
Mamos pirmą kartą išlydėdamos savo mažylius į darželį jaudinasi dėl begalės dalykų, vienas iš jų – kaip išspręsti „šlapius reikalus“. Apie šiuos subtilius, bet labai svarbius kasdienius darželinuko rūpesčius kalbamės su „Šilagėlės“ darželio vadove ir ikimokyklinio ugdymo specialiste Dalia Masilioniene.
Ar pradėjęs darželį lankyti mažylis jau privalo mokėti naudotis puoduku?
Tokio reikalavimo nėra. Dažniausiai vaikai pradeda lankyti darželį dvejų metukų, kai kurie jau būna išmokę naudotis puoduku, kitiems sauskelnės dar segamos pietų miegui, bet būna vaikų, kurie segi sauskelnes visą dieną. Pradėti vaiką pažindinti su puoduko reikalais rekomenduojama nuo 1,5 metukų, bet tai turėtų vykti be prievartos, grasinimų ir gąsdinimų. Tiesiog reikia rodyti vaikui puoduką, aiškinti, kam jis reikalingas, kviesti ant jo atsisėsti, išbandyti. Tad ir atėjęs į darželį jis jau žinos, kas tai per daiktas, supras, kam jis reikalingas, ir jam bus kur kas lengviau pratintis atlikti reikalus į jį, o ne į sauskelnes. Darželyje vaikai net sparčiau išmoksta daryti į puoduką, nes juos teigiamai veikia aplinkinių pavyzdys, jie mato, kad jų draugai naudojasi puoduku, o mažylių bendrumo jausmas labai stiprus, jiems viską su kompanija daryti smagiau.
Ar leidžiama atsinešti savo puoduką?
Žinoma, jeigu tik to pageidauja vaikas ar tėveliai. Toks noras būtų labai suprantamas, nes naujokėliui gali būti nedrąsu, per intymu sėsis ant svetimo puoduko. Jis geriau jaučiais turėdamas „savo tualetą“ po ranka.
Ar būna, kad vaikai darželyje išvis atsisako eiti į tualetą dėl psichologinių dalykų?
Kartais vaikai atsisako darželyje tuštintis, bet paprastai tai trunka tik per adaptacinį laikotarpį ir nesukelia sveikatos sutrikimų. Jei taip atsitinka, kad vaikas vis dėlto nenori ar bijo naudotis tualetu darželyje, tėvai namuose turėtų su juo ramiai pasikalbėti ir viską paaiškinti dar prieš pradedant lankyti darželį, kad ir ten bus puodukas, toks kaip namuose, kad visi vaikai juo naudojasi ir nebijo. Taip vaikui bus aišku, kada ir kaip elgtis, jis nebijos naujos vietos.
Ar palaikote pratinimą prie puoduko ir pratinimą prie darželio vienu metu?
Tėvai leidžia vaiką į darželį, tikėdamiesi, kad jis ne tik išmoks naujų dainelių, skaityti, piešti, bet išmoks ir naujų kasdienių įpročių. Tai suprantama, bet vis dėlto tėveliai turėtų atlikti šiokius tokius namų darbus – tai pagreitins procesą ir padės jų vaikučiui greičiau išmokti naujų higienos įpročių. Nuo 1,5 metukų, dar kol vaikas nelanko darželio, jį jau reikia pažindinti su puoduku, kad pats daiktas jam nebūtų svetimas ir nematytas. Iki darželio lankymo pradžios likus bent porai mėnesių būtina daugiau „padirbėti“ pratinant. Tik jokiais būdais negąsdinkite, nesijuokite iš vaiko, jei jam nepavyko pataikyti į puoduką, nespėjo iki jo atbėgti ar žaisdamas pamiršo. Pratinimas turi vykti kantriai, švelniai ir supratingai, daug kalbant ir aiškinant. Ypač pabrėžkite švaros aspektą, kaip gera ir malonu būti sausam ir tvarkingam, o ne vaikščioti šlapiomis kelnėmis. Pamokykite vaiką, jei apsišlapino, pačiam nusimauti kelnytes, susirasti, kur padėtos švarios.
Kokių klaidų tėveliai daro, stengdamiesi pripratinti vaiką prie puoduko?
1.Mamos nuolat ir įkyriai klausinėja, ar vaikas dar nenori ant puoduko. Tai dažniausia klaida. Mamos nori užbėgti už akių ir „pagauti“ tą vaiko norą, kol ne per vėlu, bet iš tiesų padaro vaikui ir sau meškos paslaugą. Nes vaikučiui ima atrodyti, kad tai ne jo paties reikalas (žinoti, kada jis nori, ir eiti ant puoduko), o už tai atsakinga mama, ir ji pasirūpins, kada jį pasodinti. Ši „atsakomybė“ turi būti palikta pačiam mažyliui, jis turi jausti savo instinktus. Tad kartais pasiklausti nieko bloga, bet tai daryti nuolat – nėra gerai.
2.Kartais tėvai vaiką gąsdina, bara, juokiasi, stato į kampą. Tai neduos jokios naudos. Reikia vaikui kaskart paaiškinti, kam reikalingas puodukas, kodėl į jį reikia lengvintis, patį puoduką laikyti vonios kambaryje, kad vaikas suprastų, jog visa šeima eina į tą kambarį, kai prispiria reikalas. Bendrumo jausmas vaikams labai būdingas, jie įsisavina jiems rodomus pavyzdžius.
Būna, kad darželyje vaikas mokosi eiti ant puoduko, o grįžęs namo nepaiso taisyklių, nes tėvai dėl užimtumo, užmaršumo, tingumo ar kitų priežasčių namuose „eina lengvesniu keliu“. Neturėdami kantrybės pratinti prie puoduko, jie užsega sauskelnes. Tai labai trikdo vaiką, nes darželyje jis jau būna pramokęs naujų įgūdžių, o grįžus namo ima galioti kitos taisyklės… Šiame procese darželis ir tėveliai turi laikytis bendrumo.
„Mamos žurnalas“