Artėja didžiojo tautų kraustymosi dienos. Svečiuosimės, bendrausime, valgysime ir gersime „už visus metus“.
Prie gausių vaišių stalų sėsis ir žindančios mamos. Apie tai, ar suderinamas žindymas ir šventimas, kalbamės su gastroenterologe Jovile Vingraite.
Ar tikrai žindanti moteris negali išgerti nė lašelio vyno per Kalėdas? Jei labai norisi, tai gal nuo to suvaržymo išsiskirs neigiami streso hormonai, jų pateks į pieną ir bus blogiau, nei truputis alkoholio?
Nuo šv. Kalėdų šventimo Lietuvoje ištakų nėra aptikta papročio, kad tai būtų laikas, kai žindanti moteris turėtų išgerti alkoholio. Streso metu išsiskiriančios biologiškai veiklios medžiagos kurį laiką būna motinos kraujyje ir, suprantama, patenka į pieną, o su juo – ir kūdikiui. Jis dėl to gali tapti neramesnis, sutrikti jo apetitas ir miegas. Tačiau šios streso medžiagos nesukelia neigiamo poveikio smegenims, kaip tai padaro alkoholis. Kūdikio smegenys ypač jautrios alkoholiui. Net ir maži jo kiekiai smegenis slopina – mažasis užmiega, o koks poveikis lieka ateičiai, sunkiai nusakoma. Pastebėta, kad kai žindanti motina nuolatos išgeria, kūdikis nebesugeba užmigti neparagavęs „girto“ pieno…
Negalėjimas paragauti alkoholio stresą sukelia tik tiems, kurie yra nuo alkoholio priklausomi.
Jei žindyvė išgėrė, po kiek laiko alkoholis patenka į pieną? Ar jį reikia nusitraukti ir išpilti?
Alkoholis patenka į pieną po 15-30 minučių. Tai priklauso nuo to, kaip ir kiek buvo išgerta, ir nepriklauso nuo alkoholinio gėrimo stiprumo bei jo rūšies. Nedidelis alkoholio kiekis organizme suskaldomas ir jo skilimo produktai, esant sveikoms kepenims, išskiriami per parą. Vadinasi, visą parą po išgėrimo mamos pienas bus šiek tiek „girtas“. Nesubrendusį kūdikio organizmą alkoholio skilimo produktai veikia neigiamai, nes jis nėra gamtos paruoštas juos neutralizuoti ir skaldyti.
Gal galima prieš baliuką sukaupti pieno atsargas ir ramiai švęsti, o kūdikį pamaitinti „nealkoholiniu“ nutrauktu pienu?
Jeigu motina pieno turi daugiau, ji gali jį nusitraukinėti ir, jei turi tam sąlygas, specialiuose maišiukuose šaldiklyje užšaldyti, sukaupti pieno atsargas. Kiekviena mama turėtų suvokti, kad pienu su alkoholio priemaiša kūdikio žindyti nederėtų. Tad tomis dienomis, kai norisi puotauti, geriau kūdikį pamaitinti pienuku iš „atsargų sandėlio“.
Jei jau norisi išgerti, tai koks alkoholis žindyvei tinkamiausias?
Nėra žindyvei tinkamiausio alkoholio. Visuose alkoholiniuose gėrimuose pagrindinė dalis yra tas pats, tik geriau ar blogiau išvalytas etilo alkoholis. Alkoholinio gėrimo pavadinimas ir stiprumas priklauso nuo priedų, su kuriais gėrimas yra pagamintas.
Ko nuo Kūčių stalo gali drąsiai ragauti žindyvė? O ko negalėtų visiškai valgyti, kad nenukentėtų pieno kokybė ir kūdikiui nepūstų pilvuko? Kūčių patiekalai – pupos, žirniai, riešutai, silkė, ir t.t. – nepasižymi lengvumu…
Į motinos pieną „pereina“ daugelis medžiagų, esančių suvalgytame maiste. Kiekviena žindančioji yra pastebėjusi, nuo kokio jos suvalgyto maisto pakinta mažylio elgesys – kūdikis pasidaro neramus, dirglus, sunkiai užmiega, pučia pilvuką arba tiesiog atsisako krūties, ją griebia, meta ir vėl kartoja tą patį. Vadinasi, tokio maisto moteris turėtų vengti, nes geriau, kad šventės nesugadintų mažylio negalavimas. Pieno skonis pakinta nuo daug eterinių aliejų turinčių produktų – česnakų, svogūnų, garstyčių, ridikų, krienų, aštrių prieskonių, padažų, marinatų. Pilvą gali pūsti nuo kopūstų (bet kokios rūšies), ankštinių daržovių (pupelių, pupų, žirnių). Nuo gėrimų, turinčių kofeino (kavos, arbatos, kakavos, šokolado) mažylis gali tapti dirglus, sunkiai užmigdomas. Būna ir taip – į mažą bet kokio maisto kiekį mažylis nereaguoja, o didesnis kiekis jam pakenkia. Nuo Kūčių stalo žindančioji gali paragauti visko, svarbiausia saikingai, ir, suprantama, atsisakyti tokių patiekalų, į kuriuos, pagal ankstesnius pastebėjimus, mažylis reaguoja.
Ar motinos pienui turi įtakos persivalgymas? Maisto sumaišymas? Tokia daugybė patiekalų ir gėrimų?
Prie Kūčių stalo turėtų būti gerbtini tautos papročiai – paragauti 12 patiekalų, o ne persivalgyti. Persivalgymas apsunkina ne tik žindančiosios organizmą, persivalgius alinamas kiekvieno žmogaus organizmas. Žindančiajai nekenkia joks maisto sumaišymas, svarbu, kad ji saikingai ragaudama jaustųsi gerai. Visi nealkoholiniai gėrimai irgi neturi įtakos pieno kokybei.
Žindančiajai reikėtų nesižavėti Kūčių stalo patiekalų likučiais, nes pasenęs, atšildytas maistas ne visuomet gali būti kokybiškas ir tapti jos negalavimo priežastimi.
„Mamos žurnalas“