Prieš kiek laiko pradedate ruoštis Kalėdoms? Tikriausiai prieš mėnesį ar du. Užtat mūsų pašnekovas Dominykas Čiuplinskas su komanda kalėdinėmis nuotaikomis pradeda gyventi prieš metus. Su elektroninės žaislų parduotuvės „Žaislų kalnas“ vadovu kalbamės apie kalėdinę žaislų karštinę, žaislų kelionę nuo gamintojo iki vaiko ir paslaptį, kaip nupirkti patį geriausią, įsimintiniausią žaislą.
6000+ žaislų
„Žaislų kalno“ prekių asortimentas įspūdingas – daugiau kaip 6000 pavadinimų žaislų, kurių sąrašas vis atsinaujina. Kad vaikas sulauktų svajonių dovanėlės, kuri nuperkama keliais kompiuterio klavišo paspaudimas, nuveikiamas didelis nematomas darbas.
„Nuolatos stebime tendencijas, kurias diktuoja didieji žaislų gamintojai. Jie investuoja į reklamą, kurią vaikai pamato ne tik per televizorių, bet vis dažniau – per „Tik Tok“ ar „Youtube“ platformas. Mūsų darbas – žinant, kas bus populiaru ir ką vaikai labiausiai norės gauti per Kalėdas (ar gimtadienius), surasti ir pasiūlyti gerus, kokybiškus žaislus už prieinamas kainas. Kainos ir kokybės santykis perkant žaislus yra labai svarbus. Labai lengva gauti žaislą greitai ir brangiai, o mūsų tikslas (ir iššūkis) – rasti kokybiškus žaislus, kad nereikėtų už juos permokėti“, – pasakoja Dominykas.
Kaip vyksta ši paieška? „Žaislų kalno“ vadovas ir komanda stebi žaislų rinką, važiuoja į tarptautines žaislų parodas ir muges. Vėliau atrinktas prekes turi paruošti prekybai, o tai reiškia – patraukliai pristatyti pirkėjui su nuotraukomis ir aprašymais.
Įmonė žaislais prekiauja Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Suomijoje, kadangi tai kaimyninės šalys, pirkėjų mentalitetas, poreikiai ir žaislų mados – labai panašūs. Kas per šias Kalėdas bus madinga pas mus, tikėtina, bus populiaru ir ten.
Seneliai – aktyvūs žaislų rinkos dalyviai
Žaislas yra emocinis pirkinys – tas, kuris perka, išgyvena emocijas, nes galvoja apie mylimą vaiką, vaikas, gavęs žaislą, irgi patiria emocijas. Dėl prekės „jautrumo“ elektroninėje parduotuvėje „Žaislų kanas“ susiklostė savitos pirkimo taisyklės. Žinoma, dalis žaislų nuperkama anonimiškai, ir pardavėjai nesužino, nei kam žaislas buvo skirtas, nei kaip jis patiko vaikui. Tačiau įprasta praktika, kad dalis žaislų nuperkama po pokalbio telefonu. Dažniausiai taip žaislus perka seneliai arba labai užimti tėvai, kurie paskambina iš komandiruočių ar verslo susitikimų. Jie neturi laiko naršyti ir gilintis, o telefonu nori gauti patarmių, rekomendacijų – kas tiktų jų vaikams.
Seneliai mėgsta išsikalbėti, papasakoja apie anūkus, prašo patarimų, tuomet esame ne tik žaislų pardavėjai, bet ir savotiški psichologai“, – sako žaislų parduotuvės vadovas.
Žaislas nupirktas? Istorija nesibaigė
Pasak Dominyko Čiuplinsko, daug pirkėjų turi lūkesčių ne tik prieš pirkdami žaislus, bet ir po pirkimo. Kaip tai suprasti?
„Išties netrūksta skambučių ar elektroninių laiškų, kai pirkėjai, nepaisant išsamių instrukcijų, nori sužinoti, kaip žaislą surinkti, kaip veikia arba – kokie žaislai derėtų prie jau nupirkto. Pateiksiu pavyzdį – iš mūsų žaislus užsako vaikų darželiai. Kai pasirodė magnetiniai konstruktoriai, darželiai nebuvo tikri, ar žaislas pasiteisins, ir pirko pačius mažiausius rinkinukus. Kai pamatė, kad vaikučiai labai noriai žaidžia, rašė ir skambino norėdami pasitarti, kaip optimaliau papildyti rinkinius, kad galėtų žaisti kuo daugiau vaikų.
Labai retai, bet gali pasitaikyti, kad žaislas neveikia. Prekiaujame 6000 pavadinimų žaislais, o kiekvieno jų turime po kelis ar keliasdešimt vienetų, neįmanoma visų sukonstruoti ir patikrinti. Tad iš kelių šimtų gali pasitaikyti vienas neveikiantis. Bet tuomet padarome tokius mainus, kurie pirkėjui išeina į pliusą“, – pasakoja Dominykas.
Kaip tyčia, problemos dėl žaislų iškyla per išeigines dienas, tad „Žaislų kalno“ komanda pratusi prie vėlyvų ar savaitgalinių skambučių. Įsivaizduokite, vaiko šventė, išpakuojama dovana, ją norisi čia pat surinkti, o kažkas nepavyksta. Tuomet parduotuvės darbuotojai padeda tai padaryti nuotoliniu būdu. Pasak Dominyko, – „turime būti visada pasiekiami, nes žaislas – ne šiaip sau prekė“.
Kalėdinė dovana, nupirkta vasarą
Pasiruošimas Kalėdoms Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, turi tendenciją ankstėti. Žaislų rinkoje irgi pastebima, kad pirmieji kalėdiniai pirkimai prasideda dar rugpjūčio mėnesį. Jeigu pirkimas telefonu, tuomet pirkėjai mielai papasakoja, kam bus skirtas žaislas, pasirodo, lauks Kalėdų. „Mums taip ramiau“, – toks dažniausias argumentas. Ankstyvas pirkėjas visada laimi, nes nepatiria jokio streso. Jeigu žaislas nepatiko, galima per 30 dienų grąžinti ir pasirinkti kitą.
Kita ypatingoji klientų dalis – paskutinės minutės pirkėjai, kurie susigriebia likus savaitei iki Kalėdų. „Puikiai juos suprantame. Dažnai tai būna pirkėjai iš užsienio, kurie parvyksta į Lietuvą šventėms ir prieš vykdami pas gimines iš lėktuvo užsuka pas mus“, – pasakoja Dominykas.
Populiariausi kalėdiniai žaislai
„Žaislų kalne“ asortimentas didžiulis – nuo elektromobilių iki medinių žaislų. Net sunku būtų išvardinti visas prekių grupes. O kokie žaislai populiariausi per Kalėdas?
1.
Nors pirmasis penketukas kasmet keičiasi, labiausiai kalėdiška dovana išlieka traukinukai su trasomis, kurias galima išdėstyti aplink eglutę.
2.
Žaidimų konsolė – šiuolaikiška ir labai populiari dovana.
3.
Išmanioji taupyklė – buvo labai geidžiama dovana per 2022 metų Kalėdas, ši taupyklė pati suskaičiuoja įmestas monetas!
4.
Magnetiniai konstruktoriai – greitai išpopuliarėjusi dovana.
5.
Racijos – šią dovaną labai mėgsta išbandyti ir tėveliai.
6.
Visada populiarūs edukaciniai, lavinamieji ir kūrybiniai žaislai, kurių asortimentas labai didelis. Pavyzdžiui, karoliukų vėrimo ar apyrankių gamybos rinkiniai, dėlionės, piešimo priemonės.
Patarimai, kaip nupirkti žaislą
Nėra paprasta pataikyti perkant žaislą dovanų. Visi prisimename istorijas, kaip akimirką sužavėjęs žaislas paskui guli nereikalingas. Dominykas pataria: „Pirmiausia siūlau stebėti, su kuo vaikas žaidžia. Vaikai turi krūvą žaislų, bet aktyviai žaidžia tik su maždaug 20 procentų jų. Tas susiaurinimas yra pagalba ir užuomina tėvams, kas vaikui patinka. Kitas patarimas – surasti absoliučiai kontrastingą vaiko turimiems žaislams dovaną. Kai tėvai padaro namų darbus ir papasakoja mums apie vaiko žaidimo ypatumus, galime parinkti žaislus, kurie vaiką nudžiugins“.