LIMFMAZGIŲ UŽDEGIMAS
6 metų dukra dažnai serga kaklo limfmazgių uždegimu. Kodėl? Gal trūksta vitaminų? Gydytojai skiria antibiotikų, nuo kurių ji dar labiau nusilpsta. Vienas uždegimas tęsiasi apie mėnesį.
Limfmazgiai – tai rausvai pilkos spalvos, apvalios ar ovalios formos 3-30 mm dydžio mazgeliai, padengti oda. Jų yra beveik visame organizme, išskyrus smegenis, kaulus ir kaulų čiulpus, pėdas ir plaštakas. Limfmazgiuose yra ląstelių, vadinamų limfocitais, sankaupos. Šios ląstelės – apsauginės, jos gamina antikūnus, o šie padeda organizmui apsiginti nuo įvairiausių mikrobų ar virusų. Šios ląstelės gali sulaikyti ir įvairias dulkes ar kitas kenksmingas dalelytes.
Vaikams, kurie dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis (sinusitais, tonzilitais, otitais), neretai padidėja kaklo limfmazgiai. Jie tampa matomi, kieti, kartais net skausmingi. Taip yra todėl, kad limfmazgiuose esantys limfocitai pradeda sparčiai daugintis, tam, kad kovotų su infekcija. Būtent limfmazgiuose stengiamasi sunaikinti virusus ar bakterijas, kad infekcija neišplistų organizme. Padidėję limfmazgiai rodo, kad pradėjo veikti organizmo apsauga, jo imuninė sistema.
Po ūminės ligos per keletą savaičių limfmazgiai sumažėja, o vėl susirgus, jie padidėja. Galbūt jūsų dukrytė dažnai serga kvėpavimo takų infekcijomis, todėl jos limfmazgiai ir padidėja. Jokiu būdu nereikia gydyti antibiotikais. Antibiotikus būtina skirti tik tuomet, kai limfmazgis supūliuoja, kai infekcija labai išplinta. Jei limfmazgį dengianti oda parausta, blizga, tampa skausminga, ligoniui pakyla temperatūra – tuomet būna pūlingas limfadenitas, kurį reikia gydyti antibiotikais.
Retai kada padidėję limfmazgiai gali parodyti kur kas rimtesnę ligą (pvz., kraujo). Visada, kai jums neramu dėl padidėjusių limfmazgių, būtina kreiptis į pediatrą ar kitą specialistą – vaikų infektologą ar hematologą.
Galbūt ir Jūsų 6 m dukrytė dažnai serga kvėpavimo takų infekcijomis, todėl ir matyti jos padidėję limfmazgiai. Jokiu būdu negalima to gydyti antibiotikais. Antibiotikus būtina skirti tik tuomet, kai limfmazgis supūliuoja, kai infekcija labai išplinta. Limfmazgį dengianti oda parausta, blizga, tampa skausminga, ligoniui pakyla temperatūra. Tai pūlingo limfadenito požymiai, jį reikia gydyti antibiotikais.
PAGAUSĖJĘS PRAKAITAVIMAS
7 metų sūnus vos atsigulęs ir užmigęs po kelių minučių būna šlaputėlis nuo prakaito. Pižama net prilimpa prie nugaros. Tyrimai geri. Kas jam?
Vaikai dažnai prakaituoja miegodami. Taip gali nutikti, pavyzdžiui, dėl netinkamos patalynės. Pastebite, kuo šilčiau apklotas vaikas, tuo jis miegodamas labiau blaškosi norėdamas nusikloti, iš po apklotų iškiša kojas, rankas. Vaikų medžiagų apykaita net miegančių yra greitesnė negu suaugusiųjų – gaminasi daugiau šilumos.
Jeigu vaikas prakaituoja, nors miega ne per šiltai užklotas, būtina pasitarti su apylinkės pediatru. Dažnai prakaituoja labilios nervų sistemos vaikai: užtenka vaikui pasidžiaugti, išsigąsti, susijaudinti ar supykti, jis tuoj pat suprakaituoja. Lėtinėmis infekcinėmis ligomis (pvz., lėtiniu tonzilitu, sinusitu) sergantys vaikai taip pat labiau prakaituoja. Persirgus virusinėmis ar bakterinėmis kvėpavimo takų ligomis (plaučių uždegimu, bronchitu, gripu), prakaitavimas gali tęstis net pusę metų. Prakaituojantį vaiką reikia kuo dažniau perrengti sausais drabužėliais, saugoti nuo skersvėjų, į lauką vesti, kai jis atvės, negalima duoti šaltų gėrimų.
Jeigu Jūsų vaikas jaučiasi gerai, nesiskundžia, tyrimai geri, stebėkite jo bendrą būklę.
VĖLUOJA DANTYS
Sūnui 1 metai 2 mėnesiai, jis turi tik 2 apatinius kandžius. Gal yra kokių vaistų, paspartinančių dantukų dygimą? Ar tai rimta?
Kai kurie kūdikiai jau gimsta su dantukais, tačiau daugeliui jie pasirodo 5-6 mėn. Dantys dygsta iki 2,5 metų. Vadinasi, seilėtų ir bemiegių naktų dar bus ne viena. Vienintelis dalykas, dėl kurio galite būti tikri – dantys vis tiek išdygs, nes jie susiformuoja dantenose dar prieš kūdikiui išvystant pasaulį. Manau, Jūsų kūdikiui nereikia jokių vaistų.
Ar sveika 4 mėn. kūdikiui duoti medaus (užtepti ant čiulptuko)?
4 mėn. kūdikis turi būti maitinamas motinos pienu arba adaptuotais pieno mišiniais. Kol kas jis dar neturėtų gauti jokio papildomo maisto. Juk neduodate vaikui cukraus, todėl ir medaus kol kas duoti nereikėtų, juolab kad medus daugeliui vaikų sukelia alergiją.
PORCIJOS DYDIS
Kiek pieno per vieną maitinimą turi išgerti 2,5 mėn. kūdikis? Mano sūnus išgeria 150 ml mišinio ir reikalauja dar. Ar duoti? Bijau permaitinti.
Tiek naujagimiai, tiek kūdikiai turi būti maitinami pagal poreikį, taigi – tiek kartų ir tokį kiekį, kiek nori. Natūralu, jei kūdikis vieną kartą valgo daugiau, kitą – mažiau. Kūdikis pats reguliuoja, kiek jam valgyti. Nuo 2 iki 4 mėn. kūdikio paros maisto kiekis yra apie 800-1000 ml.
Kiek 11 mėnesių vaikas per dieną gali išgerti parduotuvėje pirkto pieno? Mano Gytis išgeria daugiau negu pusę litro. Ar ne per daug? Dar norėčiau sužinoti, nuo kokio amžiaus galima nebevirinti pienuko?
Vaikams iki 1 metų amžiaus nerekomenduojama duoti parduotuvėje pirkto pieno. Geriau tinka adaptuoti pieno mišiniai.
500 ml pieno per dieną – tai normalu 11 mėn. kūdikiui. Svarbu, kad jis tikrai negertų jo daugiau, nes pienas trukdo organizmui pasisavinti kai kurias svarbias medžiagas (pvz., geležį), ir kūdikiai gali sirgti geležies deficito mažakraujyste.
Parduotuvėje parduodamas pienas paprastai būna pasterizuotas, taigi jo virinti tikrai nereikia.
ANGA ŠIRDYJE
11 mėn. dukrai nustatė atvirą ovaliąją angą širdyje. Kas tai? Liepė pasitikrinti po metų. Ar tai paveldima? Manos sesuo 13 metų buvo operuota. Ar gali dėl to vaikas skųstis nuovargiu, prakaituoti?
Kas 4-as žmogus turi neužakusią ovaliąją angą, bet ją pridengia pertvaros raukšlė (vožtuvas) ir ji neveiksminga. Priešdėlių pertvaros defektas (PPD) – tai viena dažniausių įgimtų širdies ydų. Ji dažniau pasitaiko mergaitėms nei berniukams.
PPD yra 2 tipų – pirminio ir antrinio. Širdies ydos klinikiniai simptomai išryškėja, kai defekto skersmuo 1 cm ir daugiau. Kai būna PPD, dalis kraujo iš kairiojo prieširdžio pro defektą patenka į dešinįjį prieširdį.
Jei defektas didesnis, laikui jaučiamas greitas nuovargis, silpnumas, dusulys, ypač po fizinio krūvio, širdies plakimas, skausmas. Ligoniai būna pablyškę, negydant atsilieka jų vystymasis. III ligos stadijoje ligonių būklė būna sunki, fizinis išsivystymas atsilikęs, būna deformuota krūtinės ląsta. Tokius ligonius turi gydyti vaikų kardiologas.
Jeigu Jūsų 11 mėn. dukrytei rado ovaliąją angą, svarbu žinoti, kokio ji dydžio. Kaip minėjau, kas 4-as žmogus ją turi, ir ji netrukdo gyventi bei vystytis. Tačiau, jei ji didelė, ją turi stebėti vaikų kardiologas, kuris pamatys besivystančius pokyčius ir skirs tinkamą gydymą.
TRUMPAI MIEGA
8 mėn. vaikas dieną miega tik po 20-30 minučių (2-3 kartus). Ar tai normalu?
Maždaug nuo 6 mėn. kūdikio miego ritmas pradeda panašėti į suaugusiojo. Didžiąją miego dalį sudaro naktinio miego valandos. 8-9 mėn. kūdikis miega apie 13-14 val. (apie 10 val. naktį ir 2 kartus dieną po 1-2 val.). Kiekvienas mažylis individualus, galbūt Jūsų kūdikis ilgiau pamiega naktį, ir jam užtenka tiek dienos miego. Jeigu jis jaučiasi gerai, neirzlus, puikiai auga ir valgo, jaudintis nereikėtų.
TUŠTINASI ŽALIAI
6 mėn. vaikas tuštinasi žaliai, nors žalio maisto neduodu. Kodėl?
Kai kuriems kūdikiams, maitinamiems dirbtinai, papildomai įvedus įvairias košeles, pasikeičia išmatų spalva, dažnai ji tampa žalsva. Literatūros duomenimis, apie trečdalis kūdikių, maitinamų dirbtinai, tuštinasi žalsvos spalvos išmatomis. Tokie kūdikiai auga bei vystosi normaliai, jaučiasi gerai, yra aktyvūs.
ATOPINIS
Dukrytei 1 metai, jai atopinis dermatitas. Ar ateityje ji galės gerti karvės pieną, valgyti kiaušinius, kitus alergizuojančius produktus? Jei taip, nuo kada, kokiais kiekiais?
Atopinis dermatitas dažniausiai prasideda 1-2 gyvenimo mėnesiais, rečiau – vėliau. Tai paveldimas, pasikartojantis ir dažnai niežtintis odos uždegimas. Kūdikėliams liga prasideda skruostų srityje – jie parausta, atsiranda smulkūs spuogeliai. Bėrimas linkęs tai atsirasti, tai vėl pranykti. Tokie odos pakitimai būna ne tik ant skruostų, jie gali išplisti ant kojyčių, rankyčių ar viso kūnelio. Tokius mažylius labai kamuoja niežulys. Jie tampa neramūs, irzlūs. Pažeista, nukasyta oda tampa labai jautri, dažnai prisideda infekcija. Atopinį dermatitą būtina tinkamai gydyti. Negydoma liga gali labai išplisti. Atopinis dermatitas paveldimas. Dažnai tokių vaikų tėvai, seneliai ar kiti giminaičiai serga šia serga. Ligą gali išprovokuoti ar paūminti įvairūs išoriniai alergenai (namų dulkės, žiedadulkės, šunų, kačių plaukai), maisto alergenai.
Jūsų mergytei reikėtų vengti sukeliančių alergiją maisto produktų (ypač tų, nuo kurių akivaizdžiai beria). Ateityje ją gali alergizuoti ir kiti alergenai, o maisto produktai – mažiau. Nuo kada ir kokiais kiekiai ji galės gerti karvės pieną bei valgyti kitus alergizuojančius produktus, dabar pasakyti sunku. Tai priklausys nuo daugelio veiksnių: ligos eigos bei tinkamo gydymo.
SAUSOS KOŠĖS
Ką galvojate apie sausas košeles? Kuo skiriasi namie virti ir pertrinti ryžiai nuo specialių sausų košių kūdikiams? Kas geriau – per žiemą išlaikytos daržovės ar sausa daržovių košė iš pakelio?
Manau, kad sausos košelės iš pakelių, skirtos vaikams maitinti, yra labai tinkamos. Jos praturtintos įvairiais vitaminais bei mikroelementais, jas patogu paruošti. Jeigu mažylis alergiškas pienui, košeles galima kuo puikiausiai paruošti su virintu vandeniu. Namie virtos košelės labai priklauso nuo grūdų bei daržovių kokybės, be to, netinkamai ruošiamos daržovės netenka daug įvairiausių vitaminų. Namie ruoštos košės bus vertingesnės, jei jas virsite iš ekologiškai švarių daržovių ar grūdų.
IŠVEMIA KOŠĘ
7 mėn. sūnų maitinu įvairiomis košėmis. Pavalgęs kartais atvemia košės. Ar tai reiškia, kad nevirškina skrandis? O gal per daug suvalgė? Apetitas geras.
Jeigu Jūsų sūnus tik kartais atpila ką tik suvalgytos košės, bet jaučiasi puikiai, apetitas geras, gerai auga svoris, greičiausiai jis per daug suvalgė. Tai, kad jis atpila iškart po valgio, nereiškia, kad nevirškina skrandis. Visus kūdikius pavalgius rekomenduojama palaikyti vertikalioje padėtyje, kol jie kelis kartus atsirūgs. Atsirūgę kūdikiai rečiau atpila.
SUNKUS DANTŲ DYGIMAS
Dukrai 1 m. ir 2 mėn. Jai labai sunkiai dygsta dantys. Kai buvo 1 metai, išdygo tik du dantukai (su verksmais ir viduriavimais). Ar yra kokių vitaminų ar tepaliukų, padedančių greičiau prasikalti dantims?
Prieš prasikalant dantukui, dantenos paburksta, jos peršti, skauda. Nenuostabu, kad kūdikis tuo metu pasidaro irzlesnis, prastai valgo ir miega. Dygstant dantukams, padidėja seilėtekis, gali pakilti nedidelė temperatūra, kūdikis gali dažniau ir skysčiau, nei įprasta, tuštintis. Viduriavimas ir labai aukštas karščiavimas dygstant dantims nėra būdingi požymiai. Tiesiog dygstant dantukams susilpnėja apsauginė organizmo sistema, kūdikiai tampa labiau imlūs virusinėms ir bakterinėms ligoms.
Dygstant dantukams, mažylį stenkitės daugiau palepinti – nešiokite ir glostykite. Galite patepti dantenas specialiu dygstantiems dantims skirtu skausmą mažinančiu tepaliuku ar žėlė. Dygstant dantukams, kūdikiai instinktyviai viską kiša į burną, ,,kramto”, taip masažuoja skaudančias dantenas. Todėl aprūpinkite mažylį įvairiais kramtomais daikčiukais. Kadangi skausmą mažina šaltis, dantenoms masažuoti yra skirtas vandeniu pripildytas žiedas. Prieš duodant kūdikiui, žiedą galima trumpai palaikyti šaldytuve, bet ne šaldiklyje. Geras kramtukas – nuskusta morka, kurios vaikas tikrai neatkąs.
Šaltu metų laiku eidami į lauką, vaiką šiltai aprenkite. Šaltis ir vėjas sustiprina ir taip pakankamai nemalonų skausmą.
LAIKOSI NEAUKŠTA TEMPERATŪRA
Dukrai vakarais temperatūra pakyla iki 37– 37,2ºC. Apžiūrėję 10 mėnesių Laurą, gydytojai nieko blogo neįtaria. Ar tai normalu? Ką galite patarti?
