
Artėja pačios gražiausios metų šventės, ir mums taip norisi padovanoti savo vaikams neužmirštamų įspūdžių. Tam reikia visai nedaug: neužmiršti jų prieššventinėje sumaištyje ir pasidalyti su jais rengimosi šventėms rūpesčiais.
Kiekvienas amžiaus tarpsnis turi savų ypatumų. Bet ir lopšelinukui, ir moksleiviui patiks, jeigu jūs, ruošdamiesi Kalėdoms ir Naujiesiems, linksminsitės ir kvailiosite kartu su juo, prisiminsite savo vaikystės žaidimus ir pramogas, susilpninsite įprastinius apribojimus ir padėsite išsipildyti „neįgyvendinamiems“ troškimams. Trumpiau kalbant, patys kuriam laikui tapsite „truputį vaikais“.
Nuo gimimo iki trejų metų: GERAI, KAI VISIEMS GERA
Tokio amžiaus mažylis dar gana miglotai suvokia, kas yra šventė. Ar daug jam reikia? Jam patinka ryškūs žaisliukai, mirgančios ugnelės, neįprasti kvapai… Patinka, kai mama su tėčiu namuose ir gali su juo pažaisti. Jeigu suaugusiesiems Kalėdos ir Naujieji metai – džiaugsmingas įvykis, vaikas visada jaus bendrą džiaugsmą. Taigi dabar svarbiausia ne tai, ką Jūs darote, o tai, su kokia nuotaika imatės bet kurių savo darbų. Todėl geriau praleisti šventes be ypatingo triukšmo, bet išsaugoti namuose ramybės ir jaukumo atmosferą.
Tokio amžiaus mažylio dėmesys labai nepastovus, ir nė vienas daikčiukas negali jo sudominti ilgam. Nudžiuginti vaikutį gali bet kuris ryškus žaislas, o jeigu jis dar judės ar skleis garsus, džiaugsmui nebus ribų. Jeigu galvosime apie kokią nors įsimintiną dovaną, prasminga įsigyti ją „išaugimui“. Pavyzdžiui, sūnaus pirmųjų Kalėdų proga įsigyti butelį gero prancūziško konjako ir išsaugoti jį iki 18 metų jubiliejaus. Dukrai galima nupirkti kokį nors papuošalą, ir nebūtinai brangų. Juk tuo metu, kai prisiminimui skirtas daiktas bus įteikiamas jubiliatui, jis jau bus tapęs šeimynine relikvija, ir tai suteiks daiktui ypatingos vertės, neišreiškiamos jokiais piniginiais ekvivalentais.
Nuo trejų iki penkerių metų: MAŽASIS ŠEIMININKAS
Šiame amžiaus tarpsnyje vaikas jau supranta, kad šventė – tai šis tas ypatinga. „Ypatingumo“ toli ieškoti nereikia. Žaidimai ir visa, kas suteikia vaiko gyvenimui kūrybiškumo, bus pati geriausia dovana. Vienoje pažįstamoje šeimoje tėvai leidžia savo atžalai įsikurti svetainėje, statyti ten iš LEGO, dėlionių ar kokių daiktų, ką jis įsigeidžia, ir neardyti iki švenčių pabaigos. Reikia antklodės indėniškam vigvamui ar lentos automobilių lenktynėms? Problemų nėra, svarbiausia – neimti nepasiklausus. Padėkite savo mažajam sukurti žaidimų dekoracijas, pavyzdžiui, kambarius lėlėms arba ištisą miestelį su sodu ir parduotuve. Medžiagą parinksite iš vaikiškų žaisliukų ir namų apyvokos daiktų. Jeigu vaikas labai patenkintas „nauja aplinka“, pasiūlykite jam pasikviesti draugų. Jūsų sūnus ar dukra turi pasijusti šeimininku: pavaišinti draugus pyragaičiais, įteikti jiems nedidelių dovanėlių.
Tokio amžiaus vaikas jau domisi žaisliukais ir dažnai juos laužo tik tam, kad galėtų pasižiūrėti, kas ten „viduje“. Todėl rinkitės tokius žaislus, kuriuos sugadinti sunku, pavyzdžiui, metalinį sunkvežimį, plastmasinį konstruktorių su stambiomis detalėmis. Daugelis trejų–ketverių metų mergaičių dar ne itin domisi lėlėmis, o štai minkšti žaisliukai joms itin patiks.
Nuo penkerių iki septynerių metų: KIEKVIENAM – PO DOVANĄ
Penkerių metų vaikas jau gali dalyvauti pasirengime šventei suaugusiojo teisėmis: gaminti eglutei papuošalus, dengti stalą, savo rankomis kurti dovanėles. Sąrašas žmonių, kuriems rengiamos staigmenos, neturėtų būti didelis, kad pats ruošimo procesas vaikui nenusibostų. Mamai ar močiutei galima padovanoti paties suvertus karolius, tėčiui ar seneliui – įdėklus į knygas iš kieto popieriaus su paties nupieštais piešiniais ar padarytomis aplikacijomis. Geriausiam draugui – savo paties pieštą knygelę „Nuspalvink pats“. Kartu su mažuoju gaminkite žibintus, vėliavėles, vėduokles, neužmiršdami šių daiktų išgražinti blizgučiais.
Jeigu laukiate svečiuose kitų vaikų, pasirūpinkite, kad jie turėtų kuo užsiimti. Darželinukai itin mėgsta stalo žaidimus, taigi įsigykite jų.
Galite drąsiai pasiūlyti savo atžalai padėti pagaminti jums jūsų „firminius“ kalėdinius patiekalus. Klasikinis variantas – meduoliai, mat jie netrupa ir ilgai nesužiedėja, todėl gali tapti tiek stalo, tiek eglutės puošmena. O kaimynams, atsitiktiniams svečiams ar geriems pažįstamiems figūrinis meduolis taps maža, bet labai miela dovanėle.
Nuo septynerių iki dešimties metų: AKTORIŲ GALERIJA
Atėjo laikas, kai tėvams reikės parodyti visą savo išradingumą, norint iš tikrųjų įtikti vaikui. Šio amžiaus sūnui ar dukrai jau reikia pramogų, kurių metu jie galės pademonstruoti savo gabumus. Tačiau jaunesni mokinukai dar nemoka patys ko nors įdomesnio surengti, taigi jiems teks padėti. Pasiūkite jiems maskaradinių kostiumų, parepetuokite kokį nors spektakliuką, būtinai nusiveskite į įvairius gatvėse ir klubuose vykstančius šventinius renginius su žaidimais ir konkursais. Tai kaip tik tas, ko reikia: vaikams patinka varžytis vienam su kitu.
Kalėdas malonu sutikti gražiai sutvarkytuose namuose, taigi išsirinkite dieną ir… pasitelkite į pagalbą vaikus. Tvarkydamiesi surasite daiktų, kurie jau nereikalingi, bet puikiai praverstų, tarkim, giminaičiams ir kaimynams. Tai gali būti vaikiški žaislai, knygelės, išaugtiniai drabužėliai. Atiduodant juos kitiems, tegu būtinai dalyvauja ir sūnus ar dukra: kalėdinės labdaros tradicijos turi būti ugdomos nuo mažens.
7-10 metų vaiko interesų diapazonas tebesiplečia ir, norint jam įtikti, tikriausiai teks išrinkti netradicinę dovaną. Pavyzdžiui, jeigu vaikas mėgsta teatrą, nupirkite jam lėlių teatro rinkinį arba pasiūkite Betmeno, Nindzės ar Pasakų fėjos kostiumus. Tokia apranga nustebins visus per mokyklinį karnavalą.
7-10 metų mergaitės jau turi nemažai lėlių, taigi drąsiai galite dovanoti joms įvairiausius aksesuarus: lėlių baldus, drabužėlius, indus, mašinas. Galima rinktis ir vieną iš stambių plastikinių žaisliukų, skirtų siužetiniams žaidimams (žaisti grožio saloną, vaikų darželį, parduotuvę). Šie žaislai leidžia pasinerti į vieno ar kito žaidimo atmosferą, nors, suprantama, kainuoja nepigiai. Mergaites sudomins ir rinkiniai, padedantys išmokti siūti, siuvinėti, gaminti papuošalus. Jos visos jau mėgsta pasipuošti, taigi jas pradžiugins ir nauji drabužėliai.
Nuo dešimties iki dvylikos: KAS NAMIE PAGALBININKAS?
Viduriniųjų klasių mokiniai – pakankamai dėkinga publika: jie sukalbami ir didžiąją dalį šventinės programos jau gali sukurti patys. Daug ką jiems galima patikėti: papuošti namus, suruošti šventę jaunesniems broliukams ir sesutėms, išleisti kasmetinę šeimyninę kroniką. Šio amžiaus vaikai mėgsta įvairiausius kryžiažodžius, taigi galite jiems nupirkti šio pobūdžio knygelių. Labai svarbu maksimaliai išnaudoti kuriamąsias tokių metų vaiko galias ir audringą jų fizinį aktyvumą. Jeigu, pavyzdžiui, jūsų sūnui ir jo bičiuliams kils noras pasistatyti kieme sniego tvirtovę, jie nepatingės surinkti visą kieme esantį sniegą… Iš jūsų reikia tik gerų idėjų.
Tokio amžiaus mergaitės dar mielai žaidžia, bet jas jau mažai kuo nustebinsi. Mergaitė gali būti laiminga, gavusi dovanų, tarkim, muzikinę dėžutę ar tikrą paauglėms skirtą kosmetikos rinkinį. Berniukai nudžiugs, gavę įvairius surenkamosios technikos modelius arba detales, iš kurių konstruojami sudėtingi įrenginiai, tarkim, Eifelio bokštas. Toks bokštas vėliau papuoš vaiko kambarį.
Galima drąsiai padovanoti kokį nors kompiuterinį žaidimą arba vaiko mėgstamos muzikinės grupės diską.
Mergaitės šiame amžiuje pradeda aktyviai domėtis savo išvaizda, taigi ir drabužiais, papuošalais.
Gerų jums švenčių!
„Mamos žurnalas“