Ką tinka dovanoti vaikeliui krikšto proga?

krikštynų dovanos

Vitos Jurevičienė nuotr. www.fotovita.lt

Krikštynos – viena reikšmingiausių šeimos švenčių. Ji neapsieina be svečių, vaišių, ir, žinoma, be dovanų. Ką tinka dovanoti vaikeliui krikšto proga?

Rengiant vestuves, įprasta iš anksto pateikti pageidaujamų dovanų sąrašą, kad svečiai nepridovanotų nereikalingų ar vienodų daiktų. O kaip dėl krikštynų? Galbūt tėveliams irgi pravartu sudaryti dovanų sąrašėlį?

Manau, kad dovanų sąrašas nėra blogai, gal kiek keblu jį pateikti – pristatyti kitiems. Nors… dažnai (ir vis dažniau) tėvų klausiama: kas nudžiugintų, kas reikalinga. Kita vertus, sąrašą galima tiesiog išradingiau pavadinti, tarkime: „Linkime Augustui būti išmintingam“ (knyga); „Linkime jam būti laimingam“ (laimės akmuo), „Linkime daug gražių prisiminimų“ (nuotraukų albumas), „Būti tvarkingam“ (daili krikšto dovanoms sudėti skirta dėžutė)… Bet kuriuo atveju pasitelkus vaizduotę galime dovanų sąrašą pateikti tikrai jaukiai, išmoningai ir paprastai.

Kokios tradicinės dovanos krikšto proga? Kažkodėl visi dažniausiai mini tik sidabro šaukštelį ar auksinį kryželį…

Krikštas – tai tikėjimo dovanojimas, kuris turėtų padėti augti, bręsti ir skleistis mažajam žmogučiui. Todėl, manau, kad ir į krikšto dovaną galima, net privalu žvelgti plačiau, nei vien sieti su kūdikiška arba tiesiog bažnytine simbolika, angelais.

Galbūt tik krikšto tėvų dovana turėtų būti susieta su religine simbolika. O žvelgiant plačiau, tai gali būti bet kas, kas augančiam vaikeliui padės lavėti, pažinti pasaulį, džiaugtis, stiprėti fiziškai. Kiekviena dovana gali būti kaip labai konkretus linkėjimas vaikui, tuomet, manau, dovaną išrinkti, ją padovanoti prasmingai – labai gera.

Kokio brangumo paprastai būna krikšto dovana?

Tai labai individualu ir asmeniška. Brangiausia dovana yra dėmesys ir buvimas drauge, o tai nieko nekainuoja.

Nepaprastai brangi dovana yra rašytinis krikšto tėvų pasižadėjimas surengti 5, o gal 10 (o gal ir dar daugiau) krikšto vaiko gimtadienių. Arba sekmadieniais nukeliauti… kur jau sugalvosit. Pasižadėjimas būti su vaiku tada, kai jam reikės, kai bus sunku.

Kaip vertinate krikšto dovanas, kurios skirtos vaiko ateičiai – aukso žiedus, brangius papuošalus?

Manau, kad tai viena iš dovanų, kuri turi tam tikrą išliekamąją vertę, o ypač jei tai papuošalas, kuris keliauja iš kartos į kartą. Renkantis tokią dovaną, reikia išties pagalvoti apie jos ilgaamžiškumą ir vertę ne pinigine išraiška, bet jos grynumą.

Vienu metu buvo populiarūs asmeniškai vaikui skirti daiktai – išgraviruoti šaukšteliai su vaiko vardu, išsiuvinėti vaiko inicialais drabužėliai ir pan. Ar tai trumpalaikė mada, ar graži dovanų tendencija?

Negaliu atsakyti į šį klausimą vienareikšmiškai, nesu įžvelgusi krikštynų dovanų madų ar tendencijų, nes tiesiog nesispecializuojame šioje srityje. O kaip Kristina – trijų vaikų mama – manau, kad tokie subtilumai yra labai mieli ir verti dėmesio, jei tik tam yra galimybė, trupinėlis laiko ir noras skirti dėmesio jaukioms ir asmeniškoms detalėms. Po šventės šie daiktai liks kaip pati tikriausia krikšto istorija. Net ir kiekviena dovana (apklotėlis, minkštas žaislas), su subtiliai išsiuvinėtais ar išgraviruotais vaikelio inicialais, bus tik dar asmeniškesnė ir mielesnė.

Dažnai krikštynų proga dovanojami žaislai. Lietuvoje įprasta „skelti“ suaugusio žmogaus dydžio pliušinį šunį ar meškiną…

Tinkamas vaikui žaislas – tai gali būti būtent tas daiktas, kuris jį lydės visą likusį gyvenimą. Žaislas turėtų būti vertingas savo prigimties istorija (kas jį gamino, kodėl ir kaip), jis turi būti saugus ir tikrai labai mielas. Man labai priimtini prancūzų gamintojo „Moulin Roty“ žaislai, spalvingi, tarsi gyvi ir itin charakteringi personažai. Amerikietiški „Kaloo“ žaislai, kuriantys šilko švelnumo, pūko minkštumo, ypač švelnių spalvų įspūdį, jie pritaikyti ir patiems mažiausiems. Tokie žaislai, deja, nebūna ir nėra pigūs… Bet jie yra būtent tie ir simboliniai, ir aktyvūs minkšti žaislai, kurie gyvena, auga kartu su vaiku ir išlieka jo draugais.

Ar reikia ką nors dovanoti vaikelio tėvams?

Gėlės – labai graži dėmesio forma. Visada sakau joms – taip! Kad ir ką galvotum, krikštynos – tai šventė ir vaiko tėvams.

Ar lietuvių pramonė kuria ką nors gražaus krikštynų tema?

Manau, kad gryno gintaro ar kitos medžiagos lietuviškas autorinis gaminys – tai viena iš tų itin subtilių ir vertingų dovanų. Kaip ir ilgaamžė, vertinga „Jiesios“ porceliano tapyba, jų vaikiški indų rinkiniai, nuostabaus dailumo arbatos puodeliai, papuošalų dėžutės.

Konsultavo Kristina Aleknienė, interjero detalių ir dovanų salono „Imdeco“ vadovė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

4 komentarai kategorijoje “Ką tinka dovanoti vaikeliui krikšto proga?”

 1. 2016/08/12 at 09:12 #

  Kiek teko būti krikštynose, tai tėveliams visada buvo dovanojamos gėlės. Vis dėl to tikrai, tai šventė ir patiems vaiko tėvams . Svarbus įvykis. Tad tikrai nereikėtų pamiršti gėlių.

 2. 2016/12/22 at 14:30 #

  Tokie simboliniai dalykai, kaip sidabro šaukštelis ar čiulptukas niekada nepraras vertės ir visada liks madoje. Tokios mažos dovanėlės yra mielos širdžiai, bei primena gražią dieną vaiko gyvenime – krikštą. Be abejo, tai yra ir tėvelių šventė, todėl tikrai pravartu atnešti gėlių ar simboliškų dovanų.

 3. 2017/03/22 at 08:51 #

  Na krikštynų dovanos dažniausiai didžiausias klausimas krikšto tėveliams, nes jų dovana krikšto vaikui yra svarbiausia. Tačiau ir seneliai mėgsta dovanoti simbolines dovanėles. Man labai gražu, kai dovanojami ilgaamžiai sidabriniai daiktai ar grandinėlė su kryželiu… Tuo metu vaikui gal ir neaktualu, tačiau tai prasminga ir lieka atminimui visam gyvenimui.

 4. Rugile
  2017/11/15 at 15:06 #

  Iš tikrųjų krikštynų dovanos mano manymu yra tinkamos tik tokios, kurios turi išliekamąją vertę. Juk mažyliui šiaip ar taip dovanos neturės didelės reikšmės (nebent žaislai, tai irgi nėra blogas variantas), tačiau jau paaugus turint tą grandinėlę, kryželį ar sidabrinį šaukštelį labai bus brangūs, o gal netgi taps šeimos relikvija. Taigi rekomenduoju pagalvoti ne tik apie dabartį, bet ir apie ateitį, juk krikštynos – tik kartą gyvenime ir proga yra be galo svarbi!

Palikite atsiliepimą


penki − 1 =

Kitos temos: