Gimė žiemą? Pavojus… perkaisti

daiva111

Daivos Sirvydienės nuotr.

Jei jūsų vaikutis gimė šildymo sezono metu (lapkričio-vasario mėnesiais), jo tyko du pavojai: šaltis lauke + neapsakomas karštis kambariuose.

Sunkiausias išbandymas laukia gimusių žiemą – tuomet temperatūra lauke būna žemiausia, o radiatoriai karščiausi. Ką daryti, kad vaikelis neperšaltų ar neperkaistų?

Lengviausia patarti: suplanuokite taip, kad kūdikis gimtų ne žiemą.

Atspariausi peršalimo-perkaitimo ligoms yra kūdikiai, gimę pavasarį, jie turi daugiausia laiko sustiprėti iki ateinančios žiemos.

Naujagimis „eina“ į lauką

Pagimdžius vasarą jau trečią dieną galima traukti su vaikeliu į lauką. Kaip elgtis, kai naujagimį iš gimdymo namų parsivežate žiemą? Pirmiausia pažvelkite, koks lauke oras: jei šalta, ūkanota, drėgna, tvyro rūkas, tikriausiai pati nenorėsite eiti. Drėgnas šaltis agresyvesnis nei sausas. Tad jei lauke šalta, bet sausa, galite ruoštis į lauką. Sąlyga viena: kūdikis turi būti išnešiotas, gimęs laiku, ir sverti ne mažiau, kaip 4 kg. Jei vaikutis šiek tiek anksčiau gimęs, mažesnio svorio, tuomet reikės dar 3-4 savaites palaukti namuose. Neurologiškai silpnesniam naujagimiui per sunku įveikti stresą dėl temperatūrų kaitos. O ir pačiam tvirčiausiam naujagimiui išėjimas į lauką yra tikras įvykis. Jam viskas nauja: garsai, ūžesiai, triukšmas. Todėl daugelis gydytojų rekomenduoja žiemą ir su sveikais kūdikiais pirmąjį mėnesį pabūti namuose, tik porą kartų per dieną kūdikį šilčiau aprengti ir iki galo atverti langus.

Kokia temperatūra pavojinga?

Mamos ryte dirsteli į termometro stulpelį ir apsisprendžia – eis su vaiku į lauką ar ne. Tačiau temperatūra ne visada yra tas rodiklis, į kurį reikėtų kreipti daugiausia dėmesio. Labiau reikia būti atsargiems dėl vėjo, jis daug pavojingesnis už šaltį. Gydytojai pataria – kartais ir esant nulinei ar net pliusinei temperatūrai vėjuotą dieną galima nužvarbti ar nušalti.

Kita vertus, neužmirškite, jog jūs pačios judate, einate, jums šilčiau. O mažylis lieka nejudrus ir vos ne kaip vėjarodis grumiasi su vėju. Pirmomis dienomis reikėtų numatyti labai trumpus pasivaikščiojimus, daugiausia – valandos trukmės.

Dar vienas STOP! Moterys, pasiilgusios parduotuvių, tampo kūdikius po prekybos centrus nė neįtardamos, kad labai rizikuoja apkrėsti mažylius bacilomis ir mikrobais.

Nešynės, vokeliai ir kombinezonai

Būkite itin budrios, jei pirmiesiems pasivaikščiojimams naudositės nešynėmis. Tabaluojančios ir gerai nepridengtos vaiko kojos gali lengvai nušalti. Geresnė išeitis: kūdikį tiesiog apskliausti savo po paltu. Žiemą patogūs vokeliai. Vokelyje kūdikis jaučiasi kaip šiltame kokone. Patogūs kombinezonai, kuriuose rankoms yra dvi įmovos, o kojoms – vienas lizdelis. Ten kojelės gali lengvai judėti, nenušalti. Žiemą patariama kūdikį rengti laisvesniais drabužiais, kada kraujas galėtų laisvai cirkuliuoti. Šilta kepuraitė būtina. Kūdikis, priešingai nei suaugęs žmogus, neturi plaukų, to apsauginio galvos kailelio.

Gerų idėjų, kaip aprengti kūdikį žiemą rasite ČIA

Pakanka šaltesniam vėjo gūsiui papūsti virš galvos, kad kūdikis peršaltų. Šaltis ir sausas oras erzina mažylio jautrią odelę, taigi prieš kiekvieną pasivaikščiojimą patepkite veidelį maitinamuoju apsauginiu kremu.

Žiemą pavojus… perkaisti

vežimėlis

Olesios Michalovskajos nuotr. www.michalovskaja.com

Europos šalių pediatrai teigia, kad dažniau kūdikių ligos susijusios su perkaitimu, o ne peršalimu. Karštis yra  kur kas pavojingesnis nei šaltis.

Neprirenkite kūdikio kambaryje pernelyg šiltai, vadovaukitės principu: „Kūdikį rengiu taip, kaip rengiuosi pati“. Dažnai mamos, norėdamos patikrinti, ar vaikas nesukaitęs, čiupinėja delniukus, kaktą. Delnai ir kakta neparodys tiksliai, ar vaikas perkaitęs. Tikslesnis būdas –  smiliumi paliesti kaklą ar užkišti pirštus už apykaklės ir paliesti nugarą. Kai kūdikiui akivaizdžiai per karšta, jo kakta prakaituoja, veidukas būna paraudęs, jis labiau nori miego, būna apatiškesnis nei įprastai, be priežasties verkia, gali net turėti temperatūros. Kai kūdikiui per šalta, jis daug miega, pirštų galai ir lūpos gali būti pamėlynavę.

Kuo šalčiau lauke, tuo labiau šildome vidų. Būtinai įsigykite termometrą vaiko kambaryje. Temperatūra turi būti apie 20 laipsnių. Lovelėje oras turi cirkuliuoti, todėl jos nereikėtų apkrauti užtiesalais, antklodėmis. Geriausiai vaiką iki metų migdyti specialioje šiltoje įmovoje-miegmaišyje. Čia bus pastovi temperatūra, besivartydamas nenusiklos, neužsimes antklodės ant galvos, o ir mamos miegas bus ramesnis.

Sausas oras kambaryje

Pernelyg didelis karštis kambary sausina orą, kuris labai alina nosies gleivinę. O ji ir yra tas pirmasis barjeras, neleidžiantis į organizmą prasiskverbti įvairiausiems mikrobams. Verta drėkinti kambario, kuriame gyvena kūdikis, orą.

Nerealu, kad didelis indas ar vonelė su vandeniu sudrėkins kambario orą. Mažas garuojantis paviršius labai mažai pagerins oro kondensaciją. Siūloma išeitis – mažylio kambaryje džiauti skalbinius, kurių niekad nestinga. Ryte juos visuomet rasite sausutėlius. Kiekvieną rytą vėdinkite mažylio kambarį, kaip ir visus kitus.

Atminkite

Jei šalta ir drėgna, į lauką geriau neikite. Jei šalta ir sausa, – eikite.

Jei kūdikis išnešiotas, gimęs laiku ir sveria ne mažiau kaip 4 kg, į lauką galite eiti po savaitės.

Jei vaikutis neišnešiotas, per mažo svorio reikės dar 3-4 savaites palaukti namuose.

Naujagimiui labiau už šaltį pavojingas vėjas. Vėjuotą dieną geriau į lauką neikite.

Žiemą kūdikių iki 3 mėnesių nesineškite į prekybos centrus.

Žiemą kūdikį renkite laisvesniais drabužiais.

Kai kūdikiui per šalta, jo pirštų galiukai ir aplink lūpas pamėlynuoja, vaikas ilgiau miega.

Kai kūdikiui per karšta, jo kakta rasoja, veidukas išrausta, gali pakilti temperatūra.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


3 + = aštuoni

Kitos temos: