Ką daryti, jei vaikui užgulė ausis? Kodėl? Ar ausyse susikaupė sieros? Ar galima atkimšti namuose?
Ausis užgula dažniausiai tuomet, kai užsikemša klausos vamzdis, dar vadinamas ausies trimitu.
Dažniausios priežastys, jei užgulė ausis: sloga, nosiaryklės uždegimas, vidurinės ausies uždegimas, nosiaryklės mechaninis blokas, kurį vaikams sukelia adenoidai. Ausis gali užgulti, jei jos užkemšamos iš išorės – kai patenka vandens arba jas užkemša sieros kamštis. Ausis gali užgulti kylant arba leidžiantis lėktuvui (dėl slėgių skirtumo).
Ką daryti, jei vaikui užgulė ausis?
Kai ausį užgula po maudymosi, nardymo, pvz., šokant į vandenį kad ir nuo nedidelio bokštelio, pirmiausiai reikia vaiko paprašyti pašokinėti ant vienos kojos tos pusės, kurios ausis užgulta.
Šokinėjant galvą reikėtų kuo labiau prilenkti prie peties, pasvirti į užsikimšusios ausies pusę.
Kitaip tariant, reikia bandyti vandenį iš ausies iškratyti. Neretai tai padeda. Jei nepadeda, pažiūrėkite, ar ausyje nėra išskyrų, skysčio ar kraujo. Jei jų nėra, galima įlašinti 3-4 lašus ausų lašų, turinčių nuskausminančių medžiagų, ne dažniau kaip kas 5 val. (iš viso 2 kartus). Jei po dviejų įlašinimų ausies maudimas, skausmas, užgulimas neišnyko – reikėtų kreiptis į ausų, nosies, gerklės ligų gydytoją.
Kai vaikas serga ausų uždegimu, jis irgi jaučia, kad ausyse „kažkas darosi“ – burbuliuoja, kliuksi, trūkčioja, ne taip gerai girdėti. Jei vaikas skundžiasi, kad jam užgulė ausis, galbūt tai ausų uždegimas be skausmo.
Jei ausys užkrinta dėl to, kad užsikimšo ausies trimitas, tai tampa pavojinga, jei ilgiau užsitęsia. Kai oras nuolat nebepatenka į vidurinę ausį, joje esantis oras išsiurbiamas per kraujagysles (kurių vidurinėje ausyje yra gausu), susidaro neigiamas slėgis (spaudimas). Dėl to į būgninę ertmę pradeda sunktis skystoji kraujo dalis, o tai jau yra negerai, nes šioje ertmėje turi būti oras. Kai skystis neturi kur nutekėti, jis tirštėja, atsideda nuosėdomis, randėja. Dėl to sutrinka girdėjimas – atsiranda nuolatinis prikurtumas. Skysčio susikaupimą būgninėje ertmėje gydytojai dažniausiai vadina serootitu (vidurinės ausies vandene).
Ar įmanoma namuose „atkimšti“ ausį?
Namuose „atkimšti ausies“ (kai priežastis yra ausies trimito nepraeinamumas dėl slogos, nosiaryklės uždegimo, adenoidų) dažniausiai neįmanoma.
Kartais padeda gleivių pašalinimas iš nosies, jų išsiurbimas. Išsiurbus gleives reikėtų nosį praplauti jūros vandeniu, įlašinti vaistų, sutraukiančių gleivinės kraujagysles.
Namuose sieros kamščių nereikėtų plauti, nes jie gali būti nustumti prie ausies būgnelio ir prie jo prilipti. Prilipusį kamštį gydytojui „iškrapštyti“ kur kas sunkiau nei esantį išorinėje ausies landoje, nes gali būti pažeistas būgnelis. Pašalinus sieros kamštį kurį laiką dar gali būti jaučiamas ausies užgulimas. Jį sukelia esantis prie būgnelio vanduo, kurį reikia išsausinti. Jei kamštis buvo kietas ir įstrigęs, landos odoje po kamščio pašalinimo gali būti pragulų, gali nežymiai kraujuoti. Tuomet ausies landą reikėtų tepti gydytojo skirtais tepalais.
Kad sieros kamščių nesusidarytų, reikia mokėti valyti ausis, o tiksliau – jų… nevalyti. Sieros funkcija yra apsauginė. Ne veltui ji gaminasi – siera ausį apsaugo nuo mikrobų, drėgmės. Sieros vieniems susidaro daug, kitiems – mažai. Kai pradedame ausį valyti su kosmetiniu pagaliuku, sierą nustumiame gilyn, dirginamos sieros liaukutės, tada sieros gaminasi dar daugiau, susidaro kamščiai. Ausų landų nereikia valyti, jos pačios išsivalo – kai kramtome, sieros perteklius išteka į kaušelį. Štai tą perteklių nuvalyti ir reikia, o ausies vidaus – ne. Kartais patariama naudoti lašiukus, kurie minkština sierą, tada ji lengviau pasišalina. Jeigu vis dėlto susidarė sieros kamštis, užsukite su vaiku į ausų, nosies, gerklės ligų gydytojo kabinetą – ausis išplaus.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“