Ką gero duoda kvarco lempos? Kada jų reikia? Ar kvarcuojant iš kambario reikia išnešti gėles? Ar pačiam reikia išeiti?
Anksčiau kvarco lempos buvo labai populiarios ligoninėse – jomis dezinfekuodavo patalpos. Dar ir dabar daugelyje Lietuvos ligoninių jos naudojamos patalpų dezinfekcijai ir infekcijos profilaktikai. JAV prieš 20-25 metus atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad patalpų kvarcavimas neduoda jokio efekto – nepasižymi antibakteriniu ar antivirusiniu poveikiu. Tokie tyrimai atlikti ir Skandinavijos šalyse bei kitose išsivysčiusiose šalyse, tad ten kvarco lempos seniai nenaudojamos. Daugelis virusų aplinkoje išgyvena labai trumpai ir gretai žūsta, todėl žymiai efektyviau patalpas vėdinti. Kvarco lempos buvo plačiai naudojamos operacinėse, tačiau įrodyta, kad jos neapsaugo nuo žaizdų supūliavimo po operacijų. Kvarco lempos skleidžia ultravioletinius spindulius, kurie pažeidžia akių jungines ir gali sukelti jų uždegimą, todėl kvarcuojamose patalpose būti nerekomenduojama. Kvarcuoti gyvenamųjų kambarių nepatarčiau. Svarbiausia – gerai ir dažnai vėdinti jas, plauti rankas.Berniukui 6 mėnesiai.
Ant veido atsirado juodų inkštirų. Kaip su jais kovoti?
6 mėnesių mažylio odelė labai plona ir lengvai pažeidžiama, todėl jokiais būdais negalima jos spaudinėti bei krapštyti tų inkštirų. Nepatarčiau naudoti specialių valomųjų priemonių. Tiesiog veiduką valykite įprastomis kūdikiams skirtomis priemonėmis.6 mėnesių kūdikiui aplink lūpas labai paraudę. Jei išvedame į lauką, lūpos suskyla net iki kraujo.
Tepalai be hormonų nepadeda. Kokia gali būti to paraudimo priežastis? Kuo dar galima tepti?
Kodėl pradėjote lūpas tepti hormoniniu tepalu? Ar bandėte kitus, nehormoninius? Jei bandėte, ar jie nepadėjo? Tik žinant šiuos atsakymus galima būtų išsamiai atsakyti į Jūsų klausimą ir patarti, ką toliau daryti. Hormoniniai (gliukokortikoidų) tepalai pasižymi stipriu gydomuoju poveikiu, todėl atrodo, kad oda pasveiko labai greitai. Tačiau ilgai jais tepant gali atsirasti atrofinių odos pakitimų: oda suplonėja, sumažėja pigmentacija, gali išsiplėsti paviršinės kraujagyslės. Todėl hormoniniais tepalais, ypač stipriai veikiančiais, odą galima tepti ne ilgiau kaip 5 dienas. Be to, hormoninius odos tepalus turėtų skirti tik gydytojas, mamos neturėtų pradėti gydyti jais pačios.
Lūpas gali pažeisti ultravioletinis spinduliavimas, karštis ir šaltis, infekcijos, hipovitaminozė, alergija.
Reikia išsiaiškinti, ar mažylio burnytėje nėra pienligės, ar vaikas nealergiškas, ar nėra pažeista ir kitų vietų odelė (pleiskanojanti, įtrūkusi, sausa.) Todėl būtina pasitarti su vaikų dermatologu.
2 metų vaikas vis dar daro į sauskelnes ir visiškai ignoruoja puoduką. Jau moka kalbėti, paklaustas, ar nenori ,,sysiuko”, atsako „ne“, bet pasislėpęs už užuolaidų padaro. Kaip išmokyti sėstis ant puodo?
Nėra vieningos nuomonės, kada vaiką pradėti sodinti ant puodo ir kada jis turėtų paprašyti pats. Vieni mano, kad geriausia pradėti sodinti ant puodo 10 mėnesių vaiką, kiti – tik 13-14 mėnesių. Normaliai augdami 3-3,5 metų berniukai ir 2,5-3 metų mergaitės nustoja šlapintis į kelnaites. Kai kurie nustoja šlapintis į kelnes būdami 4 metų. Jei vaikas sulaukęs 5 metų šlapinasi į kelnes, tai jau vadinama dieniniu šlapimo nelaikymu. Tuomet reikėtų ieškoti priežasties ir pradėti gydyti. Kiekvienas vaikas tobulėja skirtingai, todėl neįmanoma nurodyti tikslaus laiko, kada pradėti mažylį sodinti ant puoduko. Jokiu būdu nesodinkite prievarta. Sodinimas ant puoduko turi kelti malonius pojūčius, puodukas turi būti nei per didelis nei per mažas, nešaltas. Neverskite vaiko sėdėti ant puodo ilgiau kaip 10 min.
Nepriekaištaukite už tai, kad jis kartais vis dar suterš kelnaites, nors jau ir mokės sėdėti ant puoduko.
Pasistenkite sodinti ant puodo prieš miegą, ryte, prieš ir po valgio, prieš einant pasivaikščioti, tačiau nekalbėkite ir nepriminkite apie puodą kas 10 minučių.
Kiek laiko šaldiklyje galima laikyti nutrauktą pieną? Kaip geriau jį atšildyti?
Motinos pienas turi būti laikomas steriliame uždarame inde, vėsioje vietoje. Jis gali būti laikomas 24 val. 18-20 laipsnių temperatūros pavėsyje, apie 72 val. šaldytuve (4-5°C) ir apie 4 mėnesius atskirame šaldiklyje (-18-20°C). Atšildytas pienas negali būti vėl užšaldomas. Pieną iki kambario temperatūros reikėtų atšildyti įstačius indą į šiltą vandenį. Negalima pieno šildyti mikrobangų krosnelėje, nes jis gali užvirti.
Sūnui 1 metai. Nors kantriai mokau, jis niekaip neišmoksta daryti „ate-ate“, „katučių“ ir kt. Tokius dalykus kiti vaikai išmoksta ir būdami 6 mėnesių. Ar mano vaikas atsilikęs?
10 mėnesių kūdikiai taria pasikartojančius skiemenis (mama, tete), atsako į kvietimą vardu, mojuoja ate-ate. Kadangi Jūsų mažyliui 1 metukai, jis turėtų atlikti panašius veiksmus, tarti skiemenis. Tai, kad Jūsų kūdikis nedaro ate-ate, nereiškia, kad jis atsilikęs. Galbūt mažylis atlieka kitus judesius, taria kitus skiemenis. Įvertinti vaikučio psichomotorinę būklę galėtų apylinkės pediatras. Iškilus neaiškumams, jis patartų kreiptis į vaikų neurologą.
6 mėnesių berniuko labai prastas kraujas. Ar tam neturėjo įtakos tai, kad nuo gimimo davėme vitaminų? Gal organizmas nebemoka jų pasisavinti iš maisto?
Ką turite galvoje rašydama, kad kūdikio blogas kraujas? Ar vaikas serga mažakraujyste, ar kraujo tyrimas rodo bakterinį ar virusinį uždegimą. Tik žinant visus Jūsų mažylio kraujo tyrimo rodiklius, galima būtų pakomentuoti šį klausimą ir patarti, ką toliau daryti. Svarbu, kaip jaučiasi pats kūdikis, kaip valgo, miega, priauga svorio. Tai, kad mažylis visą laiką gėrė vitaminus, tikrai negalėjo pabloginti jo kraujo.
Kiek pieno per parą gali išgerti 2 metų vaikas? Mūsų sūnui reikia apie 1 litro. Ar ne per daug?
1,5-3 metų vaikas per parą turėtų gauti 1300-1400 ml maisto. 2 metų vaikas pieno galėtų išgerti 50-600 ml. Jeigu Jūsų vaikas išgeria 1000 ml pieno, tai jis nepakankamai gauna kitų maisto medžiagų. Tokio amžiaus vaiko maisto racionas turi būti labai įvairus. Gerdami daug pieno vaikai dažnai suserga mažakraujyste. Maitinimas vienarūšiais produktais kenkia organizmui, nes sumažėja vaiko apetitas, imunitetas, lėčiau auga bei tobulėja įvairūs organai.
Kai dukrytei buvo 2 savaitės, sau susileidau nikotino rūgšties (10 kartų po 1 ml). Pastebėjau, kad nuo tada mergaitės apetitas sumažėjo, krūtį ji žinda tik miegodama. Ar nikotino rūgštis galėjo pakenkti vaiko apetitui?
Nikotino rūgštis, kurią gavote injekcijomis, neturėjo pakenkti Jūsų vaiko apetitui.
Noriu sužinoti apie galvos kompiuterinę tomogramą. Nuo kokio amžiaus galima daryti? Kur pigiau? Ar nekenkia? Ką parodys? Berniukui 10 metų, kažkada įtarta epilepsija.
Kompiuterinės tomografijos esmė – pasluoksninis organizmo audinių ištyrimas rentgeno spinduliais (tiriama kūno dalis ,,supjaustoma” sluoksniais). Kompiuterinės tomografijos metu tiriama ne visa kūno dalis, o tik plonas jos sluoksnis. Kartais tyrimo metu reikia vartoti į veną švirkščiamus kontrastinius nejoninius jodo preparatus. Tai ypač svarbu diagnozuojant navikus. Kompiuteriu apdorotas vaizdas matomas monitoriaus ekrane. Kompiuteriniu tomografu galima įvertinti daugelio organų bei audinių būklę (galvos smegenų, kaulų, plaučių, stambiųjų kraujagyslių bei kitų vidaus organų).
