Vaikščiodami po knygynus, bibliotekas rasite galybę įvairiausių knygų patiems mažiausiems. Jų gausa stebina įvairove, spalvomis, formomis, tad turbūt neretas klausimas, o kaip išsirinkti geriausias? Ir kaip vėliau jomis sudominti mažylius?
Eglė Baliutavičiūtė, Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų literatūros specialistė
Kokios knygos tinkamiausios patiems mažiausiems?
Vaikams iki trejų metų dažniausiai leidžiamos storo kartono, nedidelės ir užapvalintais kampais knygos – jos lengvos ir saugios mažiesiems. Kai kurios knygelės gali turėti ne tik paprastus storus lapus, bet ir įvairių judančių detalių, langelių, įklijuotų medžiagėlių ar kitokių interaktyvių elementų, kurių lietimas, judinimas ne tik įtrauks mažuosius, bet ir gali padėti lavinti jų smulkiąją motoriką. Taip pat kai kurios kartoninės knygos būna su garsais, tad vaikas gali klausytis muzikos ar išgirsti įskaitytą knygos tekstą.
Galima rasti net specialių nešlampančių maudymosi knygų, su kuriomis ne visiems vaikams patinkantis kasdienis ritualas gali tapti kur kas malonesnis.
Yra ir medžiaginių knygų, primenančių pliušinius žaislus, kurias itin smagu liesti, žiūrėti paveikslėlius ir galima palikti net mažylio lovelėje.
Geriau vengti knygų, turinčių smulkių išsiimančių detalių, tokios knygos skirtos vaikams nuo 3 metų. Žinoma, ir mažesniems galite leisti su jomis žaisti, bet tik prižiūrint suaugusiesiems, nes nestebimas mažylis gali bandyti detales įsikišti į burną ir užspringti.
Kaip sudominti mažylius knygomis?
Neretai tėvai skundžiasi, kad jiems nepavyksta vaikų sudominti knygomis, esą jie varto knygą atvirkščiai, žaidžia su knyga ir nesiklauso. Bet iš tiesų tai visiškai natūrali mažo vaiko reakcija į knygą – jei jam daiktas patinka, jis nori su juo žaisti, jį tyrinėti. O svarbiausia – nori tai daryti taip, kaip jam patinka ir kaip jis sugeba. Jei jums skaitant ar rodant knygelę, vaikas ją pats ima į rankas, visaip varto, įsižiūri į paveikslėlius, nori nešiotis su savimi, tai ženklas, kad vaikas knygas mėgsta ir jomis domisi. Be to, prisiminkite, kad vaikai net judėdami, iš suaugusiojo perspektyvos žiūrint, – nekreipdami dėmesio į skaitymą, iš tiesų gali kuo puikiausiai girdėti, kas jiems skaitoma.
Minėto amžiaus mažyliai dažniausiai nesugeba sutelkti dėmesio ilgiau, toks skaitymas gali užtrukti vos pora minučių, bet jį galite kartoti kelis kartus per dieną. Ruošdami vaiką miegui, galite pasirinkti ir ilgesnių knygelių ir jas paskaityti ilgėliau. Specialistai rekomenduoja skaitymui skirti bent 15 minučių per dieną.
Kaip skaityti? Skaitykite raiškiai, su intonacijomis. Skaitymą gali lydėti dainelės, deklamavimas, pasikartojantys garsai. Svarbiausia rodykite paveikslėlius, klausinėkite, pristatykite, kas pavaizduota, ką personažai veikia, kaip jaučiasi ir t. t.
Stenkitės skaitinius kiek įmanoma daugiau sieti su vaiko aplinka ir juslėmis. Mažųjų mąstymas dar labai konkretus, todėl jiems daug geriau įsimins knygelė, jei siesite jos turinį su jo patirtimis, su aplink esančiais daiktais ir pan. Pavyzdžiui, jei knygoje vaizduojamas kamuolys – duokite vaikui pačiupinėti tikrą kamuolį, jei rašoma apie lietų – pašlapinkite pirščiukus keliais lašeliais ar imituokite pirštų galiukais lietaus kapsenimą į vaiko delniuką ir t. t.
Skaitydami su 2–3 metų vaikais galite pradėti rodyti, kaip atrodo tekstas, kaip jis skaitomas (iš kairės į dešinę), galite pradėti rodyti dėmesį didesnėms raidėms, skaičiams, pristatyti juos vaikams, mokyti po truputį atpažinti, įsiminti.
Jei vaikas prašo, nevenkite skaityti tos pačios knygos. Kartojimas yra prasmingas: vaikai prisimena tai, ką pamiršo, išmoksta pasakojimą mintinai, girdėdami istoriją n-ąjį kartą, atranda vis naujų dalykų, perpranta tekstą ir iliustracijas giliau.
Kelios puikios knygos mažiesiems
Indrė Zalieckienė „Kapt kapt kapt“ (išleido Lietuvos nacionalinė biblioteka)
Šią knygelę nuo 2021 m. lapkričio 29 d. gauna kiekvienas Lietuvos naujagimis visuose Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose. Eiliuotoje kartoninėje knygelėje pasakojama apie lietaus lašelius, kurie krinta ant įvairių gamtos objektų ir ne tik – ant gėlės, snaudžiančios meškos, ant vaikelio nosies ir t. t. Su ūgtelėjusiais mažyliais pagal knygos tekstą galima atlikti net ir įvairias mankšteles, įtraukiant žygiavimą vietoje, lingavimą, rankų judesius.
Anna Milbourne, Stephanie Fizer Coleman „Paukščių lizdai: žvilgtelk vidun“ (išleido „Nieko rimto“)
Tai šviesi, žaisminga ir informatyvi pažintinė knygelė mažiesiems, leidžianti pamatyti, kaip gyvena įvairūs sparnuočiai. Joje yra langelių, skylučių, tad knygą mažiesiems bus smagu vartyti ir jie patirs daug netikėtumų, kai atvertę lapelį ar gėlės žiedą už jo išvys paukščiukus ir jų lizdelius.
Sam Taplin „Laikas miegoti, lokiuk“ (išleido „Baltos lankos“)
Miela iš švelni istorija apie lokiuką ir jo tėtį. Lokiukas dar nenori miegoti, nori eiti į lauką, pažiūrėti kaip šviečia žvaigždės. Jiedu išeina ir gėrisi naktimi, o meškiukas pakeliui užminga tėčio glėbyje. Na, bet jei jūsų mažieji nenuoramos miegoti neužsimanys, galės paskaičiuoti danguje švytinčias žvaigždes, kiekviename puslapyje jų nušvinta skirtingas skaičius (į knygelę įmontuoti šviesos diodai).
Natascha Rosenberg „Raudonkepuraitė“ (išleido „Skaitau nuo gimimo“)
Klasikinė pasaka pritaikyta mažiesiems skaitytojams, o kartoninė knyga papildyta slankiojančiomis detalėmis, kurios praplečia istoriją, jas smagu stumdyti, tai padės mažyliams suvokti, kaip veikia daiktai, padės suprasti atlikto veiksmo/pasekmės ryšį.
Christelle Chatel „Į kelionę“ (išleido „Vaiga“)
Smagi, žaisminga kartoninė knyga apie keliavimą! Ypač patiks vaikams, kuriems patinka mašinos ir keliauti. Knyga papildyta įvairių tekstūrų medžiagomis, kurias mažyliams bus įdomu liesti, tyrinėti, taip jie susipažins su skirtingais paviršiais ir jų teikiamais pojūčiais pirščiukams, supažindins su skirtingais paviršiais.
Daugiau informacijos apie skaitymą su mažaisiais ir knygų rekomendacijų
Jei ieškote daugiau informacijos apie skaitymo nuo pirmųjų vaiko dienų svarbą, geriausias knygas mažiausiems skaitytojams, daugiau informacijos ieškokite svetainėje knygustartas.lt bei „Knygų starto“ instagramo paskyroje.
„Knygų startas“ – tarptautine patirtimi paremtas ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas, kurio metu naujagimiams ir jų tėveliams dovanojamas ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlis. Projekto tikslas – užauginti Lietuvoje pirmą kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis prasideda nuo pat pirmų dienų, kartu skatinant skaitymą šeimoje ir padedant jauniems tėvams įsisąmoninti ankstyvojo skaitymo svarbą ir suteikiant jiems reikalingų priemonių ir žinių. Tai atspindi ir projekto šūkis: „Su kiekviena knyga – ūgteli karta!“
Projektą įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Skaitymo skatinimo programą koordinuoja ir jos įgyvendinimo stebėseną atlieka Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projekto partneriai: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė projektą „Knygų žiurkės prieš kompiuterių peles“ ir 2022 metams skyrė 5000 eurų.
Šis straipsnis įkeltas 2022 metų spalio 27 dieną.
[custom-related-posts title=”Susiję straipsniai” order_by=”title” order=”ASC” none_text=”None found”