Klausimai pediatrui, kuriuos dažniausiai užduoda tėvai 5

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Atsako pediatrė Lina Maročkienė

Mano 4,5 metų vaikas valgo viską ir geria daug, bet jo išmatos visada juodos spalvos. Nejaugi tai gali būti skrandžio opa? Pilvo skausmais nesiskundžia.

Išmatoms spalvą suteikia sterkobilinas. Juodos išmatos dažniausiai būna dėl kraujavimo iš viršutinės virškinimo trakto dalies, vartojant vaistus su bismutu ar aktyvuotą anglį, geležies preparatus. Tamsios išmatos gali būti ir nuo maisto produktų, pvz., mėlynių, burokėlių. Jūsų atveju rekomenduoju atlikti išmatų tyrimą, ištirti gliukozės kiekį kraujyje, šlapimo tyrimą. Tikslinga vaikų gastroenterologo konsultacija.

3 mėn. dukrytė suslogavo, ėmė kosėti, tačiau temperatūros nebuvo. 6 dienas jai buvo leidžiamas penicilinas. Ar gydytoja buvo teisi? Ar nebuvo galima apsieiti be antibiotikų? Kuriais atvejais jie yra būtini, kuriais – ne?

Susirgus tokiam mažam vaikučiui kyla pavojus greitoms slogos bakterinėms komplikacijoms, pvz., plaučių uždegimui, ausų uždegimui. Jei tai tęsiasi gana ilgai, ir sloga, kosulys nemažėja, nors ir nėra temperatūros, gydytojas gali skirti antibiotikų. Apie tai gali spręsti tik vaiką pamatęs ir apžiūrėjęs gydytojas. Manyčiau, jog gydytoja buvo teisi.

Sūneliui 2 metai. Turi bėdą – labai užkietėję viduriai. Bijo sėstis ant puoduko, daro kas 3 dienas. Kai užeina noras tuštintis, suspaudžia užpakalio raumenukus ir sako: „Mama, ne ne ne“. Ką patartumėte?

Universalaus patarimo nėra. Tai labai individualu kiekvienam vaikui. Pirmiausia reikia sureguliuoti mitybą – pirmenybė kruopų košėms, sriuboms, tinka žali obuoliai, kefyras, jogurtas, produktai su sėlenomis. Būtina gerti pakankamai skysčių, vaikams geriausiai tinka vanduo. Reikia atsisakyti sausainių, džiūvėsių, saldainių, saldžių gėrimų. Tada lieka nuteikti vaiką psichologikai, nes tuštinimosi procesas glaudžiai susijęs su vaiko emocijomis. Tinka „gerųjų“ bakterijų preparatai, nuskausminamasis tepalas, kuriuo galima patepti vaikučio išeinamąją angą prieš tuštinimosi procesą. Šį tepalą galima vartoti kelias savaites.

Koks rekomenduojamas santykinis buto oro drėgnumas? Mūsų bute šildymo sezono metu jis būna apie 40 proc. Ar tai normalu?

Tam tikras drėgmės kiekis gyvenamosiose patalpose yra būtinas. Tam, kad būtų užtikrintas komfortas, reikėtų 40–60 proc. santykinio drėgnio. Esant optimaliai patalpų temperatūrai ir santykiniam drėgniui, savo būste žmogus turėtų jaustis gerai. Kai patalpose esantis oras yra per sausas (mažiau nei 30 proc.), gali būti jaučiamas gerklės, akių dirginimas, džiūti veido ar rankų oda, elektros iškrovos. Dėl to gali atsirasti įtrūkimų balduose, strigti elektros prietaisų darbas.

Kai santykinė oro drėgmė peržengia 70 proc. ribą, sparčiai intensyvėja korozija, mikroorganizmų dauginimasis ir pelėsių augimas. Todėl norminė santykinė oro drėgmė patalpoje turėtų būti tarp 40-60 proc. Oro judėjimas turėtų būti iki 0,3 m/s. Optimalus oro kiekis žmogui, esančiam patalpoje 1 valandą, turi būti 25 m2. Gyvenamųjų patalpų oro temperatūra žiemos metu turėtų svyruoti ribose nuo 18 iki 21°C.

Dukrytės kraujo hemoglobino kiekis 111. Pediatrė patarė duoti geležies preparatų, bet nuo jų dukrytę pykina, ji žiaukčioja, o po to atpila. Ką patartumėte? Išbandėme keletą rūšių geležies preparatų. Maitinu krūtimi. Gal man ką nors vartoti? Dukrai – 7,5 mėn.

Dažniausia mažakraujystės priežastis vaikams yra geležies trūkumas. Geležies atsargos vaiko organizme pradeda kauptis iki jam gimstant. Į vaisiaus organizmą geležis patenka iš mamos kraujo per placentą paskutiniais nėštumo mėnesiais, o ypač aktyviai nuo 36 nėštumo savaitės.

Mažakraujystė nustatoma, kai tiriant veninį kraują hemoglobino randama < 110g/l. Geležies deficitinė mažakraujystė pagal hemoglobino kiekį skirstoma į 3 formas:
Lengva – Hb 110-90 g/l;
Vidutinė – Hb90-70 g/l;
Sunki – Hb Kadangi Jūsų mažylės Hb šiuo metu siekia 111 g/l, gydyti geležies preparatais nereikia.

Pakanka vitaminų su papildomu geležies kiekiu. Jums pačiai reikalinga pilnavertė, reguliari mityba, maitinančioms mamoms skirti vitaminai. 7,5 mėnesių kūdikiai turi būtinai be mamos pienuko gauti košių, vėliau įvedama mėsa. Taigi valgant pilnavertį maistą, Hb kiekis ims kilti.

Dukrai 1,3 mėn. Jai dažnai supūliuoja akytės. Akių gydytojas sako, kad užsikemša ašarų latakėlis. Ar dažnai besikartojantys pūliavimai nepakenks regėjimui, ir ką daryti, kad jie nesikartotų?

Akyčių pūliavimo priežasčių gali būti įvairių. Dažniausiai pūliavimą sukelia infekcija – bakterinė ar virusinė, užakęs ašarų latakas. Jeigu pūliuoti linkusi viena akytė, panašu, jog užakęs tos pusės ašarų latakas. Jei akių gydytojas nustatė šią ligą, reikia šį lataką zonduoti, padaryti taip, kad juo galėtų laisvai nutekėti ašaros. Ši nedidelė procedūra atliekama ligoninėje. Jei yra tik ši bėda, po šios procedūros mergytė pasveiks labai greitai.

Ar galima 4 mėnesių kūdikį maudyti kiekvieną dieną? Ar neišsausės odelė?

Šaltuoju metų laiku kūdikius galima maudyti kas 2-3 dienas. Jei kūdikio odelė linkusi sausėti, jo nereikėtų maudyti kasdien, pakaks kas 2-3 dienas. Maudymui reikia naudoti vaikams skirtas prausimo priemones.

Draugė savo 1,5 m. vaikučiui prieš naktinį miegą duoda po 0,5 tabletės tavegilio, kad ramiau miegotų. Ar ji nedaro klaidos, ar nepakenks vaikeliui? Gal yra homeopatinių vaitų, kurie ne taip kenktų?

Tavegilis (klemastinas) žinomas kaip pirmos kartos (seniausias, medikų dar vadinamas klasikiniu) histamino receptorių blokuotojas. Jis ne tik slopina alergines reakcijas, bet ir ramina centrinę nervų sistemą. Tavegilio galima skirti esant sezoniniam rinitui (šienligei), lėtinei nenustatytos kilmės dilgėlinei, atopiniam dermatitui, alergijai įgėlus vabzdžiui bei ūmioms alerginėms reakcijoms gydyti ir jų profilaktikai. Esant būtinybei, 1-3 metų vaikui tavegilio skiriama po 0,25-0,5 mg (2,5-5 ml sirupo) du kartus per dieną. Šį vaistą reikia gerti prieš valgį, užgeriant vandeniu. Vaikams iki vienerių metų paprastai jo negalima duoti.

Tavegilis gali slopinti centrinę nervų sistemą, sukelti burnos džiūvimą, galvos svaigimą, vidurių užkietėjimą, kai kuriems vaikams dirginti nervų sistemą. Tavegilio veikimo trukmė – 10-12 valandų.

Vaistas perdirbamas kepenyse, o visiškai jo produktai pašalinami su šlapimu. Jokiu būdu šio vaisto negalima vartoti nepasitarus su gydytoju, juo labiau vaikui peršalus, ar piktnaudžiauti kaip padedančia užmigti ir ramiau miegoti priemone.

Paprastai mažų vaikų miegas skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikai daugiau kuičiasi lovoje, sušunka, kartais kalba per miegus, prabunda naktį, verkia. Galima bandyti gerti švelnesnius sirupus.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni + = 12

Kitos temos: