![Vitos Jurevičienės nuotr.](https://mamoszurnalas.lt/wp-content/uploads/2014/06/jurevicienes-vilma_optimized-300x201.jpg)
Mūsų tėtis namie pritvirtino skersinį ir vakarais daro prisitraukimus. Nusižiūrėjęs tėtį pamėgdžioja ir penkiametis sūnus. Kartą jis guodėsi, kad skauda rankyčių riešus. Ar ilgai kaboti ant skersinio nepakenks vaiko sąnariams?
Tai, kad jūsų vaikas kabo ant skersinio, pakabinto namie, tikrai sąnariams nieko blogo. Visa tai turėtų būti daroma prižiūrint suaugusiesiems ir saikingai. Prieš užsikabindamas ant skersinio, vaikas turėtų apšilti, padaryti rankyčių mankštą, kad nepatemptų raumenukų.
Vaikui ant pado užaugo karpa, trukdo autis batuką, nepatogu ilgiau pavaikščiojus.
Vaistinėje mums rekomendavo gydomąjį pleistrą. Tačiau jo ant pado ilgai išlaikyti neįmanoma, atsiklijuoja net vaikui gulint lovoje,o ką kalbėti apie vaikščiojimą. Girdėjau apie karpų naikinimą skystu azotu. Bet gal yra kitų, mažiau skausmingų būdų?
Karpos būna paprastosios, plokščiosios ir padų karpos. Jas sukelia žmogaus papilomos virusas.
Paprastąsias karpas daugelis yra matę, jas lengva atpažinti, jos šiurkščios ir panašios į žiedinį kopūstą.
Padų karpos yra skausmingos, vaikams sunku vaikščioti. Šių karpų paviršius, skirtingai nuo paprastų, yra švelnus.
Karpoms gydyti vartojami medikamentai, kurių galima įsigyti vaistinėse. Mieli tėveliai, jeigu jums patiems nepavyko ,,įveikti karpų”, kreipkitės į vaikų odos ligų gydytoją. Jeigu ant jūsų vaiko padų yra labai daug karpų, galbūt nepradėkite gydyti jų patys, prieš tai pasitarkite su apylinkės pediatru ar vaikų dermatologu (odos ligų gydytoju).
Pastebėjome, kad mėnesio laiko Ugnės oda po kiekvienų maudynių pasidaro labai sausa ir pleiskanota. Iš pradžių naudojome vaikišką muilą, paskui – neutralią prausimosi želė. Gal maudant kūdikį reikia visai atsisakyti prausiklių?
Jeigu jūsų kūdikis mažas, jam tikrai dar nereikia nei muilo, nei šampūno. Galima naudoti natūralius vonios priedus, t.y sumaišyti valgomąjį šaukštą medaus su šaukštu migdolų aliejaus. Šis mišinys, ištirpintas vandenyje, maitina ir saugo kūdikio odą nuo išdžiūvimo. Muilu (geriausiai vaikišku) prausiami vyresni kūdikiai 1-2 kartus per savaitę.
Jeigu jūsų kūdikio odelė po kiekvieno maudymo tampa labai sausa, galite vaistinėse nusipirkti medicininio aliejaus, kuris tinka sausai ar sausėjančiai odai. Jo sudėtyje yra migdolų ir parafino aliejaus, kurie palaiko reikiamą odos hidrataciją, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, tolygiai padengia visą kūno paviršių, nealergizuoja. Naudojant vonios aliejų, maudymosi metu vandens paviršiuje atsiranda plona aliejaus plėvelė, kuri, baigus maudytis, kūną padengia plėvele – plonu apsauginiu sluoksniu, riebalinančiu drėgną odą. Ši aliejaus plėvelė neleidžia odai išdžiūti. Maudyti juo reikia 2-3 kartus per savaitę, po 10-15 minučių, nereikia naudoti muilo. Šį aliejų taip pat galima vartoti ir kaip odos aliejų, t.y., po dušu juo galima patepti drėgną odą.
Jeigu jūs neturite specialių priemonių kūdikio sausai odai prižiūrėti, galite tiesiog įpilti paprasto aliejaus į maudomo kūdikio ar vyresnio vaiko vonelę. Jis taip pat saugos odelę nuo išdžiūvimo.
Mūsų 10 mėnesių Lukrecija dažnai kiša pirštą į dešinę ausį. Galbūt jai ją skauda? Mergaitė rami, jos temperatūra normali.
10 mėn. kūdikis labai domisi aplinka, nes puikiai šliaužioja, ropoja, eina įsikibęs. Domisi šviesos jungikliais, telefonu, stalčiais, jų turiniu, ieško nukritusio žaislo, varsto duris ir t.t. Taigi nenuostabu, kad jis gali domėtis ir savo kūno dalimis, t.y., išmoksta parodyti ir kur jų nosytė, akytė, ausytė. Tai, kad jūsų 10 mėn. dukrytė dažnai kiša pirštuką į vieną ar kitą ausį – tikrai nieko blogo. Tai nereiškia, kad ausis nesveika ar ją skauda. Žinoma, po kiekvieno maudymo, būtina išvalyti išorinę ausies landą specialiais ausų valikliais, kad nesikauptų nešvarumų.
Jei prasideda ausų uždegimas, dažnai pakyla aukšta temperatūra, kūdikiai tampa neramūs, verkia, atsisako valgyti.
Jeigu jums vis tiek neramu, galite pasitarti su pediatru ar vaikų ausų, nosies ir gerklės (LOR) gydytoju, kad jis apžiūrėtų išorines ausų landas.
Ar būtina migdyti pietų miego 1,5 metų vaiką? Jis to labai nenori, o pamiegojęs atsikelia labai piktas, ilgai negali nusiraminti.
Kiekvienas vaikas labai skirtingas, kiekvieno kitoks charakteris temperamentas ir poreikiai. Žinoma, daugelis 1,5 metų vaikų dar 1 kartą miega pietų miego (kai kurie ir 2 kartus). Tačiau tai nieko nereiškia, kad ir jūsų vaikas būtinai turi pamiegoti po pietų. Jeigu jūs sunkiai jį užmigdote, vėliau jis nubunda irzlus, nelaimingas, tikrai neverskite miegoti pietų miego. Tiesiog pabandykite anksčiau vakare paguldyti, galbūt ir vaikas, ir jūs busite ramesni, laimingesni.
Prieš nakties miegą įpratome 3 metų Andriui daryti nugaros masažą. Dabar jis kitaip nebeužmiega, reikalauja, kad būtų glostoma nugarytė. Gal reikia daryti pertraukas, nesveika masažuoti vaiko nuolatos?
Nugaros masažas 3 metų vaikui tikrai nepakenks, o net ir būtinas sergant plaučių ligomis. Tačiau masažuoti nugarą vakare – nelabai tinkamas laikas. Juk masažas suaktyvina kraujotaką, tonizuoja organizmą, aktyvina visu organų veiklą, gerina nuotaiką. Manau, kad prieš miegą vaikui reikia taikyti tokias atpalaiduojančias priemones, kurios jį nuramintų.
Siūlyčiau vakarais nugarą ne masažuoti, o tiesiog paglostyti sukamaisiais judesiais, kurie tikrai padės nusiraminti ir užmigti. Nuolatos masažuoti vaiko, ypač jei jis sveikas, tikrai nereikia.
Vaistininkė man rekomendavo žuvų taukus vaikams. Ar jie pakeičia sintetinius vitaminus, nebereikia papildomai duoti kitokių preparatų?
Žuvų taukai – tai natūralus produktas, gaminamas iš menkių kepenų. Žuvų taukai – vertingas vitaminų D ir A šaltinis. Taip pat juose yra nesočiųjų riebiųjų rūgščių ir vertingų vaiko mitybai omega-3 riebiųjų rūgščių, kurių negamina žmogaus organizmas. Jie labai naudingi įvairaus amžiaus žmonėms (ir kūdikiams, ir seniems žmonėms). Kaip minėjau, žuvų taukuose yra tik 2 vitaminai ( A ir D), tačiau nėra daugelio kitų organizmui būtinų vitaminų (C, B grupės vitaminų, PP ir t.t), geležies bei daugelio kitų mikroelementų ir makroelementų (kalcio, kalio, cinko, mangano, jodo, molibdeno, seleno). Todėl žuvų taukai tikrai negali visiškai pakeisti polivitaminų, nes kiekvienas mikro ar makroelementas svarbus vaiko organizmui ir užtikrina gerą vaikų vystymąsi bei augimą.
Negalėčiau teigti, kad žuvų taukai sveikesni už sintetinius polivitaminus (vaistinėse gausu polivitaminų, pagamintų iš natūralių medžiagų, todėl jūs galite nusipirkti ir ne sintetinių). Galima vartoti ir žuvų taukus, ir kitus vitaminus, kartu ar atskirai.
Sūnui 8 metai, tačiau jam dar neiškritę viršutiniai pieniniai dantukai. Apatiniai du iškritę, jau išdygę nuolatiniai. Gal vaikui trūksta kalcio ar kokių nors kitokių medžiagų? Ar tai tik genetika, ir man nėra ko nerimauti?
2-3 gyvenimo metais dažniausiai esti išdygę visi (20) pieniniai dantys, kurių kaita prasideda apie 5-7 metus. Pirmieji nuolatiniai dantys, dažniausiai priekiniai kandžiai, prasikala apie penktuosius gyvenimo metus. Sulaukus 12 metų, visi pieniniai dantys dažniausiai jau būna pasikeitę nuolatiniais. Mergaičių dantys keičiasi anksčiau nei berniukų. Dantukai lėčiau dygsta dėl rachito, medžiagų apykaitos sutrikimų, dažnų peršalimo ligų. Kiekvienas vaikas turi gauti pakankamai kalcio, tačiau svarbu jo neperdozuoti. Ar kalcio iš tikrųjų trūksta, parodo kraujo tyrimas. Tačiau dažniausiai sunkus dantų dygimas su kalcio trūkumu nesusijęs.
Dantų kaita jūsų vaikui yra prasidėjusi. Tačiau stomatologas turėtų apžiūrėti jo burnos ertmę. Pieninis dantukas gali neiškristi, jei pastovus dantis auga šalia pieninio dantuko, ne iš dantinės ataugos ir neišstumia pieninio danties. Be to, stomatologas įvertins dantų sukandimą ir tai, ar nėra dantų raidos anomalijų: papildomų dantų, įgimto dantų nebuvimo, ydingos jų augimo krypties (ar dantys nėra apsisukę apie savo ašį, ar nėra su labai dideliais tarpais). Jeigu gydytojas neras jokios patologijos, jums tikrai nėra ko nerimauti.
Dukrai 5 metai. Jaučiasi gerai, normaliai valgo, bet jos liežuvis nuolat baltas. Pediatrė patarė pasidaryti kaprologinį tyrimą, kuris pasirodė visiškai geras. Ar gali ant liežuvio būti baltų apnašų be priežasties? Ar reikia kokių kitų tyrimų?
Liežuvis su baltomis apnašomis dažnai būdingas uždegiminiams procesams: sergant ūmiomis kvėpavimo ar virškinamojo trakto ligomis, karščiuojant, kuomet organizme trūksta skysčių. Apnašų gali atsirasti po gydymo antibiotikais (ypač dažniau juos vartojant), tuomet vystosi disbakteriozė, ir ant liežuvio gali atsirasti grybelinės kilmės baltų apnašų. Tikslinga padaryti tepinėlį nuo liežuvio šaknies dėl grybelio. Šį tyrimą atlieka bet kuri mikrobiologijos laboratorija.
Dukrai 6 metai. Nors nekarščiuoja, jos nuolat sukepusios lūpos. Jas tepame vazelinu, bet gal tai kokios ligos požymis?
Dažnai vaikai mėgsta kramtyti lūpas, ypač kai susijaudina. Kitiems tai tampa tiesiog įpročiu. Be to, dauguma vaikų jas mėgsta laižyti, ypač lauke. Atkreipkite dėmesį, ar lūpų kampučiai neįtrūkę. Lūpų kampučiai įskyla, kai trūksta vitamino B2. Sausos lūpos gali būti dėl dehidratacijos, kai trūksta skysčių.
2 metų berniukas kvėpuoja su švilpimu (per nosį). Slogos nėra. Ar vesti pas ausų-nosies-gerklės gydytoją?
Vaikai pradeda apsunkintai kvėpuoti pro nosį, kai nosiaryklės skliaute padidėja (išveša) limfinio audinio sankaupos – ryklės tonzilės, ar kitaip vadinami adenoidai. Jie padidėja, kai vaikas dažnai serga virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, sloguoja. Tokį vaiką būtina nukreipti pas LOR gydytoją, todėl, kad kvėpavimas per nosį yra nepilnavertis, vėliau formuosis netaisyklingas sąkandis. Tokie vaikai vėliau gali pradėti dažnai sirgti ausų uždegimu ar sinusitu, gali sutrikti ir klausa.
11 mėnesių vaikas vaikščioja įsikibęs, bet eina ant pirštų galų. Pediatrė sako, kad per didelis raumenų tonusas. Ar tai blogai?
11 mėnesių kūdikis jau turėtų eidamas visu paduku remtis į grindis. Galbūt jis eina pirštų galais todėl, kad buvo sodinamas į vaikštukus? Tai, kad jūsų mažylis remiasi pirštų galais, tikrai nėra taip jau blogai.
Tokiam kūdikiui reikėtų atitinkamos mankštos, kurią galėtų parodyti vaikų neurologas. Tad siūlyčiau pasikonsultuoti su vaikų neurologu.
2 metų dukra jau visi metai turi keistą įprotį – laiko į bambą įkištą pirštuką. Jei ištraukiame, nepatenkinta vėl ieško bambos. Pirštas bamboje ir kai miega. Ar turėtume atpratinti?
Nieko blogo šiame įprotyje nematau.
6 metų dukra visiškai nenori valgyti mėsos. Ji net iš plovo išima mėsos gabaliukus, palieka juos lėkštėje. Ar be mėsos jos mityba pilnavertė? Ką turėčiau duoti vietoje mėsos?
Mėsa – pagrindinis geležies šaltinis, dėl to vaikams būtina ją valgyti. Tačiau vaikų, kurie atsisako valgyti mėsą, yra nemažai. Labai gerai, jeigu toks vaikas valgo žuvies produktų. Vaikai, nemėgstantys mėsos, turėtų valgyti kuo įvairesnį maistą, ir ypač, daržoves bei vaisius. Rekomenduočiau tokiems vaikučiams gerti multivitaminų, kuriuose yra būtinų mikro ir makroelementų, svarbių pilnaverčiam vaiko vystymuisi.
6 metų mergaitė garsiai ir sodriai riaugėja. Pediatrė įsitikinusi, kad tai – nerviniu pagrindu ir išrašė melisos sirupo. Ar gali vaikas riaugėti dėl nervų?
Atsirūgimu vadinamas dujų, kartais ir su maisto priemaiša, grįžimas iš skrandžio į burną. Atsirūgimo priežasčių yra gana daug. Kūdikiai dažnai atsirūgsta oru, ypač kai netaisyklingai maitinami daug jo prisiryja. Vyresni vaikai gali dažnai atsirūgti, jeigu serga virškinamojo trakto ligoms: stemplės uždegimu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimu, opalige. Atsirūgimas su deginimo jutimu stemplėje pasitaiko, esant gastroezofaginiam refliuksui, kuomet skrandžio turinys užmetamas į stemplę. Manau, kad jūsų dukrytė riaugėja tikrai ne ,,nerviniu pagrindu”. Rekomenduočiau nuvesti ją pas vaikų gastroenterologą, kuris skirs papildomų tyrimų ir išsiaiškins, ar yra kokia nors virškinamojo trakto patologija.
Kūdikiui 3 mėnesiai. Maitinu krūtimi, bet kartais turiu išeiti ir palieku nutrauktą pieną.
Tačiau vaikas visiškai atsisako valgyti iš buteliuko. Gali būti alkanas visą dieną, tačiau nieku gyvu negeria iš buteliuko. Ką daryti?
Taip yra todėl, kad krūties čiulpimo mechanizmas skiriasi nuo žinduko, ir todėl kurį laiką jie atsisako valgyti iš buteliuko. Gerai apžiūrėkite ar ant buteliuko uždėtas tinkamas žindukas. Svarbu, kad skylutė, pro kurią teka pienas, būtų nei per didelė, nei per maža. Jei ji bus per maža, kūdikis pavargs valgydamas, iki galo neištrauks pienelio, pasidarys neramus. Jei skylutė per didelė, vaikas springs, valgymas taps nepilnavertis. Be to, pienukas buteliuke turi būti nei per šiltas, nei per šaltas. Maitinimas iš buteliuko niekada neatstos maitinimo iš krūties.
Nuo kada kūdikiai nustoja žvairuoti? Dukrytei 2,5 mėnesio, bet vis dar kartais pažvairuoja.
Naujagimio akių judesiai nekoordinuoti, iki 6-10 savaičių amžiaus kūdikiams neretai diagnozuojamas nedidelis fiziologinis žvairumas. Vėliau vaikams neretai diagnozuojamas patologinis žvairumas. Taigi, jeigu jūsų 2,5 mėn kūdikis dar kartais pažvairuoja, nėra ko labai nerimauti. Tai fiziologinis ( normalus) žvairumas. Jeigu ir toliau jo akelės pažvairuos, būtinai reikėtų kreiptis į vaikų akių ligų specialistą.
Kai dukra miega, dažnai jos ausytės užsilenkia. Baiminuosi, kad neliktų atlėpusios. Ar reikia prieš miegą uždėti ploną kepuraitę?
Jeigu Jūs ir uždėsite prieš miegą kepuraitę, ji tikrai neprilaikys ausyčių, tai yra, jos vis tiek užsilenks (kadangi ausies kaušelis yra labai plonytis). Anksčiau tėvai ausų kaušelius net klijuodavo med. pleistru, tačiau tai tikrai neduoda jokios naudos, o tik sukelia mažyliui didžiulį diskomfortą. Ausų forma yra paveldima genetiškai, ir kokia bus, Jūs jos nepakeisite nei dėdami kepuraitės, nei klijuodami pleistriuku.
Tiesiog, augant, ausies kaušelis taps tvirtesnis ir auselė ne taip lengvai užsilenks. Jeigu ateityje Jūsų vaiko ausys bus išties labai atlėpusios, šiuo metu atliekamos efektyvios ausų korekcijos operacijos.
Mūsų 1,6 metų sūnus naktį labai išalksta, išgeria net po 200-400 ml pieno. Kaip jį nuo to atpratinti?
Maitinimo režimą pasirenka pats kūdikis. Tai, kad Jūsų 1,6 metų mažylis valgo po 200-400 ml naktį, vargina pačią mamą. Bet jeigu jis prabunda naktį ir nori valgyti, jį reikia pamaitinti. Kūdikiai patys pasirenka maitinimo tvarką. Iš viso sveikintina, kad mama iki 1,6 metų ažiaus dar maitina motinos pienu, kuris ištis labai svarbus tolimesniam psichomotoriniam vaikučio vystymuisi. Svarbiausia kūdikį maitinti (jei įmanoma) iki 1 metų amžiaus, ir ypač pirmaisias gyvenimo mėnesiais. Kadangi Jūsų mažyliui jau 1,6 metukai, pabandykite jį “apgauti” naktį arbatėle, kuri pakeis naktinį maitinimą, Tai urėtų pagelbėti. Jei ir tai nepavyktų, turėkite kantrybės, ir leiskite pasidžiaugti mažyliui Jūsų pienuku.
Ar galima 2 mėnesių kūdikį laikyti pusiau sėdomis? Ar dažmas nešiojimas stačiom nepakenks jo stuburėliui?
2 mėn mažylį laikyti pusiau sėdomis tikrai nereikėtų. Jų stuburas dar silpnas, jų kaulų ir raumenų sistema per gležna, todėl gali iškrypti stuburas, ypač jei kūdikėlis iš šonų paramstomas pagalvėmis..2 mėn mažylį galima sodinti 5-10 min. į nešioklį, vėliau vaikui augant šį laiką galima prailginti. Be to, perkant nešioklį, svarbu atkreipti dėmesį, kad jis būtų kokybiškas, tvirta bei kieta nugarėle.
7 mėnesių berniukui virš viršutinės lūpos išdygo juodas plaukelis. Kodėl? Ar galima jį išrauti?
Tai, kad išdygo juodas plaukelis Jūsų 7 mėn mažyliui virš viršutinės lūpytės – nieko baisaus. Jeigu norite, tikrai jį galima pašalinti. Pradžioje pabandykite nukirpti žirklutėmis, jei jis vis tik ataugs, jį tikrai galima išrauti. Tai jums gali padėti atlikti medicinos personalas vaikų poliklinikoje ar kosmetologiniame kabinete. Manau, kad išrauti plaukelį pavyks ir Jums pačiai.
Mano sūnelis labai dažnai viduriuoja skystom vandeningom išmatom. Kaprologinis tyrimas – normalus, tik rado nesuvirškinto maisto. Ar tai koks virškinimo sutrikimas?
Tam, kad atsakyti į šį klausimą, reikėtų visų pirma sužinoti, koks Jūsų vaikelio amžius, kiek dienų jis viduriuoja, kiek kartų per dieną jis pasituština, koks išmatų pobūdis, ar nekarščiuoja, nevemia ir t.t. Tik sužinojus atsakymus į šiuos klausimus, galima būtų pasakyti, ar tai virškinimo sutrikimas. Pvz., naujagimiai gali tuštintis iki 9 kartų per parą, 1-3 mėn amžiaus kūdikiai – iki 4-5 kartų per parą, ir tai yra normau, tai nėra viduriavimas. Tuštinimosi dažnumas labai priklauso nuo maitinimo pobūdžio, pvz., jeigu kūdikis maitinams motinos pienu, jis tuštinsis dažniau ir skystesnėmis išmatomis. Jeigu mažylis virš metų amžiaus tuštinasi 5 kartus ir daugiau, skundžiasi pilvelio skausmu, išmatose esti gleivių ar kraujo siūlelių, tai jau viduriavimas. Tuomet rėeikėtų atlikti kuo skubiau tam tikrus tyrimus ( ne tik koprologinį) ir bandyti išsiaiškinti viduriavimo priežastį. Nežinant Jūsų vaikučio amžiaus, viduriavimo trukmės, tuštinimosi dažnio per parą bei išmatų pobūdžio, sunku pasakyti, kokia to viduriavimo priežasti. O jų išties yra labai daug.. Galbūt tai tiesiog ūminė žarnyno infekcija (virusinė ar bakterinė), kurią reikėtų kuo skubiau pradėti gydyti….Siūlyčiau kuo skubiau kreiptis į vaikų gastroenterologą ar infektologą bei atlikti būtinus tyrimus.
Pagal kokius požymius galima sužinoti, ar vaikas turi kirminų, neatliekant tyrimo?
Jūs tikrai nesužinosite, ar Jūsų vaikas “turi kirminų”, jeigu neatliksite tyrimų, nebent patys pamatysite plika akimi. Dažniausiai vaikučiai užsikrečia spalinėmis, kurios deda kiaušinėlius apie išeinamąją angą ir sukelia niežulį. Taigi, tokie vaikai dažnai kaso užpakaliuką ir sako, kad jiems labai niežti. Tai netiesioginis požymis, pagal kurį reikėtų įtarti, kad vaikutis turi kirminų. Tokiu atveju tiriamos nuogramdos spalinėms arba atliekamas koprologinis tyrimas, kuriame ieškomi kirminų kiaušiniai.
Ar labai pasikeičia nutraukto ir šaldytuve laikomo mamos pieno kokybė?
Pagal Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rekomendacijas, nutrauktą pieną steriliame uždarame inde tamsoje 18-20° C temperatūroje galima laikyti 24 val., šaldytuve 4-5° C temperatūroje – apie 72 val., šaldiklyje – (-8-20° C) – apie 4 mėn. Pienas turi būti atšildomas kambario temperatūroje, nes kaitinant gali suirti daugelis svarbių medžiagų. Pieną reikia pašildyti vandens vonelėje, bet temperatūra turi būti ne didesnė kaip 50° C. Jeigu pieno nesunaudojote, antrą kartą jo šaldyti negalima. Taigi, laikantis šių reikalavimų, nutraukto ir šaldytuve laikomo mamos pieno kokybė tikrai nepasikeis.
Atsakė gydytoja Jolanta Bernatonienė
„Mamos žurnalas“