Pradėjusios lauktis moterys išgražėja. Dėl hormonų sublizga akys, veido oda išsilygina ir tampa panaši į kūdikio, skruostus papuošia švelnus raudonis, o lūpos tampa putnesnės. Tačiau dėl hormonų pokyčių gali kilti ir odos problemų, viena tokių – pigmentinės dėmės.
Kiekvienai nėščiajai – skirtingas veidas
Juokaujama, kad kol nepastojai, niekada nežinosi, kokią staigmeną tavo veidui rengia nėštumas. Oda pradeda keistis nuo pirmosios nėštumo dienos. Didžiausi pakitimai prasideda maždaug nuo 12 savaitės, kai placenta pati ima gaminti hormonus. Moters organizme susidaro savotiškas hormonų perteklius, todėl sakoma, kad nėštumo pradžioje moters plaukai, nagai ir oda tiesiog žvilga. Tam daugiausiai įtakos turi „grožio“ hormonai estrogenai, kurie gražina odą. Buvusi sausa oda tampa riebesnė, gali prireikti priemonių riebiai odai. Kai oda riebėja, gali pradėti varginti spuogai. Pastebėta, kad spuogais skundžiasi tos nėščios moterys, kurias berdavo prieš menstruacijas.
Nėštumo kaukė ir patamsėję apgamai
Antrąjį nėštumo trimestrą (maždaug 5 mėnesį) moters veide gali išryškėti balintos kavos spalvos pigmentinių dėmių, liaudyje vadinamų „nėštumo kauke“. Medicinos terminais kalbant, tai yra chloazma, kurią lemia tie patys estrogenas (šie veikia melaniną, suteikiantį odai rudą atspalvį). Dėl to kartais nėščiosioms gerokai patamsėja apgamai ir strazdanos.
Teigiama, kad chloazma – laikinas reiškinys, po nėštumo ji išnyksta. Vis dėlto, jei ant veido odos atsiranda pigmentas, patariama tiek vasarą, tiek žiemą tepti ją kremu su apsauginiais UV filtrais, nes veikiant saulei melanino gaminasi dar daugiau. Be to, persikaitinus galima „užsidirbti“ pigmentinių dėmių visam gyvenimui. Tiesiog dalis jų nebeišnyks.
Saulėje – ypatingas atsargumas
Nėščioji turi vengti odos nudegimo ne tik dėl dėmių. Ne veltui nėščiosios patenka į padidėjusios rizikos grupes (kam privaloma padidinta odos apsauga nuo saulės). Be nėštukių, saulės itin saugotis turėtų raudonplaukiai žmonės, kūdikiai ir paaugliai, kurių oda labai pažeista aknės. Patenkantiems į rizikos grupę reikėtų rinktis apsauginius kremus su SPF50.
Nėščiosioms kaitintis saulėje reikia apdairiai dar ir todėl, kad kai oda nudega, joje susidaro biologiškai aktyvių medžiagų prostaglandinų, kurie, patekę į kraują, gali sukelti nepageidaujamus gimdos susitraukimus. Todėl, kai laukiatės, – nesvarbu kelintas trimestras, – savo odą saugokite, kaip vėliau saugosite savo tik ką gimusio kūdikio.
Nėštumo metu nuo 12 iki 14 valandos būti saulėje visai nerekomenduojama, idealiausias laikas būti lauke – nuo 16 valandos.
Naudokite stiprius apsauginius kremus, turėkite šviesios spalvos skėtį su rankena, kuris, esant reikalui, sudarys saulėje nors ir nediduką šešėlį. Itin atsargi būkite šalia vandens telkinių, nes saulės spinduliai atsispindi nuo vandens paviršiaus.
Įsigykite specialių priemonių, skirtų pigmentinių dėmių prevencijai.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai