Portalo www.mamoszurnalo.lt lankomumo ataskaitos mums parodo, kad tema apie vaikų vėmimą visada yra aktuali – ją guglas išreitinguoja į kategoriją „redakcijos populiariausi“. Šiandien skaitykite apie ledų sezonui būdingą vėmimą. Ledų sezonas atneša vaikams daug džiaugsmo, tačiau yra didesnio budrumo metas ligoninių priėmimo skyriuose. Pataria vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja.
Vėmimų įvairovė
Vėmimas vaikystėje yra gana dažnas simptomas, suaugusieji vemia kur kas rečiau. Taip yra dėl to, kad vaikų virškinamojo trakto sistema jautresnė įvairiems maisto produktams bei dirgikliams. Suaugusieji atsparesni ir bakterijoms, kurių yra maiste.
Vaikų vėmimo priežasčių daug, jos priklauso ir nuo vaiko amžiaus.
Naujagimiai ir kūdikiai. Sunkiausia nustatyti kūdikių vėmimo priežastis, ne visada aišku, ar mažylis vemia, ar atpylinėja, o vėmimas gali rodyti rimtas sveikatos bėdas (skrandžio prievarčio susiaurėjimą, išvaržą, žarnų įaugimą ar pan.). Tad jei vemia kūdikis, būtinai reikia gydytojo konsultacijos. Kūdikių, kaip ir vyresnių vaikų, vėmimą gali sukelti įvairios infekcijos, tada vėmimą lydi karščiavimas.
Vaikai. Dažniausia vaikų vėmimo priežastis – infekcinis gastroenteritas. Sergant šia liga, vėmimas dažniausiai prasideda staiga ir praeina per parą. Infekciniam gastroenteritui būdingi ir kiti simptomai – pykinimas, viduriavimas, karščiavimas, pilvo skausmas. Vemti vaikas gali dėl apsinuodijimo maistu, žarnyno obstrukcijos.
Paaugliai. Paaugliams vėmimą dažniausiai sukelia apsinuodijimas maistu ar cheminėmis medžiagomis (pavyzdžiui, alkoholiu), infekciniai žarnyno susirgimai. Vėmimą gali sukelti ir ūmus apendicitas ar kasos uždegimas. Paauglystėje gana dažnai pasitaikanti vėmimo priežastis – bulimija.
Į vėmimą nereikėtų žiūrėti pro pirštus, nes jis gali būti įvairių sudėtingų būklių (pavyzdžiui, smegenų sukrėtimo) požymis.
Acetoneminis vėmimas
Dar viena tėvus bauginanti vaikų vėmimo rūšis yra acetoneminis (ketoneminis) vėmimas, būdingas 2–5 metų vaikams, bet gali pasireikšti ir iki 9–13 metų.
Tokie vėmimai vargina vaikus, kurie turi genetiškai lemtą riebalų apykaitos sutikimą, kai organizmas nesugeba suskaidyti riebalų, gaunamų su maistu. Dėl to organizme kaupiasi tarpiniai riebalų skilimo produktai – ketoninės medžiagos. Jos dirgina centrinę nervų sistemą bei virškinamąjį traktą, ir prasideda cikliniai gausaus, nevaldomo vėmimo priepuoliai.
Keli išskirtiniai simptomai
Kaip atskirti, ar tai acetoneminis vėmimas? Įprastai vemiantys vaikai skundžiasi bloga savijauta, jiems sumažėja apetitas, atsiranda blyškumas, silpnumas, galvos svaigimas, oda ir gleivinės būna sausos, gali būti dažnas kvėpavimas, dažnas širdies plakimas, sumažėja išskiriamo šlapimo, sumažėja odos elastingumas, vargina galvos ir pilvo skausmai. Visi šie požymiai gali būti ir esant acetoneminiam vėmimui, tačiau prisideda dar kai kas – iš vaiko burnos sklinda stiprus acetono kvapas ir atsiranda raumenų silpnumas, vangumas. Vaikas būna vangus dėl toksinio ketoninių kūnų poveikio centrinei nervų sistemai. Jei sergantis vaikas mažai geria skysčių, sumažėja išsiskiriančio šlapimo kiekis, tada ketoninių kūnų atsiranda ir šlapime.
Acetoneminiai vėmimai prasideda tada, kai organizme susikaupia kritinis kiekis acetono. Nemažai vaikų savo organizmuose nuolat turi acetono, nedidelis jo kiekis niekuo nepasireiškia, o kai susikaupia per daug, prasideda vėmimai. Tad kai vaikas pradėjo vemti, turite galvoti ne tik apie tai, kuo jį vakar primaitino močiutė, o apie tai, ką vaikas valgė pastarąsias 2–3 savaites.
Kas sukelia tokius vėmimus
Pastebėta, kad acetoneminius vėmimus skatina ne tik riebus maistas, bet ir baltymų perteklius, persivalgymas, badavimas (kurio metu organizmas irgi apnuodijamas ketoninėmis medžiagomis, susidarančiomis vykstant organizmo riebalų skaidymui), maitinimas per prievartą, angliavandenių (vaisių, daržovių) trūkumas, infekcinės ligos, dekompensuotas cukrinis diabetas, toksinis kepenų pakenkimas, stiprios emocijos, apsinuodijimas, skausmas, perkaitimas saulėje. Vis dėlto tipiškiausi ir lengviausiai nuspėjami produktai yra ledai ir bulvių traškučiai.
Kartais prieš acetoneminius vėmimus pasireiškia vadinamoji „aura“: mieguistumas ar sujaudinimas, apetito stoka, pykinimas, migreninio pobūdžio galvos skausmai.
Pastebėta, kad ketoneminis sindromas dažniau pasireiškia emociškai jautriems, dirgliems, liesiems, greitai pervargstantiems, droviems vaikams.
Acetoneminis vėmimas tarp mergaičių ir berniukų paplitęs santykiu 11:9.
Produktai, kurių reikia vengti
Jeigu vaikui buvo nors vienas acetoneminio vėmimo epizodas, reikėtų riboti tam tikrus produktus.
Produktai, kurių reikėtų vengti: ledai, pyragaičiai, riebaluose virtos spurgos, grietinėlė, tortai, riebūs glaistyti varškės sūreliai, riebus pienas, majonezas, desertinė varškė, sviestas, riebi mėsa, riebus sultinys, paukštienos oda, paštetas, virta dešra ir dešrelės, chalva, šokoladas, riešutai.
Kaip nustatoma liga
Ketoneminis vėmimas nustatomas, kai atitinka ligos simptomai, šlapime randama ketoninių medžiagų, o kraujo tyrimai parodo leukocitozę (padidėjusį leukocitų kiekį), per daug (ar per mažai) natrio ir kalio, šlapimo rūgšties kiekio padidėjimą ir hipoglikemiją.
Acetoneminių vėmimų svarbu nesupainioti su žarnyno infekcinėmis ligomis, galvos trauma, organizmo perkaitimu, erkių platinamomis ligomis, chirurginiais pilvo ir dubens srities susirgimais, šlapimo takų infekcijomis (ikimokyklinio amžiaus vaikams vėmimu neretai pasireiškia ir šlapimo takų infekcijos).
Gydymas ir priežiūra
Sergantį vaiką reikia girdyti elektrolitų tirpalais po arbatinį šaukštelį kas 10–15 minučių, tačiau dažniausiai šie vaikai neišvengia hospitalizacijos, nes jiems reikalinga lašinė skysčių infuzija į veną – skysčių balansui bei dėl vėmimo sutrikusiai rūgščių ir šarmų pusiausvyrai atstatyti bei ketoninėms medžiagoms iš organizmo išplauti. Gydant gali būti skirti vaistai, slopinantys vėmimą, o pilvo skausmai malšinami antispazminiais vaistais. Tinkamai gydant, vaikas pasveiksta per 3–5 paras.
Negydant acetoneminių vėmimų, vaiko nervinės sistemos sujaudinimas virsta vangumu, gali pakilti temperatūra, pasireikšti viduriavimas ar išmatų užlaikymas, stiprus acetono kvapas iš burnos ir šlapimo, meningito simptomai, traukuliai.
Vemiančiam vaikui nereikėtų siūlyti valgyti sotaus maisto. Galima duoti saldžios arbatos, vandeniu atskiesto uogų sirupo, lengvai sukramtomų neriebių sausainių, gerai prinokusį bananą, batono riekelę. Sveikstančiam vaikui patariama duoti gerųjų bakterijų ir su kiekvienu valgymu duoti virškinimo fermentų.
Vaikų, kenčiančių dėl ketoneminių vėmimų, dietoje turėtų dominuoti lengvai pasisavinami angliavandeniai, nugriebto pieno produktai, šviežios daržovės, vaisiai, liesa mėsa ir liesa žuvis, viso grūdo, neriebios košės.
Ar jūsų vaikui gresia ši liga? Galima išsitirti savarankiškai, vaistinėje parduodamos ketoninių kūnų šlapime nustatymo juostelės.