ir nuo mentaliteto.
Mūsų žurnalas skirtas jaunoms moterims, auginančioms mažus vaikus, todėl pakomentuokite, kiek šiai amžiaus grupei aktuali šlapimo nelaikymo problema? Ar tai susiję tik su gimdymu? Ar gali šlapimo nelaikyti negimdžiusi moteris?
Skiriami du šlapimo nelaikymo tipai.
Pirmasis – dirglioji šlapimo pūslė. Priežasčių gali būti labai įvairių: dėl inervacijos sutrikimų, dėl raumenų pakitimų ar visai neaiškių. Moterys skundžiasi, kad dažnai ir po mažai šlapinasi, užeina staigus noras šlapintis, dažnai po mažai šlapinasi naktį. Šis nelaikymo tipas gali būti ir visai nesusijęs su gimdymu.
Kitas nelaikymo tipas – įtampos šlapimo nelaikymas. Priežastys: šlaplės judrumas ir (rečiau) – tikrasis sfinkterio nepakankamumas. Literatūros duomenimis, 1 iš 7 moterų pasaulyje kenčia dėl įtampos šlapimo nelaikymo. Šis šlapimo nelaikymo tipas gerokai dažnesnis, nei pirmasis. Gimdymas irgi turi reikšmės, nes pažeidžiama ne šlaplė, o palaikomasis „aparatas“, t.y. nebėra kas šlaplę tinkamai palaiko, dėl to ji pasidaro labai judri. Tokios moterys skundžiasi, kad šlapimas išteka kosint, čiaudint, juokiantis, tai yra tada, kai pilvo presas spaudžia šlapimo pūslę iš viršaus, o apačioje nėra „tinkamos atramos“, nes raiščiai, raumenys, fascijos arba ištampyti, arba pažeistas jų vientisumas.
Gali būti ir mišrus šlapimo nelaikymas, kai vienam žmogui būdingi abu tipai.
Ar šlapimo nelaikymas – tik vyresnių moterų bėda?
Tikrai ne. Šlapimo nesulaiko apie 5 proc. mergaičių iki 14 metų, iki 10 proc. 15-24 metų merginų, iki 17 proc. 25-34 metų moterų ir iki 40 proc. vyresnių nei 34 metų moterų.
Kaip suprasti, kad moteris jau nebelaiko šlapimo – juk kartais juokiantis ar čiaudant išbėga šlapimo lašelis, ar tai jau liga? Žodžiu, kokios yra normos?
Kaip minėjau, normų nėra. Juk nebūna „truputį“ nėščių. Jei čiaudint išteka lašelis šlapimo, vadinasi, jau yra šlapimo nelaikymas.
Ar tai pagydoma bėda? Ar po gimdymo šlapimo nelaikanti moteris kentės nuo šios bėdos visą gyvenimą?
Tai gali būti visiškai pagydoma būklė. Tik, priklausomai nuo šlapimo nelaikymo tipo, gydymas skirsis. Juk skiriasi ir šlapimo nelaikymo priežastys.
Ką daryti, kad taip neatsitiktų? Koke yra šios patologijos rizikos veiksniai – gal tai paveldima?
Yra tyrimų, įrodančių, kad audinių savybės paveldimos, tad įtampos šlapimo nelaikymas gali būti diagnozuotas ir močiutei, ir mamai, ir dukrai.
Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?
Pirmoji pagalba yra įklotai, jie gali padėti, kai žmogus nenori ar dėl įvairių priežasčių negali gydytis. Po gimdymo labai svarbios tarpvietės raumenų treniruotės,dar vadinamos Kėgelio pratimais. Jos sustiprina raumenis, taip geriau palaikoma šlaplė. Moteris turi įtempti tarpvietės raumenis, suskaičiuoti iki 9 ir lėtai atleisti. Tokių pratimų reikėtų atlikti apie 50 per dieną. Efektas pasireiškia po 6-8 savaičių. Ar teisingai atlieka pratimą moteris gali pasitikrinti šlapindamasi: reikia taip įtempti tarpvietės raumenis, kad šlapimo čiurkšlė sustotų. Keliant didelį svorį visoms moterims reikėtų įtempti tarpvietės raumenis.
Šlapimo nelaikymas gydomas vaistais, chirurginiu būdu, pakaitine hormonų terapija, fizioterapinėmis procedūromis.
Ačiū už atsakymus.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“