Atliekant kompiuterinę tomografiją, naudojami rentgeno spinduliai, todėl kiekvienas pacientas gauna tam tikrą apšvitos dozę. Todėl šio tyrimo nerekomenduojama atlikti mažiems vaikams, ypač kūdikiams.
Tačiau tomografija kartais tiesiog būtina ligos diagnozei nustatyti. Retai atliekama kompiuterinė tomografija tikrai nepakenks vaikučio sveikatai.
Jūsų berniukui 10 m., kažkada buvo įtarta epilepsija. Manau, kad Jūsų vaikui tikrai nėra būtina atlikti kompiuterinės tomografijos, juolab kad nėra patvirtinta epilepsijos diagnozė. O jei jis ir sirgtų epilepsija, šis tyrimo metodas nebūtų labai informatyvus. Jūsų berniuką turėtų pakonsultuoti vaikų neurologas, kuris apžiūrėjęs vaiką bei skyręs kitus tyrimo metodus, galėtų patvirtinti ar atmesti ligos diagnozę.
Vaikui 1,5 metų. Kada laikas apsilankyti pas specialistus, atlikti tyrimus?
Kūdikiai apžiūrimi kartą per mėnesį, sekama jų psichomotorinė raida, tikrinama vidaus organų būklė, rega klausa, skiriama rachito profilaktika. Iki 3 mėn. visus kūdikius turi patikrinti chirurgas, ortopedas. 9-12 mėnesių reikėtų akių gydytojo konsultacijos. Antraisiais gyvenimo metais apylinkės gydytojas vaikus iki 1,5 metų apžiūri kas 3 mėn., o nuo 1,5 iki 2 metų – kartą per pusmetį.
Dvejų metukų dukrytė nemoka nuryti vaistų kapsulių. Aš išpilu į arbatinį šaukštelį ir sugirdau su vandeniu. Ar toks būdas nekenkia vaiko skrandžiui? Gal taip geriant saugoma nuo vieno, o gadinama kita?
Kūdikiams ir mažiems vaikams labai svarbu parinkti tinkamą vaisto formą. Jie paprastai nesugeba praryti tablečių ar jos dalių bei kapsulių. Vaikams iki 5 metų geriau skirti skystas vaistų formas. Jei skystos formos nėra, tabletę ar jos dalį reikia sutrinti į miltelius. Miltelius, prieš duodant vaikui, būtina išmaišyti skystyje, geriausia virintame vandenyje. Neskanius vaistus rekomenduojama paskaninti – ištirpinti ar išmaišyti saldžioje arbatėlėje, galima įpilti sirupo. Tačiau sirupai kartais gali lėtinti kai kurių vaistų įsiurbimą. Pediatras, skirdamas geriamus vaistus, privalo paaiškinti tėvams, kaip juos vaikui duoti. Norėčiau pabrėžti, kad daugelis farmacijos kompanijų pradėjo gaminti vaikams labai tinkamus vaistus – sirupus bei suspensijas.
Jeigu jūsų 2 metų dukrytei gydytojas skyrė kapsules (tokiu pavidalu gaminami žarnyno eubiotikai – Lineksas, Gefilus kapsulės), jas rekomenduojama ištirpinti skystyje (vandenyje, sultyse, net piene) ir sugirdyti mažyliui. Toks vartojimo būdas tikrai nepakenks jūsų vaikelio skrandžiui bei sveikatai, nes šios kapsulės taip ir turi būti vartojamos. Tačiau toks vartojimo būdas turi būti nurodytas vaisto vartojimo instrukcijoje ar apie tai turi pasakyti jūsų gydytojas. Daugumos kapsulių negalima dalinti, tirpinti jų turinio ar kramtyti. Jos turi būti nuryjamos nekramtytos, todėl tikrai netinkamos vartoti mažiems vaikams.
Girdėjau, kad fruktozė mažiau kenkia dantims negu cukrus. Ar galima prieš miegą saldinti arbatą? Ar tai nekenkia dantims?
Fruktozė yra cukraus sudėtinė dalis, nes cukrus sudarytas iš gliukozės ir fruktozės. Žinoma, kad penktadalis vaikų netoleruoja laktozės (pieno cukraus). 10 kartų dažniau vaikai netoleruoja fruktozės (vaisių cukraus), esančios vaisiuose, uogose, meduje. Todėl cukrumi, fruktoze nereikėtų piktnaudžiauti.
Ar stipriai cukrus kenkia dantims, priklauso nuo to, kaip ilgai išbūna burnytėje. Todėl nereikėtų vaikų pratinti prieš miegą gerti saldžią arbatą.
Nuo kokio amžiaus galima prilaikant sodinti mažylį, nepakenkiant jo stuburiukui? Mano dukrytei 4 mėnesiai, o jau pati labai riečiasi sėstis.
Jau nuo 3 mėn. amžiaus kūdikis sodinamas iš dalies išlaiko galvą, sėdi palinkęs į priekį. Tvirčiau jau sėdi nuo 6 mėn. Kadangi jūsų mažyliui 4 mėn., sodinamas galvą turi laikyti tiesiai, tvirtai. Džiaugiasi sėdėdamas. Aišku, tokio vaikelio negalima palikti vieno be priežiūros. Nerekomenduojama ir paremti pagalvėmis, nes gali iškrypti jo stuburiukas. Dabar yra įvairių kėdučių bei nešyklių, tinkamų sodinti kūdikius. Tokiose kėdutėse vaikas gali daugiau aplinkui matyti, stebėti, ką veikia šeimos nariai, mama.
Aišku, kuo mažesnis vaikelis, tuo turi sėdėti trumpiau.
5 mėnesių Samantai buvo nustatyta mažakraujystė. Kokie vitaminai jai labiausiai tiktų?
Labai svarbu žinoti, kokio laipsnio mažakraujyste serga jūsų dukrytė. Jeigu yra vidutinio ar sunkaus laipsnio, vien tik vitaminai nepadės. Galbūt reikėtų skirti geležies preparatų. Jeigu mažakraujystė lengvo laipsnio, tiktų įvairių farmacijos firmų pagaminti skysti polivitaminai su geležimi, jų galima nusipirkti vaistinėse. Svarbu, kad polivitaminuose papildomai būtų geležies, folinės rūgšties, vitamino B12. Kokie vitaminai tiktų jūsų mažylei, sunku pasakyti (tai priklauso nuo to, kaip ji toleruos, ar neatsiras alerginių reakcijų).
Gydytoja sūneliui nustatė klubo sąnarių displaziją. Jam jau pusė metų. Mano tėtis dėl šios bėdos liko 2 grupės invalidu. Ar mano vaikas visiškai išgis, ar užaugęs šlubuos?
Klubo sąnario displazija – gana dažna atramos ir judamojo aparato problema. Jos metu sąnarys ne iki galo susiformavęs. Šios formos anomalija diagnozuojama naujagimiams (daugiau kaip 1 proc.).
Negydomam vaikui šlaunikaulio galva palengva visiškai išsineria iš klubo sąnario. Gydymo rezultatai priklauso nuo jo pradžios ir pasirinkto būdo. Jei gydyti pradėta laiku, pasveiksta 100 proc.
Naujagimiams ar kūdikiams dedama tarp kojų speciali ar paprasta pagalvėlė. Svarbu plačiai laikyti kojas. Naujagimis vystomas praskėstomis kojomis.
Tai, kad jūsų tėtis liko 2 grupės invalidas dėl šios priežasties (jei teisingai jam nustatyta invalidumo priežastis), nereiškia, kad ir jūsų vaikelis užaugęs šlubuos. Būtinai pasikonsultuokite su vaikų ortopedu, jis parinks tinkamą gydymo būdą, numatys ligos prognozę.
Pastebėjau, kad sūnelis rankytes ir kojytes judina nesimetriškai. Teko skaityti, kad reikia atkreipti dėmesį, jei antro mėnesio pabaigoje kūdikio judesiai nesimetriški. Ar tai negerai?
Jūsų 2 mėn. kūdikis turi judinti ir kojytes, ir rankytes, viso kūno judesiais turi reaguoti į balsą. Būtų labai keista ir tikrai nenormalu, jeigu vaikelis judintų simetriškai rankas ir kojas.
Maitinu tik krūtimi. Dukrytę beria: skruostukus, ausytes, krūtinę. Jei aš suvalgau ko nors netinkamo, kiek laiko pienas būna ,,negeras”, kada jau tinkamas?
Jūsų dukrytė turbūt serga atopiniu dermatitu – labai dažna mažylių liga. Sunku pasakyti, kad ją beria tikrai nuo jūsų pieno. Aišku, taip tikrai gali būti, todėl maitinančioms mamoms tikrai nerekomenduojama valgyti citrusinių vaisių, šokolado, chalvos, riešutų, dažnai – kiaušinių. Tai tikrieji alergenai, išprovokuojantys alergines reakcijas. Mama turėtų valgyti tinkamą maistą. Labai rekomenduoju pasikonsultuoti su vaiku alergologu, galbūt jūsų dukrytei reikėtų skirti atitinkamą gydymą.
Atsakė pediatrė Jolanta Bernatonienė
„Mamos žurnalas“