Vaikas gerokai dažniau pradėjo lakstyti į tualetą

cistitas

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Tikriausiai teko sutikti žmonių, kurie yra tiesiog savo šlapimo pūslės vergai. Patekę į naują aplinką jie iškart apsižiūri, kur artimiausias tualetas, o paskui varsto jo duris vos ne kas pusvalandį. Jiems sunku išsėdėti kine, o ką jau kalbėti apie ilgesnę kelionę autobusu. Tikėtina, kad šlapimo pūslė – silpnoji šių žmonių vieta. Visko gali būti, kad vaikystėje jie kentėjo nuo šlapimo pūslės uždegimų. Tie, kurie yra sirgę šia liga, žino, koks tai „malonumas“.

Serga net kūdikiai

Šlapimo organų uždegimu gali sirgti tiek suaugusieji, tiek vaikai. Tik suaugęs žmogus ar vyresnis vaikas pats pasako, kuo skundžiasi, o kūdikiui nustatyti ligą kur kas sunkiau.

Tyrimai rodo, kad mergaitės serga kelis kartus dažniau negu berniukai. Sirgimo dažnis labai priklauso nuo vaiko amžiaus, pvz., pirmaisiais gyvenimo mėnesiais berniukai serga 2-3 kartus dažniau negu mergaitės. Tiriant karščiuojančius kūdikius, šlapimo takų infekcija diagnozuojama 7,5 proc. atvejų.

Kodėl mergaitės serga dažniau

Moters šlaplė yra labai trumpa. Todėl bakterijos gali greitai ir lengvai patekti į moters šlapimo takus iš išorės. Vyrams šlapimo takų uždegimus paskatina prostatos ligos, akmenligė.

Infekcijos židinys gali vystytis šlaplėje, šlapimtakiuose, šlapimo pūslėje arba inkstuose. Net 70 proc. visų atvejų infekcijąsukeliabakterija escherichia coli. Rečiau ligą gali sukelti ir įvairios kitos bakterijos. Visos šios bakterijos normaliai gyvena žarnyne, bet šlapime jų neturi būti. Kai jos pakliūva į šlapimo takus, sukelia jų uždegimą.

Tėvai klausia, kaip infekcija pakliūva į šlapimo organus? Vaikams dažniausiai bakterijos patenka kylančiu būdu per išorinę šlaplės angą. Kadangi mergaitėms į šlaplę bakterijos iš išorės patenka lengviau, jos ir serga dažniau. Kartais užtenka tik neteisingai nusišluostyti užpakaliuką (ne nuo priekio atgal) ir jau galima „pasigauti“ infekciją.

Lėtinė liga

Kai šlapimo organų infekcija dažnai kartojasi, ji gali pereiti į lėtinę formą, sukelti inkstų audinio randėjimą ir inkstų funkcijos nepakankamumą. Vaikus, kuriems vis kartojasi ŠOI, reikia nuodugniai tirti, ar nėra įgimtų šlapimo organų anomalijų. Tokiems vaikams net 40-50 proc. atvejų randamos įgimtos šlapimo organų anomalijos (pvz., įgimti išsiplėtę šlapimtakiai), dėl kurių vis kartojasi liga ir randėja inkstų audinys.

Šlapimo pūslės uždegimas – cistitas

Jeigu uždegimas šlapimo pūslėje, tokia liga vadinasi cistitu. Ligos simptomai yra šie:

  • vaikas pradeda dažniau šlapintis;
  • šlapinantis skauda;
  • vaikui pradeda skaudėti pilvuką;
  • vaikas „padaro į kelnytes“ dieną, o to nebuvo anksčiau (atsiranda dieninis šlapimo nelaikymas);
  • baigiant šlapintis gali pasirodyti lašelis kraujo;
  • pakinta šlapimo spalva ir kvapas, šlapimas tampa drumstas;
  • kūdikiai tampa labai neramūs, pasišlapinę dažnai verkia;
  • gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra (37,5-37,7°C);
  • aptinkama laboratorinių pokyčių šlapime.

Vienam vaikui gali dominuoti tik vienas ligos požymis, kitam – visi ankščiau minėti simptomai.

