Pediatrė vaikų alergologė Audronė Giedraitienė atsako į mamų klausimus apie alergiją.
Kiek laiko rekomenduojama alergišką kūdikį maitinti motinos pienu? Ar ilgiau nei sveiką vaiką, ar trumpiau?
Mamos pienas – pats geriausias maistas kūdikiui. Pieno baltymas visiškai pritaikytas kūdikiui maitinti, yra lengvai virškinamas. Mamos piene yra daug IgA, IgG, kurie didina organizmo atsparumą infekcinėms ligoms. Tyrimais nustatyta, kad maitinant kūdikį krūtimi ilgiau nei 6 mėnesius, sumažėja tikimybė iki 3 metų susirgti ne tik alerginėmis ligomis, bet ir kvėpavimo takų ligomis, ypač sunkiomis jų formomis, virškinamojo trakto ligomis. Ypač tai svarbu kūdikiams, kurių šeimoje yra sergančių alerginėmis ligomis. Tiesa, maitinanti mama turi laikytis hipoalerginės dietos. Tik labai retai kūdikiai būna alergiški mamos pienui.
AR GALĖS VALGYTI ŠOKOLADĄ
Ar alergiškas vaikutis jau niekada gyvenime negalės valgyti, žuvies, šokolado?
Žuvis, šokoladas, riešutai ir kai kurie kiti produktai stipriai alergizuoja. Jie gali sukelti ir alergines odos reakcijas, ir virškinimo sutrikimus, ir astmos priepuolius. Kartais jie sukelia net anafilaksinę reakciją. Ar vaikas užaugęs galės juos vartoti, labai individualu. Viskas priklauso nuo alerginių reakcijų, kurias jie yra sukėlę, stiprumo ir pobūdžio. Jei reakcija buvo silpna, gal ir galima pabandyti po kelerių metų, tačiau, jei reakcija buvo labai stipri, jei buvo dusulio priepuolių ar tinimų, geriau nė nebandyti. Kartais net žuvies kvapas gali sukelti sunkias alergines reakcijas
KADA DINGS ATOPINIS DERMATITAS
Sūnui 1,3 metų. Gydytoja nustatė atopinį dermatitą, kita pavadino vaiką „atopiku“. Ar iš šios ligos išaugama? Jei taip, per kiek laiko?
Atopiku kartais vadiname alergišką vaiką, kuris serga keliomis alerginėmis ligomis. Jei vaikui yra lengva atopinio dermatito forma, jei šeimoje nėra alergiškų žmonių, greičiausiai augant bėrimų mažės ir jis išaugs. Jei kartu yra diagnozuota ir kitų alerginių ligų, jei tėvai alergiški, tai tikmybė, kad išaugs – labai nedidelė. Vaikui augant atopinio dermatito požymių sumažėja, bet gali prasidėti bronchinė astma ar alerginis rinitas.
SULTYS ALERGIŠKIEMS VAIKAMS
Kokias sultis duoti alergiškam vaikui? Gydytoja sako, kad alergiškus vaikus beria nuo visų sulčių, bet gal yra specialiai suderintų alergiškiems vaikams?
Alergiškam vaikui geriausiai pabandyti duoti namie spaustų ir praskiestų žalios spalvos obuolių, baltųjų serbentų sulčių, spanguolių, mėlynių gėrimų. Galima pabandyti ir pirktų parduotuvėje, pritaikytų kūdikiams, sulčių ar tyrelių. Renkantis parduotuvėje reikia vengti sulčių ar tyrelių iš kelių rūšių vaisių ar uogų. Alergiškiems vaikams nereikėtų duoti raudonos spalvos vaisių ar uogų arba jų atsargiai pabandyti.
ALERGIJA IR SKIEPAI
Kaip skiepyti alergišką vaiką? Po pirmojo KDS skiepo kūdikis ilgai karščiavo, todėl alergologė patarė daugiau nebeskiepyti. Ar alergiškiems vaikams sudaromas individualus skiepų planas? Teko girdėti, kad alergiškų vaikų visai neskiepija, bet kaip tai atsilieps jų sveikatai?
Skiepyti ar ne – priklauso nuo alerginės ligos formos, nuo reakcijos į buvusius skiepus. Skiepyti nereikėtų paūmėjimo metu, jei nepavyksta sukoreguoti gydymo, jei buvo anafilaksinė reakcija. Reakcija, kai pakyla temperatūra, po skiepo būna labai dažnai, ypač skiepijant KDS vakcina. Skiepijant alergišką kūdikį reikėtų rinktis aceliulinę kokliušo vakciną (mokamą KaDS), kuri sukelia mažiau pašalinių reakcijų. Norint išvengti temperatūrinės reakcijos, prieš skiepijimą ir po jo reikėtų duoti temperatūrą mažinančių vaistų. Kelias dienas prieš skiepą, pasitarus su gydytoju, reikėtų pradėti gerti antihistamininius vaistus.
Kartais alergines reakcijas gali sukelti sudėtinės vakcinos dalys, pvz., kiaušinio baltymas, antibiotikai, konservantai. Prieš skiepą reikia perspėti gydytoją apie esamą alergiją kuriai nors iš sudėtinių vakcinos dalių.
SERGA VIENAS. AR SIRGS IR KITAS?
Kokia tikimybė, kad antrasis vaikas sirgs alerginėmis ligomis, jei vyresnysis vaikas serga (vaikų tėvai ne tie patys)?
Polinkis sirgti alerginėmis ligomis priklauso tiek nuo paveldimumo, tiek nuo aplinkos, kurioje gyvename. Jei vaiko tėvai nėra alergiški, tai tikimybė sirgti alerginėmis ligomis yra apie 7-10 proc., jei bent vienas yra alergiškas, tikimybė padidėja kelis kartus, jei abu – net iki 45-50 proc.
KAI ALERGIZUOJA PIENAS
Kaip auginti vaiką, alergišką pieno produktams? Kuo pakeisti pienuką, juk jame tiek daug maistingųjų medžiagų? Ar sojos pienas gali pakeisti tikrą pieną?
Vienas dažniausių alergizuojančių produktų kūdikystėje yra karvės pieno baltymas. Kūdikiui geriausias mamos pienas, o jei reikia rinktis pieno mišinuką, geriau tiks hipoalerginiai, kur pieno baltymas yra suskaldytas.
Jei vyresnis vaikas alergiškas karvės pienui, galima pamėginti duoti kefyro, rūgpienio, jogurto. Karvės pieną galima bandyti pakeisti ožkos pienu, tačiau jį reikėtų skiesti. Sojos pienas irgi vertingas, tačiau literatūroje pasirodė prieštaringų nuomonių, kadangi sojos pupelėse yra natūralių fitoestrogenų. Jei vaikas ir negauna karvės pieno, nereikėtų nerimauti, nes visų maistingųjų medžiagų ir vitaminų jis gauna iš kitų maisto produktų.
BERIA NUO ANTIBIOTIKŲ
Kūdikis susirgo angina, gydytojas skyrė antibiotikų, vaikutis į juos sureagavo alergine reakcija – stipriai bėrė, viduriavo. Kaip bus ateityje? Ar visada jį bers nuo antibiotikų?
Vieni antibiotikai dažniau, kiti – rečiau sukelia alergines reakcijas, tokias kaip bėrimai ant odos, viduriavimas. Vaistai alergines reakcijas sukelia pavartojus juos antrą kartą, arba jei buvo skirti maitinančiai ar besilaukiančiai mamai. Jei vieną kartą sureagavo – išbėrė, suviduriavo ar buvo kita reakcija į konkrečius antibiotikus, kitą sykį tos pačios grupės antibiotikų neskiriama. Parenkami antibiotikai, kurie alergines reakcijas sukelia rečiau. Jei yra buvusi alerginė reakcija, būtinai perspėkite gydytoją.
CITRUSŲ SKONIS
Ar vaikas gali valgyti apelsinų skonio ledinukus ir vartoti apelsinų skonio vitaminus, jei jis yra alergiškas citrusiniams vaisiams?
Alergiškiems vaikams netinka maisto produktai, kuriuose yra sintetinių kvapų, dažų, konservantų. Jie sukelia pseudoalergines reakcijas, paūmėja atopinio dermatito ar bronchinės astmos eiga. Kvapniosios medžiagos dažniausiai yra gaminamos iš natūralių ar natūralioms identiškų medžiagų. Taigi šiuo atveju iš citrusinių vaisių. Tad alerginės reakcijos galimos ir nuo kvapo.
VITAMINAI ALERGIŠKIEMS VAIKAMS
Kaip parinkti vitaminus alergiškam vaikui? Nuo polivitaminų jį beria. Ar yra specialių vitaminų alergiškiems vaikams?
Alergiškiems vaikams parariama vartoti riebaluose tirpius vitaminus A, D, E ir C. Geriausia, kad juose nebūtų dažų ir kvapų. Alergiškiems vaikams tinka žuvų taukai, bet tik ne citrinų skonio, grynas vitaminas C tabletėmis.
Dažniausai alergines reakcijas sukelia B grupės vitaminai, tad jų reikėtų vengti. Prieš pirkdami vitaminus atidžiai perskaitykite sudėtį.
GAZUOTI GĖRIMAI
Ar alergiškiems vaikams galima gerti gazuotus gėrimus?
Nepatartina. Jų sudėtyje esantys konservantai, angliarūgštė, dažai, kvapai sukelia pseudoalergines reakcijas – skatina histaminą ir kitas biologiškai aktyvias medžiagas išsiskirti iš putliųjų ląstelių, atsiranda naujų bėrimo elementų arba ima berti smarkiau, sustiprėja niežulys.
PLOVIKLIAI IR SKALBIKLIAI ALERGIŠKIEMS VAIKAMS
Auginame alergišką vaiką, ar galima jo indus plauti su įprastu indų plovikliu?
Tiek alergiškų, tiek nealergiškų vaikų organizmas yra jautrus įvairioms cheminėms medžiagoms, sintetiniams kvapams, naudojamiems buityje. Vaikučių drabužėlius, patalynę geriausia skalbti neutraliais, bekvapiais milteliais, kurie specialiai pritaikyti švelniai ir jautriai kūdikio odelei, pavyzdžiui, „Neutral“, ar ūkiniu muilu. Tie patys milteliai rekomenduojami ir vyresniems vaikams, sergantiems alerginėmis ligomis. Indus, naudojamus ruošiant maistelį kūdikiui, geriau plauti specialiais indų plovikliais (irgi iš „Neutral“ linijos), be kvapų, dažų, nes vien karštas vanduo gali gerai nepašalinti maisto ir riebalų likučių. Naudojant įprastus ploviklius, nors ir labai gerai skalautume buteliukus ar kitus kūdikėlio indus, vis tiek ant jų šiek tiek liks sintetinių dažų ar kvapų, dėl kurių gali paūmėti alerginės ligos.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai