Vasarą, regis, galėtume atsikvėpti ir pamiršti nosies lašiukus, kosulio mikstūras ir termometrą. Tačiau, kaip sakoma – šventa vieta tuščia nebūna. Vienas sezonines ligas pakeičia kitos. Vienas nemaloniausių vasaros palydovų – apsinuodijimai. Maistu, gėrimais, augalais – bet kuo, kas gali pakliūti į smalsius pirštukus ir visko paragauti trokštančią burnytę.
Dažniausiai apsinuodija judrūs, smalsūs 1-5 metų vaikai, rečiau – paaugliai.
Vaikui apsinuodijus sveikata sutrinka žaibiškai, praėjus vos kelioms sekundėms, minutėms ar valandoms po to, kai į organizmą pateko nuodų.
Nuo ko vaikai apsinuodija?
Suaugusieji dažniausiai apsinuodija cheminėmis medžiagomis, vaistais, alkoholiu arba jo surogatais, o vaikai paprastai apsinuodija maistu. Apsinuodijama suvalgius maisto, užkrėsto bakterijomis ir toksinais. Mikroorganizmų, kuriais galima užsikrėsti, gana daug. Tai salmonelės, stafilokokai, kai kurios kitos žarnyno bakterijos, botulizmo lazdelės. Šių mikroorganizmų protrūkio galima laukti netinkamai gaminant maistą. Ypač pavojingi gaminiai, kurie trumpai ruošiami termiškai: trumpai kepami, verdami ar troškinami.
Į pavojingų patiekalų sąrašą įtraukti: steikai, kotletai, paštetai, blyneliai su mėsa (blynelių viduje esanti mėsa gali neiškepti), nevirintas pienas, atšilę ir vėl užšaldyti ledai, patiekalai su žaliais vištų kiaušiniais. Neretai produktai, nors ir gerai termiškai paruošti, užkrečiami per pjaustymo lenteles, peilius.
Žarnynas ypač jautrus pasenusiam maistui, tad netaupykite užvakarykščių kotletų ar sriubos, ypač vasarą.
Kaip suprasti, ar vaikas apsinuodijo?
Apsinuodijęs vaikas atrodo mieguistas, vemia, jam silpna, svaigsta galva, skauda pilvą (labiau ties skrandžio duobute), gali krėsti šaltis, trumpam pakilti temperatūra. Netrukus prasideda viduriavimas vandeningomis išmatomis. Pilvo skausmai paprastai užeina bangomis. Po viduriavimo ar vėmimo trumpam pagerėja, paskui vėl ima raižyti pilvą. Sunkiai apsinuodijus atsiranda traukulių, vaikas gali net prarasti sąmonę.
Laimei, apsinuodijimas – trumpa liga, paprastai po kelių dienų visi požymiai praeina. Svarbu laiku suteikti pirmąją pagalbą ir tinkamai vaiką gydyti.
Ar gali apsinuodyti ne maisto produktais?
Be maisto vaikas dar gali apsinuodyti vaistais, buitinės chemijos medžiagomis, benzinu ir žibalu, acetonu, kalio permanganato milteliais, vabzdžius naikinančiomis medžiagomis (kad ir diklofosu), grybais, smalkėmis, gyvsidabriu (sudužus termometrui), išmetamosiomis automobilio dujomis (kai stovinčios mašinos variklis veikia, o dujos patenka pro plyšius į saloną). Jei tėvai atidūs, nuo šių apsinuodijimų vaiką tikrai apsaugos. Tačiau daug blogiau tai, kad mažas vaikas gali apsinuodyti kieme ar sode paragavęs kokios žoles ar pumpurų.
Daugiau ar mažiau nuodingi yra:
Baltieji narcizai, baltažiedžiai viskmedžiai, darželio tuplės, mėlynosios kurpelės, vakarinės tujos, darželio žirniai, alyvos, rabarbarų lapai, aguonos, rododendrai, žargeniai, durnaropės, hortenzijos, hiacintai, kukmedžiai, karklavijai, tabakas, juodosios kiauliauogės, gebenės, ricinžolės, pakalnutės, paprastieji amalai, oleandrai, dyglialapių bugienių uogos, rudeniniai krokai, amarilės, azalijos, sukučiai, vilkdalgiai, šeivamedžiai, žalčialunkiai, srutės, monsteros, glicinijos, baltųjų akacijų sėklos.
Ne viską ir prisiminsite, ne visus augalus įmanoma pažinti. Tad geriausia, jei sode, pievoje ar darže neleisite vaikui ragauti jokių neaiškių žolių, lapų, uogų, stiebų. Neleiskite čiulpti nektaro iš nežinamų žiedų. Nužydėjus bulvėms, neleiskite žaisti su bulvių vaisiais (ant žiedkočių kabančiais žaliais apvaliais „pomidoriukais“). Neleiskite žaisti nevirtomis pupelėmis ir jų ragauti.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai