
Visą nėštumą Kristė kamavosi nuo baisios alergijos. Diena susimaišė su naktimi, gydytojai nebežinojo, kaip jai padėti. Kas iškentėta – ne veltui. Moteris už savo kantrybę ir ištvermę gavo fantastinį prizą – sūnų.
Alergija po skiepų
Kaip ir daugybė kūdikių, Kristė gimė jautri. Dėl atopinio dermatito (tada jį vadino egzema) gydytojai nutarė mergaitės neskiepyti nuo tymų. Vasarą Kristė praleido Klaipėdoje, pas gimines. Jūros vanduo labai padėjo, rudenį mergaitės oda buvo visiškai švari. Gydytojai, pamatę tokį pagerėjimą, nusprendė skiepyti. Po tymų skiepo 3 metų Kristės sveikata staiga pablogėjo.
Kūną išmušė dėmės, niežėjo, tėvai dieną ir naktį budėjo prie besikasančios mergaitės. Nors Kristės organizmas dar labiau įsijautrino, alergija buvo valdoma: tėvai dukrai pritaikė dietą, pūkinę patalynę pakeitė sintetine, per augalų žydėjimą Kristė stengdavosi būti namuose.
Žydinčios liepos
Po dešimtos klasės, besisvečiuojant Klaipėdoje, Kristę įveikė žydinčios liepos. „Vieną rytą prabudau, bet neįstengiau nei atsimerkti, nei pasukti galvos – taip buvau ištinusi. Oda pasidarė visiškai sausa, vos pajudėdavau, ji trūkinėdavo. Mane tuoj paguldė į ligoninę. Taip vienuoliktoje klasėje kiekvieną trimestrą ligoninėje pagulėdavau po mėnesį. Daug ko neišmaniau.
Tepdavausi kūną hormonų turinčiais tepalais, bet nežinojau, kad jais negalima tepti veido. Vartojau begales tavegilio, suprastino. Organizmas tapo jautrus net paprastai mikstūrai nuo kosulio“, – prisimena Kristė.
Stebuklingi vaistai
Norėdami skirti tinkamą gydymą, gydytojai liepė Kristei nebevartoti jokių antialerginių tepalų ir vaistų. Reakcija buvo baisi, teko skirti prednizolono. Kad nustatytų tinkamą dietą, Kristei kasdien ligoninėje duodavo vis kitokio maisto: vieną dieną tik ryžių, kita – tik avižų. Paaiškėjo, kad mergina gali valgyti tik vandenyje virtą miežinę košę, virtą jautieną, bulves ir juodą duoną.
„Net ir valgant tokį maistą man odą nuolat niežėjo. Visą laiką norėjau kasytis, bet pasikasius būdavo dar blogiau – oda trūkinėdavo. Pačiupusi šiurkščią paklodę trindavau ja aplink lūpas, nes ten niežėjo labiausiai. Kad negalėčiau kasytis, maldaudavau mamos laikyti mano rankas. Taip ir sėdėdavome susikabinusios. Neapsikentę gydytojai skyrė vaisto sandimuno.
Tėvai turėjo pasirašyti, kad sutinka, jog aš gersiu tuos vaistus, nes jie kenkia inkstams ir kepenims. Begeriant sveikata staiga pablogėjo, vėl ištinau, skeldėjo oda. Su tėvais nutarėme nieko gydytojams nesakyti, bet nebevartoti jokių vaistų.
Įvyko stebuklas – sveikata pamažu pradėjo gerėti, užtekdavo laikas nuo laiko odą patepti gydomuoju tepalu“, – prisimena moteris. Alergija pasitraukė.
Sveikatos stiprinimas prieš vestuves
8 metus Kristė nevartojo jokių antialerginių vaistų. Žinoma, turėjo saugotis žiedadulkių (ypač – žydinčių liepų), nevalgyti aštrių patiekalų, atsisakyti alkoholio. Net per Naujuosius, kai visi gerdavo šampaną, Kristė į taurę įsipildavo mineralinio.
Negalėjo vartoti jokios kosmetikos: užtekdavo atidaryti pudrinės dangtelį, tuoj pradėdavo ašaroti ir čiaudėti. Tačiau tokios detalės gyvenimo netemdė, artėjo vestuvės. Kristė prisimena: „Prieš vestuves užsimaniau sustiprinti organizmą, visiškai išgyti nuo alergijos – kad šventės dieną būčiau graži, o paskui sveika išnešiočiau kūdikį. Nutariau išbandyti homeopatinį gydymą.
Gydytojas homeopatas, į kurį kreipiausi, liepė nustoti vartoti bet kokius gydomuosius tepalus, skyrė homeopatinių vaistų.
Netrukus mano sveikata pablogėjo, bet homeopatas tikino, kad taip ir turi būti. Odą labai niežėjo, kad netrūkinėtų, turėjau ją kelis kartus per dieną tepti riebiu kremu (geriausiai tiko „Nivea“). Žodžiu, norėdama pasigydyti, tik dar labiau susigadinau sveikatą. Bet tai dar ne pabaiga. Laikraštyje perskaičiau, kad alergijas ir visokius dermatitus puikiai gydo žarnyno valymas“.
Tūkstančiai už gražią odą

Kristė nuvažiavo į išreklamuotą gydyklą. Gydytoja vos užmetusi akį nutarė, kad Kristei būtina valyti žarnyną ir be jokių kalbų.
„Iš pradžių skyrė 6 valymus. Pinigų negailėjau, galėjau viską atiduoti, kad iki vestuvių pasveikčiau.
Valymai vyko kas antrą dieną, per tą laiką turėjau laikytis griežtos dietos – valgiau tik agurkus, arbūzus ir makaronus. Natūralu, kad nuo tokios mitybos per dvi savaites mano oda išskaistėjo. Po 6 valymų gydytoja skyrė dar 3. Tada pasiūlė išsivalyti kepenis. Parą pagal specialią schemą turėjau gerti tik spanguolių sultis (nes citrinų sultims esu alergiška) ir aliejų, kepenis vis pašildant šildykle ir statant klizmą. Kepenų valymas mane visai pribaigė“, – pasakoja Kristė. Per „natūralaus“ gydymosi mėnesį ji neteko 10 kg ir solidžios sumos pinigų. Prieš vestuves Kristė vėl pradėjo teptis gydomuoju tepalu, oda nurimo.
Nė vienos išmiegotos nakties
„Dar paauglystėje gydytojai sakydavo, kad gal pasveiksiu, kai pagimdysiu. Mat per nėštumą daug kas keičiasi moters organizme, ne vienai po gimdymo alergija sumažėja. Mano nėštumas buvo tikras košmaras. Kad nepakenkčiau vaikeliui, gydomųjų tepalų nevartojau. Oda tapo labai sausa, todėl kas kelias valandas turėjau ją tepti kremu. Dieną šiaip taip prastumdavau, bet naktys praeidavo tik vartantis ir tepantis kremu. Pati nepasiekdavau išsitepti nugaros, todėl kas naktį apie 3 valandą žadindavau vyrą (per savaitę sutepdavau 10 „Nivea“ kremo tūbelių (75 ml). Nepamiegojusi nė minutės 6 valandą keldavausi kartu su vyru, išlydėdavau jį į darbą, o 7 valandą skambindavau mamai ir iškart pradėdavau verkti.
Klausdavau: „Mama, kada aš galėsiu išsimiegoti, kaip normalus žmogus?“, – pasakoja Kristė. Moteris iš nuovargio dieną nulūždavo vos dviems valandoms. Nuo išsekimo naktimis prasidėjo širdies permušimai. Po kelias valandas širdis mušdavo 160 kartų per minutę, permušimus gydytojai sustabdydavo tik ligoninėje (per nosį į stemplę įkišę specialų daviklį).
Skurdus meniu
Nors hemoglobinas buvo tik 90, Kristė negalėjo vartoti jokių vitaminų, geležies. Laimei, organizmas puikiai toleravo obuolius, grikių košę, be to, mama kasdien išspausdavo šviežių sulčių (morkų, salierų, burokų, kopūstų).
Kristė prisimena: „Oda taip įsijautrino, kad negalėjau pati pasigaminti maisto, išplauti indų. Kai vyras būdavo darbe, o aš užsinorėdavau valgyti, važiuodavau pas tėvus ir paprašydavau nuskusti man bulvių. Visa buitis teko vyrui. Mane dirgino net lyginamų skalbinių kvapas, todėl, kai Arūnas lygindavo, aš išeidavau pasivaikščioti. Nagus karpiausi kuo trumpiau, kad užsimiršusi nepradėčiau kasytis“. Nepaisant visų Kristės kančių, vaikelis augo puikiai. Kai nėštumas persirito į antrą pusę, Kristei gydytojai vėl leido vartoti gydomuosius tepalus, skyrė diazolino. Prieš gimdymą sveikata kiek pagerėjo.
Į gimdymą su kremo tūbele

Kristė pagimdė greitai ir lengvai. Pagrindinis daiktas, kurio labiausiai prireikė gimdykloje buvo ta pati „Nivea“.
„Per gimdymą labai sausėjo rankos. Kai sąrėmis atslūgdavo, kumšteldavau vyrą: „Duok kremo“. Pasitepdavau ir laukdavau kito sąrėmio. Tas procesas juokino gydytojus, kol gulėjau ligoninėje, jie vis geranoriškai pasišaipydavo: „Na kaip, ar vyras atvežė kremo? Kur rytoj norėtumei teptis kremu – ligoninėje ar namuose?“ – prisimena moteris.
Sūnus svėrė 3500 g, gydytojai jam skyrė 9-10 balų. Po gimdymo Kristės sveikata žymiai pagerėjo. „Galiu tvarkytis namuose, pati gaminu maistą, o svarbiausia – aš pagaliau išsimiegojau. Dažnai naktį prie sūnaus keliasi vyras, nes aš negirdžiu – miegu be jokių jausmų. Daug metų bijojau, kad išvis neturėsiu vaikų. Juk per gyvenimą suvartojau tiek vaistų, visokių hormonų. Skaičiau istorijų, kaip alergiškos moterys negalėdavo pastoti. Todėl esu laiminga, kad man pasisekė“, – sako jauna mama.
Apie nėštumą ir alergiją
Ištirta, kad alergiškų moterų vaikai dažniausiai taip pat alergiški. Ar alergiškas tėvas, nėra taip svarbu. Galite pagimdyti alergišką vaiką, jei nėštumo metu valgėte alergizuojančio maisto, vartojote sintetinius vitaminus ar vaistus, rūkėte.
Tyrimai rodo, kad vaisiaus periodas yra pats svarbiausias, bus vaikas alergiškas ar ne.
Tai, ką suvalgo ar įkvepia motina, akimirksniu patenka į gimdą. Jei mama gyvena alergiškoje aplinkoje, nuolat kvėpuoja užterštu oru, ištyrus vaisiaus vandenis, paaiškėja, kad juose yra tiek pat ir tų pačių alergenų, kaip ir motinos kraujyje.
Vaisius kartkartėmis nuryja vaisiaus vandenų, tad tie alergenai patenka į vaisiaus žarnyną, juos vaisius įsiurbia į kvėpavimo takus.
Nėščiai moteriai alergologai siūlo hipoalerginę dietą:
Atsisakykite: citrusinių vaisių, kakavos, šokolado, pieno, medaus, žuvies, chalvos, kokoso riešutų.
Mažiau vartokite: cukraus, kavos, žirnių, pomidorų, mielių, garstyčių, braškių, žemuogių, aviečių, vyšnių, vištienos, grybų, mėsos sultinių.
Valgykite: obuolių, abrikosų, kruopų, burokų, morkų, spanguolių, kriaušių, avienos, bananų.
Jei nėščia moteris kokio nors visai nekalto produkto, pavyzdžiui, obuolių, kasdien valgys daug, vaiko organizmas ir nuo jų gali įsijautrinti.
Patarimai alergiškai moteriai
Iki nėštumo:
Saugokitės dulkių, stiprių kvapų, aerozolių, radiacijos ir kitų aplinkos teršalų. Prieš pastojant sveika pailsėti prie jūros.
Keletą mėnesių laikykitės hipoalerginės dietos.
Nėštumo metu:
Atsisakykite produktų, sukeliančių alergiją: riešutų, šokolado, kakavos, medaus, žuvies, ikrų. Kaip tyčia, tai tie produktai, kuriais visi nori palepinti nėščiąsias.
Saikingai vartokite karvės pieno ir jo produktus, net ,,antrąja nėščiųjų duona” laikomą varškę. Karvės pienas yra vienas pirmųjų alergenų, erzinančių vaiko organizmą.
Tik retkarčiais paragaukite kiaušinių, grybų, kavos.
Jei sergate toksikoze ar gresia persileidimas, hipoalerginė dieta turi būti geležinė. Toksikozės metu padidėja placentos pralaidumas ir į vaisiaus kraują pereina motinos kraujyje esantys antikūnai ir alergenai.
Venkite medikamentų, o ypač tų, kurie sukelia alergines reakcijas: penicilino, kitų antibiotikų (levomicetino, streptomicino, tetraciklino, linkomicino), vaistų nuo uždegimų – aspirino, analgino, amidopirino ir net polivitaminų.
Paruoškite kambarį naujagimiui su kuo mažiau minkštų baldų, pliušinių žaislų, pagalvėlių, kilimų, užuolaidų. Atsisakykite kačių, šunų, paukštelių, akvariumo.
Žindydamos kūdikį:
Maitinkitės taip pat, kaip ir būdama nėščia.
Jei kūdikis alergiškas, turėtumėte visai atsisakyti karvės pieno produktų sūrio, varškės, grietinės, jogurto, kefyro ir toliau žindyti. Karvės piene yra daugiau kaip 30 baltyminių komponentų, kurie gali būti pilnaverčiai alergenai, sukeliantys greitas alergines reakcijas. Kai kurie tie alergenai suirsta tik po 2 valandų virinimo. Jei maitinanti moteris atsigeria karvės pieno, jo baltymų tuoj atsiranda ir krūties piene.
Nevalgykite konservuotų ir marinuotų produktų.
Jei nėra krūties pieno, pirkite mišiniuką su sojos baltymu.
Konsultavo alergologė Nemira Vaičiulionienė
„Mamos žurnalas“