Kiekvienam ligoniui liga gali pasireikšti skirtingai, todėl diagnozę gali patvirtinti tik apylinkės pediatras.

Kiek kartų vaikas per parą turi šlapintis, priklauso nuo daugelio priežasčių: vaiko amžiaus, maitinimosi įpročių, maisto pobūdžio ir išgertų skysčių kiekio. Vidutiniškai vaikas gali šlapintis 5-7 kartus per dieną, tačiau jeigu jis geria daug skysčių, šlapinsis tikrai dažniau, jei geria labai mažai – šlapinsis gerokai rečiau.

Jeigu infekcija patenka į inkstus

Jeigu infekcija patenka į inkstus, ji sukelia inkstų audinio uždegimą pielonefritą. Tai kur kas sunkesnė ligos forma, kurią dažnai nustato pavėluotai. Pagrindinis ir dažnai vienintelis skundas būna labai aukšta temperatūra (kūno temperatūra pakyla virš 38°C, gali siekti net 40°C). Tokiems vaikams dažnai nebūna jokių peršalimo simptomų – slogos, kosulio. Tad karščiavimo priežastis lyg ir neaiški. Tokiais atvejais visada reikia pagalvoti apie inkstų geldelių uždegimą – pielonefritą.

5 proc. vaikų iki metų karščiuoja ne dėl kvėpavimo organų infekcijų ar dygstančių dantų, o dėl pielonefrito. Vyresni vaikai gali skųstis pilvo bei juosmens srities skausmais, būna ryškūs bendros intoksikacijos simptomai – blogas apetitas, pykinimas, bendras silpnumas. Kartais prieš prasidedant pielonefritui, vaikai gali pasiskųsti ir dažnu bei skausmingu šlapinimusi, šlapimo spalva drumsta ir tik šiek tiek vėliau vaikutis sukarščiuoja.

Pasikartojantys pielonefritai gali sukelti inkstų audinio randėjimą ir inkstų funkcijos nepakankamumą.

Kaip surinkti šlapimą tyrimui

Įtarus šlapimo organų infekciją, būtina kuo skubiau surinkti vaiko šlapimą ir nuvežti jį ištirti į laboratoriją. Svarbu žinoti, kaip teisingai surinkti šlapimą. Reikia paimti rytinio šlapimo vidurio srovę į sterilų indelį (geriau vienkartinį), kurį galima įsigyti visose vaistinėse. Neteisingai surinktas šlapimas (pvz., į nesterilų indelį, ar ne iš vidurio srovės), gali iškreipti tyrimo rezultatą. Vaiką ryte apiplaukite, liepkite šiek tiek pasišlapinti į klozetą, tada tegul šiek tiek pasišlapina į naktinį puoduką, o šlapintis pabaigia vėl į klozetą. Puodukas turi būti švariai išplautas. Iš jo perpilkite šlapimą į sterilų indelį.

Dar šis tas

Kai vaikas labai dažnai laksto į tualetą – nori šlapintis kas pusvalandį, nebūtinai reiškia, kad jis jau susirgo. Vaikai gali norėti labai dažnai šlapintis (kas 10-15 min.) ne tik esant šlapimo organų infekcijai.

Kartais išsireguliuoja šlapimo pūslės raumenys, atsiranda vadinamoji šlapimo pūslės neuromuskulinė disfunkcija. Tačiau tuomet šlapinantis neskauda, vaikas nesiskundžia pilvo ar juosmens srities skausmais, nekarščiuoja.

Šlapimo organų uždegimai linkę kartotis. Per metus apie 40 proc. mergaičių ir 30 proc. berniukų liga pasikartoja. Uždegimas gali pereiti į lėtinę formą, kuri kartojasi 2-4 kartus per metus.

Nėra konkretaus recepto, kaip prižiūrėti vaiką, kad jis nesusirgtų šlapimo takų infekcija. Dažnai tokių ligų kartojimuisi turi įtakos genetiniai veiksniai. Tačiau reikia žiūrėti, kad vaikai neperšaltų, nesėdėtų ant šlapo pagrindo. Labai svarbu išorinių lytinių organų higiena kiekvieną dieną.

