Atsako gydytoja Enrika Didžiulienė
Vaikas labai mėgsta laižyti druską. Ar tai normalu? Gal jam trūksta kokių medžiagų?
Būtų įdomu žinoti, kokio amžiaus jūsų vaikas. Pavyzdžiui, kūdikiams gaminant maistą, nerekomenduojama dėti druskos, o paskaninti košes galima įvairiais prieskoniais (petražolėmis, krapais). Jei tai vyresnis vaikas, jam turėtų pakakti druskos tiek, kiek jos yra pagamintame maiste. Manau, leisti laižyti druskos nereikėtų. Tiesiog nerodykite jos, ir tas įprotis turėtų praeiti. Piktnaudžiauti druska nesveika nei vaikams, nei suaugusiesiems.
Labai dažnai dukrytei išberia užpakaliuką, o ypač priekyje apie lytinius organus. Bėrimas praeina, bet po kiek laiko ir vėl atsiranda. Ką daryti – jau pakeitėme keletą sauskelnių rūšių, keisdama sauskelnes užpakaliuką visada apiplaunu vandeniu.
Ypač daug dėmesio kūdikystėje reikalauja švelni ir neatspari infekcijai kūdikių oda, kuri greit parausta ir iššunta. Dėl odos rūpesčių turi net ir labai vaiką prižiūrinti mama. Kūdikis visuomet turėtų būti aprengtas švelniais ir švariais drabužėliais. Kai jis pasišlapina, o ypač pasituština, reikia apiplauti šiltu tekančiu vandeniu ir nusausinti švaria, švelnia servetėle. Oda turi likti kuo sausesnė. Drėgmė sudaro sąlygas daugintis odos uždegimą sukeliantiems mikroorganizmams. Linkusius iššusti ar prakaitinės beriamus kūdikius patartina dažniau palaikyti nuogus šiltame kambaryje, o vasarą ir lauke. Svarbiausia nerengti kūdikio per šiltai.
Šiuo metu nuo paraudimų, kurie atsiranda kūdikiams naudojant sauskelnes, yra nemažai tepalų, kremų.
Pirmoji pagalba – tai kremas ar tepalas, turintis cinko oksido. Prieš juo tepant reikia odą gerai nuplauti ir nusausinti. Kremo tepama nedaug. Tiek, kad jis susigertų į odą. Kodėl beria jūsų dukrytę, turėtų pasakyti gydytojas. Ar tai iššutimas, ar tai prakaitinė, o gal candida grupės grybelio sukeltas bėrimas. Yra kūdikių, kurie alergiški tam tikroms sauskelnėms. Todėl sauskelnės turi būti tik labai geros kokybės, gerai sugeriančios skysčius. Jas keisti būtina ne rečiau kaip kas tris valandas ir kiekvieną kartą pasituštinus. Muilas, kuriuo vaikutis prausiamas, turi būti švelnus, nedirginti odos.
Mano sūnui trys mėnesiai, jis ramiai miega tik ant pilvuko. Kai paguldau ant nugarytės, tampa irzlus, muistosi, o ant pilvo ramiai užmiega. Ar nepakenks vaikui tokie miego įpročiai? Ar pratinti miegoti ant nugaros?
Kūdikiui neturėtų pakenkti tokie miego įpročiai. Kūdikiui miegant ant pilvuko, reikėtų sekti, kad vaikelis neuždustų. Kūdikių nereikėtų guldyti ant pūkinių pagalvių. Būtų geriau pratinti kūdikį miegoti ant nugaros ar šono.
6 mėnesių Ievutei diagnozavo ašarų takų uždegimą. Ar ši liga gali turėti įtakos vaiko regėjimui? Ar ji pasikartoja?
Jūsų aprašymas nelabai tikslus. Ar tai ašarų kanalėlio, ar ašarų maišelio, ar ašarų liaukos uždegimas? Manau, kad tiksliai ir konkrečiai jums privalo paaiškinti jus gydantis akių ligų gydytojas.
O iš ašarų aparato anomalijų dažniausiai pasitaiko ašarinio latako atsivėrimo angos užsikimšimas želatinine plėvele – kamščiu. 95% vaikų šis kamštis susigeria iki gimimo. Jei pirmosiomis naujagimio gyvenimo dienomis plėvelė nesusigeria, tai ašaros susitelkia ašarų maišelyje, o patekus į jį infekcijai, formuojasi uždegimas.
Kas per liga yra astigmatizmas? Kaip tada mato vaikas? Ar ji išaugama?
Astigmatizmas – tai betaškė akis (a – „be“ + stigma – „taškas“). Astigmatizmą dažniausiai lemia asferiška ragena. Kur kas rečiau astigmatizmas pasitaiko dėl netaisyklingai gaubto lęšiuko. Spinduliams perėjus per tokios akies optinę sistemą, tinklainėje vietoje taško susidaro tiesios linijos (vertikalios ar horizontalios) arba ovalo (ištempto vertikaliai ar horizontaliai) vaizdas. Astigmatizmas skirstomas į taisyklingą ir netaisyklingą. Taisyklingas astigmatizmas – tai įgimta paveldima anomalija, mažai besikeičianti per visą gyvenimą. Tiesus taisyklingas nedidelis astigmatizmas pasitaiko labai dažnai. Dėl jo žmonės retai skundžiasi, ir jis vadinamas fiziologiniu.
Netaisyklingą astigmatizmą dažniausiai lemia pakitimai ragenoje, randai, keratokonusas. Astigmatizmas visada mažina regėjimo aštrumą. Turintys astigmatizmą jaučia akių nuovargį ne tik po smulkaus darbo, bet ir ilgiau įtemptai pažiūrėję į tolį (spektaklius, filmus), nes nenešiodami akinių niekada nemato aiškiai. Astigmatizmą reikia koreguoti vaikystėje, nes kuo vėliau skiriami cilindriniai ar sferocilindriniai stiklai, tuo sunkiau prie jų priprantama: akiniai keičia įprastą daiktų vaizdą. Akinius sergantis astigmatizmu privalo nešioti visą laiką.
Nuo kokio amžiaus kūdikius galima vesti į sauną, pirtį? Rimvydui dabar 4 mėnesiai.
Nemanau, kad 4 mėnesių kūdikiui patiks saunoje ar pirtyje, kurioje pakankamai aukšta temperatūra. Tokio amžiaus kūdikio termoizoliacijos sistema dar nėra visiškai subrendusi. Todėl mažyliui nėra sveika tokie dideli temperatūrų svyravimai. Ilgiau pabuvęs saunoje, jis gali gauti šilumos smūgį.
4 mėnesių kūdikio skruosteliai nenatūraliai raudoni, šiurkštūs, šerpetoja. Nors eidami į lauką visada naudojame apsauginį kremą. Kaip gydyti?
Raudona ir pleiskanojanti skruostų oda gali būti vienas iš atopinio dermatito požymių. Tačiau odos paraudimas ir šiurkštumas nebūtinai reiškia atopinį dermatitą. Veido oda gali parausti sudirginta seilių, ašarų, maisto likučių, patekusių ant odos, nugairinta vėjo. Kartais vaiko oda parausta ir pasidaro šiurkšti tiesiog dėl pernelyg sauso oro. Kiekvienu konkrečiu atveju situaciją turi įvertinti gydytojas. Jei veido oda tiesiog sudirginta, paraudimas išnyks pašalinus priežastį ar parinkus kūdikio odai tinkamas kosmetines priemones. Jei priežastis atopinis dermatitas, problemos paprastai taip lengvai išspręsti nepavyksta, reikia ilgiau gydyti.
Teko girdėti, kad muilai, kurie sunaikina visas bakterijas yra labai agresyvūs ir sausina bei erzina vaiko odą. Ar tiesa? Ar mikrobus išnaikins ir paprastas muilas?
Vaikams gaminami specialūs vaikiški muilai, todėl tik tokius ir patariu rinktis. Kūdikių ir mažų vaikų oda labai gležna ir jautri, jai tikrai netinka muilai, skirti suaugusiesiems. Vaikų odos prakaito liaukos ir atskiri poodiniai sluoksniai dar ne visai išsivystę. Gležną odelę suerzinti labai lengva. Tikriausiai dar gimdymo namuose išgirdote patarimų pirmą mėnesį naujagimį prausti nepiktnaudžiaujant muilu, o jei prausiate su muilu, tai rinktis tik vaikišką. Siūlyčiau ieškoti specialaus kūdikiams skirto muilo. Kadangi vaiko oda dar neturi stipraus apsauginio sluoksnio, per odą lengviau gali prasiskverbti įvairios medžiagos. Todėl svarbu ir kūdikių bei vaikų drabužėlius skalbti tik specialiais, vaikiškais skalbikliais.
Juk skalbimo miltelių sudėtinių dalių po skalbimo šiek tiek lieka ant drabužių. Jei drabužėlius skalbiate automatine skalbykle, skalavimo režimą reikėtų nustatyti bent du kartus. Specialiai kūdikių drabužėliams skirtuose milteliuose neturi būti kai kurių įprastų sudėtinių dalių – kvapiųjų medžiagų, dažiklių. Firma Henkel gamina skalbimo miltelius ,,Bobas”, specialiai skirtus kūdikių ir žmonių, kurių jautri oda, drabužiams skalbti. Nors milteliuose nėra kvapiųjų medžiagų ir dažiklių, jie puikiai išskalbia kraujo, šlapimo, maistelio, sulčių, vaisių ir kitokias dėmes.
10 mėn. sūnaus liežuvis apsivėlęs gelsvai baltu storu apnašu. Iš burnos sklinda rūgštus kvapas. Išmatų kvapas panašus. Kadaise pediatrė nustatė pienligę, gydėme tepalu „Daktarin“, laikinai apnašas dingdavo. Dabar pediatrė patarė liežuvį valyti sodos tirpalu. Kai valau, apnašų mažėja, vėliau vėl atsiranda. Ar tai nėra viso organizmo liga? Kaip gydyti?
Pienlige serga maždaug 2-5 proc. naujagimių. Neišnešioti naujagimiai serga dažniau. Sukėlėjas – Candida grupės grybelis. Grybeliu vaikutis užsikrečia nuo mamos gimdymo metu. Todėl moterys nėštumo metu tikrinamos ir gydomos nuo kandidozės.
Ligos požymiai atsiranda 7-10 dieną po gimimo. Tai pilkšvai baltos į varškę panašios dėmelės ant liežuvio šonų, skruosto vidinio paviršiaus, kartais – ir gomurio, dantenų. Jos gali būti skausmingos, naujagimis gali prasčiau valgyti, tačiau nebūtinai liga gali pasireikšti ir vien bėrimu burnoje. Pienlige gali sirgti ne tik naujagimiai, bet kūdikiai, dažniausiai iki 3 mėn. Ligą galima gydyti ,,Nistatino” suspensija 4 kartus per dieną apie savaitę laiko. Taip pat efektyvus ir ,,Daktarin” gelis, kuriuo tepama burnos gleivinė.
Pienligė gali pasikartoti, tuomet ir gydymą reikia kartoti.
Kadangi Jūs pakankamai ilgai gydėte savo kūdikį, todėl patarčiau prieš gydymą pasikonsultuoti su vaikų gastroenterologu, reikėtų padaryti kai kuriuos tyrimus (pasėlį nuo liežuvio šaknies, išmatų tyrimą). Ir tik išsiaiškinus tikslią priežastį pradėti gydyti.
4 mėn. dukrytė dažnai žagsi. Kaip sustabdyti? Maitinu pati.
Stenkitės kuo teisingiau žindyti kūdikį iš krūties, kad mažylis prisirytų kuo mažiau oro. Pavalgiusį vaikutį būtinai palaikykite vertikaliai, kad mažylis atsirūgtų kelis kartus.
2,5 mėn. sūnus naktį valgo, čiauška, guguoja. Neverkia, bet nemiega. O dieną be miego vos ištveria 2 val. kaip sugrąžinti dienos-nakties ritmą?
Patarčiau apsišarvuoti kantrybe. Tokio amžiaus vaikučiai dažnai supainioja dieną su naktimi. Tai nėra jokia patologija ir trunka tai visai neilgai. Netrukus vaiko gyvenimo ritmas atsistatys: dieną valgys ir žais, o naktį – miegos.
Ar tiesa, kad saldžiai valgantis vaikas labiau linkęs susirgti poliomielitu? Mes nuo poliomielito neskiepyti. Koks procentas vaikų suserga šia liga? Sūnui 3 mėn.
Ką turite mintyse rašydama, kad Jūsų kūdikis mėgsta saldžiai valgyti? 3 mėn. vaikas turi valgyti tik motinos pieną, o jeigu jo nėra – adaptuotą pieno mišinį. Tokio amžiaus mažylis neturi gauti jokių saldumynų! Jokio ryšio tarp saldumynų ir poliomielito nėra. Poliomielitas – ūminė virusinė infekcinė liga. Susirgus pažeidžiama centrinė nervų sistema, dažniausiai nugaros smegenys, dėl to atsiranda vangūs paralyžiai. Persirgę šia liga vaikai gali likti invalidais. Užsikrečiama nuo poliomielitu sergančio žmogaus ar virusų nešiotojo. Užkratas plinta per išmatomis užkrėstą maistą, vandenį, nešvarias rankas.
Dėl skiepų jau virš 30 metų Lietuvoje neužregistruotas nė vienas poliomielito atvejis.
Ar gali pakenkti, kad 2,5 metų vaikas visą laiką miega ant pilvo? Ant nugaros jam net nugriūti baisu.
Tikrai ne. Tegul miega, kaip jam patogiau. Pavojingiau, kai ant pilvuko miega kūdikėliai, ypač pirmų mėnesių. Kyla pavojus uždusti, be to, kartais tokiems mažiems įvyksta staigi mirtis nakties metu (vadinamas kūdikių staigios mirties sindromas). Priežastis dar nėra visiškai aiški.
Kada turi užaugti plaukai ant nuplikusio pakaušio? Dukrai 8 mėn., rachito nėra.
Vieniems vaikučiams plaukučiai ant nuplikusio pakaušio atauga greičiau, kitiems – lėčiau. Jeigu kūdikis neserga rachitu, galite nusiraminti, plaukai tikrai ataugs. Tikslaus laiko nurodyti negalima.
11 mėn. dukrai nustatė atvirą ovaliąją angą širdyje. Kas tai? Liepė pasitikrinti po metų. Ar tai paveldima? Manos sesuo 13 metų buvo operuota. Ar gali dėl to vaikas skųstis nuovargiu, prakaituoti?
Kas 4-as žmogus turi neužakusią ovaliąją angą, bet ją pridengia pertvaros raukšlė (vožtuvas) ir ji neveiksminga. Priešdėlių pertvaros defektas (PPD) – tai viena dažniausių įgimtų širdies ydų. Ji dažniau pasitaiko mergaitėms nei berniukams.
PPD yra 2 tipų – pirminio ir antrinio. Širdies ydos klinikiniai simptomai išryškėja, kai defekto skersmuo 1 cm ir daugiau. Kai būna PPD, dalis kraujo iš kairiojo prieširdžio pro defektą patenka į dešinįjį prieširdį. Jei defektas didesnis, laikui jaučiamas greitas nuovargis, silpnumas, dusulys, ypač po fizinio krūvio, širdies plakimas, skausmas. Ligoniai būna pablyškę, negydant atsilieka jų vystymasis. III ligos stadijoje ligonių būklė būna sunki, fizinis išsivystymas atsilikęs, būna deformuota krūtinės ląsta. Tokius ligonius turi gydyti vaikų kardiologas.
Jeigu Jūsų 11 mėn. dukrytei rado ovaliąją angą, svarbu žinoti, kokio ji dydžio. Kaip minėjau, kas 4-as žmogus ją turi, ir ji netrukdo gyventi bei vystytis. Tačiau, jei ji didelė, ją turi stebėti vaikų kardiologas, kuris pamatys besivystančius pokyčius ir skirs tinkamą gydymą.
6 mėn. vaikas tuštinasi žaliai, nors žalio maisto neduodu. Kodėl?
Kai kuriems kūdikiams, maitinamiems dirbtinai, papildomai įvedus įvairias košeles, pasikeičia išmatų spalva, dažnai ji tampa žalsva. Literatūros duomenimis, apie trečdalis kūdikių, maitinamų dirbtinai, tuštinasi žalsvos spalvos išmatomis. Tokie kūdikiai auga bei vystosi normaliai, jaučiasi gerai, yra aktyvūs.
Dukrytei 1 metai, jai atopinis dermatitas. Ar ateityje ji galės gerti karvės pieną, valgyti kiaušinius, kitus alergizuojančius produktus? Jei taip, nuo kada, kokiais kiekiais?
Atopinis dermatitas dažniausiai prasideda 1-2 gyvenimo mėnesiais, rečiau – vėliau. Tai paveldimas, pasikartojantis ir dažnai niežtintis odos uždegimas. Kūdikėliams liga prasideda skruostų srityje – jie parausta, atsiranda smulkūs spuogeliai. Bėrimas linkęs tai atsirasti, tai vėl pranykti. Tokie odos pakitimai būna ne tik ant skruostų, jie gali išplisti ant kojyčių, rankyčių ar viso kūnelio. Tokius mažylius labai kamuoja niežulys. Jie tampa neramūs, irzlūs. Pažeista, nukasyta oda tampa labai jautri, dažnai prisideda infekcija. Atopinį dermatitą būtina tinkamai gydyti. Negydoma liga gali labai išplisti. Atopinis dermatitas paveldimas. Dažnai tokių vaikų tėvai, seneliai ar kiti giminaičiai serga šia serga. Ligą gali išprovokuoti ar paūminti įvairūs išoriniai alergenai (namų dulkės, žiedadulkės, šunų, kačių plaukai), maisto alergenai.
Jūsų mergytei reikėtų vengti sukeliančių alergiją maisto produktų (ypač tų, nuo kurių akivaizdžiai beria).
Ateityje ją gali alergizuoti ir kiti alergenai, o maisto produktai – mažiau. Nuo kada ir kokiais kiekiai ji galės gerti karvės pieną bei valgyti kitus alergizuojančius produktus, dabar pasakyti sunku. Tai priklausys nuo daugelio veiksnių: ligos eigos bei tinkamo gydymo.
Ką galvojate apie sausas košeles? Kuo skiriasi namie virti ir pertrinti ryžiai nuo specialių sausų košių kūdikiams? Kas geriau – per žiemą išlaikytos daržovės ar sausa daržovių košė iš pakelio?
Manau, kad sausos košelės iš pakelių, skirtos vaikams maitinti, yra labai tinkamos. Jos praturtintos įvairiais vitaminais bei mikroelementais, jas patogu paruošti. Jeigu mažylis alergiškas pienui, košeles galima kuo puikiausiai paruošti su virintu vandeniu. Namie virtos košelės labai priklauso nuo grūdų bei daržovių kokybės, be to, netinkamai ruošiamos daržovės netenka daug įvairiausių vitaminų. Namie ruoštos košės bus vertingesnės, jei jas virsite iš ekologiškai švarių daržovių ar grūdų.
7 mėn. sūnų maitinu įvairiomis košėmis. Pavalgęs kartais atvemia košės. Ar tai reiškia, kad nevirškina skrandis? O gal per daug suvalgė? Apetitas geras.
Jeigu Jūsų sūnus tik kartais atpila ką tik suvalgytos košės, bet jaučiasi puikiai, apetitas geras, gerai auga svoris, greičiausiai jis per daug suvalgė. Tai, kad jis atpila iškart po valgio, nereiškia, kad nevirškina skrandis. Visus kūdikius pavalgius rekomenduojama palaikyti vertikalioje padėtyje, kol jie kelis kartus atsirūgs. Atsirūgę kūdikiai rečiau atpila.
Dukrai 1 m. ir 2 mėn. Jai labai sunkiai dygsta dantys. Kai buvo 1 metai, išdygo tik du dantukai (su verksmais ir viduriavimais). Ar yra kokių vitaminų ar tepaliukų, padedančių greičiau prasikalti dantims?
Prieš prasikalant dantukui, dantenos paburksta, jos peršti, skauda. Nenuostabu, kad kūdikis tuo metu pasidaro irzlesnis, prastai valgo ir miega. Dygstant dantukams, padidėja seilėtekis, gali pakilti nedidelė temperatūra, kūdikis gali dažniau ir skysčiau, nei įprasta, tuštintis. Viduriavimas ir labai aukštas karščiavimas dygstant dantims nėra būdingi požymiai. Tiesiog dygstant dantukams susilpnėja apsauginė organizmo sistema, kūdikiai tampa labiau imlūs virusinėms ir bakterinėms ligoms.
Dygstant dantukams, mažylį stenkitės daugiau palepinti – nešiokite ir glostykite. Galite patepti dantenas specialiu dygstantiems dantims skirtu skausmą mažinančiu tepaliuku ar žėlė. Dygstant dantukams, kūdikiai instinktyviai viską kiša į burną, ,,kramto”, taip masažuoja skaudančias dantenas. Todėl aprūpinkite mažylį įvairiais kramtomais daikčiukais. Kadangi skausmą mažina šaltis, dantenoms masažuoti yra skirtas vandeniu pripildytas žiedas. Prieš duodant kūdikiui, žiedą galima trumpai palaikyti šaldytuve, bet ne šaldiklyje. Geras kramtukas – nuskusta morka, kurios vaikas tikrai neatkąs.
Šaltu metų laiku eidami į lauką, vaiką šiltai aprenkite. Šaltis ir vėjas sustiprina ir taip pakankamai nemalonų skausmą.
Kas tai yra homeopatiniai vaistai? Ar galima jais gydyti vaiką iki vienerių metų?
Homeopatija – tai gydymo būdas, kurio pradininkas – vokiečių gydytojas Samuelis Hahnemanas (1755-1843). Homeopatija remiasi pagrindiniu principu „panašus turėtų būti gydomas panašiu“. Čia gydymui naudojamos pagal homeopatijos taisykles praskiestos (potencijuotos) vaistingosios medžiagos, kurių didelės dozės sveikam organizmui sukelia į ligą panašius požymius. Homeopatiniai vaistai aktyvina organizmo gynybines jėgas, padeda išgyti pačiam. Vokiečių gydytojas dr. Hansas Heinrichas Reckewegas 1930 metais sukūrė homotoksikologijos teoriją, aiškinančią ryšį tarp kenksmingų medžiagų (homotoksinų, arba „žmogaus nuodų“) ir ligos. Jis suprato, kad liga – tai organizmo pasipriešinimas šiems homotoksinams ir bandymas atstatyti sutrikusią pusiausvyrą. Todėl buvo sukurti antihomotoksiniai vaistai, šalinantys homotoksinus ir skatinantys organizmo gynybines galias kovoti su ligos priežastimi. Tokiu būdu ligos simptomai pašalinami savaime. Antihomotoksiniai preparatai gaminami iš natūralių medžiagų, remiantis pagrindiniais homeopatijos principais. Tokio preparato sudėtyje yra keletas veikliųjų medžiagų.
Antihomotoksinius preparatus gali vartoti vaikai bei nėščios moterys. Jie gali būti vartojami su kitais vaistais. Homeopatijos principas – netrukdyti, o padėti organizmui kovoti su liga. Homeopatijai būdinga tai, kad gydoma ne liga apskritai, o kiekvienu konkrečiu atveju atsiradę simptomai.
Homeopatiniai preparatai gaminami lašų, tablečių, žirniukų, žvakučių, tepalų, purškiklių į nosį forma. Juos gali vartoti jau ir naujagimis, tačiau visada, prieš pradedant vartoti kokį nors preparatą, reikia pasitarti su gydytoju.
Sūneliui 4 mėnesiai. Nuo ilgo gulėjimo ant nugaros jam „susiplojo“ galvytė. Bandau dažniau vartyti, bet susiplojimas akivaizdus. Gydytoja sako, kad tai nieko blogo, galvytė atsistatys, bet man labai neramu. Gal reikia pasikonsultuoti su chirurgu?
Dažniausiai „susiploja“ galva dėl rachito ar vitamino D stokos. Dažniau vaikutį guldykite ant šono, pasitarkite su gydytoju dėl vitaminų. Nemanau, kad čia būtų reikalingas chirurginis gydymas.
Stengiamės dukrą atpratinti nuo žinduko. Jai užmigus ištraukiame. Tada ji čiulpia savo liežuvėlio galą. Be žinduko neužmiega. Austėjai dabar 11 mėnesių, ar ne per anksti atpratiname?
Kūdikiai nieko taip gerai nemoka, kaip čiulpti, žįsti, ryti. Tai darydami jie gauna maisto ir patiria malonumą. Tai daug pasako apie jų emocijas. Dar motinos įsčiose vaikutis čiulpia savo pirštukus. Šitai ne vien malonu – jis treniruojasi, todėl vos gimusį kūdikį mama gali pridėti prie krūties, ir jis jau moka čiulpti. Gamtos užprogramuotas ir įsčiose jau išbandytas veiksmas labai sudėtingas (kūdikiui reikia suderinti čiulpimą, rijimą ir kvėpavimą). Kūdikio burna ir skruostai pritaikyti žįsti. Dauguma kūdikių ir numalšinę alkį nesiliauja žįsti. Čiulpimas jiems reikšmingesnis už pasisotinimą – tai malonumas. Vėliausiai pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje kūdikis jau neskuba iškart čiulpti į burnytę įkišto piršto.
Dabar jis čiulpia daugiau ar mažiau sąmoningai, norėdamas nusiraminti. Kai kūdikiai ramūs ir patenkinti, žindukus jie čiulpia kitaip negu būdami susijaudinę ir daro tai sąmoningai. Pavyzdžiui, trumpas ir greitas čiulpimas byloja apie kūdikio susijaudinimą arba susidomėjimą. Lėtesnis tolygus čiulpimas – tai ženklas, kad kūdikis rimsta. Verta pasekti šiuos tylius signalus. Mokėdami juos suprasti, žinosime, ar vaikas šiuo metu patenkintas, ar jam reikia veiklos, ar ramybės.
Čiulptukas nėra kūdikio priešas. Aišku, jis visada turi būti švarus, išplautas. Čiulptukas nereikalingas, kai kūdikis jau miega. Atpratinti nuo čiulptuko kiekvienam kūdikiui turėtų būti individualus laikas, kad vaikas nepatirtų didelio streso. Viskas turėtų vykti natūraliai. Čiulptuko geriausia atsikratyti, kai mažylis jau tam subrendęs, apie antruosius gyvenimo metus.
Kuo galima tepti uodų įkąstas vietas, kurios po įkandimo stipriai parausta, sukietėja, pūliuoja. Įkandimai negyja po 2 savaites. Kūdikiui 4 mėnesiai.
Greičiausiai jūsų kūdikis yra jautrus (alergiškas) uodų įkandimui, todėl turi būti itin kruopščiai saugomas, kad neįgeltų.
Vaikai iki 3 metų patys nesugeba apsiginti nuo uodų. Todėl nepalikite vieno vaiko ten, kur yra uodų.
Vaiką aprenkite taip, kad liktų kuo mažiau atvirų kūno vietų. Jeigu kūdikį sukandžiojo uodai, kelis kartus per dieną nuplaukite įkąstas vietas vandeniu ir muilu. Dezinfekuokite įkąstą vietą žaliojo briliantino tirpalu. Kad mažiau niežtėtų, ant įkąstos vietos galima uždėti švarią nosinaitę, suvilgytą švariu šaltu vandeniu.
Ar jūsų vaikui reikalingas antialerginis gydymas, turėtų patarti apylinkės pediatras. Supūliavus įkąstoms vietoms, reikėtų naudoti antibakterinius tepalus.
Penkerių metų Mantą dažnai kamuoja sloga. Gydytoja sakė, kad dėl to kalti ir polipai, esantys nosytėje. Tiesa, polipai nėra dideli. Ar reikia juos šalinti, ar jų buvimas kenksmingas vaikui?
Kiekviena sloga labai vargina vaiką. Ji gali būti alerginės, infekcinės kilmės. Polipus turintiems vaikams sloga kartojasi dažniau, jiems būna sunkiau kvėpuoti. Tai jie bando kompensuoti, kvėpuodami per burną, todėl dažnai tokie vaikai būna prasižioję. Be to, dažnai sloguojantys vaikai dažniau serga ir kitomis ligomis, pavyzdžiui, bronchitais, sinusitais ir t.t. Kokio dydžio polipai ir ar būtina juos šalinti, patars LOR (ausų, nosies ir gerklės) gydytojas.
Kai Karolis atsibunda iš miego, jaučiamas nemalonus kvapas iš burnos. Dantys sveiki. Vis dar maitinu krūtimi (Karoliui dabar 1,5 metų). Ar reikia daryti kokius tyrimus?
Dažniausiai nemalonus kvapas iš burnos būna dėl nevalytų dantukų, maisto likučių burnytėje, tam tikrų bakterijų, esančių burnoje, kartais dėl kirmėlių. Patikrinkite, ar vaikas neturi kirmėlių. Jei taip – reikia gydyti. Po maitinimo ir ypač prieš miegą valykite dantukus (yra specialių pastų bei šepetėlių vaikams).
Jei ir toliau išliks nemalonus kvapas, pasitarkite su savo apylinkės pediatru.
Dvimečiui sūnui patys skaniausi saldainiai „Mynthon“. Jis labai mėgsta čiulpti ledinukus, kartais ir praryja. Kitokių saldainių nemėgsta. Ar nepakenks „Mynthon“ sveikatai?
„Mynthon“ tikrai nėra tas saldumynas, kuris reikalingas sveikam vaikui, ir juo nereikėtų piktnaudžiauti. O kad jis nemėgsta kitų saldainių ir saldumynų, tikrai nereikia liūdėti – galima tik džiaugtis. Juk nuo saldumynų labai genda dantys, cukrus silpnina imuninę sistemą.
Nuo kokio amžiaus pradedama primaitinti žuvimi? Kokia žuvis labiausiai tinka?
Nuo 9 mėnesių mažyliui galima pradėti duoti žuvies, juk jo racione jau yra daržovių, vaisių, kruopų, varškės, jogurto, kefyro, mėsos, kiaušinio trynio. Žuvis, kaip ir mėsa, vertinga savo baltymais ir geležimi, kurią lengvai pasisavina mažylio organizmas, be to, kalciu ir fosforu bei polinesočiosiomis riebiosiomis rūgštimis. Žuvyje esančios medžiagos yra labai naudingos kūdikio centrinės nervų sistemos vystymuisi.
Aišku, būtina, kad žuvis būtų ekologiškai švari. Svarbu parinkti tokią, kurios minkštimą galima būtų nesunkiai atskirti nuo ašakų. Tinka menkė, plekšnė, upėtakis, jūros lydeka ir kitos. Žuvis, kaip ir mėsa, išverdama arba ištroškinama garais ir patiekiama pertrinta. Galima nusipirkti jau pagamintos homogenizuotos žuvies tyrelės. Jei mažylis mėgsta, žuvies galima duoti kelis kartus per savaitę pakaitomis su mėsa. Jei kūdikis žuvies atsisako, nuogąstauti neverta – jam augti pakaks medžiagų, gaunamų su mėsa ir kitais maisto produktais.
Mano dukrytės momenėlis įdubęs ir dažnai tvinkčioja. Mažylei 7 mėn. Ką tai reiškia? Ar tai normalu?
Ir sveikam kūdikiui gali būti šiek tiek įdubęs ir pulsuojantis momenėlis. Tai normalu. Tačiau kartais momenėlis gali įdubti ir dėl kitų priežasčių, pvz., skysčio netekimo (viduriuojant, vemiant, karštą dieną mažai gavusiam gerti kūdikiui). Tuomet reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju. Jeigu kūdikis yra linksmas, gerai valgo, aktyvus – vadinasi, jis sveikas.
Norėčiau plačiau sužinoti apie trijų dienų karštinę. Ar vaikas gali persirgti šia liga du kartus per mėnesį?
Enterovirusinė karštligė (dar kitaip vadinama trijų dienų karštine) – viena dažnesnių enterovirusinės infekcijos formų. Tai ūminė virusinė liga, kuriai būdinga karščiavimas, intoksikacija, raumenų, nervų ir kitų sistemų pažeidimas. Vaikas susirgęs enterovirusine karštlige karščiuoja, temperatūra laikosi keletą dienų, labai retai 2-3 savaites. Be to, skauda galvą, gerklę, kartais vemiama, parausta veidas. Gali padidėti kaklo limfmazgiai, kepenys, blužnis. Kadangi temperatūros kreivė gali būti dvifazė, tai vaikas gali per mėnesį sukarščiuoti du kartus.
Mano vaikui 5 mėn., jo liežuvėlis prisegtas. Iki kokio amžiaus reikia sutvarkyti liežuvėlį? Ar tai neskausminga? Kur atliekama?
Apatiniame liežuvio paviršiuje yra pasaitėlis, kuris riša liežuvį prie burnos ertmės dugno. Liežuvis yra kalbos organas – jam judant, kyla artikuliuoti garsai, sudarantys kalbos pagrindą. Kartais pasaitėlis gali būti per trumpas ir tai trukdo vaikui kalbėti. Kūdikį reikėtų parodyti vaikų chirurgui. Dažniausiai per trumpas pasaitėlis yra pakerpamas.
