Naktinis šlapimo nelaikymas – išbandymas net patiems kantriausiems tėvams ir… patiems vaikams. Laimei, dažniausiai ši problema išsprendžiama maždaug per 12 savaičių, reikia tik žinoti, kada ir ko imtis. Tikimės, kad jums padės ši paramos programa.
1. Problema dažna, jūs ne vieni.
Tėvai mielai pasakoja apie vaikų dantukų dygimą, slogas ir viduriavimą, o apie naktinį šlapimo nelaikymą retai kuris išsiduos. Susidaro klaidingas įspūdis, kad šios problemos nėra, o iš tikrųjų šlapimo nelaikymas – labai dažna problema, kuri kamuoja net 8 proc. suaugusiųjų ir vaikų. Nesunku suskaičiuoti, kad vien Lietuvoje šlapimo nelaiko 300 000 gyventojų. Šlapimo nelaikymas – bet kokio šlapimo kiekio nevalingas ištekėjimas iš pūslės, žmogui gali ištekėti keli lašeliai, o gali išsituštinti visa pūslė, ir abiem atvejais tai bus šlapimo nelaikymas. Žinoma, vaikai iš to trečdalio milijono sudaro mažą dalelę, bet vis tiek nemanykite, kad enurezė aktuali tik jūsų šeimai, – net 20 proc. vaikų, sulaukę 5 metų, naktį vis dar šlapinasi į lovą. Jūs to nesužinosite, nes tėvai, auginantys vaiką-šlapuką, nesipasakos.
2. Iki 5 metų tai nėra problema.
Per pirmus 5 gyvenimo metus visiškai susiformuoja refleksų lankas, kuris atsakingas už noro šlapintis pajautimą, signalo nusiuntimąį smegenis ir smegenų atsaką – šlapinimosi mechanizmo įjungimą.Tiek dieną, tiek naktįvaikas gali šlapintis nekontroliuojamai iki 5 metų, ir tai nebus problema. „Kiekvienam vaikui šis lankas susiformuoja skirtingu metu, vieniems anksčiau, kitiems vėliau, tačiau iki 5 metų tėvams nesiūlau išvis kelti šios problemos.
Nuraminimui galiu pasakyti, kad mano pačios vaikas iki 4,5 metų pasišlapindavo į lovą, tačiau, sulaukus 5 metų, ši problema baigėsi“, – sako gydytoja Jurga Misevičienė.
3. Nebarkite vaiko – jis nekaltas!
Kartais šlapimo vaikas nelaiko dėl įgimtų šlapimo sistemos ar nervų sistemos formavimosi ydų, kurias gali tekti gydyti chirurgiškai. Tačiau dažniausiai numatyti, ar vaikas sirgs enureze, galima tada, jei šeimoje yra sergančiųjų šia liga. Jei abu tėvai turėjo šią problemą vaikystėje, tikimybė, kad turės ir jų vaikas – net 77 proc. , o jeigu vienas iš tėvų – 44 proc. O jei abu tėvai šios problemos neturėjo? Tuomet vis tiek yra 15 proc. tikimybė, kad vaikas ją turės. Stebint kūdikio ir mažo vaiko šlapinimosi ypatumus, neįmanoma nuspėti, ar jis turės enurezę, ar ne, nes šlapimo pūslė dar labai maža ir tik jai augant auga gebėjimas sulaikyti šlapimą.
Tėvai privalo mokyti vaiką šlapintis, lygiai taip pat, kaip vaikščioti ar valgyti. Todėl jei vaikutis iki 5 metų nemokės pasiprašyti į tualetą dienos metu, tai gali būti ir apleistumo problema. Tačiau naktinis šlapimo nelaikymas – su valia ar įgūdžiais nesusijęs dalykas.
4. Nevilkinkite vizito pas gydytojus.
Tėvams tai sunku suvokti, todėl informaciją jie slepia, problemą vilkina, vizitą pas gydytojus atidėlioja. Dažniausia mintis – o gal vaikas pats išaugs? „Tenka konsultuoti vaikus, kuriems jau 9–10 ar dar daugiau metų, o iki šiol liga nebuvo gydyta. Kuo ilgiau liga uždelsta, tuo sunkiau išgydyti“, – sako gydytoja. Žinoma, vaikas gali ir „išaugti“ šią problemą, bet tokių spontaniško pasveikimo atvejų tėra 15 proc. per metus, vis dėlto kiti 85 proc. vaikų šlapinasi toliau. Matyt, spontaniški pasveikimai būna tuomet, kai baigia bręsti vaiko nervų sistema, tačiau ne visuomet enurezės priežastis yra nervų sistemos sutrikimas.
Gydytoja Jurga Misevičienė pastebi, kad, atsiradus sauskelnėms, enurezės problema glaistoma ir vilkinama vis ilgiau. „Tai blogai, nes enurezė išderina visą šeimą. Toks vaikas negali važiuoti į stovyklas, nakvoti pas draugus, kyla problemos keliaujant, atsiranda kompleksų, patyčių. Enureze sergančių vaikų mamos gerokai dažniau serga depresija. Dar blogiau, kai enurezės tėvai negydo, o vaiką žemina, bara, lygina su broliais ar seserimis“.
Kreiptis į gydytoja reikėtų net tada, jei 5 metų vaikas į lovą pasišlapina vos 1–2 kartus per mėnesį.
5. Pirmiausia išaiškinkite priežastį.
Jeigu jūsų vaikui jau 5 metai ir jis vis dar šlapinasi į lovą, pirmiausia kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis, esant reikalui nukreips vaikų urologo konsultacijai. Svarbu išsiaiškinti priežastį, todėl reikės atlikti keletą tyrimų, šlapimo, galbūt kontrastinę rentgeno nuotrauką, echoskopiją, urodinaminius tyrimus, tomografiją, magnetinį rezonansą. Gana dažnai berniukų enurezės priežastis gali būti anatominiai šlaplės, šlapimtakių defektai. Jei bus atmestos anatominės priežastys, vaiką toliau konsultuos neurologas, nes gali būti sutrikęs ar sulėtėjęs minėto refleksų lanko formavimasis. Yra ir trečia priežastis – sutrikusi šlapinimosi hormono, kuris išsiskiria naktį ir kurio funkcija yra sulaikyti vandenį organizme, sekrecija. Kai šio hormono išsiskiria per mažai, vanduo organizme neužsilaiko ir pašalinamas per pūslę. Tėvai patys priežasties nenustatys, todėl ir nežinos, kokiomis priemonėmis gydyti, o jos labai skirtingos. Tarkime, jei išsiskiria per mažai antidiuretinio hormono, vaikui reikės gydymo vaistais, jei yra anatominė problema – operacijos, o jei nesusiformavęs refleksų lankas – gali būti skirtas specialus žadintuvas.
„Tai ne mūsų įsivaizduojamas žadintuvas, kurį prisisukęs vaikas atsikels naktį šlapintis, o specialus drėgmės aliarmo žadintuvas, kuris tvirtinamas prie kelnaičių ar sauskelnių. Pradėjus tekėti pirmiems lašams, siunčiamas signalas smegenims atsibusti. Šį žadintuvą naudojant kiekvieną naktį pasiekiama riba, kai smegenys pabunda dar prieš pradedant tekėti šlapimui. Taip smegenys išmokomos atsibusti, kai pūslė prisipildo, nes dažnai enurezė ir būna dėl pūslės ir smegenų „nesusišnekėjimo“, – sako gydytoja Jurga Misevičienė.
6. Nesistenkite išlaikyti lovos sausos.
Pasak gydytojos, tiek sauskelnių segimas, tiek neperšlampamų paklodžių tiesimas užprogramuoja, kad lova tikrai bus šlapia. Kaip ir vaiko varymas vakare į tualetą, skysčių ribojimas ir kiti tradiciniai metodai. Visos šios priemonės tėra būdai apsaugoti lovą, tačiau nepadeda vaikui. „Jeigu norite apsaugoti čiužinį, galite pakišti po paklode neperšlampamą patiesalą, tačiau to neturi matyti vaikas. Kitaip siūsime vaikui žinią – tu sysioji į lovą, todėl mes dabar ruošiamės nakčiai, kad apsaugotume patalynę“, – sako gydytoja.
7. Tikėkite gydymo sėkme.
Jei bendradarbiaus visi trys – vaikas, tėvai ir gydytojas, – gydymo sėkmė beveik garantuota.Jeigu surandama priežastis, pritaikomas gydymas, vaikas tikrai pasveiks. Įgimtas patologijas galima išoperuoti, esant hormonų sutrikimui – skirti vaistus. Šiais atvejais problema išsprendžiama labai greitai. Kiek ilgiau užtrunka reflekso formavimas su drėgmės aliarmu – paprastai refleksas susiformuoja per 12 savaičių.
Naktinė enurezė kamuoja dvigubai daugiau berniukų negu mergaičių. Nors berniukai su šia problema susiduria dažniau, ligos sunkumo ir eigos skirtumų tarp lyčių neaptikta.
Tik 0,1 proc. enurezės atvejų nepavyksta išgydyti.
„Mamos žurnalas“