Vienas iš mitų apie naujagimių odą – kad jai negresia vystyklų bėrimas, mat dar nėra poodinio riebalų sluoksnio bei odos raukšlių.
Iš tikrųjų jau į gimdymo namus rekomenduojama pasiimti priemonę nuo vystyklų bėrimo, nes naujagimių oda tokia plona, jog iššusti gali per kelias valandas. Įvairių studijų duomenimis, 40–60 proc. kūdikių nors kartą buvo išberti vystyklų srityje. Kūdikių odos barjerinės, imuninės ir kitos savybės yra labai skirtingos. Todėl tų pačių tėvų skirtingi vaikai tuo pačiu amžiaus tarpsniu gali skirtingai reaguoti į ant odos atsiradusią drėgmę.
Ypač greitai šunta neišnešiotų naujagimių odelė, nes turi mažiau kalogeno, yra plonesnė nei išnešiotų, jos blogesnė kraujotaka, todėl greičiau pažeidžiama. Vaikučio poodis sudarytas iš riebalinio audinio, kuris kaupiasi paskutinį nėštumo trimestrą. Jei naujagimis gimė prieš laiką, jo odelė neturi poodinio riebalinio sluoksnio, todėl likusi greičiau iššusti.
Maždaug 10–14 parą po gimimo naujagimiams prasideda vadinamasis žarnyno kataras (fiziologinis viduriavimas), kuris trunka 4–6 savaites. Išmatos tampa dažnos, vandeningos, dirgina odą. Šiuo laiku reikia itin dėmesingai saugoti odelę nuo iššutimų.
Kliniškai iššutimai pasireiškia odos šlapiavimu, paraudimu, papuliniu bėrimu, įtrūkimais. Labai svarbu užkirsti kelią iššutimams, o jei jau jų atsirado, – aktyviai gydyti, nes jie plinta, gilėja, odoje gali atsirasti žaizdelių. Be to, iššutimai vaikučiui sukelia didžiulį skausmą. Jei kada esate nusideginę odą, tai suprasite – skausmas panašus.
Odelės priežiūrai naudokite specialias priemones su cinko oksidu, skirtas iššutimų profilaktikai ir gydymui. Geriausia, kai priemonės sudėtyje yra ne tik cinko oksido, kuris sausina odą ir veikia silpnai antiseptiškai, bet ir natūralių aliejų, kad, be gydomojo poveikio, oda dar būtų raminama, maitinama, minkštinama, drėkinama.
Pagrindinė taisyklė kovojant su iššutimais – kūdikio oda visada turi būti švari ir sausa. Atidžiai apžiūrėkite ne tik vystyklų sritį, bet visas kūdikio odoje esančias raukšles, taip pat ir kakliuko. Europos pediatrai rekomenduoja net profilaktiškai (kaskart keičiant sauskelnes) vartoti cinko oksido purškalą, kad atsiradusi drėgmė nepažeistų odos. Jei kūdikis iššuto, užpakaliuko nevalykite drėgnomis servetėlėmis, o geriau plaukite šiltu vandeniu. Nuplautą odą kruopščiai nusausinkite švelniu rankšluosčiu ir papurkškite cinko oksido tiksotropine suspensija, kuri tolygiai pasiskirsto ir apsaugo kūdikio odelę nuo per didelio drėgmės kiekio bei gydo, jei ji pažeista iššutimų.
Labai svarbu odelę papurkšti prieš nakties miegą, kai tikėtina, kad ji ilgiau bus drėgna.
Konsultavo dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“