Gimdymas namuose įteisintas, bet bus nemažai „saugiklių“

Akušerė Ieva Girdvainienė

Seime apsvarstytas Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pataisų projektas, kuriuo siekiama įteisinti gimdymo priežiūros paslaugas namuose.

2018 birželio 28 dieną gimdymas namuose įteisintas.

Apie tai kalbamės su viena iš projekto kūrėjų, Lietuvos Akušerių sąjungos atstove ryšiams – akušere Ieva Girdvainiene.

Kaip manote, kada šis įstatymas bus priimtas, ir gimdymai namuose legalizuoti?

2017 metais buvo sukurta darbo grupė, kuri parengė Gimdymo namuose reglamentavimo modelį. Šis modelis buvo pristatytas Vyriausybei. O dabar projektinis pasiūlymas patvirtintas Seime.

Ką turės daryti moteris, kuri norės gimdyti namuose?

Rengdami modelį rėmėmės latvių patirtimi, nes ten panašus skaičius gyventojų ir panašus gimdymų namuose poreikis. Kaip viskas vyks? Moteris, kuri norės gimdyti namuose, nėštumo metu turės lankytis pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje ar moterų konsultacijoje) pas ginekologą, kaip ir visos nėščiosios. Ginekologas turės įvertinti, ar moteris gali gimdyti namuose, – kokia moters sveikata, kaip ji pasiruošusi, kokia jos namų aplinka, kaip auga vaisius, ar nėra jokios rizikos? Kol kas dar svarstoma, ar pakaks tik ginekologo įvertinimo, ar reikės, kad moters norą gimdyti namuose palaimintų ir akušerė, ir psichologas. Moteris pildys anketą. Užsienio šalių anketose rastumėte tokių klausimų, apie kuriuos net nepagalvotumėte. Be abejo, moteris turės būti lankiusi specialius mokymus apie gimdymą – reikės išklausyti tam tikrą kiekį valandų (nes šeima, kuri renkasi gimdymą namuose, turi būti labiau pasiruošusi nei kitos).

Saugiklių gana daug, ir jei moteris atitiks visus juos, galės gimdyti namuose.

Tada moteris galės sudaryti sutartį su akušere, kuri turi licenciją priiminėti gimdymus namuose. Tokia akušerė turės turėti specialų lagaminėlį, kuriame – įvairios priemonės, užtikrinančios saugumą. Be to, akušerė turės numatyti įstaigą, į kurią gimdyvė būtų pervežama, jei gimdymas komplikuotųsi. Bus numatytas atstumas iki stacionaro, kuris turėtų būti įveikiamas per 15 minučių. Per tiek laiko turi atvažiuoti greitoji. Beje, pasaulyje yra miestų, kuriuose gimdymas namuose neįmanomas dėl atstumų ir kamščių. Lietuva šiuo klausimus tikrai patogi šalis.

Ar Lietuvoje didelis gimdymo namuose poreikis?

Nors labai tikslių duomenų nėra, bet manoma, kad toks poreikis siekia vos iki 1 proc. visų gimdymų. Tad nesinori net veltis į diskusijas, kad staiga visos pradės gimdyti namuose, o gimdymo namus uždarysime.

Kaip tapti akušere, galinčia priiminėti gimdymus namuose?

Kaip ir Latvijoje, akušerės turės pareikšti norą pačios ir lankyti mokymus. Galbūt tokių akušerių Lietuvoje bus vos 2–4, jos važiuos priiminėti gimdymų į skirtingus miestus. Islandijoje atstumai kur kas didesni, tačiau islandes puikiai aptarnauja kelios namuose priiminėjančios gimdymus akušerės.

Kokia kitų šalių patirtis?

svajonių gimdymas

Julijos Zhigo nuotrauka

Labai daug valstybių reglamentavę gimdymus namuose. Senos tradicijos Didžiojoje Britanijoje, tačiau dažniausiai ten namie gimdo dėl to, kad… perpildytos ligoninės. Ne iš poreikio gimdyti namuose, o dėl to, kad nėra kur gimdyti. Šioje srityje lyderė Olandija, tačiau ir iš ten gauname netikėtų žinių – norinčių gimdyti namuose moterų mažėja.

Jei tiek mažai moterų nori gimdyti namuose, kam išvis imtis tokio įstatymo kūrimo?

Norime ištraukti tą vieną procentą iš kriminalinio šešėlio. Šiandien tokia šeima, kuri nori gimdyti namuose, iškart tampa nusikaltėliais. Tokią teisę jie lyg ir turi, tačiau negali užtikrinti savo ir vaiko saugumo, nes nėra paruoštų specialistų ir kitų saugiklių. Tikslas – suteikti gimdantiems namuose (jie gražiai save vadina naminukais) – kvalifikuotą pagalbą ir saugumą.

Ar esate girdėjusi asmeninių prašymų – padėkite pagimdyti namie?

Taip, labai daug kartų, tačiau visada atsisakiau. Vedu mokymus mokyklėlėje „Gandro lizdas“, ten nuolatos sulaukiu skambučių, klausiančių – ar neteikiame tokios paslaugos. Moterys negalvoja apie tokius dalykus, kaip įstatymai, teisinė bazė, reglamentai ir t.t. Jos tiesiog nori gimdyti namie ir žmogiškai klausia pažįstamos akušerės. Tačiau iki šiol ši, sutikdama priimti gimdymą namuose, jau tapdavo kriminaline nusikaltėle.

Nelankysiu mokymų, kad galėčiau priiminėti gimdymus namuose, nes daugiau galiu nuveikti kurdama teisinę bazę. Kaip tik šia tema (gimdymai namuose) mano diplominis darbas.

Ar visos akušerės pritaria gimdymams namuose?

Oi, ne, nuomonės išsiskiria. Dariau tyrimą ir labai aiškiai atsiskleidė, kas pritaria, o kas ne. Akušerės su aukštuoju universitetiniu išsilavinimu, jauno amžiaus mato šioje srityje perspektyvą. Kuo vyresnio amžiaus (bet didesnės patirties!) akušerė, tuo dažniau sako, kad to nenori, nes tai „baisu ir siaubas“.

O tai baisu ir siaubas?

Jei taip būtų, argi pažengusios šalys priimtų tokius įstatymus, rizikuotų savo piliečių gyvybėmis? Tik tiek, kad mes savo moteris esame išlepinę, sukūrę labai aukšto lygio akušerinę pagalbą ligoninėse, apie tai ne kartą pasakojau. To nėra jokioje pasaulio šalyje, kad moteris po gimdymo liktų stacionare 3–5 dienas, gautų begales konsultacijų.

Viename straipsnyje minėjau profesoriaus P. Mažylio žodžius, kad iš 10 moterų 8 pagimdys pačios beveik be jokios pagalbos, o dviems reikės padėti. Šiais laikais (vien žiūrint, kiek daug cezario operacijų) bene pusei moterų reikėtų padėti. Tad namie gimdyti galėtų tik pusė ar mažiau.

Tos moterys, kurios iki šiol gimdė namuose, nepereidavo jokių saugiklių ir kontrolės. Jos tiesiog gimdė namuose. Dabar apribojimų bus daugiau, o tuomet ir saugumo daugiau. Mūsų tikslas – kad ta paslauga apsaugotų vaikučius ir mamas. Nes išeitys būna labai graudžios. Pavojingiausia – vaisiaus hipoksija (deguonies trūkumas) ir mamos nukraujavimas. Šių dalyko negali nuspėti, net ir sklandžiausio gimdymo metu gali taip atsitikti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

 

Žymos:

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


7 + keturi =

Kitos temos: