Kaip išnaikinti utėles? Senovėje utėlių turėjimas tiesiogiai siedavosi su nešvara, higienos nesilaikymu, skurdu. Galbūt dėl to ir mūsų dienomis apie pedikuliozę – užsikrėtimą utėlėmis – kalbame puse lūpų. Bet utėlėmis galima užsikrėsti bet kur, dažniausiai vaikų kolektyvuose, vieniems nuo kitų. Jeigu iš darželio ar mokyklos vaikas grįžo kasydamasis galvą, nekaltinkite savęs. Utėlėmis gali užsikrėsti net ir labai švariai gyvenantys žmonės.
Kitas dalykas – kaip efektyviausiai ir per trumpiausią laiką jas išnaikinti?
Kaip jomis užsikrečiama
Jeigu kolektyve yra pedikulioze sergantis vaikas, jūsų mažylis gali užsikrėsti artimo kontakto su juo metu. Užteks apsikabinti, konstruojant lego suglausti galvas ar einant į kiemą pasiskolinti kepuraitę nuo saulės. Pagrindinis utėlių plitimo kelias – iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui, arba per šukas, plaukų šepečius, laikant galvos apdangalus šalia.
Kaip suprasti, ar vaikas turi utėlių?
Pirmiausia pastebėsite, kad vaikas dažnai ir aktyviai kasosi galvą. Dažniausiai staigus niežulys (tarsi įkandus uodui) atsiranda paausių, kaktos ar pakaušio srityje. Utėlės maitinasi žmogaus krauju, tad jų įkandimai nemalonūs, varginantys. Vaikas gali kasytis iki kraujo, o dėl nuolatinio kasymosi gali išsivystyti odos uždegimas.
Žinoma, galvą kartais niežti dėl sausos, sudirgusios odos, jei netiko ar sualergizavo šampūnas, atsirado pleiskanų. Kad atskirtumėte pleiskanų sukeltą niežėjimą nuo pedikuliozės, patikrinkite, ar ant plaukučių nėra glindų. Glindos paprastai būna prisitvirtinusios 1 cm atstumu nuo galvos odos, jos labai sunkiai nuimamos nuo plaukų, tad atskirti nesunku, tai utėlės kiaušinėlis ar pleiskana.
Greitoji pagalba, diagnozavus pedikuliozę. Kaip išnaikinti utėles?
Jei pastebėjote vaiko galvytėje „svečių“, nepanikuokite ir negąsdinkite paties vaiko. Pirmiausia visą galvą iššukuokite tankiomis, specialiai tam skirtomis šukomis. Iššukuotas utėles sunaikinkite, kad jos nenukeliautų pas kitus šeimos narius, po procedūros šukas gerai nuplaukite, galite ir dezinfekuoti acto tirpalu.
Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, kuri priemonė, naikinanti utėles, labiausiai tiktų jūsų vaikui. Jei po procedūros vaiko galvytėje vis tiek liko gyvų utėlių, įsitikinkite, ar laikėtės visų nurodymų, kurie minėti priemonės instrukcijoje. Procedūrą pakartokite dar kartą.
Utėlės turėtų būti naikinamos visiems užsikrėtusiems šeimos nariams. Reikėtų išskalbti ir patalynę, pagalves, rankšluosčius ne žemesnės nei 60ºC temperatūros vandenyje, pamirkyti dezinfekciniame tirpale visas šeimos šukas.
Ar pakaks vienos procedūros?
Kadangi glindos išsirita per 7 dienas, svarbu patikrinti vaiko plaukus bent kartą per 7 dienas po gydymo, kad įsitikintumėte, ar nėra naujų galvos utėlių. Kuo anksčiau aptiksite utėles, tuo mažiau jos pridės kiaušinėlių ir mažiau išplis pedikuliozė. Kai parazitų mažiau, juos lengviau išnaikinti.