
Kalbant apie kūdikių iššutimus, labiausiai pabrėžiama sauskelnių sritis. Yra net terminai – vystyklų bėrimas, sauskelnių bėrimas. Tikrovėje iššutimų žemėlapis daug didesnis.
Svarbiausios zonos
Rasite galybę patarimų, kaip prižiūrėti sauskelnių zoną, kad nešustų. Tačiau nereikia susitelkti TIK į kūdikio sėdmenų sritį – iššutimų gali būti bet kuriose odos raukšlėse (kaklo, šlaunų, pažastų), galūnių linkiuose, taip pat už ausų ir net po žinduku. Kadangi kūdikių oda labai jautri, iššutimų gali būti net odos rievelėse ties riešais ir čiurnomis bei tarpupirščiuose.
Ne tik apvalučių kūdikių problema
Kuo kūdikis apvalesnis, tuo jo odos raukšlės gilesnės ir linkusios šusti. Apkūnus kūdikis, kaip ir storas suaugęs žmogus, daugiau prakaituoja, o drėgna oda dažniausiai linkusi sudirgti.
Tačiau klaidinga galvoti, kad liesesnis kūdikis nešus. Net ir mažo svorio kūdikių, kurie neturi didelio riebalinio sluoksnio, drėkstančiose odos vietose gali atsirasti iššutimų, nes jose dauginasi odos uždegimą sukeliančios bakterijos, dažniausiai atsiradusios dėl higienos trūkumo.
Kaip dėl oro vonių
Iššutimų profilaktika – higiena ir oro vonios. Vasarą oro vonios savaime suprantamos, tačiau šaltuoju metų laiku mamos jas ignoruoja, nes bijo kūdikį sušaldyti. Šaltuoju metu oro vonios irgi įmanomos, tik ne kambaryje, o, pavyzdžiui, vonioje, kur visada bus šilčiau. Reikia rasti namuose šilčiausią vietelę ir ten vaikutį perrenginėti, o kartu ir leisti pabūti nuogam nors kelias minutes. Ideali oro vonios trukmė – 10–20 min. Galima oro vonias daryti keliais etapais: leisti kūdikiui pabūti nuogam iki pusės, paskui nuo pusės.
Kūdikis labai greitai siunčia termoreguliacinius signalus (kai jam šalta, oda greitai tampa marmurinė, atvėsta galūnės). Šiuos signalus pastebėsite ir kūdikio tikrai nesušaldysite, atlikdami oro vonias vėsesniame kambaryje, – kartu tai bus ir grūdinimas.
Pirmoji pagalba
Kruopščiai laikykitės kūdikio higienos, ypatingą dėmesį atkreipkite į šuntančias odos vietas.
Dažniausiai šuntanti oda būna ne tik drėgna, bet ir sudirgusi, pleiskanojanti. Kad kompleksiškai išspręstumėte visas atsiradusias šuntančios odos problemas, patariama įsigyti tokią priemonę su cinko oksidu, kurioje dar būtų įvairių aliejų ir odos gijimą skatinančių medžiagų (pavyzdžiui, pantenolio).
Kasdien apiplaukite ar išvalykite visas kūdikio odos raukšles, ne tik užpakaliuko zoną, ir gerai jas nusausinkite.
Sausą kūdikio odelę apipurkškite tiksotropine cinko oksido suspensija šuntančių odos vietų profilaktikai.
Yra kūdikių, kurie linkę arba nelinkę šusti. Tai priklauso nuo įvairių dalykų, kad ir nuo imuninės sistemos, paveldėtų odos ypatybių. Jei jūsiškis linkęs šusti, tiksotropinę cinko oksido suspensiją naudokite ir profilaktiškai – kaskart keisdami sauskelnes.
Prisiminkite, jog jokia priemonė negelbės, jei ignoruosite higieną.
Jei kūdikio neįmanoma apiplauti, odos raukšleles valykite tik bekvapėmis drėgnomis servetėlėmis, nes aromatizatoriai, alkoholis dirgina švelnią odą, juolab pažeistą.
Vystydami kūdikį nenaudokite klijuotės arba polietileno plėvelės, ant tokio pakloto neatlikite oro vonių!
Iššutimų netepkite po ranka pasitaikiusiomis priemonėmis: vitamino D tirpalu, spiritu, jodu, nebarstykite krakmolu. Vaikų pudros geriau irgi nenaudoti, nes sukietėjusi pudra kūdikiui judant braižo odą.
Konsultavo doc. A.Vingras
„Mamos žurnalas“