Jeigu laikotės požiūrio, kad sloga – ne liga, labai klystate. Kuo mažesnis vaikas, tuo siauresni yra jo kvėpavimo takai, tad kūdikiui ar mažam vaikui sloga yra sunki liga, kuri negydoma dažniausiai komplikuojasi ausų uždegimu.
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja
Kodėl svarbu valyti nosį
Nosis yra svarbus filtras, apsaugantis organizmą nuo dulkių ir mikrobų patekimo į kvėpavimo takus, sušildantis orą, saugantis žemiau esančius kvėpavimo takus nuo įvairaus užkrato, alergenų, teršalų. Sloguojant dėl paburkusios nosies gleivinės bei nosies landose susikaupusio sekreto, apsunksta kvėpavimas pro nosį, dėl to vaikai darosi irzlūs, kūdikiai negali žįsti krūties, valgydami ar gerdami jaučia diskomfortą, dūsta. Todėl vaikui suslogavus svarbiausia kruopščiai valyti jo nosį, atlaisvinti kvėpavimo takus.
Nosies valymo klaidos
Dauguma tėvų nosies higienai skiria per mažai dėmesio arba valo vaiko nosį neteisingai.
Visų pirma turite suvokti, ką darote ir koks yra jūsų veiksmų tikslas. Jei iš nosies gausiai varva skystas kaip vanduo sekretas, nereikia nosies plauti jūros druskos vandens tirpalais ar fiziologiniais tirpalais, tokį sekretą reikia tiesiog švelniai išsiurbti siurbtuku ir tik tuomet, kai jis užkemša nosies landas.
Tirpalais nosį reikia plauti tuomet, kai sekretas yra kietas, pridžiūvęs ar labai tirštas, tada sekretą pirmiausiai reikia išmirkyti, o po to išsiurbti nosies siurbtuku. Siurbti susikaupusį sekretą reikia dažnai – visada, kai tik nosies landos užsikemša. Jei sekreto gerai neišsiurbsite, jo likučiai nuolat tekės į vaiko ryklę, dirgins kvėpavimo takus, ir vaikas pradės kosėti varginančiu kosuliu.
Prieš lašindami vaistų lašus į nosį visada pirmiausiai išvalykite nosies landas, išsiurbkite sekretą, vyresniam vaikui tiesiog liepkite išsišnypšti nosies sekretą ir išplaukite ją fiziologiniu tirpalu.
Niekada nepurkškite fiziologinio tirpalo ar kito skysčio gulinčiam vaikui į nosį, nes skystis gali subėgti į ausų trimitus (vidurinę ausį) ir sukelti jų uždegimą. Pasisodinkite vaikutį sau ant kelių taip, kad jo kūnas būtų pusiau sėdimoje padėtyje, o visas įpurškiamo skysčio perteklius bėgtų iš nosies landų lauk, o ne gilyn. Vyresnis vaikas purškiant skystį gali sėdėti arba stovėti. Įpurkškite skysčio 1–2 kartus, tuomet paprašykite vaiką išsipūsti nosį arba išsiurbkite skysčio likučius siurbtuku, priklausomai nuo vaiko amžiaus.
Išplovus nosį vaistai nosies gleivinę veikia greičiau, gydo efektyviau. Jei naudojate lašus nuo slogos, neviršykite rekomenduojamų vaistų normų bei gydymo trukmės (dažniausiai rekomenduojama lašinti vaistus 3–4 kartus per parą ir ne ilgiau kaip 7–10 dienų), nes galite pažeisti nosies gleivinę ir sukelti vaikui medikamentinę slogą.
Kaip išmokyti šnypšti nosį
Labai svarbu kaip galima anksčiau išmokyti vaiką šnypšti nosį taisyklingai. Jei mokysite vaiką to nuo pat mažens, tuomet būdamas 2 metų jis jau sugebės daugiau ar mažiau taisyklingai iššnypšti nosytę. Jei nemokysite, įgūdžiai susiformuos apie 3–4 metus.
Išmokykite vaiką, kad negalima vienu metu pūsti oro pro abi nosies landas, nes šiuo atveju stipri oro srovė gali įstumti nosies uždegiminį sekretą, kuriame pilna mikrobų, į ausų trimitą ar prienosinius ančius ir išprovokuoti ausų uždegimą ar sinusitą. Reikia iššnypšti kiekvieną nosies landą atskirai, užspaudus vieną iš landų.
Nosies higienai rinkitės kokybiškas, minkštas nosinaites. Saugokite švelnią vaikų odelę, esančią aplink nosies landas, nuo mechaninio trynimo šiurkščiomis servetėlėmis bei išbrinkimo dėl nuolat tekančio sekreto, tepkite ją apsauginiais kremais iškart tik susirgus, kol odos gleivinė dar sveika, kad apsaugotumėte nuo galimo pažeidimo.
„Mamos žurnalas“