Šią žiemą ir pavasarį viduriavimo infekcijos buvo tokios agresyvios, kad iškilo klausimas – gal mūsų vaikų imunitetai visai nusilpo, o sukėlėjai sustiprėjo? Kas bus kitąmet?
Pataria šeimos gydytoja Lina Orlovskaja
Kiekvienais metais situacija kartojasi
Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, vos atšalus orams gydymo įstaigas užtvindė noro- ir rotavirusinių infekcijų užklupti mažyliai. Šios infekcijos gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku, tačiau daugiausiai jomis sergama šaltuoju laikotarpiu. Kodėl? Kai šalta, šioms infekcijoms plisti susidaro palankios sąlygos, nes patekę į aplinką sukėlėjai ilgiau išlieka gyvybingi. Be to – šaltuoju metų laiku daugiau būname uždarose, prastai vėdinamose patalpose, vaikai lanko kolektyvus (darželius, mokyklas, būrelius), visos pramogos persikelia iš lauko į žaidimų kambarius, prekybos centrus, kino teatrus. Tad kontaktas tarp vaikų bei suaugusiųjų būna artimesnis, o imunitetas šaltuoju metų laiku – silpnesnis.
Neturėjo kontakto, o susirgo
Žarnyno infekcijos plinta greitai ir veržliai, taip yra dėl sukėlėjų ypatumų bei plitimo būdų įvairovės. Užsikrėsti galima per bendro naudojimo daiktus buityje – indus, valgymo įrankius, žaislus, durų rankenas, rankšluosčius, neplautas rankas. Taip pat per termiškai neapdorotą maistą, nepakankamai švariai nuplautus vaisius ir uogas, užterštą vandenį. Vienas platintojas, pavyzdžiui, darželyje, gali apkrėsti visą grupę.
Užkratas dažnai plinta „ne iš blogos valios“, nes noro- ar rotavirusine infekcija jus gali užkrėsti žmogus, net neįtariantis, kad tuoj susirgs (užkrėsti galima jau prieš kelias dienas iki simptomų pasireiškimo).
Žarnyno virusų niuansai
Kai šeimos nariui nustatoma virusinė žarnyno infekcija, nėra didelio skirtumo, kaip konkrečiai ji vadinasi. Viena nuo kitos šios infekcijos šiek tiek skiriasi, bet gydymas taikomas toks pats – simptominis, nepriklausomai nuo ligos sukėlėjo. Gydymas gali šiek tiek skirtis tik priklausomai nuo simptomų, ligos sunkumo ir trukmės.
Tiek noro-, tiek rotavirusinės infekcijos metu pasireiškia bendras silpnumas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas, viduriavimas, pilvo skausmai. Noroviruso sukeltai žarnyno infekcijai būdingas intensyvesnis vėmimas, trumpesnis ar mažiau atkaklus karščiavimas bei mažiau išreikštas viduriavimas. Esant rotavirusinei infekcijai, karščiuojama ilgiau, viduriuojama ilgiau, intensyviau.
Rotavirusine infekcija dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai iki 5 metų. Suaugusiesiems ši infekcija dažniausiai praeina lengva forma. Tuo tarpu noroviruso infekcija serga tiek maži vaikai, tiek suaugusieji.
Rotavirusine infekcija dažniausiai sergama ilgiau, 3–8 paras, norovirusinė infekcija paprastai užtrunka trumpiau – 2–2,5 paros.
Adenovirusinė infekcija truputį skiriasi nuo noro- ir rotavirusinių. Ši infekcija kiek dažniau pasitaiko baigiantis žiemai, pavasarį ir vasaros pradžioje. Adenovirusai gali pažeisti ne tik virškinimo sistemą bei kvėpavimo takus, bet ir sukelti akių uždegimą, limfinės sistemos reakciją, itin atkaklų ir ilgalaikį karščiavimą, ausų uždegimą.
Kartais pasitaiko, kai vienu metu iškart užsikrečiama net keletu sukėlėjų, noro- ir rota- ar noro- ir adenovirusu. Tokius atvejus gydyti sunkiau, liga užsitęsia ilgiau, neapsieinama be hospitalizacijos bei gydymo lašinėmis infuzijomis.
Pagalba, kol pasveiks
Visos vaikų ligos yra nemaloni našta šeimai, tačiau žarnyno infekcijos – ypač. Skaudu matyti vemiantį ar viduriuojantį vaiką, nėra apčiuopiamos pagalbos, kuri sustabdytų virusą, kaip burtų lazdelė. Tačiau vaikui galime padėti (o ir privalome). Kuo mažesnis vaikas, tuo sunkiau jam ištverti žarnyno infekciją. Jeigu šeimoje tuo pačiu virusu užsikrės kūdikis ir paauglys, jų simptomai skirsis – kūdikis sirgs sunkiau. O jei užsikrės tėvai, jie gali net nesuprasti, kad persirgo.
Jei šeimoje – virusinė žarnyno infekcija, pasinaudokite šiais patarimais, atsižvelgdami į simptomus.
1.
Svarbus skysčių balansas.
Kai vemia ar viduriuoja kūdikis ar mažas vaikas, jo organizmas labai greitai dehidratuoja, todėl ypač svarbu kuo anksčiau pradėti atstatinėti skysčių balansą rehidratacijos tirpalais, skirtais vaikams. Ne mineraliniu vandeniu, ne sultimis ir ne arbatomis, o būtent rehidratacijos tirpalais. Vaikams skirti rehidratacijos tirpalai skiriasi nuo skirtų suaugusiesiems ne tik savo skoniu, bet ir sudėtimi, todėl naudokite būtent mažiesiems skirtus tirpalus. Girdyti juos reikia neskubant, po 5 ml (arbatinį šaukštelį) kas 10–15 min. Jei paskubėsite, vaikas gali jį tiesiog išvemti. Svarbu suprasti, kad net ir girdant skysčius teisingai, vaikas gali pakartotinai vemti, nes jo organizmą veikia žarnyne esančių virusų toksinai. Vėmimas nereiškia, kad reikia nutraukti girdymą tirpalu.
2.
Gydymas probiotikais – svarbu pasirinkti veiksmingus.
Kai vaikas viduriuoja, tėvai skuba pirkti gerųjų bakterijų. Tačiau reikia žinoti, kad paprasti probiotikai (papildai) nebus tokie veiksmingi, kaip gydomieji preparatai su probiotikais. Vaikui sergant žarnyno infekcija papildų nepakaks. Pagal pasaulines rekomendacijas viduriavimui gydyti geriausias pasirinkimas yra mieliagrybis Sacharomyces Boulardii. Įrodyta kad šio probiotiko preparatai kur kas sutrumpina viduriavimo trukmę ir dažnumą. Sacharomyces Boulardii turi patvirtintus veikimo mechanizmus, kurie turi gydomąjį efektą (yopač esant virusiniam viduriavimui), o ne tik absorbuoja toksinus.
Ligai pasibaigus, reikėtų dar kurį laiką tęsti gerųjų bakterijų kursą.
3.
Temperatūrą malšinkite vaikui įprastu preparatu – paracetamoliu ar ibuprofenu, parinkdami pakankamas dozes pagal vaiko svorį. Galioja tos pačios taisyklės, kaip ir esant kitam virusiniam susirgimui.
4.
Viduriavimo slopinimas.
Viduriavimą mažina preparatai, kurių veiklioji medžiaga diosmektitas. Jie sugeria į save žarnyno infekcijos sukėlėjus ir pasišalina iš organizmo kartu su išmatomis. Prieš pirkdami preparatą, pasitarkite su šeimos gydytoju.
Pagalba virškinimui – reikės ne kiekvienam.
Žarnyno infekcija sergančiam vaikui gydytojas gali duoti virškinimo fermentų su kiekvienu valgymu. Kurso trukmė turėtų būti apie 2 savaites. Ne kiekvienam vaikui reikės šio gydymo, todėl savo nuožiūra fermentų neduokite.
6.
Pilvuko skausmo malšinimas
Simetikono preparatai efektingai mažina pilvo pūtimą, su tuo susijusį diskomforto jausmą bei pilvo skausmus.
7.
Vėmimo slopinimas
Jei vaikas nesustodamas vemia profuziškai, kartais gydytojai skiria vėmimą slopinančių preparatų. Patys tokių vaistų nepirkite ir neduokite, nes nuolatos vemiantį vaiką būtina parodyti gydytojui.
8.
Dieta irgi svarbi
Vemiantis ar viduriuojantis vaikas nebus valgus, tegul pasninkauja, tikrai nieko nenutiks, jeigu 2–3 dienas jis gaus mažiau kalorijų. Jei vaikutis valgo, venkite riebaus maisto, pieno produktų, maisto, kuris skatina žarnyno peristaltiką ar pučia pilvą (termiškai neapdorotų daržovių, šviežių vaisių, vaisių sulčių, ankštinių daržovių, raugintų produktų). Pasiūlykite lengvai sukramtomo ir lengvai virškinamo maisto: neriebių sausainių, krekerių, gerai prinokusių bananų, maltos liesos mėsos patiekalų, gerai išvirtų makaronų, lengvų sriubų, košių.
Nepamirškite, kad simptomams pasibaigus vaikas dar nėra visiškai sveikas, neveskite iškart į darželį, dar kiurį laiką maitinkite dietiškai, duokite gerųjų bakterijų. Sustiprėti po žarnyno infekcijų prireikia 2 savaičių.
Susiję straipsniai