Ryte kvapas iš burnos gali būti blogas, nes naktį sulėtėja seilių gamyba, o jos stabdo blogųjų bakterijų, gaminančių blogą kvapą, dauginimąsi. Mažiau seilių – daugiau blogųjų bakterijų. Jos tūno ant liežuvio nugarėlės, galinėje jo dalyje ir skleidžia blogą kvapą.
Kitos priežastys, dėl kurių burnos kvapas gali būti blogas:
Džiūstanti burna. Burnos gleivinė džiūsta dėl labai sauso oro namuose.
Gastroezofaginis refliuksas. Mažylių stemplė fiziologiškai gana trumpa, jos raumenų raukas ties skrandžiu dažniausiai nėra iki galo susiformavęs, tad neužsiveria tiek, kiek reikėtų. Maistas iš skrandžio keliauja atgal į stemplę ir ten pabuvęs pradeda skleisti blogą kvapą. Vaikui augant, stemplė ilgėja, raukas užsidaro. Gastroezofaginio refliukso paskatintas nemalonus burnos kvapas paprastai būna aštresnis, rūgštokas, jaučiamas nuolat, ne tik po miego.
Užsikimšusi nosis. Nemalonus burnos kvapas dėl šios priežasties paprastai būna neįkyrus, juntamas tik iš labai arti. Išvalius nosį, nemalonaus kvapo paprastai nebelieka.
Ėduonis ir netinkama burnos higiena.
Smulkus svetimkūnis nosyje. Jis trukdo kvėpuoti, skatina uždegiminius procesus, dėl to gaminasi daugiau gleivių, nosis „užsikemša“, vaikas kvėpuoja per burną.
Skysčių trūkumas. Kai vyresnis nei pusantrų metų amžiaus vaikas per dieną mažiau nei 1 litrą skysčių.
Antibiotikai. Jie organizme pakeičia gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrą.
Daiktų, pirštų čiulpimas. Kai mažylis čiulpia žinduką, žaislus, pirštukus ar kumštį, ant jų lieka seilių, kurioms išdžiūvus susidaro palankios sąlygos bakterijoms daugintis. Jei kūdikis vėl ir vėl čiulpia tą patį daiktą, jo burnoje bakterijų daugėja, o kvapas – prastėja.
Daug cukraus turintys gėrimai ir užkandžiai.
Burnos gleivinės ir minkštųjų audinių uždegimas. Jį gali sukelti alerginė reakcija, bakterijos, virusai bei grybeliai.
Lėtinis tonzilitas. Vyresniems vaikams nemalonų burnos kvapą gali sukelti lėtinis tonzilitas (tonzilių uždegimas) ar lėtinis adenoiditas (adenoidų uždegimas) ir kai dažnai valgo maisto, turinčio daug gyvūninės kilmės riebalų.
Ką daryti?
Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti blogo kvapo priežastį.
Labai svarbu sureguliuoti ar pakeisti mažylio mitybos įpročius: neduoti valgyti prieš miegą (paskutinis valgymas rekomenduojamas iki miego likus 2–3 val.). Vakarienei tiks įvairių grūdų košės. Jei mažylis prieš miegą nori valgyti, – tiks indelis jogurto be priedų.
Bent 2 kartus per metus mažylį nuvesti pas odontologą, kad šis apžiūrėtų, ar nėra ėduonies. Bent 2 kartus per dieną neskubant, kruopščiai valyti dantukus ir liežuvį.
Po miego išvalyti nosį.
Gydyti burnos gleivinės ligas.
Siūlyti kuo daugiau gerti. Tinkamiausias gėrimas – vanduo. Netinka jokie saldūs gėrimai.
Geriant antibiotikus, būtina duoti produktų, kurių sudėtyje yra gerųjų bakterijų, pvz., jogurto be priedų, kefyro, rūgpienio arba gerųjų bakterijų preparatų.
Vėdinti kambarius, drėkinti jų orą.
Tirštos nosies išskyros ir molio kvapas iš burnos leidžia įtarti, kad nosyje yra svetimkūnis, – būtina kreiptis į ausų, nosies, gerklės ligų gydytoją.
Jei blogo kvapo atsikratyti nepadeda visos išvardytos priemonės, reikia problemą aptarti su mažylio gydytoju, nes būtina išsiaiškinti, ar nėra sveikatos sutrikimų, kurių vienas iš simptomų yra blogas burnos kvapas.
Kai užuodžiate specifinį kvapą, nedelsdami kreipkitės į vaiko gydytoją. Pavyzdžiui, nuo diabetinės ketoacidozės kenčiantys vaikai dažnai išskiria „vaisinį“ kvapą, o turinčių inkstų problemų burnos kvapas šiek tiek primena šlapimą. Kai nesveikos kepenys, dėl neperdirbtos kūne besikaupiančios tulžies, gali būti jaučiamas žuvies kvapas.
Atsakė doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“