Kūdikio gimimas atneša neapsakomą džiaugsmą ne tik tėvams, bet ir giminaičiams, artimiausiems draugams. Nuo seno priimtina, kad gimus naujam žmogui einama jo aplankyti, pasidžiaugti kartu su tėvais bei atnešti dovanų. Ar lankymo taisyklės kinta besikeičiant laikmečiui? Ar būtina nešti naujagimiui dovanų? Kada geriausia aplankyti? Į šiuos bei kitus lankymo etiketo klausimus netrukus ir atsakysime.
Paskyros „Tėvystės pradinukas“ įkūrėja, bendrosios praktikos slaugytoja Giedrė Maceikė
Mama po gimdymo jau be karūnos
Visuomenėje vis dar nusistovėjusi tvarka, kad iki gimdymo būsimąja mama rūpinasi gydytojai, šeima, draugai. Domisi, kaip jai sekasi, kaip klostosi nėštumas. Esant poreikiui, duoda patarimų ir tiesiog būna šalia, kai moteriai reikia. Tačiau viskas pasikeičia vos gimus naujagimiui. Gydytojai taip aktyviai nebestebi mamos sveikatos, o aplinkinių dėmesys nukreipiamas į naujagimį.
Mano nuomone, toks elgesys yra netinkamas. Mamos kūnas atliko žodžiais sunkiai apsakomą darbą. Fizinis skausmas, emociniai kalneliai, nerimas, baimė, laimė, nuovargis – tai tik maža dalis to, ką jaučia mama po gimdymo. Viena iš didesnių klaidų – pamiršti tai. Paklausti, kaip sekėsi gimdymas – neužtenka. Pasiteirauti, ar viskas gerai – taip pat per mažai. Būkite šalia mamos, padėkite jai adaptacijos laikotarpį išgyventi kiek įmanoma lengviau. Esu pastebėjusi, kad mamos linkusios atsisakyti pagalbos, tačiau siūlau kartkartėmis priminti, jog esate greta jos ir visada pasiruošę padėti.
Dovanokite laiką
Ar kada pagalvojote, kad viena iš vertingiausių dovanų tėvams yra laikas? Materialiai laiko neįmanoma padovanoti, bet jūs galite sukurti situacijas, kurios dovanos tėvams laisvo laiko akimirką. Pasisiūlykite pagaminti šilto, sveiko maisto ar pabūti kartu su naujagimiu, kol mama be skubos ir rūpesčių nusipraus. O gal net užmigdykite naujagimį lauke, kad tėvai turėtų progą pamiegoti pietų miego. Dažnai aplinkiniai net nesusimąsto, kaip pasikeičia gyvenimas susilaukus naujagimio. Įprasta rutina tampa visai neįprasta, todėl pagalba tėvams atliekant eilinius kasdienybės darbus taps nepaprastai brangi ir vertinama.
Bendravimo nesusipratimai
Bendraujant su naujais tėvais, deja, tenka pastebėti ir jų nuogąstavimus dėl supančių draugų. Matau, jog naujagimio gimimas kartais kuria bendravimo nesusipratimus. Nereikėtų manyti, kad vaikutis nepakeis šeimos socialinio gyvenimo įpročių. Tačiau nereikia pykti, kad nauja mama ne visada gali susitikti, o tėtis – atsiliepti į skambutį. Tokiais atvejais draugai tampa ne pagalbininkais, o papildoma našta tėvų pečiams. Duokite laiko tėvams išmokti gyventi naujoje realybėje. Mažiausiai, ko jiems reikia naujagimystės laikotarpiu, – tai priekaištų iš draugų dėl bendravimo stokos.
Atvykite ne tuščiomis, juk tai gimtadienis
Įprasta gimtadienio proga nešti dovanas, tad ir einant lankyti naujagimio derėtų atvykti ne tuščiomis. Norint išrinkti tinkamą dovaną naujagimiui, reikia suprasti, kad jo jutiminiai organai dar silpni. Jis nemato toli esančių formų, vaizdas iš arti gana miglotas. Pirmos spalvos, kurias gali išskirti, – juoda/balta/raudona. Klausa irgi nėra stipri. Labiausiai džiuginantys garsai bus tokie, kuriuos girdėdavo, būdamas gimdoje: širdies plakimas, šniokštimas, minimalus ūžesys. Neaktyvūs žaislai, kurie kūdikiui nestimuliuoja nė vieno pojūčio, yra mažiausiai reikalingi. Jie greičiausiai nesudomins ir bus visiškai nenaudingi. Ryškus barškutis, kurį būtų patogu pasiekti ir suimti pačiam, regą lavinančios kortelės ar migdukas su baltojo triukšmo funkcija būtų neblogas pasirinkimas.
Nenorint dovanoti žaislo, visada galima pagalvoti apie naujagimio poreikių patenkinimą. Jie iš pradžių yra gana minimalūs – miegas, maistas ir higienos užtikrinimas. Bet kurie tėvai apsidžiaugs gavę papildomą naujagimio sauskelnių pakuotę ar tinkamo sezoniškumo pledą migdymui lauke. Tad mano patarimas – naujagimiui rasti praktišką dovaną, kuri atneštų realios naudos kasdienybėje.
Dovanos mamai ir tėčiui
Nepamiršti atnešti dovanų ir mamai su tėčiu būtų labai gražus gestas. Siūlyčiau vadovautis lygiai tokia pačia taisykle, kaip ir renkant dovaną naujagimiui. Kuo labiau pritaikoma – tuo geriau. Mamai po gimdymo gali pradėti silpti imuninė sistema, slinkti plaukai, lūžinėti nagai. Tai puiki proga padėti pasirūpinti jos sveikata ir atnešti reikalingų vitaminų. Dažnu atveju pasiteisintų ir kosmetinės priemonės (drėkinamieji kremai, sviestai) skirti atstatyti odos būklei. Prastesnis pasirinkimas – gėlių puokštės. Nors jos ir labai džiugina moters akis, tačiau skleidžiamas aromatas gali erzinti tiek mamos, tiek naujagimio uoslę. Juk nesinori, kad gražiausios gėlės jums tik išėjus būtų išmestos.
Jeigu mama maitina naujagimį savo pienu, reiktų vengti ir valgomų dovanų. Neretai žindyvės atsakingai stebi savo mitybą ir nevartoja nepageidaujamas reakcijas galinčių sukelti produktų.
Tėčių dovana neturi ypatingų apribojimų. Atsižvelgus į tai, kad didelę energijos dalį jis skiria naujagimio priežiūrai, galima atnešti dovaną, kuri papildytų energijos saugyklą. Žalioji, mačia arbata būtų neblogas pasirinkimas.
Kada galima ateiti
Tinkamiausias laikas lankyti naujagimį yra tuomet, kai leidžia tėvai. Puikiai suprantu, kad visi labai nekantrauja kuo greičiau išvysti vaikutį, tačiau neskubėkite to daryti negavę kvietimo. Kai tėvai bus fiziškai ir emociškai pasiruošę priimti svečius, jie tikrai pasakys. Nepamirškite, kad naujagimio imuninė sistema yra labai silpna. Bet koks sąlytis su ligos sukėlėju gali sukelti nepageidaujamas reakcijas. Tad jeigu jaučiatės nors kiek sirguliuojantys, – venkite lankymo.
Manoma, kad mėnuo yra gana neblogas laiko tarpas išlaukti susitikimo. Tėvai ir naujagimis būna jau šiek tiek apsipratę prie naujo gyvenimo pokyčių.
Neįsižeiskite, jeigu nesulauksite kvietimo anksčiau, tėvai žino ir jaučia esamą situaciją geriausiai, todėl ir derėtų gerbti jų apsisprendimą dėl vėlyvesnio lankymo organizavimo.
Palankynų etiketas
Štai keletas taisyklių, kaip turėtumėte elgtis lankymo metu:
- Atvykite pas naujagimį neprisikvėpinę. Naujagimio, mamos uoslė gali būti itin jautri, tad nereikėtų persistengti su dirbtiniais kvapais.
- Būtinai nusiplaukite rankas. Nepaisant to, ar planuojate palaikyti naujagimį glėbyje ar ne, vis tiek laikykitės būtinos higienos reikalavimų.
- Nebučiuokite naujagimio! Šią taisyklę įvardinčiau kaip vieną iš griežčiausių. Net ir nieko blogo nenorėdami, bučiniu galite perduoti tuziną mikrobų.
- Ribokite prisilietimus prie naujagimio, ypač veido zonos. Nesakau, kad negalima jo liesti, tačiau nepaliaujamai glostyti, glausti prie savęs nederėtų.
- Yra keletas klausimų, kurių klausinėti susitikimo metu nereiktų. Kalbėti apie gimdymą ir naujagimystės laikotarpį yra normalu, tačiau nederėtų domėtis ypač subtiliais dalykais: Ar patyrei tarpvietės traumų?“, „O tai kodėl buvo atlikta cezario operacija?“, „Ar turi pieno?“ Nenorint sukurti nemalonių situacijų, patarčiau tokių klausimų vengti, o mama, jei norės, papasakos pati.
- Ir paskutinė taisyklė – ilgai nesisvečiuokite. Tiek naujagimį, tiek tėvus svečių priėmimas vargina. Naujagimis greitai pervargsta, o tėvams jus išprašyti gali būti nepatogu. Būkite supratingi svečiai ir neužtrukite. Teigiama, kad geriausias laikas svečiuotis yra iki valandos.
Jei laikysitės šių rekomendacijų, galiu garantuoti, kad būsite puikūs svečiai.
Susiję straipsniai