Vaikas neužaugs be dviračio, čia aišku bet kuriam tėčiui ar mamai. Tačiau dviračio sąvoka išsiplėtė.
Vos mažyliui pradėjus vaikščioti, rinka jau turi jam ką pasiūlyti. Iki tikrojo dviračio, ant kurio vaikas atsisės būdamas 5–6 metų, jis išbandys: mašinėles, kuriomis judama pasispiriant kojomis, triratukus be pedalų (pasispiriamus kojomis), paspirtukus, klasikinius triratukus, ir – ypač išpopuliarėjusius balansinius dviračius.
Apie juos kalbamės su prekinio ženklo „DipDap“ atstovu Lietuvoje Pauliumi Grenda.
Kada geriausia pradėti mokyti važiuoti balansiniu dviračiu?
Iš patirties sakau, kad geriausias metas pradėti mokyti važiuoti balansiniu dviratuku yra tada, kai vaikas jau tvirtai stovi ant žemės, pasitikinčiai vaikšto, bėgioja. Tačiau balansinį dviratuką į vaiko žaislų asortimentą rekomenduoju įtraukti šiek tiek anksčiau, tam, kad jis apsiprastų su dviratuku, susipažintų, kaip jis veikia.
Iki kokio vaiko amžiaus šis dviračio „žanras“ aktualus?
Balansiniai dviratukai oficialiai rekomenduojami vaikams iki 6 metų, tačiau viskas priklauso nuo kiekvieno vaikučio raidos. Iš savo patirties ir savo klientų atsiliepimų galiu teigti, kad būna tikrai įvairiai: vieni vaikučiai nuo 2 metukų važinėję balansniais dviratukais, 4 metukų jau sėda ant įprasto dviračio, kiti balansiniais dviratukais rieda iki 6 metų.
Ką lavina balansiniai dviračiai? Ar tik balansą?
Balansiniai dviratukai lavina daugybę naudingų įgūdžių ir savybių. Pirmiausia padeda vystytis vaikučio vestibuliariniam aparatui. Padeda ugdyti vairavimo įgūdžius: orientuotis aplinkoje (aikštelėje lauke ar viduje), išmokti vengti kliūčių, pasirinkti tinkamą greitį, suprasti, kaip sukasi dviratukas, sukant vairą viena ar kita kryptimi ir važiuojant pirmyn ir atgal.Važinėjimas balansiniu dviratuku padeda ugdyti ir vaiko atsakomybės jausmą, vaikui leidžia pasijausti savarankiškam.
Ar jūsų vaikai važinėja/o balansniu dviratuku?
Mano vyresnėlis sūnus važinėjo balansiniu DIP DAP dviratuku nuo 2 metukų ir jau būdamas 4 metukų, kieme, draugo pasiūlytas, išbandė įprastą dviratį – pavyko iš pirmo karto. Su žmona iki šiol esame labai nustebinti, nes tuo metu kaip tik sukome galvas, kaip sūnų pradėti pratinti prie įprasto dviračio. Taip pat turiu 1 metų ir 9 mėnesių dukrą, balansinis dviratukas jai jau irgi įdomus daiktas. Dviratuką, esantį namie, vis pastumdo, apžiūri, kartais su mano ar žmonos pagalba ir pavažiuoja, tikimės, jau greitai pradės riedėti balansiniu dviratuku savarankiškai.
Ar vaikas lengvai išmoksta važiuoti šiuo dviračiu?
Viskas priklauso nuo vaikučio noro, raidos bei tėvelių požiūrio į šitą procesą. Važiavimas balansiniu dviratuku yra gana intuityvus ir nesudėtingas dalykas vaikui, užtenka parodyti, kaip sukasi vairas, kitus esminius dalykus, ir leisti vaikui apsiprasti, pabandyti pačiam bei atrasti riedėjimo savarankiškai džiaugsmą.
Kaip išrinkti tinkamą balansinį dviratį vaikui, į ką perkant atkreipti dėmesį?
Iš esmės visi balansiniai dviratukai yra panašūs – reguliuojamos sėdynės, vairas, ratai. Iš patirties galiu pasakyti, kad svarbiausia, jog dviratukas lengvai riedėtų įvairiais grindiniais, būtų lengvo korpuso, neturėtų aštrių detalių. Smagų riedėjimą garantuoja ratai su guoliais ir pripučiamos, pneumatinės padangos.
Korpuso lengvumas, pavyzdžiui, dviratukų pagamintų iš beržo lukšto plokštės, palengvina ne tik riedėjimą vaikučiui, bet ir dviratuko transportavimą, nešimą tėveliams. Kol vaikutis dar nėra labai susigyvenęs su dviratuku, rekomenduoju pasirinkti dviratuką su nešiojimo diržu.
Dėl draugiškumo aplinkai bei vaikui šiuo metu sparčiai populiarėja medinių korpusų dviratukai. Daugiau apie tokius dviratukus sužinoti galite www.gerosvertybes.lt.
Ar reikia pirkti šalmą?
Šalmas yra rekomenduojamas, tačiau dažniausiai priklauso nuo situacijos. 2–3 metukų vaikas dar tik pratinasi prie dviratuko, dažniausiai važinėja tik patalpose ir neišvysto pavojingo greičio. O jau pradėjus važinėti lauke – šalmą tikrai rekomenduoju.
Gal yra paskaičiuota, ar vaikai su šiais dviratukais patiria daugiau traumų nei važinėdami klasikiniais?
Oficialių statistinių duomenų neturiu, tačiau, manau, kad tikrai daug mažiau, nes vaikučiai nevažiuoja dideliu greičiu, yra jaunesnio amžiaus ir prižiūrimi suaugusiųjų. Taip pat vaikai, pradėję važiuoti balansiniu dviratuku, vėliau atsisėdę ant klasikinio dviračio jaučia daugiau atsakomybės už savo veiksmus, efektyviau įvertina savo galimybes, kliūtis ir saugumą.
Kodėl DIP DAP balansiniai dviračiai gaminami iš medžio?
Taip palaikoma draugiškumo aplinkai idėja – šiuos dviratukus galima perdirbti arba, nagingų tėvelių pastangomis, lengvai atnaujinti. Taip pat mediniai DIP DAP dviratukų korpusai yra lengvi, aptakūs, padengti sėmenų aliejumi, o tai stipriai sumažina kenksmingų medžiagų kiekį vaikučio aplinkoje.
Kokia speciali tokio dviratuko priežiūra?
Kadangi dviratukas yra padengtas natūraliu sėmenų aliejumi, nereikėtų jo palikti lietuje ar itin drėgnoje patalpoje labai ilgą laiką. Žinoma, jei sušlapo lietuje ir nudžiūvo, – nieko baisaus. O kitų specialių ar išskirtinių priežiūros sąlygų nėra.
Mes, kaip DIP DAP Lietuva atstovai, taip pat esame socialiai atsakingi. Stengiamės ne tik pasiūlyti aukštos kokybės produktus, bet ir pasirūpinti 2–6 metų vaikučių laisvalaikiu. Pastebėję renginių, skatinančių aktyvų laisvalaikį tokio amžiaus vaikams trūkumą, šiltuoju metų sezonu organizuojame draugiškas balansinių dviratukų lenktynes. Jose dalyvauti gali visi balansinių dviratukų vairuotojai. Daugiau informacijos DIP DAP Lietuva „Facebooko“ puslapyje.
Susiję straipsniai