Jeigu Jūsų mergaitė visiškai sveika, niekuo nesiskundžia, gerai jaučiasi, auga bei vystosi, nereikėtų nerimauti dėl tokios temperatūros. Apskritai, bendra kūno temperatūra iki 37 laipsnių Celsijaus yra laikoma normalia. Nedidelė temperatūra gali laikytis kurį laiką persirgus infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis (pvz., gripu), ar kitų organų ligomis. Gal Jūsų dukrytė prieš tai sirgo kokia liga?
Be to, dažnai vakarais ir vaikams, ir suaugusiesiems būna vadinamoji subfebrili (37,2–37,3ºC) temperatūra. Atlikus daugybę tyrimų, patologijos dažniausiai nerandama. Jeigu Jums vis dėl to neramu, rekomenduočiau ištirti vaiką nuodugniau, atlikti tam tikrus tyrimus, kuriuos skirs apylinkės pediatras.
Tiesiog nebūtina sveikiems vaikams kiekvieną vakarą matuoti temperatūrą – taip bus Jums ir Jūsų vaikui ramiau.
BLOGAI AUGA
11 mėnesių Simona labai blogai auga. Ar Lietuvoje daromi endokrinologiniai tyrimai dėl augimo hormono trūkumo?
Visų pirma reikėtų žinoti, kaip vaikui augo ūgis ir svoris kiekvieną mėnesį nuo gimimo, kokie ūgio ir svorio rodikliai yra šiuo metu? Ar ūgis ir svoris pradėjo atsilikti paskutiniu metu? Koks tėvų ūgis? Į šiuos ir kitus klausimus turėtų atsakyti Jūsų apylinkės pediatras ir nuspręsti, ar tikrai reikia tirti augimo hormono koncentraciją. Be to, labai svarbu išsiaiškinti, kokios to trūkumo priežastys, ir tai galėtų padaryti vaikų endokrinologas.
Lietuvoje tikrai daromi tyrimai, kurie nustato augimo hormono koncentraciją kraujo serume. Tai atlieka Kauno universitetinėje ligoninėje, Endokrinologijos centre, Vilniaus Santariškių klinikose. Būtina gydytojo endokrinologo konsultacija, kuris skirs šį tyrimą ir sugebės jį teisingai įvertinti.
AUSYS IR NARDYMAS
Viename „Mamos žurnalo“ numeryje skaičiau apie kūdikių nardymą, plukdymą. O mūsų pediatrė nuolat primena, kad maudydami saugotume ausytes. Kaip tai suprasti?
Jūsų pediatrė mano, kad mažylis gali susirgti vidurinės ausie uždegimu. Taip tikrai gali nutikti, jeigu neteisingai išvalysite ausytes po maudynių. Svarbu, kad po vandens procedūrų neliktų ausytėse vandens lašelių, kad, liaudiškai tariant, neperpūstų ausyčių. Būtina kepuraitė. Jeigu tinkamai prižiūrėsite mažylį vandens procedūros metu ir po jos, tikrai nieko blogo nenutiks. Tokios procedūros labai naudingos.
TRAIŠKANOJA AKIS
Mano vaikučio akytė nuo pat gimimo traiškanoja. Kiek tai gali tęstis? Ar nepavojinga?
Traiškanojimo priežasčių gali būti įvairių, dažniausiai traiškanojimą sukelia infekcija (bakterinė ar virusinė) ar užakęs ašarų latakas. Jeigu nuolat traiškanoja tik viena akytė, manau, kad gali būti užakęs tos pusė ašarų latakas. Būtina okulisto konsultacija. Svarbu ir atlikti pasėlių dėl infekcijų nuo akių junginės tyrimą, kad būtų galima nustatyti, ar tai nėra kokios nors infekcijos pasekmė.
Į skaitytojų atsiųstus klausimus atsakė pediatrė Enrika Didžiulienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
.
Man truputi jauciasi guziukai ar, tai normalu?