Sūnus nugulėjo dešinę galvytės pusę. Ar dėl per dažno guldymo ant dešinio šono galėjo į išorę pakrypti ir dešinė kojytė? Ar galva ir koja atsistatys? Matui 4 mėnesiai.
Kai kūdikis nuolatos guldomas ant to pačio šono, gali deformuotis jo galvytė. Dažniausiai laikui bėgant tai atsistato, tačiau būtina keisti kūdikio gulėjimo padėtį. Jeigu pakrypusi ir dešinė kūdikio kojytė, būtina pasitarti su chirurgu ar su savo apylinkės pediatru. Gal būt tai įgimtas klubo sąnario išnirimas.
Mano 9 mėn. dukrytei nuolatos paraudęs kakliukas, odytė aplink burną labai sausa. Tepiau visokiais tepalais, bet paraudimai vėl atsiranda. Ką galėtumėte patarti?
Priežasčių, kodėl oda apie burnytę sausa, o kakliukas paraudęs yra nemažai. Tai gali būti ir atopinis dermatitas, ir grybelinė liga, infekcinė liga, ar paprasčiausias iššutimas. Neturėtumėte gydyti vaiko įvairiais tepalais, nes tinkamą gydymą gali parinkti tik gydytojas. Pasikonsultuokite su dermatologu.
Ar galima 1 metų vaikui duoti namie raugto agurko, maistinių kviečių gemalų, nevirinto vandens?
Jūsų vaikelis turėtų būti pripratęs prie beveik visų įprasto maisto produktų: pieno, jogurto, varškės, sūrio, vaisių, kiaušinių, kruopų, duonos, sausainių, mėsos, žuvies. Vaiko pirmieji dantukai yra skirti maistui atkąsti, todėl maistą reikėtų šiek tiek smulkinti. 1 metų vaikui jau galima duoti valgyti viską, tačiau reikėtų vengti aštrių, sūrių patiekalų. Be abejo, galima duoti ne per aštraus ir ne per sūraus namie raugto agurko. Tačiau nauji maisto produktai turi būti duodami atsargiai ir su saiku.
Ar 10 mėn. vaikas turi bijoti svetimų žmonių?
10-ąjį gyvenimo mėnesį kūdikis sugeba išreikšti daugybę jausmų: džiaugsmą, liūdesį, pyktį, sumišimą, baimę. Darosi vis savarankiškesnis, tačiau vis tiek siekia dėmesio ir draugystės. Lieka labai prisirišęs prie mamos ar kito asmens, praleidžiančio su juo didžiąją dienos dalį. Paprastai tokio amžiaus kūdikis dar bijo svetimų žmonių ar nepažįstamųjų.
Iki kelių mėnesių kūdikių akytės turi baigti valytis, traiškanoti? Mano sūnui 8 mėn., bet vis dar akyse pasirodo traiškanų.
Naujagimio ašarų liaukos neveikia, nes dar neišsivystę atitinkami smegenų centrai. Ašarų verkiant atsiranda tik sulaukus 1,5-2 mėn., kartais tik 4-5 mėn. Kūdikių nosinis ašarų kanalas santykinai platus, todėl sloga jiems neretai komplikuojasi konjungtyvitu. Be to, kūdikiams neretai esti įgimtas visiškas ar dalinis ašarų, vokų liaukų ir junginės sekreto drenažinės sistemos nepraeinamumas. Dažniausiai ištekamojo ašarų latako atsivėrimo anga užsikemša želatinine plėvele. Simptomai: akys ašaroja, pūliuoja, paspaudus ašarų maišelį išsiskiria sekreto. Tačiau ar jūsų kūdikiui yra akių susirgimas gali nustatyti tik gydytojas.
Sūnelis gimė su vienu kiaušinėliu sėklidėse. Chirurgas sakė, kad kitas yra kirkšnyje ir gali nusileisti. Berniukui jau 1,5 metų, bet kiaušinėlis vis dar nenusileidęs. Kiek dar laukti? Ar reikės operuoti?
Sėklidės nebuvimas kapšelyje, jos nenusileidimas, vadinamas kriptorchizmu, nustatomas 1-4 proc. vaikų (15 -20 proc. berniukų jis būna abipusis). Per pirmuosius gyvenimo metus be gydymo nusileidžia apie 70 proc. visų iki gimimo nenusileidusių sėklidžių. Nenusileidusioje sėklidėje nebręsta spermatozoidai, sutrinka ir vyriškų hormonų gamyba, sėklidė gali užsisukti ir nekrozuoti bei supiktybėti . Vyrai gali likti nevaisingi. Kad taip neatsitiktų, sėklides į kapšelį būtina nuleisti iki 2-3 metų. Turėtumėte kreiptis į vaikų chirurgą, jis smulkiai paaiškins gydymo metodus.
Berniukui 3 metai, nuo pat gimimo jam užeina žagsėjimo dienos. 2-3 savaites visiškai nežagsi, o žagsėjimo dieną žagsi kas pusvalandį. Ar tai normalu?
Žagsėjimą sukelia ritmiški diafragmos raumens, skiriančio krūtinės ląstą nuo pilvo ruimo, susitraukinėjimai. Tai dažnas pirmųjų mėnesių kūdikių negalavimas. Kūdikio neuromuskulinė sistema dar nėra visai subrendusi, tad kūdikių žagsėjimas yra fiziologinis, natūralus reiškinys. Vyresni vaikai taip pat gali žagsėti (juk žagsi ir suaugę ). Gal būt jūsų vaikas geria daug gazuoto vandens ar valgo labai sausai. Žagsinčiam vaikui galima duoti atsigerti. Jeigu vaikelis jaučiasi gerai, žaidžia, yra aktyvus, manyčiau, kad dažnas jo žagsėjimas nėra liga.