Pastebėta, kad dažnai tokių vaikų mama ar tėvelis irgi sirgo ar dažnai serga šlapimo pūslės ar inkstų uždegimais. Galima sakyti, kad tai paveldimas polinkis.

Ko klausia tėvai

Ar šlapimo takų infekciją būtinai turi lydėti temperatūra, skausmas?

Nebūtinai. Jeigu tai šlapimo pūslės uždegimas, pagrindinis ligos požymis – dažnas, skausmingas šlapinimasis. Gali pakilti nedidelė temperatūra. Nors gali ir nebūti šių požymių. Jei tai pielonefritas, mažylis labai karščiuoja. Kitų ligos požymių galima ir nepamatyti.

Vaikas labai dažnai laksto į tualetą – nori šlapintis kas pusvalandį. Ar dažnesnis vaiko šlapinimasis parodo, kad jis peršalo pūslę?

Nebūtinai. Vaikai gali norėti labai dažnai šlapintis (kas 10-15 min.) ne tik esant šlapimo organų infekcijai. Kartais išsireguliuoja šlapimo pūslės raumenys, atsiranda vadinamoji šlapimo pūslės neuromuskulinė disfunkcija. Tačiau tuomet šlapinantis neskauda, vaikas nesiskundžia pilvo ar juosmens srities skausmais, nekarščiuoja.

Ar tiesa, kad pūslė gali tapti silpnąja vieta – jei vaikas persirgo šlapimo pūslės uždegimu, tai ir sirgs ateityje?

Šlapimo organų uždegimai linkę kartotis. Per metus apie 40 proc. mergaičių ir 30 proc. berniukų liga pasikartoja. Uždegimas gali pereiti į lėtinę formą, kuri kartojasi 2-4 kartus per metus. Tačiau žmogus ŠTI gali sirgti tik vienintelį kartą gyvenime.

Kiek kartų per parą turi šlapintis vaikas?

Tai priklauso nuo daugelio priežasčių: vaiko amžiaus, maitinimosi įpročių, maisto pobūdžio ir išgertų skysčių kiekio. Vidutiniškai vaikas gali šlapintis 5-7 kartus per dieną, tačiau jeigu jis geria daug skysčių, šlapinsis tikrai dažniau, jei geria labai mažai – šlapinsis gerokai rečiau.

Sakoma, kad kai kurias ligas galima atspėti iš šlapimo kvapo. Pavyzdžiui, apsinuodijusio vaiko šlapimas skleidžia acetono kvapą, o sergančio diabetu – antaninių obuolių?

Ką nors atspėti tik iš šlapimo kvapo tikrai neįmanoma. Jei šlapimas yra labai tamsus, putotas, drumstas, aštraus kvapo – galima tik įtarti šlapimo organų infekciją ir kai kurias kitas ligas. Galutinį rezultatą pasako tik laboratorinis šlapimo ištyrimas.

Ką galima atspėti iš šlapimo spalvos?

Taip pat sunku atsakyti. Jei šlapimas drumstas, kaip minėjau, galima įtarti ŠOI, sergant tam tikromis inkstų ligomis, šlapimas būna rausvas. Jeigu tėvai pastebi pakitusią šlapimo spalvą, patys jie tikrai negali ir neturi nieko įtarinėti. Tiesiog jie privalo kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Kaip prižiūrėti vaiką, kad jis nesusirgtų šlapimo takų infekcija?

Konkretaus recepto nėra. Dažnai tokių ligų kartojimuisi turi įtakos genetiniai veiksniai. Tačiau reikia žiūrėti, kad vaikai neperšaltų, nesėdėtų ant šlapo pagrindo. Labai svarbu išorinių lytinių organų higiena kiekvieną dieną.

Ar silpna šlapimo pūslė paveldima?

Pastebėta, kad dažnai tokių vaikų mama ar tėvelis irgi sirgo ar dažnai serga šlapimo pūslės ar inkstų uždegimais. Galima sakyti, kad tai paveldimas polinkis. Nors kartais kiti šeimos nariai būna visiškai sveiki ir niekada nesirgę ŠOI.

Pediatrė Jolanta Bernatonienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


du + = 7

Kitos temos: