
Kodėl kai kurie vaikai graužia nagus? Sakoma, kad taip jie daro dėl to, kad jaučiasi vieniši. Mūsų vaikutis nuolatos apsuptas dėmesio, bet vis tiek nusigraužia nagus net iki gyvuonių. Į skaitytojų atsiųstus klausimus atsako docentas Algimantas Vingras.
Priežasčių ne viena. Dažniausios: trapūs nagai, vaiko nervingumas, vaikas pamėgdžioja kažką iš suaugusiųjų, pvz., mamą ar močiutę, kurios siūdamos siūlo galą nukanda, užuot jį nukirpusios.
Vaikas gali pradėti graužti nagus, kai tėveliai jų laiku nenukerpa – tuomet nagai vaikui trukdo žaisti ir jis juos graužia. Gal nuskambės keistai, bet per didelis dėmesys vaiką irgi veikia neigiamai. Įpratintas prie per didelio dėmesio vaikas įpranta jo bet kada reikalauti ir kai tik dėmesio nesulaukia, imasi bet kokių priemonių, kad ir nagų graužimo.
Kaip elgtis, kad vaikas nustotų graužti nagus? Gal tepti pirštų galiukus kokiu nors karčiu skysčiu, nakčiai užmauti pirštinėles?
Pirmiausia dera santūriai išsiaiškinti, kokiomis aplinkybėmis vaikas graužia nagus. Gal susijaudinęs? Pavargęs? Neturi kuo užsiimti arba tiesiog yra tiek išpaikintas, kad pats nerodo jokios iniciatyvos ką nors veikti? Gal jį nuskriaudė vyresni vaikai?
Nepasidalino žaislu? Buvo įsakmiai ir grubiai nutrauktas žaidimas ir liepta plauti rankutes ir eiti valgyti? Gal kambaryje per daug triukšminga?
Nustačius nagų graužimo priežastį, ją reikia pašalinti. Kol priežastis nebus pašalinta – gyvuos ir reiškinys. Įpročio nepašalins priekaištai ir pažadai („jei nekramtysi nagų, nupirksiu …“). Dera elgtis ramiai, nesibarti, neprarasti savitvardos. Pamačius, kad vaikas graužia nagus, reikia pasiūlyti užsiėmimą, kuriame būtų užimtos rankos. Jei vaikas linkęs graužti nagus, reikia juos dažnai karpyti, dildyti dildele, kad nebūtų šerpetų. Nuo įpročio vaikas negali atsisakyti staiga. Jeigu mėginsite greitai ir staigiai jį perauklėti, vaikas gali pradėti Jus apgaudinėti – graužti nagus, kai nematysite. Ne veltui sakoma, kad draudžiamas vaisius skanesnis… Jeigu parodysite vaikui, kad jo įprotis jus labai jaudina – jis tuo pasinaudos norėdamas išvengti draudimų ar siekdamas kažką iš Jūsų gauti. Pirštinės vers rankas prakaituoti, o tai nehigieniška ir nemalonu.
Vaistinėje galite nupirkti specialaus skysčio „Daum-exol“, kuris padės jūsų vaikeliui atsikratyti šio nemalonaus įpročio. Tai augalinės kilmės preparatas. Naudoti jį labai paprasta – reikia tik keletą kartų per dieną, o ypač prieš miegą, patepti pirštų galiukus ir nagus šiuo skysčiu ir leisti jam nudžiūti. Nagų graužimo problema kamuoja ir paauglius bei suaugusiuosius. „Daum-exol“ jiems irgi padės. Be to, šią priemonę galite naudoti, jei reikia vaiką atpratinti nuo pirštų čiulpimo.
Ar nagų graužimas nerodo kokios nors nervų ligos?
Nėra tokios nervų ligos, kurios simptomas būtų tik nagų graužimas. Pastebėta, kad nagus kramto nervingi, jautrūs vaikai, nepriklausomai nuo to, ar jie apsupti dėmesio, ar ne. Vaistais, veikiančiais nervų sistemą, vaistažolėmis nagų kramtymas negydomas. Jeigu vaikas pradėjo kramtyti nagus, sutriko miegas ar atsirado kokių nors įkyrių judesių, nevalingas mirkčiojimas – būtina nedelsiant kreiptis į vaikų nervų ligų gydytoją.
Kaip prižiūrėti graužiamus nagučius – juk odelės gali net supūliuoti?
Reikia nuolat nukarpyti nagus, o jei ir nukarpyti skilinėja, reikia pasitarti su gydytoju – gal reikia koreguoti vaiko dietą.
Pagalba vaikui, kramtančiam nagus, priklauso ir nuo jo amžiaus – mokyklinio amžiaus vaikui galima pasakyti, kad visuomet po nagais susikaupia daug bakterijų, kurios sukelia įvairias ligas. Reikia ieškoti individualių priemonių, kaip sudominti vaiką patį atsisakyti įpročio. Jeigu pasakysite, kad vaikai pamatę juoksis, nagus gali kramtyti pasislėpęs. Mergaitei galima nudažyti nagus ir sakyti, kad jie yra labai gražūs, o kai kramtys, jie taps nebegražūs.
Ar nagų graužimas – tik trumpa vaikystės problema, ar gali išlikti visą gyvenimą?
Nagų graužimas – viena iš neurozių formų. Šis vaikystės įprotis gali atsinaujinti paauglystėje atsiradus nuolatiniam streso poveikiui, taip gali nutikti ir suaugusiesiems. Paaugliai ir suaugusieji jau sąmoningai supranta, koks tai žalingas įprotis, ir jie jo lengviau nei vaikai atsikrato.
„Mamos žurnalas“