5 mėn. dukrytė miegodama ant šono labai išsiriečia. Taip pat miega jos tėtis ir brolis. Ar tai paveldima, ar kokios ligos požymis?
Jeigu jūsų dukra jaučiasi gerai, nekarščiuoja, gerai valgo, yra aktyvi, manau, kad čia nieko blogo. Jeigu jums neramu, parodykite savo dukrą pediatrui.
Sūnui 2 mėn., jis labai nenori maudytis, vonelėje būna įsitempęs, po maudynių neramiai miega. Ką daryti, kad jis nors truputį pamėgtų vandenį?
Pirmąjį gyvenimo pusmetį kūdikį rekomenduojama maudyti kasdien. Būdamas motinos įsčiose, vaisius yra apsuptas amniono skysčio, todėl ir po gimimo, būdamas vandenyje, jis jaučiasi savo aplinkoje. Tai jį veikia maloniai ir raminamai. Kūdikius dažniausiai maudo prieš vakarinį maitinimą. Nepatartina maudyti praėjus 1 valandai po maitinimo, nes tada vaikelis, pajutęs soties jausmą, skaniai įminga.
Netinkamas sprendimas maudyti praėjus 3 valandoms po ankstesnio maitinimo, nes kūdikis gali būti pernelyg išalkęs ir suirzęs. Prieš maudant kūdikį, visada patikrinkite vandens temperatūrą. Nedėkite kūdikio į vonelę staigiai. Priglauskite ir atsargiai sušlapinkite pėdutes, kojytes, tik tada pamažu leiskite į vandenį. Viena ranka prilaikykite kūdikio galvutę. Visada kalbėkite ir šypsokitės, neskubėkite. Kūdikis turi jaustis saugus. Išmaudžius gerai nusausinkite jo kūnelį (jokiu būdu netrinkite).
1,5 metų vaikas pradėjo tuštintis 4.30 ryte. Kodėl?
Manau, kad čia nėra nieko blogo. Juk negalima vaikui nurodyti valandos, kurią jis turėtų pasituštinti.
Kaip nustatomi neižai? Ar gydytojas ima kokius mėginius? Kaip apsisaugoti? Gydytis?
Ligos sukėlėjas – niežų erkė. Niežų dažnumas svyruoja ciklais. Paskutinė niežų epidemija buvo II pasaulinio karo metu. Po daugelio metų vėl pasirodė naujos niežų epidemijos. Niežų sukėlėjai plinta kolektyvuose (vaikų lopšeliuose, darželiuose, mokyklose ir atskirose šeimose). Užsikrečiama tiesiogiai bendraujant (vaikų žaidimai, gulėjimas vienoje lovoje, ankštas butas, blogos higienos sąlygos) arba per užkrėstus daiktus (skolinti užkrėsti drabužiai, gulėjimas lovoje nepakeitus patalynės, bendri žaislai ir kt .). Per daiktus užsikrečiama rečiau, nes niežų erkės be žmogaus organizmo gyvena 2-3 dienas, nors kai kurie autoriai rašo apie 5-15 dienų laikotarpį. Patekusi ant odos apvaisinta patelė rausia urvelius raginiame sluoksnyje ir deda kiaušinėlius, palikdama take gausias išmatas. Nustoja dėti kiaušinėlius po 4-5savaičių, o po to žūsta, palikdama kiaušinėlius savo išraustuose takuose .
Inkubacinis laikotarpis tęsiasi nuo 3-7 iki 10-12 dienų, ar net 30-45 dienas. Stiprus niežėjimas, kurio neslopina antihistamininiai vaistai, yra būdingas niežų požymis, ypač jeigu jis stiprėja atsigulus į lovą ir sušilus. Dažniausia lokalizacija – rankų tarpupirščiai, riešo sritis, alkūnės sąnario sritis, čiurnos, sėdmenys, šlaunys, bambos sritis, lytiniai organai, oda apie krūtų spenelius, pažastys. Suaugusiesiems galvos odos niežai paprastai nepažeidžia, bet labai dažnai pažeidžia vaikų padus ir delnus. Mažiems vaikams gana dažnai iškyla pūslės, tačiau erkių takų gali ir nebūti. Vaikams pažeidžiami ne tik delnai ir padai , bet ir galvos oda. Išbertas vietas labai niežti, ypač naktį. Nukasymai sukelia egzemą, antrinę infekciją. Vis dažniau pasitaiko atipiškos eigos niežų atvejų, kai pažeidžiamos nebūdingos odos vietos, nėra erkių takų, niežėjimas nedidelis arba ligoniai nesiskundžia niežėjimu, nors nukasymų randama. Diagnozė nustatoma pagal klinikinius požymius ir radus erkių kiaušinėlius ir išmatas mikroskopu. Tikslią diagnozę bei gydymą gali nustatyti tik gydytojas.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
.
Sveiki, mano mergaitei 7memesiai, jai pradžiai buvo išmete spuogeliais lytine vieta poto paraudo, dabar nusitryne odelę vietom ir labai raudona, viskas prasidėjo kai drauge atostogavo su vaiku Lietuvoje ir ten naudojo kitos firmos pampersus o gryzus į Daniją vėl kitus nes čia tokių kaip Lietuvoje nėra, bet visus pampersus baigiam išmėginti niekas nepadeda, šiandien mėginsime be pamerso laikyti, tepame bepanten tepaliuka, gal galite ką patarti