Įvairios apklausos rodo, kad paaugliai skaito mažiau. Šis nuosmukis prasideda vidurinėje mokykloje. Mokytojai ir tėvai apleidžia vaikų skaitymo įpročius, vos tik jie išmoksta skaityti. Tada vaikai nuo mokymosi skaityti pereina prie skaitymo tik mokantis.
Kaip ir daugelis kitų gyvenimo įgūdžių, skaitymas yra įgūdis, kurį prarandame, jei jo nenaudojame. Nenustodami skirti laiko ir pastangų paauglių skaitymo įpročiams, skatiname juos tapti skaitytojais visam gyvenimui.
Stenkitės diskutuoti. Nepamokslaukite. Kartu su vaikais išsakykite idėjas, kaip skaityti daugiau. Toliau aptarsime būdus, kaip paskatinti paauglius daugiau skaityti.
- Susiekite skaitymą su pomėgiais ir interesais
Dauguma paauglių skaitymą mato kaip ruošimosi egzaminams ir mokyklos spaudimą. Todėl jie gali nustoti skaityti. Susietas su pomėgiais ir interesais skaitymas suteikia malonesnę patirtį.
Išsiaiškinkite, kas šiuo metu domina vaiką. Lengviau paskatinti paauglį skaityti apie jam aktualias temas. Taip jis gali sužinoti daugiau apie dabartinį pomėgį. Galbūt jis domisi žymių žmonių gyvenimais? Vagos knygynas siūlo paauglių pamėgtas biografijas. Geroje biografijoje pateikiami faktai apie žmogaus gyvenimą, įskaitant tai, ką jis nuveikė ir kaip pakeitė pasaulį. Biografinė knyga parodo, koks asmuo iš tikrųjų buvo, kaip jis elgėsi ir kaip į tai reagavo kiti. Tai leidžia suvokti, kaip formuojasi asmenybės. Šis klausimas itin svarbus bręstančiam paaugliui.
- Leiskite naudoti skirtingus formatus
Skaitymas yra įprotis. Kol vaikas turi įprotį imti ką nors skaityti, nesvarbu, ką ar kaip jis skaito. Dauguma tėvų nerimauja dėl vaikų praleidžiamo laiko prie ekrano. Tačiau daugeliui skaitymas įrenginyje gali būti puiki pradžia, vystant skaitymo įprotį.
Leiskite skaityti elektroniniame įrenginyje. Paaugliui gali labiau patikti toks formatas. Daugelis bibliotekų siūlo elektronines knygas ir žurnalus. Internetinės galimybės taip pat tiks ir tiems, kurie mėgsta grožinę literatūrą.
- Susipažinkite su autoriais gyvai
Jauniesiems skaitytojams bus įdomu stebėti renginį su vienu iš jų mėgstamų autorių. Renginiuose jie sužinos, ką autorius galvojo, rašydamas knygą. O jaunieji talentai gaus puikių įžvalgų, kuriomis galės pasinaudoti, rašydami savo knygas. Renginiuose taip pat malonu dalyvauti kartu, visai šeimai.
- Ieškokite knygų, paremtų filmais ir žaidimais
Paaugliui gali būti sunku žinoti, kokio žanro ar tipo knyga jam patiktų. Jei vaikas turi mėgstamą filmą, televizijos laidą ar žaidimą, ieškokite knygų pagal juos. Pavyzdžiui, jei jis mėgsta žiūrėti dokumentinius filmus, išrinkite pasaulio pažinimui skirtą knygą.
Taip pat neprašausite su tikromis istorijomis, kurios įkvėpė pastatyti filmą. Paaugliui knietės išsiaiškinti daugiau apie pagrindinį veikėją. Knygas apie išskirtines asmenybes rasite, paspaudę čia.
- Kalbėkitės apie knygas ir skaitymą
Skaitymas yra ne tik individualus užsiėmimas. Tai gali būti Jūsų ir vaiko bendras interesas. Leisdami vaikui matyti, kaip skaitote ir diskutuojate apie tai, parodote jam, kad vertinate skaitymą. Dalinkitės tuo, ką gaunate iš knygų.
Taip pat užduokite klausimus atžalai ir skatinkite diskutuoti. Sukurkite gilių pokalbių ir kritinio mąstymo aplinką. Diskusijos apie tai, ką paauglys skaito, gali padėti ne vienu būdu. Pavyzdžiui, disleksija arba ADHD sergantys vaikai mieliau pasakoja apie istoriją, o ne ją skaito. Padėkite mažiesiems išlikti motyvuotiems, duodami perskaityti trumpas ištraukas ir po to jas aptardami.
- Raskite vietas, kur būtų galima aptarti knygas
Padėkite paaugliui ne tik kartu kalbėtis apie skaitymą, bet ir pačiam susirasti erdvių, kuriose jis galėtų apie tai šnekėti. Pavyzdžiui, Goodreads arba populiariame TikTok tinkle #BookTok.
Paaugliai nemažai laiko praleidžia su draugais. Paklauskite, ar jų pokalbiuose įsiterpia temos apie knygas ir skaitymą. Paskatinkite kalbėtis apie tai, ką skaito, jei atžala jaučiasi patogiai su šia mintimi. Jei vaiko aplinkoje trūksta bendraamžių, su kuriais jis galėtų aptarti knygas, pasiūlykite nueiti į jauniesiems skaitytojams skirtą knygų klubą.
- Suraskite patrauklų serijų ciklą
Skaitytojai, kurie užsikabina už pirmosios serijos knygos, seks tuos pačius veikėjus ar temas daugelyje kitų knygų. Paaugliams, turintiems mokymosi ir mąstymo sutrikimų, naujos knygos pradžia gali pasirodyti bauginanti. Tačiau pažįstama serija padės lengviau suprasti tekstą ir sumažinti neigiamus jausmus, nukreiptus į naują skaitymo užduotį.
- Susiekite skaitymą su socialine medija
Jei vaikas mėgsta rašyti žinutes draugams ir skelbti pranešimus socialiniuose tinkluose, paprašykite jo atlikti keletą paprastų užduočių internete. Pavyzdžiui, paraginkite paauglį pradėti sekti tinklaraštį ir retkarčiais garsiai perskaityti įdomius įrašus. Arba paprašykite jo atkreipti dėmesį į pikantiškas knygų apžvalgas ir sudaryti suvestinę.
Dar keletas patarimų…
- Aprūpinkite namus įvairia skaitymo medžiaga. Aplink paauglį išdėstykite knygas, žurnalus ir laikraščius. Patikrinkite, kas dingsta, kad sužinotumėte, kas jį domina.
- Patys perskaitykite keletą paaugliams skirtų knygų. Jaunimo romanai gali suteikti vertingų žinių apie paauglius kamuojančius rūpesčius.
- Ieškokite būdų, kaip pripažinti paauglyje bręstantį suaugusįjį. Pasiūlykite jam suaugusiųjų skaitinių, kuriuos, Jūsų manymu, jis įveiks. Pavyzdžiui, šis kūrinys padės geriau suprasti, ką išgyveno žmonės siaubingu karo metu.
- Neretai paaugliai išgyvena sunkius laikotarpius. Jų metu sunku išlaikyti susidomėjimą skaitymu. Tokiu atveju gilinkitės į vaiką slegiančius rūpesčius. Knygą galite rekomenduoti kaip priemonę geriau suprasti savo jausmus.
- Jei paauglys yra dvikalbis, skatinkite skaityti abiem kalbomis.
Kokia yra kita skaitymo nauda?
Reguliaraus skaitymo savo malonumui nauda neapsiriboja vien raštingumu ir geresniais rezultatais mokymosi srityse. Grožinės literatūros skaitymas ugdo socialinius įgūdžius. Pavyzdžiui, empatiją. Paauglius įtraukiančius romanus siūlo vaga.lt.
Reguliarus skaitymas savo malonumui yra naudingas kognityviniu ir elgesio požiūriu. Jis didina ištvermę, reikalingą dėmesiui išlaikyti, atliekant sudėtingas užduotis. Šis gebėjimas gali padėti mokiniams susikaupti.
Skaitymas taip pat gali pagerinti psichologinę savijautą. Jis suteikia trumpą pabėgimą nuo streso ir moko reguliuoti emocijas.
US
Susiję straipsniai