Alergija. Klausimai-atsakymai

Primaitinimas_algo

Linos Ruškytės nuotr.

Auginu 2,8 metų dukrytę. Jau 10 mėn. pirmą kartą pasireiškė dilgėlinė su temperatūra, nors dar maitinau krūtimi. Kitas analogiškas atvejis įvyko lygiai po metų, viskas buvo sunkiau, „Tavegilio“ neužteko. Trečio karto sulaukėme po 7 mėn. – reikėjo lašelinių ir vaistų, nes ėmė tinti kojų sąnariai ir vaikas nebegalėjo paeiti. Mišrusis alerginis tyrimas (maistui, dulkėms, pelėsiui) parodė nulinį rezultatą, darant odos mėginių tyrimus sureagavo maisto priedams. Ką galime padaryti, kad alergija nesikartotų?

Dilgėlinė gali būti alerginė arba nealerginė. Ją gali sukelti vaistai, maisto produktai ir jų priedai (dažai, konservantai, stabilizatoriai), infekcijos, fiziniai veiksniai (spaudimas, šaltis, šiluma ir kt.), psichologiniai veiksniai.

Iš maisto priedų pavojingiausi: maistiniai dažai – tartrazinas (E 102) (geltonasis azo- dažas); eritrozinas (E 127) (raudonasis azo- dažas); koncervantai – benzenkarboksirūgštis (E210), natrio benzoatas (E 111) ir kt. Todėl vaikui duokite kuo mažiau ilgai galiojančių, kvapių, dažytų, konservuotų maisto produktų.

Jei įmanoma, reikėtų nustatyti ir pašalinti dilgėlinę sukėlusią priežastį (gal ją sukėlė ne maisto priedai, o infekcija ar kt.?), todėl tikslinga gydytojo konsultacija.

Mano vienam iš dvynukų, kuriam dabar 2 metai ir 3 mėn., nustatytas atopinis dermatitas, todėl kartais problemiškas vietas tepu hormoniniu tepaliuku. Gydytojas šiuo tepalu veidą tepti uždraudė (kaip suprantu, todėl, kad oda nuo hormoninių tepalų plonėja), o kiti drėkinamieji tepalai nepadeda. Kuo pavojingi hormoniniai tepalai?

Kai „problemiškos odos vietos“ atsiranda veide, būtina pasikonsultuoti su gydytoju alergologu ar dermatologu. Gydytojas, įvertinęs klinikinį vaizdą ir tyrimus, skirs gydymą.

Ilgai vietiniu būdu vartojami kortikosteroidų (hormoniniai) tepalai ar kremai, ypač stipriai veikiantys, gali sukelti nepageidaujamų poveikių.

Dažniausiai ligonių ir gydytojų susirūpinimą kelia odos atrofija. Oda suplonėja, išsiplečia paviršinės kraujagyslės, atsiranda strijų, sumažėja pigmentacija. Galimas infekcijos išplitimas. Ilgai tepant didelius odos plotus, kortikosteroidai gali rezorbuotis ir slopinti vaiko antinksčių žievės funkciją. Šalutiniai reiškiniai dažnesni, kai naudojamas tvarstis, tepamas veidas, odos linkiai.

Šiuo metu vietinio poveikio kortikosteroidų (hormonų) preparatai yra patys efektyviausi ir pagrindiniai vaistai atopiniam dermatitui gydyti. Tačiau visus juos turėtų skirti ir gydymo efektyvumą reguliariai vertinti tik gydytojas.

Pati esu labai alergiška – kiekvieną pavasarį kamuoja šienligė, nuo žemės riešutų kartą buvau stipriai ištinusi, leido vaistus. Ar tai reiškia, kad ir vaikui geriau neduoti riešutų? Ar galiu jų duoti kitam dvyniui – jis visai nealergiškas.

Iki 3 metų amžiaus vaikams riešutai yra nerekomenduojami. Vyresni žmonės, jei jie yra nealergiški riešutams, gali juos valgyti.

Sūnui 11 metų, jis alergiškas, beria kelių ir alkūnių sąnarių srityje. Darėme tyrimą dėl alergenų, visi atsakymai neigiami, imunoglobulinas – normos ribose. Kokius tyrimus dar galima atlikti?

Ne visi bėrimai yra alerginės kilmės. Todėl neatlikus viso ištyrimo ir nenustačius alergeno, teigti, kad tai alergija negalima.

Neaišku koks tyrimas „dėl alergenų“ Jūsų vaikui buvo atliktas (ar odos dūrio mėginiai, ar specifinių IgE nustatymas kraujyje), neaišku, kokio imunoglobulino tyrimas atliktas (ar E, ar A,G,M). Alergija nustatoma kompleksiškai, įvertinus klinikinį vaizdą, ligos eigą bei tyrimus. Kokius tyrimus reikia atlikti, sprendžia gydytojas.

3 mėnesių vaikučio skruostą išbėrė raudonomis dėmelėmis, gydytoja sakė, kad tai atopinis dermatitas. Ar galiu odą tepti alijošiaus sultimis?

Norint sėkmingai gydyti atopinį dermatitą, pirmiausia reikia nustatyti ir pašalinti ligą provokuojančius veiksnius. Tada galima išvengti jų žalojančio poveikio, kuris skatina odos niežulį, bėrimus ir ligos progresavimą. Atsižvelgiant į ligos sunkumą yra patvirtintos atopinio dermatito pakopinio gydymo schemos, kurias skiria gydytojas.

Kokias odos priežiūros priemones rekomenduotumėte 1 metų vaikučiui, sergančiam atopiniu dermatitu? Kokių maisto produktų reikėtų vengti?

Sergant atopiniu dermatitu labai svarbi tinkama odos priežiūra. Emolientai  – be dažančių priedų ir kvapiųjų medžiagų vietiškai naudojami preparatai, kurie normalizuoja pažeistą odos barjerinę funkciją ir padeda ją palaikyti. Jie drėkina, minkština, saugo odą nuo išdžiūvimo, sumažina padidėjusį odos jautrumą, niežulį, antrinės infekcijos pavojų ir ligos paūmėjimų dažnį, pagerina odos mikrocirkuliaciją. Emolientus rekomenduojama naudoti ilgą laiką, kasdien ir dažnai (4-6 kartus per parą). Po vandens procedūrų emolientu odą reikia ištepti per 3-5 minutes. Be to, prausiantis rekomenduojamos neutralaus pH prausimosi priemonės; maudantis galima naudoti medicininius vonios aliejus.

Reikia vengti tų maisto produktų, kuriems vaikas yra alergiškas. Reikalinga gydytojo alergologo konsultacija ir alergologinis ištyrimas tam, kad galėtume išsiaiškinti, kam vaikas yra alergiškas.

Dukrytei Vestai 9 mėnesiai, jai diagnozuotas atopinis dermatitas. Norėčiau paklausti, kokia patalynė rekomenduojama?

Rekomenduojama medvilninė patalynė.

Jau nuo 1 mėnesio dukrai ant veiduko pasirodė raudonos, šiurkščios dėmės. Gydytojas skyrė „Premondol“. Dabar dukrai 10 mėnesių, bet dėmės dar didesnės, jų jau pasirodė ir ant kaktos. Gal reikėtų pakeisti gydymą? Ar išaugs?

Nėra vieno geriausio vaisto – tai priklauso nuo ligos sunkumo, atsako į gydymą, gydytojo ir paciento pasirinkimo. Todėl Jums reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl tolesnės gydymo taktikos.

Mano 2 metų dukrytė šiek tiek alergiška. Jos gydytoja taip pasakė, nes kraujas rodė 6 „eozinofilus“. Ką tai galėtų reikšti? Nuo kokio amžiaus galima tirti vaikučius dėl alergijos?

Eozinofilų kiekio padidėjimas kraujyje (norma 1-5 proc.) gali būti dėl įvairių priežasčių: parazitinių (ypač helmintozių) ir kt. infekcinių ligų, alerginių, odos, jungiamojo audinio ir kt. ligų.

Tyrimus dėl alergijos galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams.

8 mėnesių dukrytę išbėrė. Gydytoja tvirtino, kad nuo braškių ir skyrė „Tavegilio“. Anotacijoje paskaičiau, kad šis vaistas skiriamas tik vaikams nuo 1 metų. Ar teisingai buvo skirtas gydymas? Kaip elgtis, jei vėl išbers?

„Tavegilio“ nerekomenduojama skirti jaunesniems nei 1 metų vaikams. Tačiau gydytojas, įvertinęs visas aplinkybes, gali vaistą skirti ir jaunesniems vaikams.

Reikėtų atlikti tyrimus ir nustatyti bėrimų priežastį, o tada skirti gydymą.

Sūnui 10 mėnesių, jam beria skruostus, smakrą, atsirado sausų lopinėlių ant blauzdų. Pati sergu atopiniu dermatitu. Ką patartumėte duoti valgyti?

Reikia vengti tų maisto produktų, kuriems vaikas yra alergiškas. Reikalinga gydytojo alergologo konsultacija ir alergologinis ištyrimas (odos mėginiai, lopo mėginiai, provokaciniai mėginiai, labaratoriniai tyrimai (specifinių IgE kraujyje tyrimas ir kt.)) tam, kad galima būtų išsiaiškinti, kam vaikas yra alergiškas.

Ar tiesa, kad jei abu arba vienas iš tėvų alergiški, vaikas tikrai paveldės alergiją? Kaip dažnai paveldi iš mamos, kaip dažnai iš tėčio ar tolimesnės eilės giminaičių? Ar paveldi jautrumą tiems patiems dalykams, ar gali būti alergiškas visai kitkam nei mama ir tėtis?

Jei vienas iš tėvų serga alergine liga, tikimybė, kad ja sirgs ir vaikas, siekia 20-40 proc.

Kai abu tėvai serga ta pačia alergine liga – 60-80 proc., kai skirtingomis alerginėmis ligomis – 40-60 proc.

Vaikas gali sirgti kita alergijos forma nei mama ar tėtis. Tačiau reikia atminti, kad nesant alergiją sąlygojančių veiksnių, jos pasireiškimo rizika yra 5-15 proc.

Į skaitytojų atsiųstus klausimus atsakė gydytoja alergologė Miglė Kuprienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 + = devyni

Kitos temos: