Vaikas labai judrus, dažnai susižeidžia, neseniai bėgdamas trenkėsi į židinio kampą. Vasarą iš kiemo beveik kasdien grįžta žaizdotas. Kada jau vežti į ligoninę, kad žaizdas susiūtų, o kada dar galima gydyti namie?
Ar vežti siūti?
Kai žaizdelės paviršinės, su jomis nėra daug vargo. Įsidrėskimus, nubrozdinimus tiesiog nuplaukite švariu vandeniu, odą aplink žaizdą apvalykite dezinfekuojamuoju tirpalu, pačią žaizdą galite patepti gijimą skatinančiu geliu ir, jei reikia, uždėkite sterilų tvarstį.
Pamačius didesnę žaizdą, sunku reaguoti be emocijų. Gydytojai prašo – nepameskite galvos ir parodykite vaikui, kad nieko baisaus neatsitiko. Jei žaizda gilesnė, nuo jos kraštų reikia nuvalyti kraują bei purvą. Tai galima padaryti tekančiu vandeniu arba aplink žaizdą nuvalyti dezinfekuojamuoju skysčiu (svarbu, kad jo nepatektų į pačią žaizdą).
Esant kraujagyslių vientisumo pažeidimui, pagrindinis tikslas yra sustabdyti kraujavimą. Tam reikia žaizdą tamponuoti, uždėti spaudžiamąjį tvarstį ir pacientą kuo greičiau gabenti į ligoninę, kurioje yra chirurgijos skyrius. Jei žaizda nedaug kraujuoja, pakanka aptvarstytu steriliu bintu.
Jei žaizda gili ir žiojėja (žaizdos kraštai prasiskyrę), reikia važiuoti į artimiausią gydymo įstaigą, kur žaizdą susiūs. Susiūti reikia per pirmas 6 valandas nuo traumos, bet ne vėliau.
Ar klijuoti pleistru?
Ar žaizda kvėpuos, jei ją užklijuosime pleistru? Traumatologai nori nuraminti, kad šiuolaikiniai pleistrai kur kas skiriasi nuo senųjų. Dabar gaminami „kvėpuojantys“ pleistrai, kurie yra pralaidūs orui. Pleistrų šiais laikais yra įvairiausių – net tokių, kurie sugeria žaizdos sekretą. Pleistras – tarsi barjeras, apsaugantis gyjančią žaizdą nuo išorinės infekcijos, bet kartu ir leidžiantis žaizdai kvėpuoti. Kartais, jei žaizda yra atviroje vietoje, kurios neliečia drabužiai (pavyzdžiui, ant veido ar plaukuotosios galvos dalies), galima pleistro ir neklijuoti. Tačiau tuomet žaizdą reikia labai saugoti, neliesti nešvariomis rankomis, stengtis nesuprakaituoti, nebūti dulkėtoje aplinkoje ir t.t.
Ar kuo nors tepti?
Medikai rekomenduoja vaikams žaizdas tepti gijimą skatinančiais vaistais. Praktika rodo, kad mamos skaudžias vietas seniau tepdavo net vazelinu ar minkštinamuoju kremu, aliejumi. Minkštinamąja priemone odą reikia tepti tam, kad ji neišsausėtų, būtų elastingesnė, o norint užgydyti žaizdas, reikia naudoti gijimą skatinančius tepalus ar gelius. Namų vaistinėlėje pravartu turėti tokio, kuris dezinfekuoja, stimuliuoja gijimą, skatina odos audinių regeneraciją, tai labai svarbu, jei žaizda buvo gili ir jai užgijus gali likti randas.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“