Žarnyno virusai prabudo. Patarimai, kaip neužsikrėsti, o jei jau užsikrėtėte – apsaugoti kitus

tualetas

Pexels.com

Per karantiną žarnyno infekcijų kur kas sumažėjo. Bet vaikų gydytojai sakė – netrukus jos sugrįš su dviguba jėga. Ar taip nutiko?

Dar kartą apie rankas

Kadangi senoji tema – virusiniai vaikų viduriavimai – vėl tapo aktuali, paprašėme vaikų ligų gydytojo dr. Algimanto Vingro atsakyti į kelis buitinius klausimus – kaip vienam vaikui užsikrėtus apsaugoti kitus šeimos narius nuo užsikrėtimo. Tik įspėjome, kad nebepasakotų apie tai, kaip svarbu plauti rankas, nes jau atsibodo. Pažadėjome, kad mūsų skaitytojai tikrai žino, jog rankas sau ir vaikams reikia plauti, plauti ir plauti. Senieji standartai (po lauko, prieš valgį, po tualeto) jau per maži, dabar rankas plauti siūloma bene po kiekvieno kontakto su paviršiais, net jeigu tai savų namų rankenos. Plaunant rankas su muilu, nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų.

Atsakymai į paprastus klausimus, jei šeimos viduriuojantis vaikas

Ar tikslinga mūvėti vienkartines pirštines? COVID-19 infekcija mus išmokė ne tik plautis rankas. Vaikai nustojo bijoti žmonių su medicinėmis kaukėmis, namuose atsirado vienkartinių pirštinių, dezinfekcinio skysčio. Šiais dalykais galima pasinaudoti, kai namuose yra žarnyno infekcijos užkratas. Tačiau atminkite – vis tiek reikės plauti arba dezinfekuoti rankas. Jeigu viduriuojančio vaiko patalynę, sauskelnes, drabužėlius keisite mūvėdami vienkartines pirštines, vis tiek prieš ir po turėsite nusiplauti rankas.

Kaip teisingai išmesti sauskelnes, ar tikrai negalima su jomis atlikinėti staigių judesių, kad nepasklistų užkratas? Sauskelnių keitimo tempas neturi reikšmės, nes dabar visos sauskelnės gerai sugeria turinį, kuris į jas pateko, ir jis neišsitaško. Šaltuoju metų laiku vaikų viduriavimo sukėlėjai dažniausiai yra rota- ir norovirusai. Esant 4–20°C temperatūrai, jie išlieka gyvybingi kelis mėnesius. Jie gana atsparūs buityje naudojamiems švelnaus poveikio plovikliams, tačiau greitai žūsta veikiami chloro turinčiomis, pvz., hipochlorito rūgšties, dezinfekuojančiomis priemonėmis, virinant. Todėl nešvarias sauskelnes tuojau pat po jų nuėmimo dėkite į plastmasinį kibirą su dezinfektantu, turinčiu hipochlorito rūgšties. Patvirtinta, kad vos per 1–2 minutes hipochlorito rūgšties dezinfektantai sunaikina ne mažiau kaip 99,99 proc. visų virusų, bakterijų, grybelių ir jų sporų bei daugeliui kitoms dezinfekcinėms priemonėms atsparių mikroorganizmų. Po kelių minučių sauskelnes išimkite iš minėto dezinfekcinio tirpalo, įdėkite į maišiuką ir išmeskite. Drabužėlius, patalynę ir kitus su ligoniu turėjusius sąlytį audinius dėkite į kitą kibirą su skalbimo miltelių tirpalu. Po to skalbkite skalbyklėje, nustatę 90°C temperatūrą. Dar geriau 15 minučių pavirinti su skalbimo priemone, o išdžiovintus skalbinius išlyginti karšta laidyne.

Ar galima vietoje rankų plovimo jas dezinfekuoti? Taip, galima. Higieninei rankų dezinfekcijai į delną įpilkite 3–5 ml priemonės ir įtrinkite rankas. Leiskite rankoms natūraliai nudžiūti per 30–60 sekundžių, papildomai plauti nereikia.

Paviršiai dezinfekuojami apipurškiant, mirkant, panardinant aplinkos temperatūroje. Sudrėkinus paviršių palikite priemonę veikti 1 minutę ir nuvalykite švaria šluoste (jei reikia). Patalpų dezinfekcijai naudokite dezinfekcinį skystį su šalto rūko purkštuvu.

Ar kaukių dėvėjimas namuose apsaugos nuo žarnyno virusų? Dauguma vaikų iki 5 metų nors kartą susiduria su rotavirusu. Užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu per nešvarias rankas ar įvairius sergančiojo ar besimptomio rotavirusų nešiotojo išmatomis užterštus daiktus. Taigi kaukių nešiojimas namuose nepadeda apsisaugoti, jei vienas iš šeimos vaikų pradėjo viduriuoti.

Kaip dėl pliušinių žaislų, kiek jie imlūs užkratui? Užsikrėsti viduriavimą sukeliančiais virusais labai lengva, nes jie ilgai išgyvena aplinkoje: ant bet kokių kietų paviršių, kuriuos paliečia ligoniukas neplautomis rankomis, – 10–15 dienų, o ant minkštų paviršių, pavyzdžiui, pliušinių žaislų, – iki 3 savaičių, pačiose išmatose – apie 7 mėnesius. Ūmiu ligos periodu sergantys žmonės virusą išskiria apie 7 dienas. Kadangi užkrečiamoji dozė maža, o virusas labai gajus, jis greitai plinta kolektyvuose ir namuose tarp brolių ir seserų, jei jie žaidžia tais pačiais žaislais, naudojasi tais pačiais buities daiktais.

Kramtukai, plastikiniai žaislai – kiek tikslinga juos dezinfekuoti? Kai namie infekcija, jokiu būdu neduokite kūdikio kramtukų vyresniems broliams ir seserims. Visų žaislų, kuriais viduriuojantis vaikas žaidžia, dezinfekuoti neįmanoma spėti. Išeitis – sergančiajam duoti kelis plastikinius žaislus ir juos dezinfekuoti po 10 dienų, t.y. praktiškai tuo laiku, kai sergantysis nustoja išskirti viduriavimą sukeliančius virusus. Minkštų žaislų ligos metu neduokite.

Ar kovido apsisaugojimo metodai tinkami ir esant virusiniam viduriavimui (laikytis 2 metrų atstumo, nesikviesti svečių)? Jei pradėjo viduriuoti bet kurio amžiaus vaikas, pakilo temperatūra, pradėjo vemti, kokie dar svečiai. Jeigu vaikas jaučiasi gerai, bet viduriuoja, vis tiek jam svečių nekvieskite ir jo paties į svečius neleiskite. Būtina vengti kontaktų su kitais vaikais, nes juos pasmerkiate susirgti.

rankos

Pexels.com

Suaugusiesiems, slaugantiems viduriuojantį vaiką, reikia griežtai paisyti asmens higienos, o jei įmanoma, – namuose izoliuoti viduriuojantį vaiką nuo brolių, seserų ir senelių, nes vyresni žmonės imlesni infekcijai. Laikytis 2 metrų atstumo nuo ligoniuko neįmanoma, nes juk reikia jį pervystyti, perrengti, valgydinti, maudyti, migdyti. Viduriavimą sukelianti infekcija plinta nuo žmogaus žmogui per nešvarias rankas, kvėpuodami vienas nuo kito ja neužsikrėsite.

Kaip teisingai nuleisti vandenį, kai tualetu pasinaudoja sergantis vaikas? Kadangi infekcija gali plisti aerozoliniu keliu, po vėmimo nuleidžiant vandenį dalis virusų gali pakilti į orą ir nusėsti ant paviršių, rankų, maisto. Tad nereikia leisti stiprios vandens srovės po vėmimo. Po viduriavimo nuleidžiant vandenį tualete reikėtų uždaryti dangtį.

Gal yra liaudiškų priemonių, kurios namuose sustabdytų virusų plitimą? Kaip dėl česnako ar eterinių aliejų garinimo? Mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad česnakuose esantis junginys, vadinamas dialilftalato sulfidu, yra 100 efektyvesnis nei kai kurie populiarūs antibiotikai, kovojant su žarnyne infekciją sukeliančiomis bakterijomis. Nenustatyta, kad minėtas junginys efektyviai veiktų viduriavimą sukeliančius virusus. Česnakas, kaip maistas, visai netinka viduriuojančiam vaikui, nes dirgina virškinamąjį traktą. Eterinių aliejų, tarp jų ir arbatmedžio, garinimas šeimos narių neapsaugo nuo užsikrėtimo viduriavimą sukeliančiai virusais bei bakterijomis, nepalengvina susirgusiojo ligos eigos. Jie dezinfekuoja namų orą, tad sumažina galimybę užsikrėsti kvėpavimo takų infekcijomis, ypač jei namuose yra sloguojančių, čiaudinčių, kosinčių.

Ar vaiką vesti į lauką? Viduriuojančio vaiko savijauta gali būti įvairi. Jei viduriuojančio vaiko nepykina, temperatūra pakilusi nedaug, jis domisi aplinka ir žaidimais, su juo į lauką pusvalandžiui išeiti galima, tačiau nenutolkite nuo namų. Pabuvimas gryname ore gerina vaiko savijautą. Po pusvalandžio geriau sugrįžti ir, jeigu mažylis dar segi sauskelnes, jas pakeisti. Geriau, kad žarnyno infekcija sergantis vaikas lauke tiesiog pavaikščiotų ar pasėdėtų vežimuke, o ne liestųsi prie žaidimo aikštelės inventoriaus.

Ar yra gydymas? Jei viduriuojančio vaiko nepykina, temperatūra pakilusi nedaug, tada pagrindinė pagalba ir gydymas yra duoti pakankamai gerti ir kuo greičiau pradėti vartoti probiotikų.

Slaugantiesiems viduriuojantį vaiką irgi pravartu profilaktiškai vartoti probiotikus, nes yra padidėjusi rizika užsikrėsti. Probiotikai vartotini bet kokio viduriavimo metu, net nežinant jo priežasties, nes tai nėra vaistai, o priemonė, pasižyminti labai teigiamu antiuždegiminiu poveikiu. Klinikinių tyrimų duomenimis, probiotikų antiuždegiminis efektas pasireiškia greičiau, jei jų pradedama vartoti, kol viduriavimas neįsisiautėjo.

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


9 − du =

Kitos temos: