Nors šiuolaikiniame pasaulyje informacijos su kiekviena diena tik daugėja, mes, gydytojai odontologai, pastebime, kad besilaukiančios moterys vis dar daro nemažai klaidų vien todėl, kad apie vieną ar kitą burnos priežiūros aspektą nepagalvojo ar turėjo neteisingas žinias, tad šį kartą, dalinamės savo patirtimi apie tai, kokias dažniausias klaidas pastebime darant nėštukes.
Pataria gydytoja odontologė Indrė Stankevičienė
Praleidžiami dantų valymo epizodai. Turbūt kiekviena moteris, kuri laukiasi, patiria tą nenuvaldomą nuovargį, kuris atima jėgas dar nė neatėjus vakarui. Dėl šios priežasties neretai nėščiosios praleidžia vakarinį dantų valymą ir taip sau labai pakenkia. Valyti dantis du kartus per dieną yra labai svarbu, nes tik taip neleidžiame ant danties besiformuojančiam apnašui „subręsti“ ir ženkliai padidinti burnos ligų riziką. Vakarinio dantų valymo praleidimas yra ypač žalingas, nes nakties mietu, kai miegama, sulėtėja seilių išsiskyrimas, tai reiškia, kad dantys yra mažiau natūraliai nuplaunami, prasčiau vyksta jų remineralizacija – procesas, kuomet pažeistas danties audinys tvirtėja.
Žinodamos, kad vėliau būsite labai pavargusios, dantis valykite anksčiau, pavyzdžiui, po paskutinio valgio.
Vengiama vartoti dantų priežiūros priemones su fluoru. Dažnai nėščiosios ypač susirūpina savo sveikata. Tai tikrai sveikintina. Tačiau visiškai natūrali dantų pasta dažniausiai nereiškia geresnio pasirinkimo. Fluoridai, esantys dantų pastos sudėtyje, yra būtent ta medžiaga, kuri stiprina pažeistą danties audinį ir užkerta kelią daugeliui odontologinių ligų.
Nekreipiama dėmesio į dantenų kraujavimą. Nėščiosios dažnai skundžiasi labiau kraujuojančiomis dantenomis, taip nutinka dėl pasikeitusio hormoninio fono ir kartu veikiančių kitų veiksnių, tačiau tai nereiškia, kad į dantenų kraujavimą reikia numoti ranka. Dažniausiai tokį kraujavimą paskatina konkreti priežastis: netinkamas „plombos“ kraštas, ėduonis, prastai valomi dantys – tikslią priežastį greičiausiai nustatys odontologas, o laukiant vizito verta itin kruopščiai valyti dantis, net ten, kur palietus šepetėliu kraujuoja.
Naudojama nepakankamai priemonių. Kadangi nėštumo metu rizika sirgti odontologinėmis ligomis padidėja, verta savo burnos sveikata rūpintis dar atidžiau. Jei dar nenaudojote, pradėkite naudotis tarpdančių siūlu ir tarpdančių šepetėliu, nes dantų pasta ir paprastas šepetėlis nėra pakankama. Tuo tarpu dantų skalavimo skystis, jei nėra indikacijų, nėra reikalingas, kaskart po valgio pakanka burną skalauti vandeniu.
Lepinamasi maistu. Prasidėjus nėštumui, moteriai kartais tenka atsisakyti kai kurių dalykų: didelio gyvenimo tempo, mėgstamų veiklų, jei jos nesuderinamos su nėštumu, neretai patiriami ne itin malonūs pojūčiai ar nerimas, todėl dažna nėščioji mielai palepina save maistu. Neretai tai būna kepiniai, saldumynai, miltiniai gaminiai ar greitas maistas.
Žinokite, kad taisyklinga mityba yra neatsiejama sveikos burnos dalis, jei kas valandėlę ką nors įdedate į burną, net reguliarus dantų valymas nepadės. Būtina riboti maisto dažnumą, stenkitės valgyti ne dažniau nei kas 3 valandas, rinkitės maistą, kuris nepapildytas cukrumi (būkite atidžios rinkdamosis padažus, gėrimus, arbatą ir kitus produktus). Geriausia, jei saldžiais produktais lepintumėte save tik kartais, geriausia iškart po pietų. Ir nesvarbu, kad suvalgysite tik mažą šokolado gabalėlį, dažnis šiuo atveju yra svarbesnis, nei kiekis.
Valomi dantys po vėmimo epizodo. Ar žinote, kad po vėmimo epizodo nevalia iškart valyti dantų, nes taip nuvalote šiek tiek suminkštėjusio nuo rūgščių danties audinio. Vėmimas, rūgščių produktų, vandens su citrina vartojimas ir taip didina danties pažeidimų, vadinamų erozijomis, riziką, o valymas iškart po šių produktų vartojimo ar vėmimo dar padidina žalą. Geriau kaskart po to skalaukite burną vandeniu, o rugščių maisto produktų vartojimą ribokite.
Galvojama, kad dantų pažeidimai nėštumo metu yra neišvengiami. Nereta nėštukė, paklausiusi mamos ar draugių patirties, mano, kad neišvengiamai praras kelis dantis tiesiog dėl nėštumo. Mes, gydytojai, galime užtikrinti, kad yra daugybė moterų, kurios per nėštumą išlaiko puikią burnos sveikatą. Laikykitės formulės: 2 min. dantų valymo 2 kartus per dieną + dantų priežiūros priemonės su fluoridais + tarpdančių siūlas/tarpdančių šepetėlis + taisyklinga mityba (su mažai gryno ar pridėtinio cukraus ir rugščių). Jei manote, kad tai jūsų atveju nepakankama, turite papildomų nusiskundimų, jūsų gydytojas tikrai pagelbės parinkdamas papildomas priemones ar reikalingas procedūras.
Straipnsį parengė www.virtualusodontologas.lt