Daugkartinės sauskelnės yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori apsaugoti jautrią kūdikio odą ir aplinką nuo užteršimo šimtmečiais nesuyrančiomis vienkartinėmis sauskelnėmis.
Tačiau jau pats pavadinimas „daugkartinės sauskelnės“ sako, kad jas reikia kasdien skalbti, džiovinti, prižiūrėti, kad į jas neįsigertų šlapimo ir išmatų kvapas. Pagalvokite, ar pajėgsite tai padaryti?
Kiek nusipirkti
Dabar daugkartinių sauskelnių pasirinkimas didelis. Pirmos pasitaikiusios, ypač iš interneto parduotuvių, nebūtinai tiks jūsų mažyliui. Renkantis gamintoją, užtenka įsigyti vieną porą daugkartinių sauskelnių su joms pritaikytais 12–14 įklotų (po 6–7 mažesnius ir tiek pat didesnių). Tada išbandykite ir, jei patiks, nusipirkite daugiau.
Sauskelnės turi būti pagamintos iš natūralios medžiagos, pvz., iš ekologiškos medvilnės, jų audinys turi būti laidus orui, „kvėpuoti“. Kai kurių daugkartinių sauskelnių medvilnės audinyje gali būti dažiklių, baliklių, kvapiklių ar pesticidų likučių. Todėl svarbu pasirinkti ekologiškos medvilnės daugkartines sauskelnes.
Daugkartinės sauskelnės turi būti minkštos, nes tik tokios geriau prisitaiko prie mažylio kūno.
Pirmajam susipažinimui su daugkartinėmis sauskelnėmis praktiškiau yra pasirinkti mažesnio dydžio sauskelnes.
Kaip suprasti, kad netiko? Daugkartinės sauskelnės gali:
Peršlapti, dėl to teks keisti drabužėlius, kurių prireiks daugiau nei įprasta.
Kur kas padidinti kūdikio užpakaliuko apimtį ir dėl to teks ieškoti didesnių nei įprasta drabužėlių.
Nepatikti mažyliui tik dėl jam vienam žinomų priežasčių. Užsegus daugkartines sauskelnes, jis taps neramus, verks, blaškysis.
Naujagimiui geriau tinka daugkartinės sauskelnės, skirtos mažyliams iki 5–6 kg svorio. Skalbiant kas antrą dieną, naujagimiui reikia turėti apie 27 sauskelnes/įklotus. Visi mažyliai skirtingi, reikia stebėti, kiek sauskelnių ar įklotų sunaudojama per parą. Augant kūdikiui, sunaudojamų sauskelnių ar įklotų kiekis sumažėja.
Segėjimo niuansai
Daug mamų, auginančių ne pirmą vaiką, siūlo daugkartines sauskelnes naudoti, mažyliui nuo 3–4 mėnesių, nes pirmaisiais mažylio gyvenimo mėnesiais pritrūksta jėgų nuolat skalbti.
Daugkartines sauskelnes, kaip ir vienkartines, rekomenduojama keisti kas dvi valandas. Dažnas pervystymas saugo nuo odos sudirginimo, paraudimo, iššutimų, sumažina poreikį keisti drabužėlius. Kiekvieną kartą keičiant sauskelnes būtina kūdikiui leisti pabūti nuogu užpakaliuku.
Daugkartinės sauskelnės gali būti tinkančios visam kūdikystės laikotarpiui arba kelių dydžių. Dydis priklauso nuo kūdikio svorio. Mažesnis dydis, t.y. pirmas dydis, tinka 3–9 kg mažyliams, antras dydis – sveriantiems 9 kg ir daugiau.
Nepriklausomai nuo to, kokio dydžio sauskelnės bus pasirinktos, labai svarbu pasirinkti tinkamus įklotus. Sauskelnių įklotai būna kelių tipų: skiriasi sluoksnių skaičius, iš kokio audinio jie pagaminti. Jų galima įdėti daugiau nei vieną, priklausomai nuo poreikio. Įklotai, turintys daugiau sluoksnių, geriau sugeria drėgmę, tačiau yra storesni. Neretai verta įdėti papildomų įklotų, ypač jei kūdikis daug ir dažnai šlapinasi, arba ilgesnį laiką nėra galimybės pervystyti. Bambuko ir kanapių pluoštai pasižymi geriausiomis sugeriamosiomis savybėmis, turi antibakterinių ir antigrybelinių savybių ir nealergizuoja, todėl tinka turintiems jautrią odą mažyliams.
Sauskelnių įklotus prieš naudojimą reikia išskalbti, kad būtų aktyvuoti absorbuojantys sluoksniai. Įklotai skalbtini nenaudojant audinių minkštiklių, nes šie gali pabloginti skalbiamo pluošto sugeriamąsias savybes. Sauskelnių įklotai skalbiami įprastai – rekomenduojamas 40°C temperatūros vanduo, su pilna skalbimo programa. Geriausia džiovinti pakabinus, ypač lauke saulės atokaitoje. Nuolatinis džiovinimas džiovyklėje gali sutrumpinti įklotų tarnavimo laiką.
Daugkartinės sauskelnės skalbiamos ne aukštesnėje kaip 60°C temperatūroje su ekologiškais skalbimo milteliais, o vietoje minkštiklio galima naudoti acto rūgštį kartu su keliais lašais eterinio arbatmedžio aliejaus.
Jei kūdikis pasituštino ir sutepė sauskelnes, jas pirmiausia perplaukite šaltu vandeniu ir tik tada dėkite drauge su kitomis panaudotomis sauskelnėmis į dubenį ar kibirą. Vakare ar kitos dienos rytą, visas sauskelnes sudėkite į skalbimo mašiną. Įjunkite tik skalavimo šaltu vandeniu režimą, jei gamintojas nenurodė kito skalbimo būdo. Vanduo išskalaus šlapimą ir nemalonų kvapą. Jei kvapas išliko, pabandykite skalbti sauskelnes ar įklotus karštame vandenyje be skalbimo priemonių, bet su 1/3 puodelio geriamosios sodos ir 1/4 puodelio acto. Padarykite tai kelis kartus, kol vanduo taps bekvapis. Džiovinimas saulėje irgi padės panaikinti dėmes bei kvapus.
Daugkartinių sauskelnių privalumai:
Natūrali medžiaga suyra, neteršia aplinkos, nedidina šiukšlių kiekio.
Daugkartinių sauskelnių kaina nėra maža, tačiau investavus vieną kartą šiek tiek sutaupoma. Bet nereikia tikėti, kad kaštai bus kur kas mažesni, – geros kokybės daugkartinių sauskelnių kaina ir sąnaudos jų skalbimui gali prilygti vienkartinių sauskelnių kainai.
Natūralaus pluošto sauskelnės yra pralaidesnės orui, todėl jų padengtoje kūno dalyje palaikoma žemesnė temperatūra, nei segint vienkartines sauskelnes.
Daugumos gamintojų daugkartinės sauskelnės užsegamos lipdukais arba spaudėmis. Taip galima reguliuoti sauskelnės dydį – ji auga kartu su kūdikiu. Panaudojus vienam kūdikiui, jas galima perleisti kitam.
Pastebėta, kad dėvintys daugkartines sauskelnes kūdikiai greičiau suvokia šlapumo pojūtį ir dėl to lengviau pripranta prie puoduko.
Daugkartinių sauskelnių naudojimas gali būti naudingas sveikatai, ypač kūdikiams, sergantiems odos ligomis, pvz., atopiniu dermatitu. Alergiškų kūdikių oda gali reaguoti į tam tikrus audinius ar chemikalus, esančius vienkartinėse sauskelnėse. Perėjus prie daugkartinių sauskelnių arba rečiau naudojant vienkartines, gali sumažėti alergenų ir kitų dirgiklių poveikis.
„Mamos žurnalas“