Galime tik džiaugtis, kad kūdikių hidroterapija (paprasčiau – užsiėmimai baseine) dabar yra madinga. Tai nuostabi pažintis su vandeniu bei unikalus būdas stiprėti. Hidroterapija galima mėgautis profilaktiškai arba pasitarti su specialistu, kuris individualiai pritaikys procedūrų dažnumą bei intensyvumą. Konsultuoja Vaikų reabilitacijos klinikos „Altamedica“ kineziterapeutė Agnė Oradauskaitė.
Kiekvienos šeimos didžiausias troškimas – padėti savo mažiausiam šeimos nariui nuo pirmos dienos augti stipriam ir sveikam. Džiugu, jog seniai pasikeitė požiūris į vaikų fizinę raidą. Mitas „vaikai patys užauga“ pamažu yra išgyvendinamas, ir kūdikiai nuo pirmų dienų gali mėgautis įvairiomis veiklomis – mankštomis, masažu, pojūčių užsiėmimais, hidroterapija.
Hidroterapija, apie kurią kalbėsime šiame straipsnyje, jau kurį laiką plačiai naudojama profilaktikoje, pamažu įtraukiama ir į sveikatinimo bei reabilitacijos programas. Tai novatoriška ugdymo technika, ji teikia daug fizinės ir emocinės naudos naujagimiams ir kūdikiams bei daug džiaugsmo ir žavesio tėvams, kurie gali stebėti savo unikalius mažylio gebėjimus.
Tai kas ta hidroterapija?
Hidroterapija – tai plūduriavimas ar mankšta vandenyje. Ji palaiko protinį ir fizinį vaikučio vystymąsi bei ugdo kūdikio gebėjimą kontroliuoti judesius ir vėliau tikslingai veikti sausumoje. Būnant vandenyje, kūdikio kūnas juda unikaliu būdu – kai kūdikis plūduriuoja, nardo ar teškena vandenį, jo smegenyse susikuria milijardai naujų neuronų.
Plaukiojimas šiltame vandenyje turi daug privalumų:
- Dėl švelnaus vandens pasipriešinimo padidėja raumenų jėga.
- Judėjimas vandenyje turi teigiamą poveikį virškinimo ir kraujotakos sistemoms.
- Subtilus vandens spaudimas krūtinėje gali padidinti plaučių talpą, stiprindamas tarpšonkaulinius raumenis ir kvėpavimo sistemą.
- Reguliarūs vizitai gali būti naudingi širdies ir kraujagyslių sistemai.
- Vandens procedūros pagerina kūdikio miego kokybę bei geriną apetitą.
- Jūsų kūdikiui besimėgaujant procedūra vandenyje, mažos siūbuojančios bangelės, kurias jis sukuria, pagerins jo pusiausvyrą ir koordinaciją, o galų gale – padės ropoti, vaikščioti ir plaukti.
- Net jei jūsų kūdikis užmigs vandenyje, bangavimas tęsis atkartodamas ritmingą mažylio kvėpavimą.
Mitai apie hidroterapiją:
Pradėti vandens procedūras kūdikis gali tik sulaukęs tam tikro amžiaus.
Mitas. Mėgautis vandens malonumais kūdikiai gali pradėti nuo pirmų dienų, kai tik užgyja bambutė. Kūdikis neprivalo savarankiškai išlaikyti galvytės ar turėti kitų motorinių gebėjimų.
Maudynių metu reikia saugoti ausytes, jog šios nesušlaptų.
Mitas. Nereikėtų bijoti sušlapinti vaiko galvytės, akyčių ar ausyčių. Net atvirkščiai – kūdikiui panirus po vandeniu, duslus garsas gali priminti buvimą pilvelyje. Hidroterapijos procedūros metu galime mokyti kūdikį savarankiškai plūduriuoti vandenyje, nebijoti apsitaškyti veiduko ir tokiu būdu leisti nevaržomai džiaugtis vandens malonumais ateityje. Kaip pripratinti kūdikį praustis veiduką, galvytę, – visada rekomenduojama pasitarti su kineziterapeutu.
Saugotis reikia baseinuose naudojamo chloro.
Nei tiesa, nei mitas. Žinoma, kiekvienas kūdikis yra unikalus, jo reakcija į išorinius dirgiklius yra individuali, tačiau… Kūdikiams pritaikytuose specialiuose baseinėliuose dažniausiai naudojamas mažiausias privalomas vandens higienai palaikyti priemonių kiekis, naujai įsikuriantys baseinėliai turi papildomus įrenginius užtikrinti kokybišką vandenį kūdikiams. Priemonės, užtikrinančios vandens švarumą, yra būtinos, norint apsaugoti mažuosius nuo įvairių užsikrėtimų, o kūdikius po apsilankymo hidroterapijos procedūrose reikėtų nuprausti paprastu vandenuku, drėkinamąsias priemones naudoti pagal poreikį. Geriau švarus ir sveikas vandenukas nei šūkis: „Vanduo be chloro“.
Dėmesio. Kontraindikacija kūdikio maudynėms gali būti odos ligos. Todėl svarbu pasitarti su gydytoja prieš išbandant hidroterapiją.
Vandens temperatūra turi būti kuo šiltesnė – bent 37°C.
Nei tiesa, nei mitas. Vandens temperatūra tikrai gali svyruoti tarp 35–37° C. Svarbiausia stebėti kūdikio reakciją į temperatūrą, nesukurti didelio skirtumo tarp vonios kambario/maudynių patalpos ir vandens temperatūros, kūdikis turi jaustis jaukiai ir maloniai. Pastebima, jog kai kurie kūdikiai maloniau teškenasi vėsesniame vandenyje. Temperatūra tiesiogiai susijusi ir su kūdikio aktyvumu vandenyje. Jei kūdikis aktyviai dalyvauja hidroterapijos užsiėmime, tuomet temperatūra gali būti ir žemesnė. Jei tai yra maudynės namuose, temperatūrą galima palaikyti aukštesnę.
Patarimas: Artėjant šiltajam metų sezonui, nuolat susiduriu su klausimu, ar galima kūdikį plukdinti ežere? Žinoma, tačiau rinktis derėtų didesnius ežerus, upes, jūras. Maži vandens telkiniai greitai sušyla, vanduo nebanguoja, tokiu būdu puikiai sukuriama terpė daugintis mikroorganizmams gėlame vandenyje, o vėliau ir užsikrėsti neaiškiais „blogiais“. Vertėtų rinktis banguojančius, vėsesnius, galbūt net sūresnius vandens telkinius maudynėms su kūdikiu, o po pramogų atlikti įprastas higienos procedūras.