Klausimai pediatrui, kuriuos dažniausiai užduoda tėvai 1

isblyskes-iliustr

Studijos „G foto“ nuotr.

Ar reikia apsilankyti pas okulistą 5 mėnesių mergytei, jei tėvo regėjimas geras, o mamai stipri trumparegystė?

Trumparegystė – gana dažna refrakcijos (akies gebos laužti spindulius) yda, verčianti vaikučius į tolį žiūrėti prisimerkus arba į daiktus žvelgti iš labai arti, kad juos ryškiau matytų. Trumparegiam vaikui gali skaudėti akis, dažniau skaudėti galvą, mirgėti akyse, tai praeina tinkamais akinukais koregavus šią ydą. Tiksliai pasakyti, kas sukelia trumparegystę, neįmanoma. Didelės įtakos turi paveldimumas. Pastebėta, kad trumparegystę turinčios mamos dukteriai gali būti dar didesnio laipsnio trumparegystė. Įvairios persirgtos infekcijos, virškinimo trakto ligos turi įtakos trumparegystės vystymuisi. Įgimta trumparegystė pasitaiko gana retai, dažniausiai ji atsiranda mokykliniame amžiuje ilgėjant akies ašiai. Jūsų atveju okulisto konsultacija reikalinga.

Kaip veikia kūdikio stuburą vaiknešėliai ir automobilių kėdutės?

Automobilių kėdutės ir vaiknešėliai gaminami pagal vaiko amžių, jie turi būti kokybiški. Automobilių kėdutes galima naudoti nuo gimimo, vaiknešėlius – kai kūdikis stipriai laiko galvytę. Jei jie naudojami pagal amžių ir saikingai, jei vaikas juose nebūna po kelias valandas be pertraukos, jie nekenkia, priešingai – gali turėti teigiamos įtakos stuburui ir raumenims vystytis.

Mano sūnui 2,8 m., jis beveik be paliovos žiemą vasarą serga sloga, kosėja. LOR gydytoja nustatė padidėjusius adenoidus, siūlo operuoti, bet jau beveik metus niekaip neištaikome 2 „sveikų“ savaičių, kad kraujo tyrimas būtų tinkamas operacijai. Kaip elgtis?

Yra daug priežasčių, galinčių sukelti slogą – tai peršalimas, prasidedančios infekcinės ligos, alergija (namų dulkėms, gyvūnų plaukams, žiedadulkėms), į nosį patekę svetimkūniai, nosies trauma, nosies gleivinės pažeidimas. Dar viena iš galimų slogos priežasčių yra adenoidai.

Mažiems vaikams sloga – viena iš pirmųjų gyvenime ligų ir sukelianti daug nepatogumų. Dažnai per šildymo sezoną dėl nepakankamos drėgmės kambariuose mažųjų nosyčių gleivinė pradeda burkti nuo sauso oro. Tuomet nosies gleivinė labiau pažeidžiama. Slogą ypač skatina skersvėjis, staigi aplinkos temperatūrų kaita.

Kadangi sloga nuolat tęsiasi, būtina koreguoti gyvenimo būdą, nes vien adenoidai negali būti „kalti“.

Jūsų atveju patarčiau nerengti vaiko per šiltai, maudyti 1-2 kartus per savaitę (ne dažniau), vartoti daugiau natūralių skysčių, valgyti reguliariai pilnavertį maistą, atsisakyti įvairių saldumynų, vengti „greito“ maisto, be abejo, kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, ypač šiltuoju metų laiku. Būna ir taip, jog vaikas alergiškas namų dulkėms. Didelės įtakos gerai vaiko sveikatai turi tėvų, artimiausių žmonių tarpusavio santykiai, jų santykiai su vaiku. Ten, kur būna nuolat sergantis vaikas, jokiu būdu negalima rūkyti. Vaikui reikia ramios, netriukšmingos aplinkos, švaraus oro, rytinės saulės, mažiau sąlyčio su cheminėmis naujovėmis ir didelėmis žmonių kompanijomis.

18 mėnesių vaikas išgėręs vitaminus atpila. Kaip teisingai sugirdyti?

Visų pirma reikia išsiaiškinti, ar papildomai skiriami vitaminų preparatai vaikui iš tiesų yra būtini.

Sveikam, gerai valgančiam vaikui, augančiam, kasdien maitinamam įvairiu maistu, kuriame yra žalių vaisių, daržovių, vitaminų duoti nereikia, išskyrus šaltuoju metų laiku vitaminą D3.

Jei vitaminų preparatai būtini, juos bandykite girdyti valgio metu, taip jie geriau pasisavinami ir toleruojami. Gali būti ir taip, jog būtent jūsų girdomas vitaminų preparatas netoleruojamas ir vaikas dėl to atpila. Tiesiog galite pabandyti kitus vitaminus. Jei vaikučiui tenka vartoti vitaminų preparatus ilgesnį laiką, būtina daryti mėnesio pertrauką.

Sūneliui 8 mėnesiai, bet dar neropoja, ar tai blogai? Kaip mokyti sūnų ropoti?

Ropojimu vadiname judėjimą į priekį remiantis rankomis ir kojomis (plaštakomis ir keliais). Suaugusieji paprastai taip nejuda. Šliaužiant liemuo liečia pagrindą (žemę, grindis), o ropojant jis būna pakeltas nuo žemės. Ropojimas kūdikiui – labai vertinga vystymosi funkcija, kuri puikiai lavina visą raumenyną, koordinaciją ir pusiausvyros reakcijas – visa tai, kas būtina vėliau, pradėjus vaikščioti. 8-9 mėnesių vaikutis jau išmoksta ropoti. Ropojimo laikotarpis trunka vidutiniškai 2 mėnesius. Yra kūdikių, kurie visai neropoja, o iškart atsistoję eina. Kodėl taip yra, nėra visiškai aišku.

Kūdikį skatinti ropoti verta. Tam reikėtų jį paleisti ant kilimo ir padėti mėgstamą žaisliuką toliau negu pasiekia ranka. Kartais prireikia net kelių savaičių, kol mažiukas priartės prie trokštamo žaislo.

Ar labai aukštas vaikas gali sirgti gigantizmu? Mano dukrytei 1,9 metų, o ji jau 94 cm ūgio.

O gal ji tai paveldėjo iš mūsų (aš 175 cm, vyras – 186 cm). Mano ir vyro mamos sako, kad mudu tokio amžiaus buvome gerokai žemesni. Kur tirtis dėl gigantizmo?

Dažniausiai vaikai ūgį paveldi iš tėvų. Jūsų mergaitės ūgio viršutinė riba yra 92 cm. Jos ūgis viršija viršutinę ribą. Dauguma vaikų, kurių ūgis per didelis, yra sveiki, ypač jeigu jų tėvai irgi aukšti. Dėl aukšto ūgio į gydytojus kreipiamasi daug rečiau negu dėl žemo. Pastebėta, kad dėl aukšto ūgio į gydytojus gerokai dažniau kreipiasi mergaitės nei berniukai. Labai didelio ūgio priežastys gali būti: įgimtos ligos (chromosomų anomalijos, įgimti sindromai), endokrininės ligos, centrinės nervų sistemos navikai (pvz., hipofizės).

Gigantizmas vaikams pasitaiko retai. Tai būna dėl hipofizės adenomos, sekretuojančios hormonus, turinčius įtakos ūgiui. Tai būna ryškus augimo greičio padidėjimas, neproporcingai didėja įvairios kūno dalys – plaštakos, pėdos, žandikaulis, nosis. Esant aukštam ūgiui, vertinama, ar taisyklingos kūno proporcijos, tėvų ūgiai, kūno svoris, stebima, ar ūgis didėja tolygiai.

Dėl šių problemų galima kreiptis į vaikų endokrinologą. Lietuvos vaikų endokrinologijos centras yra Kauno akademinėse klinikose.

Vaikučiui išoperavo adenoidus, bet po metų jie vėl ataugo. Ar vėl reikės operuoti? Vaikas dažnai serga, kvėpuoja per burną. Kodėl adenoidai atauga?

Adenoidai išveša dėl įvairiausių priežasčių, ne visos jos žinomos. Manoma, kad taip atsitinka dėl dažnų viršutinių kvėpavimo takų peršalimo ligų, alergijos, infekcinių ligų, gripo, blogos mitybos, prastų buities sąlygų. Įrodinėjama, kad kuo daugiau vaikas valgo saldumynų, tuo greičiau išveši limfoidinis audinys, kuris ir sudaro adenoidus. Paprastai adenoidai išveši 3-5 metų vaikams. Išvešėję adenoidai savaime nesunyksta, todėl jei jie yra dideli, reikia operuoti, nes vaikas negali normaliai kvėpuoti per nosį, ir dėl to kyla daug problemų.

Pašalinus adenoidus, jie neatauga, bet likusi nepašalinta limfoidinio audinio dalis gali vėl išvešėti. Taip atsitinka, jei nuskausminama tik vietiškai, ir vaikas operacijos metu muistosi, taip pat dėl individualios nosiaryklės anatominės struktūros. Tokiais atvejais gali nepavykti visiškai pašalinti adenoidų. Jei po operacijos vėl išveša limfoidinis audinys, dažnai dar kartą reikia operuoti. Vaikai ir suaugusieji turi kvėpuoti per nosį.

Kokia Jūsų nuomonė apie vaikštynes?

Vaikštynės fiziologiniam vaiko vystymuisi nėra reikalingos. Tai nėra būtinas daiktas auginant vaiką.

Vaiko raidoje yra ropojimas, stojimasis įsikibus ir teisingo žingsnio, o ne spyrimosi mokymasis. Tačiau dėl patogumo tėvams, trumpai, tai yra po 10-20 min. kelis kart per dieną, vaikštynėje gali būti tvirtai sėdintis vaikas, kai jau bando stotis ir žengti pirmuosius žingsnius.

Vaikštynė – kaip pagalbinė priemonė, tinka sergantiems cerebriniu paralyžiumi, pagijusiems po klubo sąnario displazijos, storuliukams vaikams, kurie bijo judėti. Jokiu būdu vaikštynėje esančio vaiko negalima palikti be priežiūros. Privažiavę su vaikštyne vaikai gali užsiversti aukščiau padėtus daiktus, karštus skysčius.

Į skaitytojų klausimus atsakė pediatrė Lina Maročkienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Klausimai pediatrui, kuriuos dažniausiai užduoda tėvai 1”

  1. 2018/01/24 at 08:48 #

    Sveiki mano dukrai yra 5men ir nuo vaka prasidejo neimanomi dalykai ji nuejo miegot kai priejau pamaciau kad ji atsalusi nejuda akis uzverstos bet kviepuoja puoliau ja purtit ir ji man po leto atsigavo

Palikite atsiliepimą


9 − = nulis

Kitos temos: