Ką daryti su 1-3 metų vaiku parduotuvėje? Vežimėlyje sėdėti nenori, tampytis po prekybos centrą už rankutės – nepatogu ir nesaugu. Reikia kaip nors įkalbėti jį vis tik pasėdėti parduotuvės vežimėlio sėdynėje. O kaip tai padaryti – Jūsų išmonės reikalas.
Siūlome kelias originalias idėjas, kuriomis sutiko pasidalyti šį laikotarpį jau išgyvenę tėvai.
Apsipirkinėjimo pamokėlės
Pamėginkite ir vaiką įtraukti į apsipirkimo procesą, kad jis nesijaustų tik pasyviu stebėtoju.
Prekių loto. Galite pasigaminti loto kortelių su produktų paveiksliukais (juos nupieškite arba iškarpykite iš reklaminių bukletėlių). Kai atvažiuosite į bakalėjos skyrių, duokite vaikui korteles su duona ir bandelėmis, kai būsite daržovių skyriuje – su obuoliais, morkomis. Duokite vaikui po vieną kortelę ir paprašykite parodyti, kur padėta pavaizduotoji prekė.
Apibrauk prekę.Jei tingite gaminti korteles, galite tiesiog pasiimti parduotuvės reklaminį bukletą. Duokite vaikučiui rašiklį, ir pirmyn į ekskursiją tarp lentynų. Parodykite, kokius produktus vaikas turėtų surasti lentynose. Kai suras, tegul apibraukia to produkto atvaizdą buklete.
Etikečių žaidimas. Jei kai kuriuos produktus perkate nuolat, neišmeskite jų pakuočių. Iškirpkite jų etiketes ir kitą kartą neškitės į parduotuvę. Atvažiavę į reikiamą skyrių, parodykite po vieną etiketę mažyliui ir paprašykite surasti tą produktą.
Žiūronai. Vaikui bus daug įdomiau prekių ieškoti pro žaislinius žiūronus.
Pasirinkimo džiaugsmas. Pirkdama produktus, nuolat prašykite vaikučio išrinkti, kurią prekę pirksite: jogurtą su vyšniomis, ar slyvomis? Konservuotų žirnelių, ar kukurūzų? Jam bus smagu tarti lemiamą žodį, todėl pasėdės ramus, kol nusigausite iki kito skyriaus.
Pirkinių sąrašas. Patikėkite nenuoramai pirkinių sąrašą ir rašiklį – tegul apibraukia pavadinimus tų produktų, kuriuos jau įsidėjote į vežimėlį (juos parodykite pirštu).
Kalkuliatorius. Duokite vaikučiui kalkuliatorių, tegul „padeda“ jums skaičiuoti. Vaikus žavi žaisliukai su mygtukais, o čia dar ir skaičiukai užsidega, ir mama vis prašo pagalbos – suskaičiuok, kiek mokėsime už obuolius, o kiek – už bananus.
Prekės prie kasos. Jei turite problemų privažiavę prie kasos (juk būtent ten mažylis ima reikalauti spalvingų saldainių) – leiskite dėlioti prekes ant slenkančios juostos. Tai įmanoma padaryti net sėdint vežimėlio sėdynėje, tiesiog padavinėkite jam į rankutes po vieną daiktą, o jis tegul dėlioja priešais kasininkę.
Jei nepadeda lavinamoji veikla
Parduotuvės užkandžiai. Įsidėkite į savo krepšį ko nors atsigerti ir užkąsti. Užkandžiai ir gėrimai – tai visuotinai pripažinta panacėja nuo parduotuvės slogučio, būtent šiuo metodu naudojasi absoliuti dauguma tėvų. Kokį nors nelabai vertingą užkandį (pavyzdžiui, krekerius) galite paversti parduotuvės pramoga. Jų duokite tik parduotuvėje. Tėvai, kurie tai išbandė, teigia, kad veikia puikiai.
Vežimėlis – atvirkščiai. Pamėginkite stumti vežimėlį atvirkščiai, laikydama ne už rankenos, o už jo priekio. Jums nebus taip patogu, bet vaikas jausis kaip atrakcionų parke – prieš save matys ne mamos palto sagas, o parduotuvės panoramą.
Lipdukai. Visai neblogas būdas sudominti vaiką lipdukais. Iš anksto nupirkite kelis jo mėgstamos tematikos – su mašinėlėmis, kiškučiais, barbėmis. Tegul klijuoja ir perklijuoja prie vežimo rankenos, šonų. Bent 5 minutėms užsiėmimą turės.
Ne apgaulė, bet…Gudraukite leisdamos pasirinkti. Jei mažius atsisako sėsti į vežimėlį, leiskite pasirinkti: ar sėsi į paprastą vežimėlį, ar į tą, su mašina? Ar sėsi į vežimėlį su mėlyna, ar su oranžine sėdyne? Mažas vaikas dar nesugalvos, kad galima pasirinkti trečią, savo variantą, taigi rinksis iš jau pasiūlytų.
Ate ate, mergyte. Vis rodote pirštu į kitą vaiką: „Matai tą mergytę? Ji taip gražiai sėdi vežime. O kodėl tu nerimsti?“ Užuot taip „protinę”, raginkite pasidairyti kitų vaikų, o pamačius – pamojuoti jiems „ate ate“ arba pasakyti „labas“. Daugelis tikriausiai atsakys tuo pačiu…
Dėdė apsauginis. Jei vaikas neklauso ir parduotuvėje šėlsta, galite į pagalbą pasikviesti tetą pardavėją arba apsaugos darbuotoją. Nelaukdama, kol šie žmonės patys ims reikšti nepasitenkinimą jūsų vaiku, paprašykite paaiškinti, kodėl vaikai turi sėdėti vežimėliuose, o jei ramiai nesėdės – iškris. Daugeliui neklaužadų svetimo žmogaus paaiškinimai palieka didesnį įspūdį, nei kasdien girdimas mamos balsas.
Vežimėlis su vairu. Nupirkite kokį žaislinį vairą ir eidama į parduotuvę pasiimkite. Leiskite vaikui ne tik sėdėti vežimėlyje, bet ir vairuoti. Parodykite, į kurią pusę suksite, tegul mažasis vairuotojas irgi suka vairą į tą pusę. Vėliau taip galėsite pamokyti, kur yra kairė, o kur – dešinė. Beje, iš anksto perspėkite apsaugos darbuotoją arba kasininką, kad į prekybos salę įsinešate žaislą.
Reklaminiai balionai. Vaikus nepaprastai žavi balionai. Jei parduotuvėje vyksta kokia akcija, pirmiausia pasukite su vežimėliu ten, kur dalina balionus. Jei jokios akcijos nevyksta, ir balionų niekas nedovanoja, turėkite rankinuke savą. Pripūsite, užrišite, ir mažylis turės puikų žaisliuką.
Jokių tapu tapu. Kartais tėveliai, norėdami paįvairinti vaiko įspūdžius, vos pradėjusį vaikščioti pyplį išima iš prekių vežimėlio ir pasiūlo pramankštinti kojeles. Deja, vėliau tas kojeles vėl kilstelėti iki vežimėlio sėdynės būna labai sunku. Todėl stenkitės tiesiog neparodyti vaikui, kad yra kita alternatyva – tegul parduotuvėje jis visada pripranta sėdėti vežimėlyje.
Į vežimėlį – jau lauke. Jei vaikas ima ožiuotis būtent parduotuvėje, įsodinkite jį į vežimėlį dar lauke (prie didesnių parduotuvių ir lauke įrengiama vieta, skirta vežimėliams), užuot vedęsi už rankutės į parduotuvę.
Ausinukas. Jei namuose yra ausinukas, dabar geras laikas juo pasinaudoti. Įdėkite vaikiškų dainelių kasetę, būtinai patikrinkite, kokiu garsu įjungiate, prisekite prie mažylio diržo ir – pirmyn apsipirkti!
Švarios rankenos. Leiskite nuvalyti servetėle vežimėlio rankenas, už kurių laikysis. Vaikams toks darbas patinka, ir jūs laimėsite dar 4-5 minutes.
O jei niekas negelbsti?
Tegul nuleidžia garą!Leiskite vaikui išlieti energiją. Galbūt į parduotuvę jūs susiruošėte kaip tik tuo metu, kai jis pripratęs šėlioti lauke? Stabtelėkite bent jau pusvalandžiui žaidimų aikštelėje – ar prie namų, ar pakeliui į parduotuvę.
Kai jausite, kad jau pakankamai išsidūko, pirmyn į parduotuvę. Greičiausiai jūsų pupuliukas mielai ilsėsis parduotuvės vežimėlyje ir krims namuose įsimestą sumuštinį.
Pavadėlis. Jei nenuorama kupinas energijos ir nuolat pasiruošęs pasprukti, verta įsigyti vaikams skirtą pavadėlį. Juk vaikui kur kas patogiau judėti laisvomis rankomis, o ne persikreipus ir vieną ranką įspraudus į gerokai aukštesnės mamos delną.
Guma su skambaliuku. Viena mama pasidalijo išties originaliu sumanymu. Eidama į parduotuvę ji užmauna ant savo dukters kojytės gumytę su skambaliuku. Kol mažylė sėdi vežimuke, jai patinka tabaluoti kojytėmis ir klausytis varpelio skambėjimo.
Savas vežimėlis. Jei į parduotuvę einate su vyru arba neketinate pirkti daug prekių, galbūt vežkite vaiką jo paties vežimėlyje. Kai kuriems tiesiog nepatogu sėdėti parduotuvės vežimėlyje: per kieta, kojytės nepatogiai tabaluoja ore…
Ko jokiu būdu neturėtumėte daryti
Kartais labai puikiai suveikia mažylio persodinimas iš jam skirtos vietos į tą vežimo dalį, kur kraunate produktus. Tačiau prisiminkite, kad vaikiškos vežimėlių sėdynės buvo sugalvotos ne tik jūsų patogumui, bet ir vaikų saugumui. Sunkiausia mažylio kūno dalis – galva. O ji tik ir sukiojasi ten, kur įdomiau. Kaip manote, ką veiks mažylis, kai mama atsitūps paimti kukurūzų pakelio iš apatinės lentynos? Ogi persisvers per vežimėlio kraštą ir lenksis pažiūrėti, kuo gi ten mama taip susidomėjo. Neduok Dieve išgirsti tą siaubingą „bum“.
Laura Barzdaitienė
„Mamos žurnalas“