Kiekvieną pavasarį žurnale rašome apie viduriavimą sukeliančius virusus, kurie nuo kovo iki gegužės aktyviausi. Tačiau šiemet kilo klausimas – ar per karantiną vaikai viduriavo? Juk neinant į kolektyvus nėra pavojaus užsikrėsti?
Kalbamės su vaikų ligų gydytoju Vyčiu Lisausku
Kodėl sumažėjo rotavirusinių infekcijų
Tai, kad viduriavimą sukeliantys virusai (dažniausi – rota-, noro- ir adenovirusai) kada nors visiškai išnyks, yra iliuzija. Tai lengvai per nešvarias rankas ar maistą plintantys virusai, kurie gali išguldyti visą darželio grupę per kelias dienas. Nustatyta, kad šiais virusais galima užsikrėsti net aerozoliniu būdu, tai reiškia – tiesiog kvėpuojant, kai keičiame sergančio vaiko sauskelnes ar nuleidinėjame tualete vandenį. Žarnyno virusinės infekcijos sparčiai plinta kolektyvuose, lopšeliuose, darželiuose. Vaikai jiems labai imlūs.
Tačiau gydytojai mato, kad šių virusų atakos šiemet kur kas mažesnės. Taip yra ne tik dėl karantino ir vaikų izoliacijos, bet ir dėl kelių kitų priežasčių.
„Negalime pasakyti, kad žarnyno virusai išnyko, tačiau jų sukeltų ligų kur kas sumažėjo. Priežastys paprastos – šie virusai labiausiai plinta kolektyvuose, o vaikai dabar nebendrauja. Tėvai neina į darbą, todėl irgi neparsineša virusų. Sergamumas sumažėjo ir dėl to, kad dabar ypač akcentuojama rankų higiena. Nieko nebestebina rankų dezinfekavimas prekybos centruose, biuruose. Kalbant konkrečiai apie rotavirusą, tai padėtį labai pagerino į skiepų kalendorių įvestas skiepas nuo šios infekcijos. Dirbu ligoninėje, kur gydomi sunkiai sergantys rotavirusine infekcija vaikai, tad tikrai pastebiu skiepų naudą. Jauniems gydytojams gydyti sunkiai rotavirusiniu gastroenteritu sergantį vaiką yra retenybė“.
Kiek ilgai išsilaikys imunitetas
Nors naujoji kūdikių karta paskiepyta nuo rotavirusinės infekcijos, ši liga išliks aktuali. Kodėl? Pasak pašnekovo, šis skiepas efektyvus apie 85 proc., tad nėra garantijos, kad paskiepytas vaikas nesusirgs, tik tikėtina, kad jis sirgs kur kas lengvesne forma. Geriau būtų sakyti, kad skiepas saugo ne nuo rotavirusinės infekcijos, o nuo sunkių ligos formų. Kūdikiai šiuo metu skiepijami dviejų rūšių vakcinomis. Vakcina turi būti gauta iki pusės metų amžiaus, nes maži vaikai serga sunkiausiai.
„Kūdikiai serga sunkiai, nes jų imuninė sistema nėra susitikusi su rotavirusu, be to, kūdikiai nemoka… gerti. Kūdikio nei įkalbinsite, nei priversite gerti elektrolitų tirpalą, jeigu jis nenorės. Tokius kūdikius mes ir matome ligoninės skyriuje. Tėvai domisi, jei vaikas kartą persirgo rotavirusine infekcija, tai jau niekada ja nebe susirgs? Deja, ir čia nėra garantijos. Liga gali pasikartoti, nes yra įvairių viruso padermių. Įsivaizduokite, kad Rotavirusas – pavardė, o dar yra daug vardų“, – sako gydytojas.
Daug ką lemia tėvų sąmoningumas
Nesusimąstome, kad virusų plitimas tiesiogiai priklauso ir nuo tėvų sąmoningumo. Pavyzdžiui, tėvai nuvedą į darželį viduriuojantį vaiką arba išleidžia į kolektyvą dar iki galo nepasveikusį.
