Trečiasis mėnuo. Melisa-2003

Melisa

Melisa

Kas mėnesį skaitykite, kaip auga mergytė, vardu Melisa. Gydytoja pediatrė atsakys į labiausiai tą mėnesį mamoms rūpimus klausimus, o neurologė pakomentuos, kaip tokio amžiaus kūdikis turi vystytis.

Melisa Matuzonytė gimė 2003 metų spalio 14 dieną Vilniaus gimdymo namuose. Svėrė 3 410 g ir buvo 52 cm ūgio. Melisos mama – 22 metų Vasarė studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete verslo vadybą. Melisos tėtis – 26 metų Nerijus – dirba vadybininku.

Apie trečiąjį mėnesį – mama Vasarė

Kasdienybė

Per trečią mėnesį visas šeimos gyvenimas stojo į vėžes. Melisėlė pradėjo gyventi pagal savo sukurtą dienos ritmą. Keliasi 7.30-8.00 valandą, vakarienė – 20.30-21.00 valandą. Tada užmiega nakties miegu ir nepabunda iki 4 valandų ryto.

Dieną stebi aplinką gulėdama pusiau sėdomis vežimėlyje. Domisi barškučiais, bet jei netyčia sučiumpa – tenka atimti, nes apsitranko galvytę. Labai mėgsta čiulpti kumštį. Kartais taip garsiai čepsi, kad net pasidaro gaila – gali pamanyti, kad ji labai alkana. Užaugusi bus pamaiva, nes labai nudžiunga pamačiusi savo atvaizdą veidrodyje: pradeda spardytis ir makaluoti kojomis, šypsosi. Tiesa sakant, šypsosi beveik visiems, kurie kalbina.

Kol neužėjo šalčiai, lauke pabūdavome bent po pusvalandį per dieną, bet griežtai atsisakiau vežti Melisą į lauką, kai termometras parodė -10 laipsnių temperatūros. Žinoma, jaučiuosi bloga motina, kai žvelgiu per langą ir matau mamas spartietes: apsirišusios šalikais iki ausų jos stumia vežimėlius ir spaudžiant rimtam šaltukui. Vyras paguodė, kad tos mamos ne tiek rūpinasi sveikata, kiek „užmušinėja” laiką, o aš pritariau garsiai, nes pasigirdo: „Užmušinėja vaiką“.

Valgis

Melisėlė valgo 6 kartus: dieną kas tris valandas ir naktipiečius. Deja, paskutiniu laiku pastebėjome, kad dukrelė nerami ir pavalgiusi: raitosi, verkia. Nutarę, kad nebeužtenka pienelio, pradėjome kartą per dieną duoti mišinėlio. Išgeria godžiai 180 ml ir tada būna ramutėlė net 4 valandas.

Šventės

Per šį mėnesį Melisėlė gavo didžiulį patyrimo bagažą: šventė pirmąsias Kūčias ir Kalėdas. Sutiko Naujuosius metus. Tiesa, švenčių dvasios nesureikšmindavo ir, kaip įprasta, 22 valandą jau miegodavo. Nepaisant tokio abejingumo, gavo daug dovanų: žaislų, higienos priemonių (pudros, drėgnų servetėlių, šukų), pirmąjį savo šaukštą ir nuotraukų albumą. Dukrelei labiausiai patiko spindinčios Kalėdų eglutės. Į kokius namus benuvažiuodavome, jos žvilgsnį sukaustydavo papuošta eglutė.

Medicina ir higiena

Kadangi pilvuko nebepučia, Melisa vartoja tik vieną medikamentą – vitaminą D3. Nusipirkome kremo nuo žvarbaus oro, nes Melisėlės oda labai jautri ir sausa. Dieną irgi tepu kremu.

Maudome mažylę kas 2-3 dienas. Dar nesuėjus trims mėnesiams išaugo vonelę. Labiausiai vargina greitas jos nagelių augimas. Vos nukerpu – vėl braižosi.

Dėl vienos procedūros pyktis tenka ir su vyru. Pamačiusi nosyje nešvarą, tuoj puolu su vatos suktuku ir bandau išvalyti. Vyras pradeda pykti, kad kankinu vaiką, kad greičiau baigčiau (nors tuo metu, kai valau nosytę, Melisėlė ramutė, neverkia ir nerodo, kad tai kančia). Aišku, kai parodau „laimikį“, sužvejotą nosyje, vyras nutyla.

Vargas dėl vardo

Iki šiol visi stebisi Melisos vardu. Net ir artimiausi žmonės nevengia įgelti. Juokauja, kad mūsų sūnus bus Raudonėlis arba Eukaliptas, pravardžiuoja Melisėlę Pipirmėte. Iš tikrųjų vardas Melisa kilęs iš senovės graikų kalbos, jis reiškia „bitės, medus“. Lyg būtų vertinys iš angliškojo „hunny“ (medutis). Melisas – labai populiarus vardas JAV ir Europoje, todėl tie, kurie šaiposi, parodo savo neišmanymą.

Nuogąstavimai

Visą dieną praleidžiu su dukrele ir stebiu ją. Gal dėl to kasdien iškyla visokių nuogąstavimų. Vieną dieną pastebėjau, kad jos galva kreiva. Viena pusė didesnė už kitą. Po dienos kitos įtartinai pasirodė, kad mažylė keistai rauko nosį – vadinasi jai kažkas nepatinka. Stengdamasi patikrinti, ar atlieka viską, ką turi mokėti 3 mėnesių vaikučiai, sunerimau, nes akivaizdžiai niekas neatitiko 100 procentų: „kalba” mažai, ant pilvo nenori gulėti, žaislą stebi, bet griebti bando retai, pastatyta vis dar remiasi kojytėm…

Gerai, kad vyras optimistas, visada nuramina ir įtikina, kad geresnio, sveikesnio ir gudresnio vaikiuko niekur nerastum.

Ko tėvai klausia antrąjį mėnesį

Konsultuoja bendros praktikos gydytoja pediatrė Eugenija Juodienė. Šiuos klausimus gydytojai dažniausiai pateikia mamos, atėjusios su kūdikiais į apžiūras.

Kodėl kūdikis žagsi?

Žagsėjimas – tai staigūs, nevalingi diafragmos judesiai. Žagsėjimą sukeliantis dirgiklis gali būti pilnas skrandukas, spaudžiantis diafragmą. Pirmų mėnesių kūdikiai žagsi dažnai, ypač po maitinimo. Jaudintis nereikia, praeis savaime.

Kodėl mažylis taip dažnai verkia?

Verkimas – vienintelis būdas pranešti tėveliams, kad jam kažkas blogai: nori valgyti, ką nors skauda, gal iššutęs užpakaliukas, pučia pilvuką, galbūt jam per šilta ar per šalta.

Visi kūdikiai nemėgsta rengtis, pyksta, kai lašinami lašai į akis, nosį. Tai reikia stengtis atlikti greitai ir po to vaikelį nuraminti. Kūdikį neigiamai veikia pačios motinos nuotaika. Kartais mažylis nori, kad jį tiesiog panešiotų, priglaustų. Jei verkimas yra kitoks, nei paprastai, jei yra kokių nors neįprastų požymių, galbūt jis susirgo.

Ar 1-3 mėnesių kūdikius galima nešioti vaiknešėlyje?

Nešiojami kūdikiai girdi mamos ar tėčio širdies plakimą, jaučiasi saugūs. Tačiau kūdikių iki 3 mėn. kaulų ir raumenų sistema dar yra gležna, kad galėtų ilgai sėdėti vaiknešėlyje. Dėl to gali iškrypti stuburas. Todėl tokių mažylių geriau vaiknešėlyje nemigdyti ir nešioti tik labai trumpai.

Kokios turėtų būti kūdikio išmatos?

Išmatų kiekis ir konsistencija yra skirtinga ne tik atskirų vaikų, bet ir to paties vaiko. Natūraliai maitinamų kūdikių išmatos geltonos, gali būti su varškės pavidalo gumulėliais, grietinės konsistencijos. Dirbtinai maitinamų kūdikių išmatos paprastai tirštesnės, gelsvos spalvos, tačiau trečdalis dirbtinai maitinamų kūdikių tuštinasi žaliai. Abiejų grupių kūdikius pradėjus maitinti papildomu maistu, išmatos tampa rudomis.

Jei išmatos labai skystos ir dvokiančios, kūdikis neramus, tuštinasi dažnai, išmatose pastebima gleivių ar kraujo, tai jau viduriavimas, kurio priežasčių gali būti labai daug. Tai gali nustatyti tik gydytojas.

Ką moka 3 mėnesių kūdikis

Konsultuoja vaikų neurologė Aušra Vosylienė

Jei 2 mėnesių kūdikis, paguldytas ant pilvo, pakelia galvą 45 laipsnių kampu (tarp veiduko ir pagrindo), tai 3 mėnesių mažylis ne mažiau nei minutę tvirtai laiko iškėlęs galvą. Kampas tarp veiduko ir pagrindo gali siekti net 90 laipsnių (nors nebūtinai). Dubens raumenys dar silpnučiai, todėl „antroji“ kūno dalis guli atsipalaidavusi. Kasdien leiskite kūdikiui pagulėti ant pilvo. Tai puiki mankšta visoms raumenų grupėms.

Sodinamo mažylio galva nebesvyra atgal – keliamas už rankų vaikas bando kelti ir galvą, nes gerokai sutvirtėjo kaklo raumenys. Sodinamas kūdikis jau truputį „dirba“ ir kojomis – jas laiko sulenktas.

Pasodintas ir prilaikomas už rankų kūdikis išlaiko galvą pakeltą net pusę minutės. Tai jam dar sunku, todėl galvytė vis svirteli tai į vieną, tai į kitą pusę. Pasodinto kūdikio nugara sulinkusi kaip kabliukas, nes raumenukai dar per silpni, kad išlaikytų ją tiesią.

Įgimtos atsispyrimo ir žingsniavimo reakcijos jau turėtų būti išnykusios. Pastatytas ant abiejų kojų kūdikis jau nebeatsispiria ir nežingsniuoja (nebent retkarčiais), o sulenkia kojas. Jei 3 mėnesių kūdikis pastatytas vis dar tvirtai įrėžia kojas, reikėtų pasitarti su gydytoju – galbūt padidėjęs jo raumenų tonusas.

Jei pakabinsite prieš vaiko akis ryškų barškutį, mažylis jį kurį laiką stebės, o paskui pusiau atgniaužtą plaštaką ties žaislo link.

Jei įdėsite kūdikiui į ranką barškutį, mažylis jį gana stipriai sugniauš ir galbūt bandys visaip judinti. Judesiai dar silpni ir nekoordinuoti.

Kūdikio plaštakos beveik visą laiką būna atpalaiduotos, pirštukai atgniaužti. Jei Jūsų 3 mėnesių mažylis vis dar dažnai laiko kumštukus sugniaužtus, pasitarkite su gydytoju.

3 mėnesių kūdikio elgesį beveik nuolat lydi šypsena. Maždaug iki 6 mėnesių kūdikis šypsosis, vos jį pakalbins bet koks žmogus. Tačiau mažylis vargiai šypsosis negyvam daiktui.

Kūdikio „žodyne” atsiranda gomurinis garsas r-r-r. Jis primena balandžio burkavimą, gurgėjimą. Kartais pasigirsta liežuvio užpakaliniai garsai, panašūs į e-che. Kai kurie 3 mėnesių mažyliai jau pasako kažką panašaus į pirmuosius skiemenis: „ei-di“, „ė-vė“. Vaikutis „kalba“, kai gerai jaučiasi, sotus ir patenkintas guli ant nugaros, mato prieš save žaisliukus.

Šis tas svarbaus apie trečiąjį mėnesį

Kaip ir per pirmuosius du mėnesius, kūdikis trečiąjį mėnesį priauga vidutiniškai 800 g svorio (nuo 600 iki 1000 g). Per savaitę mažylis pasunkėja vidutiniškai 150-250 g.

Vaikutis per mėnesį paauga vidutiniškai 2,5-3 cm (nuo gimimo – apie 10 cm).

3 mėnesių kūdikio galvytės apimtis turėtų būti apie 38-42 cm, nuo gimimo ji padidėja vidutiniškai 5 cm. Momenėlis vis dar platus, jo plotis nuo 1,2 iki 2-3 cm.

Kūdikis turėtų valgyti 6 kartus per parą. Visiškai normalu, jei kūdikis pasirenka 5 ar 7 valgymų režimą, paprasčiausiai, jis vienu kartu ne vienodai daug suvalgo.

Maisto kiekis, kurį kūdikis turėtų gauti per parą, apskaičiuojamas padalinus kūdikio svorį iš 6. Jei kūdikis sveria 6 kg, jis per parą turėtų suvalgyti 1 l maisto.

3 mėnesių kūdikis miega apie 14-15 valandų per parą. Dauguma kūdikių jau gali išmiegoti visą naktį. Mažiausiai 3-4 valandas kūdikis išmiega dieną.

3 mėnesių kūdikiui labai svarbu – barškučiai, pakabinami žaislai, sukučiai. Jei iki šiol žaisliukų neturėjote, dabar jau metas jų nupirkti.

3 mėnesių kūdikis antrą kartą skiepijamas nuo kokliušo, difterijos ir stabligės, poliomielito, hepatito B ir (jei tėvai pageidauja) – nuo hemophilus influenzae bakterijos sukeliamų ligų.

Pamažu silpsta įgimtas kūdikio imunitetas, gali pradėti trūkti vitamino D, geležies, todėl svarbu mažiuką profilaktiškai parodyti gydytojui, stebėti, ar neplinka pakaušiukas, nekamuoja prakaitavimas.

Trys mėnesiai kūdikiui – didžiulis slenkstis, panašiai, kaip mums – 16 metų gimtadienis. Įveiktas pats sunkiausias, ilgiausias ir monotoniškiausias etapas. Per tą laiką mažiukas susipažino su jį pakvietusiais tėveliais, tėveliai – su į jų šeimą atėjusiu nauju nariu. Kuo toliau, tuo bus geriau, susitiksime kitą mėnesį!

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ keturi = 5

Kitos temos: