Yra vaikų, kurie vemia dažnai ir visai to nesureikšmina. Tiesiog greitai ir be vargo atsikrato netikusio maisto ir vėl nustraksi žaisti.
Kuo mažesnis vaikas, tuo dažniau vemia. Vėmimas nuo persivalgymo yra apsauginė organizmo reakcija. Kitais atvejais – įvairių ligų simptomas.
Kaip elgtis su vemiančiu vaiku
Vėmimas skiriasi nuo atpylimo – kai nedidelis skrandyje esančio pieno kiekis išteka iš burnos kūdikio maitinimo metu arba per 30-45 min. po jo. Vėmimas – tai stiprus skrandžio turinio „išmetimas“.
Prieš vėmimą vaiką pradeda pykinti, jis pablykšta. Tai pastebėję, vaiką, jei jis jau sėdi, pasodinkite, švariu vystyklu ar paklode pridenkite kaklą ir krūtinę. Jei kūdikis dar nepasėdi arba jo negalima paimti ant rankų ir palaikyti palenkto į priekį, jį paguldykite ant šono, o galvą palenkite žemyn. Vieną kartą vėmęs kūdikis gali greitai vemti ir kitą kartą. Dėl to vėmusį vaiką guldykite tik ant šono. Jeigu ligonis gali sėdėti, jį pasodinkite, o vemiant prilaikykite galvą ir pečius. 2-4 minutes išsivėmusiam bet kurio amžiaus vaikui yra labai silpna, todėl jo nekalbinkite, nedarykite varginančių higienos procedūrų. Vėmimui praėjus, vaiko burnytę išvalykite vatos ar marlės tamponu (jei leidžiasi), duokite gurkšnį vandens, jei vaikas sugeba, po vėmimo paprašykite praskalauti burną kambario temperatūros virintu vandeniu, perrenkite, jei apsivėmė.
Po vėmimo vaiko nemaitinkite tol, kol jis pats neužsinorės.
Jokiu būdu vaiko nebarkite už tai, kad jis apvėmė drabužius ir patalynę, nes jam ir taip sunku!
Jei vėmimas pasikartojo kelis kartus, kol gydytojas apžiūrės kūdikį, jam duokite po 30-60 ml truputį pasaldinto natūralaus mineralinio vandens be angliarūgšties kas 20-30 min., pamatuokite temperatūrą. Jei vemia dažnai ir kasdien, pablogėja kūdikio sveikata – nedelsiant parodykite jį vaikų chirurgui.
Vemiančių vaikų nepalikite vienų, padėkite jiems pasilenkti į priekį, prilaikykite. Vemiančiam neduokite atsilošti, nes vėmalų masės gali pakliūti į kvėpavimo takus.
Vėmimas vaiką labai nuvargina, todėl jo nekalbinkite, nelinksminkite, o jei verkia – nuraminkite.
Vėmimo priežastys
Bet kurio amžiaus vaiko negalima maitinti per prievartą, nes jis gali apsivemti. Be persivalgymo ir apsinuodijimo maistu, vėmimas gali būti daugelio ligų požymis. Maisto išvėmimas kartą per parą nėra nepavojingas. Tačiau kai kūdikis išvemia daugiau nei kartą per dieną, kreipkitės į gydytoją. Gydytojui pasakykite numanomą vėmimo priežastį (susimušė galvą, suvalgė kokio nors maisto). Jei vaikas serga – tai kelintą ligos dieną pradėjo vemti, kiek kartų ir kuo vėmė, gal vemia kosint arba sugirdžius vaistus.
Pasakykite, ir kokių kitų vaiko negalavimo požymių pastebėjote, pvz., ausų, gerklės, galvos skausmus, vidurių pūtimą, dujų susilaikymą, traukulius, acetono kvapą iš burnos ir t.t.
Meningitas.
Kūdikio temperatūra iki 38° C ir daugiau. Jis mieguistas, nenoriai valgo ir geria. Tai simptomai, būdingi minkštųjų galvos smegenų dangalų uždegimui. Nedelsdami kvieskite gydytoją. Gydoma ligoninėje.
Kosulys.
Sirgdamas įvairiausiomis kvėpavimo takų ligomis, vaikas kosti. Kosulys gali būti vėmimo priežastis.
Prievarčio spazmas.
Kūdikis iki 2 mėn., po kiekvieno maitinimo gausiai išvemia. Skubiai kreipkitės į gydytoją. Dėl prievarčio spazmo skrandžio turinys negali patekti į dvylikapirštę žarną. Gydoma chirurgiškai.
Žarnyno infekcija.
Temperatūra iki 38° C ir daugiau. Vaikas viduriuoja. Simptomai būdingi infekciniam žarnyno uždegimui. Skubiai kreipkitės į gydytoją. Vemiant ir viduriuojant netenkama daug skysčių. Tai pavojinga, ypač jei „įkrito“ mažylio akys, įdubo momenėlis, lūpos yra sausos, o vystyklai sausi ilgiau nei 3 val., sumažėjęs odos elastingumas, ji suglebusi.
Ūmus žarnų nepraeinamumas.
Pakartotinai vemia geltonai žalsvu turiniu, neramus, atsisako maisto. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Simptomai būdingi ūminiam žarnų nepraeinamumui. Gydoma chirurgiškai ligoninėje.
Karščiavimas.
Kai kūdikio temperatūra pakyla iki 38,6° C ir daugiau, tai gali būti vėmimo priežastis. Skubiai kreipkitės į gydytoją.
Galvos trauma.
Vėmimas gali būti ir galvos traumos priežastis. Dažnai tėvai žino, kad kūdikis nukrito nuo vystymo stalo, bėgdamas neišlaikė pusiausvyros ir „skėlė“ galvą į sieną, lauke paslydo ir pakaušiu pokštelėjo į šaligatvį. Esant galvos traumai, būdinga ne tik pykinimas ir vėmimas, bet ir galvos skausmas, nuovargis arba neramumas, regos sutikimai, pvz., akių obuolių judėjimas, kaklo raumenų sukietėjimas, kalbos sutrikimas, pakitę rankų, kojų judesiai, sąmonės pritemimas arba jos netekimas.
Šilumos smūgis.
Vemiama ištikus saulės, „šilumos“ smūgiui, perkaitus. Tuomet, be vėmimo, gali būti šie požymiai: vaikui svaigsta galva, pykina, pasidaro silpna, vaikas tampa dirglus arba, atvirkščiai – prislopęs, kūnas karštas. Kol atvyks pagalba, nuneškite vaiką į pavėsį, apšlakstykite vėsiu vandeniu kaktą, sprandą ir krūtinės ląstą, duokite atsigerti vandens.
Jūros liga.
Vėmimas yra ir vienas iš jūros ligos požymių. Jūros liga – tai netoleravimas kelionės automobiliu, laivu. Jūrligė pasitaiko jaudrios nervų sistemos vaikams ir suaugusiesiems. Vaikas iš pradžių išblykšta, jį išpila šaltas prakaitas, jam pasidaro silpna, po to prasideda pykinimas, vėmimas. Nuo jūrligės galima ir nualpti.
Jei vaiką pykina važiuojant automobiliu:
sugalvokite užsiėmimą, kuris atitrauktų vaiko dėmesį nuo važiavimo;
1,5-2 val. prieš kelionę neduokite vaikui valgyti, ypač sunkiai virškinamo maisto, pvz., mėsos, sūrio, keptų daržovių patiekalų;
kai tik pastebėjote, kad kinta vaiko elgesys, pvz., jis pablyško, pradėjo nerimauti, sustokite, nelaukite, kol pasakys „mane pykina, vemsiu“, kelias minutes pavaikščiokite, leiskite vaikui pakvėpuoti grynu oru;
automobilyje nesivaišinkite kvapiais produktais;
jeigu vaikas nori gerti, jam duokite atsigerti dažnai, tačiau po truputį;
vieni vaikai geriau jaučiasi, kai važiuoja užkandę, kiti – atvirkščiai, tad darykite taip, kaip geriau jūsų vaikui;
įsigykite vaikišką automobilio sėdynę; ji yra ne tik nepakeičiamas saugumo garantas, bet ir puiki priemonė išvengti pykinimo;
vaiką pasodinkite aukščiau, nes matant kelią sumažėja galimybė atsirasti pykinimui;
neprišildykite automobilio salono – grynas oras sumažina pykinimo jutimą;
automobilyje nerūkykite, o jeigu važiuojate automobilių spūstyje arba paskui sunkvežimį – oro patekimą į saloną pareguliuokite taip, kad kuo mažiau išmetamųjų dujų patektų į automobilio vidų;
išimtiniais atvejais įtaisykite vaikišką sėdynę priekyje ir mažyliui patarkite žiūrėti toli į priekį, kalbinkite, rodykite priekyje esančius objektus;
jeigu teks plaukti laivu, įsitaisykite apatinio denio centre, nes ten mažiausiai supa;
vaikui, kuris netoleruoja supimo, neleiskite vienam eiti siūbuojančiais, svyruojančiais lieptais, suptis įvairiausio pobūdžio karuselėse;
jeigu vaikui nepadeda išvardintos priemonės, prieš kelionę duokite vaistinėse be recepto parduodamų specialių vaistų, kuriuos rekomendavo vaiko gydytojas;
kad ir kokių priemonių imtumėtės, visada būkite pasirengę vaikui suteikti pagalbą, turėkite atsarginių drabužėlių, maišiukų, į kuriuos vaikas galės vemti, vienkartinių servetėlių, vandens.
Vemia iš nervų
Jeigu vaikas pradeda vemti todėl, kad yra kaprizingas, pasistenkite sukurti kuo ramesnę aplinką (tačiau jam nepataikaukite), pašalinkite visus jo psichiką traumuojančius veiksnius, o vaiko dienotvarkę pertvarkykite taip, kad jis nepavargtų – leiskite jam kuo ilgiau išsimiegoti tada, kai jis to nori, neapkraukite nereikalinga veikla. Pasitaiko, kad vaikai vėmimu bando pakeisti kažkokią situaciją savo naudai, pvz., vaikas, nenorėdamas eiti į darželį, pasako, kad jam bloga, pradeda žiaukčioti arba vemti seilėmis (nes dažniausiai ryte vaikas dar būna nevalgęs). Taip pasielgti moka ir mokyklinio amžiaus vaikai. Kai tik tėvai ar seneliai išsigąsta, įvykdo vaiko norus, vėmimas naudojamas kaip priemonė tikslui pasiekti. Tokiais atvejais nedera vaikui parodyti, kad jo skundai ir žiaukčiojimas išgąsdino. Reikia nuraminti ir ryžtingai pasakyti, kad sveiki vaikai nevemia. Suprantama, kartu būtina ir stebėti vaiko būklę. Tuomet, kai vaikas simuliuoja vėmimą, jis nėra pablyškęs ir liguistai neatrodo. Dažniausia jis ramiai pasako „vemsiu…“. Jei vėmimas yra ligos požymis, tai netrukus išryškės daugiau negalavimo simptomų.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“