„Neveskite savo vaiko į darželį, jeigu jis viduriuoja. Būna, į klausimą, kiek dienų vaikas serga, tėvai atsako – užvakar viduriavo, nuvedėme į darželį, o šiandien jau sukarščiavo. Skystos išmatos, kurios yra netipiškos (nes tėvai pažįsta savo vaiką), jau yra „stop“ signalas – jokio darželio ar kito kolektyvo. Net ir vieną kartą vaikui suviduriavus reikia likti su juo namie ir jį stebėti. Gal darželyje jo būklė pablogės, jis pradės viduriuoti gausiai ir vandeningai, ir užkrės kitus sveikus vaikus?
Kitas dažnas, bet klaidingas poelgis, kai „pasveikęs“ vaikas iškart vėl išleidžiamas į kolektyvą. Taip, po savaitės vaikas bus kliniškai sveikas, bet dar platina virusą kitiems vaikams. Savaitę po pasveikimo sąžiningi tėvai turėtų vaiką palaikyti namuose“, – sako pediatras Vytis Lisauskas.
Jeigu vaikas vis dėlto užsikrėtė
Dažniausiai liga prasideda vėmimu, tada liga nusileidžia žemyn, vaikas sukarščiuoja ir pradeda viduriuoti, tampa vangus.
Kai vaikas suviduriuoja, skubame į vaistinę. Pasak pašnekovo, vaistininkas gali duoti gerų patarimų, tačiau geriausia pirma bent paskambinti savo gydytojui.
Virusiniai viduriavimai tęsiasi apie savaitę, kaip ir dauguma virusinių ligų, pavyzdžiui, mūsų gerai žinoma sloga.
Svarbiausias darbas viduriuojančio vaiko tėvams – atstatyti prarandamus skysčius ir elektrolitus, kurių vaikas netenka vemdamas ar viduriuodamas. Todėl pirmoji pagalbos priemonė – bandyti girdyti elektrolitų tirpalą. Šių tirpalų yra paruoštų suaugusiems ir vaikams. Vaikams reikia duoti tuos, kurie ir skirti vaikams. Skirtinga sudėtis parinkta ne šiaip sau, nes suaugusiųjų ir vaikų elektrolitų poreikis skirtingas. Dauguma vaikų elektrolitų tirpalą geria, nes jame yra nemažai gliukozės.
Paprastas vanduo elektrolitų neatstato, o jų išsiderinimas gali komplikuotis traukuliais.
Kai vaikas kategoriškai negeria elektrolitų tirpalo, reikia labai atidžiai jį stebėti – kaip dažnai šlapinasi, kaip jaučiasi. Jeigu vaikas šlapinasi perpus rečiau negu įprastai, šlapimo nedaug, jeigu tapo vangus, tada reikia arba tartis su gydytoju, arba važiuoti į ligoninę.
Dar vienas patarimas – neapkrauti sergančio vaiko virškinamojo trakto. „Mes nebėgiojame, kai sulūžta koja, taip ir dėl sergančio žarnyno. Jeigu žarnynas susirgo, reikia jį ir pasaugoti. Žinoma, valgyti reikia pasiūlyti, bet ne versti ar maldauti, kad suvalgytų. Vieną ar du maitinimus galima praleisti, jeigu vaikas atsisako. Maistas turi būti švelnus, nekeptas. (garintas kotletukas, košė, bananas). Jeigu kūdikis žindomas, tai reikia tęsti žindymą pagal vaiko poreikį.
Kai reikia, viduriuojančiam vaikui skiriame probiotikų“, – pataria gydytojas. Sergančio vaiko šeimoje svarbi higiena, kad nesusirgtų kiti šeimos nariai.
Ar viduriavimas išgydomas telefonu
Pediatras Vytis Lisauskas sako: „Nematant vaiko, sudėtinga konsultuoti telefonu, nors apie metus tai darau. Vaiko būklė turėtų būti vertinama apžiūrėjus. Tėvai, pasakodami apie vaiko savijautą, ne visada bus objektyvūs. Juk mamai ar tėčiui jų vaikas visada atrodo „geresnis ir gražesnis“. Be to, telefonu neįmanoma įvertinti vaiko odos elastingumo, akių įdubimo, momenėlio įkritimo (kūdikiui), negalima apžiūrėti, ar rankos ir kojos nėra šaltos arba marmuruotos, – visa tai rodo skysčių trūkumą“.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai