
Iššutimai yra tokia dažna odos problema, kad ją per gyvenimą patiria beveik visi. Iššutimų pikas, žinoma, kūdikystė, tačiau ir suaugę žmonės gydosi iššutimus, ypač jei turi odos raukšlių. Žinoma, čia nekalbame apie senatvės raukšles odoje, o kūno odos raukšles, kai dėl poodinio riebalinio sluoksnio ar antsvorio oda liečiasi su oda.
Kodėl iššunta
Kūdikiams odos uždegimą jos raukšlėse sukelia bakterijos, cheminės medžiagos, o neretai prisideda ir grybeliai. Drėgnoje terpėje po sauskelnėmis ar vystyklu kaupiasi bakterijos, gaminančios amoniaką, kuris, kaip ir drėgmė bei šlapime ir išmatose esančios medžiagos dirgina odą. Nors žodis sauskelnės reiškia „sausos kelnės“, taip nėra – kūdikis tik jaučiasi sausas, nes sauskelnės gerai sugeria šlapimą, bet ne visos ir ne visada apsaugo nuo amoniaką gaminančių bakterijų. Problemą paaštrina ir tėvai, kurie ne visada suvokia higieną. Pavyzdžiui, mama keičia sauskelnes, bet vaiko užpakaliuko neapiplauna, odos raukšlių nenusausina, nepatepa profilaktine priemone, o iškart sega naujas sauskelnes. Kūdikiai šunta dažniau nei suaugusieji dar ir dėl to, kad jų oda labai jautri.
Kaip atrodo iššutimas:
Dalis sauskelnių padengto ploto yra raudona, su mažytėmis pūslelėmis arba opelėmis.
Odos raudonis ir kiti jos pakenkimo požymiai yra labiau išreikšti raukšlėse ir apie jas.
Kartais šlapiuojančioje, paraudusioje odoje pastebimos įvairaus dydžio – iki 1–4 mm skersmens baltos, vos pakilusios dėmelės. Tai leidžia įtarti, kad prisidėjo grybelinė infekcija, pvz., pienligė.
Pirmoji pagalba
Laikykite iššutimo plotus švarius.
Prieš segdami naujas sauskelnes ar naudodami vystyklą užpakaliuką apiplaukite drungnu, geriau – tekančiu vandeniu, tada odą švelniai nusausinkite.
Galima nusausintą po nuplovimo užpakaliuką pašildyti stalo lempa su gaubtu, tuomet jis greičiau išdžius, žinoma, ne prikišus per arti ir saugant, kad kūdikis neužsikabintų už laido ar nepaliestų lempos. Gal ir juokingas toks senovinis patarimas, bet kartais liaudies išmintis visai neblogai suveikia. Sausą kūdikio odelę pediatrai pataria padengti tiksotropine cinko oksido suspensija šuntančių vietų profilaktikai.
Yra kūdikių, kurie linkę arba nelinkę šusti. Tai priklauso nuo įvairių dalykų, kad ir nuo imuninės sistemos, paveldėtų odos ypatybių. Jei jūsiškis linkęs šusti, suraskite tą sauskelnkų rūšį, kuri tinka geriausiai. Kartais tenka išbandyti net visas Lietuvoje parduodamas rūšis ir… vežtis sauskelnes iš užsienio. Arba pirkti gaminamas ne Rytų Europos rinkai, o vakariečiams. Štai dėl ko nereikia prisipirkti maksipakų iki kūdikio gimimo ar prašyti sauskelnių kaip palankynų dovanos. Kartais visai nevarbu, kas parašyta sauskelnių etiketėje, kad jos ekologiškos, pralaidžios orui, nealergizuoja ir t.t. Sauskelnės gali būti pažymėtos visais įmanomais sertifikatais ir ženklais, bet gali tiesiog kūdikiui netikti, ir paaiškinimo nebus… Linkusiam šusti kūdikiui reikės ir profilaktiškai naudoti cinko preparatus.
Jei kūdikio neįmanoma apiplauti, odos raukšleles valykite tik bekvapėmis drėgnomis servetėlėmis, nes aromatizatoriai, alkoholis dirgina švelnią odą, juolab pažeistą.
Pažeistoms vietoms gydyti ir profilaktikai naudokite cinko oksido preparatus. Prisiminkite, jog jokia priemonė negelbės, jei ignoruosite higieną.
Sauskelnes užsekite laisvai, palikite galimybę odai kvėpuoti. Kol uždegimas nuslops, naudokite dydžiu didesnes sauskelnes, kad nesitrintų prie pažeistų vietų.
Vystydami kūdikį nenaudokite klijuotės arba polietileno plėvelės.
Nenaudokite daugkartinių kelnaičių.
Iššutimų netepkite vitamino D tirpalu, odekolonu, spiritu, jodu, nebarstykite krakmolu. Vaikų pudros geriau irgi nenaudoti, nes sukietėjusi pudra kūdikiui judant braižo odą.
Vonelės
Iššutusiam mažyliui gali padėti ramunėlių ar gydytojo nurodytų vaistažolių vonelės, ypač jei iššutusiose vietose atsirado pūlinukų. Prieš maudymą į 10 litrų vonios vandens įpilkite gydytojo nurodyto vaistažolių nuoviro arba užpilo, pvz., sėlenų arba ąžuolo žievės.
Sėlenų vonelė. Saują sėlenų supilkite į maišelį, išvirkite ir išspauskite į vonią.
Ąžuolo žievės vonelė. Vienam kartui pakaks 1 valgomojo šaukšto žievės. Ją 5–6 val. brinkinkite 1 litre karšto vandens (nuolat maišydami), tada perkoškite ir skystį supilkite į vonią.
Vandens temperatūra – 37–38,5°C, procedūros trukmė – 5–10 min., kursas – 8–12 dienų, galima maudyti kasdien arba kas antrą dieną,
Jei stropiai vykdysite šiuos nurodymus, pagerėjimo ilgai nereikės laukti. Jei iššutimai nepraeina net ir laikantis itin aukštų „standartų“, būtinai apsilankykite pas gydytoją – gali reikėti antigrybelinio gydymo, be to, iššutimai gali būti kitų ligų, pvz., atopinio dermatito, požymis. Nedelsdami pasirodykite medikui, jei paraudusių raukšlių srityje atsirado mazgelių ar pakito vaikučio elgesys, pakilo temperatūra.
Konsultavo doc. A.Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai