Vasarą, kai atsiranda šviežios uogos ir vaisiai, nepaleidžiame kokteilinių iš rankų. O žiemą jas tarsi pamirštame. O be reikalo, nes ir šaldytų uogų bei vaisių kokteiliai yra puikus būdas papildyti vitaminų ir mineralų atsargas, kurios taip reikalingos imunitetui. Be to, namuose visada atsiranda prekinę išvaizdą beprarandančių kriaušių ar pernokusių bananų, kurių vaikai valgyti nebenori.
Tokie vaisiai, nulupus jų odelę, puikiai tinka glotnučiams. O jei juos sudėsite į kokteilinę su šaldiklyje saugomomis vitaminų atsargomis iš nuosavo sodo, bus ir skanu, ir sveika. Glotnučiai gali būti ir kaip desertinis užkandis praalkus, ir vietoj pusryčių. Kadangi glotnučiai gana kaloringi, nerekomenduojama jų vartoti po sočių pietų.
Kas su kuo dera?
Keičiant vaisius ir uogas, galima gauti vis kitokio skonio ir spalvos glotnutį, tik reikia žinoti keletą taisyklių, kas su kuo dera. Vaisiai pagal savo saldumą skirstomi į 3 grupes: persimonai, bananai, vynuogės priklausytų saldžiųjų vaisių ir uogų kategorijai. Vyšnios, mangai, obuoliai, kriaušės, persikai – pusiau rūgštūs. Apelsinai, greipfrutai, serbentai, citrinos, spanguolės – rūgštūs.
Ne visada dera tai, kas saldžiausia su tuo, kas rūgščiausia. Suplakus bananą su citrina, rezultatas bus šiaip sau. Todėl geriau vieną kartą gaminti rūgštesnį glotnutį, kitąkart – saldesnį, o ne bandyti sudėti kuo daugiau ingredientų. Taip mažiau bus dirginamas skrandis. Be to, vienam glotnučiui visiškai pakanka 2–3 sudedamųjų dalių, jo receptas neturi būti labai sudėtingas. Pavyzdžiui, sumaišant tik dvi vaisių rūšis, geriau atsiskleidžia kiekvienos jų skonis. Jei norite natūraliai saldaus glotnučio, maišykite bananus su mangais ar kriaušėmis, o kriaušes su ananasais ar persimonais. Taip pat tarpusavyje dera braškės su kriaušėmis ir ananasai su vynuogėmis. Kai kurie vaisiai, pavyzdžiui, arbūzai arba melionai, maišomi su kitais vaisiais, netenka skonio, todėl jų nerekomenduojama naudoti kokteiliuose.
Nepatariama kokteiliams naudoti ne iki galo sunokusių kietų vaisių. Jie tikrai nepridės skonio, kokteilis taps mažiau natūraliai saldus. Jei namuose turite daugiau tokių vaisių, prieš naudodami juos sunokinkite – laikykite saulės šviesoje arba šalia obuolių ir bananų, kurie skleidžia etileno dujas, greičiau nokinančias vaisius.
Glotnučiams puikiai tiks visos uogos iš savo sodo ar surinktos miške, kurias užšaldėte vasarą. Uogas tiesiog atitirpinus vaikai valgyti dažniausiai atsisako, nes jos kiek patežusios, o glotnutyje jos bus puikus ingredientas.
Kokteilinės – ir sriubai, ir kūdikių maistui gaminti
Šiuolaikinės galingos kokteilinės akimirksniu gali susmulkinti ne tik šaldytas uogas, bet ir ledukus ar kiečiausius produktus. Titanu padengti ašmenys net 6 kartus kietesni už įprastą plieną, jie labiau apsaugoti nuo rūdijimo, peiliukų atšipimo. Viskas, kas įdedama į kokteilinę, dėl didelio jos galingumo per keletą akimirkų virsta vientisa mase. Smulkinami produktai nuolat verčiami tekėti smulkinimo ašmenų link, todėl išvengiama gabaliukų ar nesusmulkintų dalelių. Tai ypač aktualu gaminant tyreles kūdikiams, kurie gali greitai užspringti.
Drėgmė ar rūgštys, išsiskiriančios smulkinant produktus, ašmenims nedaro jokios įtakos. Tokios kokteilinės universalios, nes jose galima gaminti ir glotnučius, ir šerbetus, ir trintas sriubas ar tyreles vaikams. Kokteilinėse galima smulkinti ir mirkytus riešutus, galinga kokteilinė tinka ir žaliavalgiams. Šiuolaikinės kokteilinės „Zyle“ gaminamos iš specialaus plastiko, kuris neprisigeria kvapų, – plastmasės sąlytis su maistu yra saugus.
„Zyle“ kokteilines valyti taip pat paprasta, kaip ir jose gaminti maistą. Pakanka į panaudotą kokteilinę įpilti 1 litrą vandens ir įjungti prietaisą apie pusę minutės. Viskas! Plovimas baigtas! Jokio gramdymo kempinėmis ar šepetėliais.
Ko reikės glotnučiui?
Kokteilių plaktuvo.
Saujos bet kokių šviežių ar šaldytų uogų, vaisių.
Vieno kito pirktinio vaisiaus – banano ar avokado.
Stiklinės mėgstamo augalinio pieno.
Tiks žaliosios lapinės daržovės.
Glotnučiams tinka tik prinokę bananai ar avokadai. Parduotuvėje pirktus vaisius reikėtų gerai nuplauti ir nulupti. Jei į glotnučio receptą įeina špinatų ar kitų žalių daržovių, juos reikėtų trumpai pamirkyti vandenyje – ne tik švariau nusiplaus, bet ir taps traškesni.
Vaikai valgo ne tik burna, bet ir akimis. Jiems glotnučius patiekite stiklo taurėje, viršų papuoškite sveikomis uogomis, sezamo, aguonų sėklytėmis, mėtos lapeliais, glotnučio paviršiuje sukurkite piešinuką, panašiai kaip baristos dekoruoja kapučino kavą.
Pateikiame keletą klasikinių, jau išbandytų glotnučių receptų.
Rožinis/ Braškių glotnutis
Į kokteilių plaktuvą dėkite gerai prinokusį bananą, vieną avokadą, saują šviežių ar šaldytų braškių, pilkite stiklinę mėgstamo augalinio pieno. Viską išplakite.
Kreminis/ Uogų glotnutis
Šio glotnučio pagrindas – taip pat gerai sunokę bananas ir avokadas. Galite rinktis tamsųjį avokadą – jis minkštesnis, „riebesnis“. Įberkite šaukštelį brinkintų linų sėmenų ir gerą saują aviečių. Taip pat pilkite stiklinę migdolų ar kokosų pieno (kurį labiau mėgstate). Suplakite kokteilinėje.
Žalias / Špinatų glotnutis
Šaltame vandenyje išmirkykite didelę saują špinatų. Į kokteilių plaktuvą taip pat dėkite prinokusią kriaušę, bananą, kivį. Pilkite mėgstamo augalinio pieno. Viską gerai suplakite. Glotnutis bus gražiai žalios spalvos.
Violetinis / Juodųjų serbentų glotnutis
Jam reikės saujos šaldytų juodųjų serbentų, avokado, banano, migdolų pieno. Juoduosius serbentus sėkmingai galima pakeisti šilauogėmis arba mėlynėmis. Violetinis gardėsis tikrai patiks vaikams!
Skanaus!
Susiję straipsniai