Visoje Lietuvoje įsisiūbavo projektas moterims „Rask laiko sau“ (#RaskLaikoSau), kurio sumanytojos – Socialdemokratų partijos moterys. Jaukiuose susitikimuose moterys išklauso paskaitų apie moters psichologiją, moteriškumą, grožio puoselėjimą, medituoja, mokosi praktinių dalykų, kaip prižiūrėti odą ar pasirinkti „teisingą“ kirpimą.
#RaskLaikoSau renginiai išskirtiniai tuo, kad eidamos į šį renginį moterys gali atsivesti ir savo vaikus, kurie nenuobodžiauja ir netrukdo mamai pažinti save, džiaugtis gyvenimu, bendrauti, pasimokyti būti įvairiapusiškai graži. Su vaikais užsiima socialdemokratų savanoriai.
Paskutinę birželio dieną, toks renginys įvyko Vilniuje (prieš tai – Birštone, Ramygaloje, Mažeikiuose, Tauragėje, Anykščiuose, Kaune, Raudondvaryje, Pagynėje, Ramučiuose, Panevėžyje, Telšiuose).
Taigi, – kodėl, moteriai toks svarbus asmenini laikas sau? Apie tai papasakojo psichologė Svetlana Volujevič, kuri jau 10 metų dirba savižudybių prevencijos srityje, konsultuoja priklausomybių turinčius žmones. Nemažą jos klienčių dalį sudaro pervargusios, gyvenimu nusivylusios, nebemylinčios savęs ir net neaiškios kilmės skausmų kamuojamos moterys. Priežastis – gyvenimas tik kitiems, ir praktiškai jokio laiko sau. Psichologė veda paskaitas „Moters mokykloje“ ir moko… pamilti save.
Lektorė pasakojo: „Moterims išvardinu veiklas – darbas, namai, tvarka, miegas, šeima, maisto ruoša, poilsis ir hobis – ir paprašau surašyti jas prioritetine tvarka.
Daugumos pirmasis trejetukas būna toks:
- Darbas
- Šeima
- Tvarka
O „laikas sau“ nustumtas į apačią apačią. Moterys linkusios dėl kitų viską padaryti greitai ir be diskusijų, o dėl savęs – „vėliau, nuo pirmadienio, kai bus laiko“. Deja, laikas sau neatsiranda pats savaime, o to pirmadienio gali ir nebebūti. Vienintelė išeitis iš šio užsiciklinimo – rasti laiko sau tuoj pat“.
Kodėl tai taip svarbu? Pasirodo, net 20 minučių per dieną skirtų TIK sau, gerokai padidina moters savivertę, ji pradeda labiau domėtis savimi ir geriau suprasti save – kas jai patinka, kas tinka, suvokti, kad daugybę dalykų gali atlikti ir kiti, tik reikia tuos darbus jiems perleisti ir pasitikėti. Nieko neatsitiks, jei jauna mama 2 valandoms paliks vaikutį vyrui. Per tą laiką ji gali „kalnus nuversti“ – ir pasportuoti, ir apsikirpti, ir su drauge pasėdėti. Grįš su naujomis jėgomis ir nauja saviverte. Tai mokymasis mylėti save, kuris nėra lengvas. 20 minučių kasdien, regis, paprastos veikos, kad ir mezgant, gali psichologiškai moterį ir paauginti, ir pagydyti.
Koks tas laikas sau? Kiekviena pasirinks, kas jai labiausiai prie širdies, tai paprasčiausi dalykai: kinas, teatras, laikas gamtoje (kad ir uogaujant), skaitymas, grožio procedūros, meditacija, sportas, mezgimas, kapstymasis darže, muzikos klausymas, nuoširdus pokalbis su drauge ar kitu artimu žmogumi apie save. Taip taip – apie save, tai labai svarbu kiekvienam mūsų – rasti „ausis“ ir laiko pakalbėti apie save, pasakyti, kas mus jaudina, kuo mes gyvename.
Kaip rasti to laiko?
Psichologė pataria 6 žingsnių programą:
- Nuspręskite, ką norite veikti per laiką sau. Apgalvokite, kas teikia didžiausią malonumą, kada labiausiai atsipalaiduojate ir pailsite.
- Įvertinkite, kokie jūsų darbai suryja daugiausiai laiko.
- Išmokite pasakyti „ne“, nes daug dalykų darome nenorėdami, bet dėl to, kad nedrįstame atsisakyti.
- Išmokite leisti pinigus savo reikmėms. Daugybė moterų mielai perka vaikams, vyrui, o sau – et, kada nors kitą kartą.
- Išmokite prašyti pagalbos, nes tikrai yra žmonių, kurie mielai perims vieną kitą jūsų darbą.
- Ir tuomet drąsiai per dieną sau skirkite mažiausiai 20 minučių.
Susirinkusios moterys dalyvavo lektorės vedamame meditacijos seanse. Tokias 10 minučių atsipalaidavimo meditacijas galima atlikti ir namuose, per jas mintyse nukeliauti į svajonių vietą, mėgautis svajonių garsias, kvapais, iškvėpti iš savęs nuovargį ir teršalus, o įkvėpti gaivą ir gyvybę.
Vėliau dalyvės mokėsi odos priežiūros paslapčių, paskaitą skaitė „Art of Beauty studio“ mokyklos kosmetologėsRasa Butkevičiūtė ir Ieva Baranauskaitė. Susitikimą užbaigė įspūdinga Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto dizaino katedros vedėjos Silvijos Grušnienės paskaita apie asociacijų teoriją ir apie tai, kaip šukuosenos forma, spalva ir faktūra įtakoja įvaizdį.
Po renginio moterys ilgai nenorėjo skirstytis – kilo daugybė klausimų. Ar man energijos suteiktų vario spalvos plaukai? O kaip galėčiau sušvelninti savo įvaizdį? Ar būdama įmonės vadove galiu į darbą ateiti segėdama odinį sijoną?
Pasak renginio kuratorės ir globėjos, vienos iš Socialdemokratų partijos lyderių Auksės Kontrimienės, šios kelios valandos, kai moterys atsijungė nuo kasdieninės rutinos ir buities, yra pats geriausias sau skirtas laikas. Juk mes savo šeimoms ir mylimiems žmonėms esame reikalingos linksmos, laimingos, švytinčios, o ne paniurusios ir pavargusios, nors ir išvirusios pietus iš 3 patiekalų…
Valdo Šereikos nuotraukose – akimirkos iš renginio