Saugus poilsis sodyboje

sodyba

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Vaikai diktuoja savas elgesio taisykles gamtoje. Paverskime jų poilsį saugiu ir įdomiu.

Jeigu rengiatės vasarą praleisti užmiesčio sodyboje, vasaros pradžia – pats tinkamiausias metas parengiamiesiems darbams. Negudrios taisyklės leis paversti poilsiavietę saugia vaikams ir jums patiems. Nesvarbu, savo namelį turite priemiestyje ar kaime, vasarai nuomojatės kaimo turizmo sodybą ar atostogaujate pas močiutę vienkiemyje.

Prieš vaikams žengiant pirmą žingsnį sodo takeliu, privalu kruopščiai apžiūrėti naująją poilsiavietę.

Leiskime vaikui turėti „savo sklypą“

Norėdami nukreipti vyresnių vaikų pažintinį interesą reikiama linkme, skirkite jiems atskirą lysvelę su nelepiais augalais – ridikėliais, salotomis, cukinijomis. Tegu vaikai joje mokosi ravėti ir laistyti savo augintinius. Vaikai paprastai didžiuojasi savo sodininkystės laimėjimais ir mielai valgo būtent tuos produktus, kuriuos užsiaugino patys.

Nauji sodinukai

Tose sodybose, kuriose vasaras leidžia vaikai, specialistai rekomenduoja auginti eglių, tujų ir kadagių. Šie augalai jonizuoja orą ir pasižymi antibakterinėmis savybėmis.

Pavojingi augalai

Norėdami pažinti supantį pasaulį, jaunieji tyrinėtojai bando viską paragauti. Degustacijos neretai turi nelengvų pasekmių. Kuo karštesnė vasara, tuo didesnis nuodingųjų augalų toksiškumas. Pavojingi yra šie dekoratyviniai augalai: žalčialunkis, uoginis kukmedis, sausmedis, dėmėtoji mauda, ožekšnis, ligustros vaisiai, meškytė, vilkauogė.

Ypač nuodinga yra nuokana, iš kurios stiebų vaikai mėgsta pasidaryti šaudykles ir vėliau iš jų šaudyti.

Jeigu vaikas nuokanos stiebelį palaikys burnoje, stiprių nudegimų neišvengs. Apsinuodyti galima drignėmis ir durnaropėmis, šunvyšnių, putinų, bulvių uogomis, pomidorų lapais. Gana pavojingi yra šeivamedžiai, rododendrai, balandos.

Dauguma sodo gėlių irgi gali kelti grėsmę vaikams. Tai rusmenės, pakalnutės, visos varpelinių gėlių rūšys, narcizai, hiacintai, lelijos, kvepiantieji žirneliai, pavasariniai adoniai, irisai, krokai… Ne veltui specialistai rekomenduoja dekoratyvinių gėlių darželius pakeisti „valgomaisiais“, tai yra į juos susodinti gėlių, daržovių ir prieskoninių žalumynų derinius. Pavyzdžiui, į darželio vidurį galima pasėti  įvairių salotų rūšių. Gražiai atrodo tiek lapinės, tiek ir gūžinės salotos, ypač turinčios raudonai rudus lapus, Pekino kopūstai, garbanotosios petražolės. Valgomojo darželio kraštuose prisisodinkite svogūnų, mangoldų. Iš daugiamečių prieskoninių tiks raudonėliai, melisos. Darželio kraštuose tiks baltosios ir raudonosios žemuogės. Saugumas mažyliams bus užtikrintas.

Atviroji erdvė

Vasarvietėje privalu laikytis tų saugumo taisyklių, kurios aktualios ir įrengiant miestietiškame bute kambarį, skirtą mažam vaikui. Tiktai didesnėje erdvėje jums prireiks daugiau dėmesio.

* Izoliuokite nuo vaiko toksines medžiagas, pavyzdžiui, trąšas augalams, į saugią vietą sudėkite sodo instrumentus, pjūklus, kirvius, vielą, virves ir kitus panašius daiktus.

* Jeigu jūsų gėlynus puošia aštrūs akmenys ar lysvių kraštai apdėti netašytomis lentomis, jeigu prismaigstyta aštrių kuoliukų, nuo viso to teks išsivaduoti. Atsisveikinkite ir su dygliuotais krūmais bei dilgėlių sąvašynais.

* Prisiminkite, kad nė vienas vaikas be dėmesio nepalieka statinės su lietaus vandeniu arba šulinio. Išvengti atsitiktinio įkritimo galima tik vieninteliu būdu – padaryti sandarų dangtį, kurio vaikas nenustumtų.

* Sudaužytas stiklas, vinys, netašytas medinis rąstas – paprastos sodo smulkmenos gali sugadinti mažylio atostogas. Vaikui dažnai net į galvą neateina apeiti pavojingą objektą ar peržengti per jį.

Žaidimai gryname ore

Įrenkite vaikų žaidimo aikštelę. Žaidimams galite skirti vietelę po medžiais, suteikiančiais pavėsį, bet praleidžiančiais saulės spindulius. Vaikų kampelis privalo būti gerai matomas pro virtuvės ar verandos langą – tada mažasis visada bus suaugusiųjų dėmesio centre.

Aikštelėje galima įrengti smėlio dėžę. Dabar galima rasti plastmasinių smėlio dėžių, įvairaus dydžio ir formų, kurios labai patinka mažiesiems. Paskutinioji naujovė – dėžės su dangčiais, kad smėlis nesušlaptų nuo lietaus ar kad naktį kaimynų katinai jame nepaliktų staigmenų. Savadarbes smėlio dėžes irgi rekomenduojama uždengti plėvele (tiks paprasčiausias šiltnamio polietilenas).

Suręskite vaikišką namelį. Tai gali būti pirktas plastmasinis ar savadirbis namelis arba net paprasčiausia brezentinė palapinė. Bet kurio amžiaus vaikai vertina galimybę pabūti po pastoge. Šiuos statinius būtina kuo griežčiausiai patikrinti, kad įsitikintumėte jų saugumu. Juk net pats mažiausias vaikas pasižymi „ardomąja galia“. Padidintos rizikos zona – elementai su vinimis ir virvėmis. Kategoriškai draudžiama namelių statybai naudoti dūžtančią plastmasę ir stiklą.

Neužmirškite užraktų. Įsitikinkite, kad vaikas negali atidaryti vartelių ar pralįsti pro tarpą tvoroje ar gyvatvorėje.

Pakabinkite sūpynes. Jeigu jas perkate parduotuvėje, sekite, kad gaminys turėtų sertifikatą.

Nekokybiškas gaminys jums gali brangiai atsieiti. Sūpynes tvirtai pakabinkite lygioje vietoje. Prieš pasodindami ant jų vaiką, kaip reikiant pasisupkite patys. Suprantama, vaikiškos sūpynės nėra skirtos reguliariai naudotis suaugusiesiems, bet pirmą atsparumo testą teks atlikti būtent jums. Sūpynės privalo atlaikyti suaugusio žmogaus svorį.

Kabančios sūpuoklės patiems mažiausiems tvirtinamos prie medžių ant stiprių virvių. Jos yra kompaktiškos, jas galima nukabinti lietingu oru ar perkabinti kitur. Be to, virvės leidžia ne tik pakankamai stipriai įsisupti, bet ir keisti judėjimo trajektoriją, o tai itin naudinga vaiko vestibiuliarinio aparato vystymuisi. Rinkdamiesi virvelines sūpuokles, ypatingą dėmesį atkreipkite į virvių storį (kuo jos storesnės, tuo geriau), o taip pat – ar yra apsauginiai dirželiai. Jeigu gaminatės sūpuokles patys, rinkitės tiktai naujas medžiagas – dėvėtos virvės bet kuriuo momentu gali suplyšti. Sūpuokles montuoti galima tik ant sveikų stiprių medžių su tvirtu storu kamienu. Galimo kritimo rajone nurinkite aštrius akmenis.

Įtaisykite krepšinio įrangą. Ir berniukai, ir mergaitės, net patys mažiausi ir nesvajojantys apie įžymių krepšininkų karjerą, su malonumu mėtys kamuolį į krepšį. Tokie žaidimai puikiai treniruoja vaikų vikrumą. Krepšinio lentą pritvirtinkite ne didesniame aukštyje kaip vaiko ūgis, padaugintas iš dviejų.

Pagalvokite apie baseiną. Net jei finansai leidžia, neverta rinktis baseino pagal principą „kuo didesnis, tuo geriau“. Atviras didelis baseinas reikalauja nuolatinės kruopščios priežiūros, be specialių vandens valymo įrenginių jo dugnas ir sienelės greitai pasidengia slidžiomis apnašomis, be to, greitai gali įsiveisti ir uodų lervučių. Ištikus avarijai, šimtai litrų vandens gali paprasčiausiai užtvindyti nedidelį sodybos sklypą. Be to, didelis baseinas – tai ir grėsmė mažam vaikui, dar nemokančiam plaukti.

Optimalus sprendimas – 1-1,5 metro skersmens baseinas.

Kad mažylis nepaslystų, jo dugne padėkite guminį kilimėlį. Jeigu pasirinkote pripučiamą baseiną, būkite pasirengę periodiškai užtaisinėti jame atsirandančias skylutes. Tokių baseinų eksploatacijos laikas paprastai neviršija 2-3 maudymosi sezonų. Karkasinių baseinų pripūsti nereikia, o plastikas tiesiog tvirtinamas ant lengvo metalo pagrindo.

Nusipirkite hamaką. Jis itin tinka „nieko neveikimui“. Mažiems vaikams rinkite hamakus iš plokščių virvelių, nes jos mažiau įsirėžia į kūną. Patogumui galima padėti sandarų minkštą kilimėlį. Kasdien patikrinkite, ar hamakas tvirtai kabo.

Dėmesingai sekite, kad tose vietose, kur jis kabo, nebūtų didelių ir aštrių akmenų. Nepiktnaudžiaukite poilsiu hamake – tegu mažylis supasi ne ilgiau kaip 15 minučių 2-3 kartus per dieną. Priešingu atveju vaikiškas stuburas patirs per stiprų apkrovimą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

2 komentarai kategorijoje “Saugus poilsis sodyboje”

  1. Monika
    2015/11/18 at 10:44 #

    Dėkoju už straipsnį. Su vaikais gamtoje reikia ne tik kantrybės, bet ir akylumo. Čia lauko supynes šturmuoja, čia jau į medį lipa ar prie tvenkinio bėga. Kol vaikas pramogauja, tėvai dirba sunkų darbą.

  2. 2020/02/11 at 09:58 #

    Štai kelios aktyvaus poilsio sodyboje idėjos su šeimoms su vaikais vaikais: https://kaimoturizmosodyba.eu/atostogos-su-vaikais-lietuvoje/

Palikite atsiliepimą


5 − = trys

Kitos temos: