Jei nėštumas yra normalus, be patologijos, mylėtis galima taip dažnai, kaip tik norisi, – sako medikai. Ir sulaukia daugybės klausimų. Keletą jų pateikėme žurnalo konsultantei.
Akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt
Sakoma, kad seksas per nėštumą neturi tapti kažkuo kitoks, nei įprasta, neva, juk moteris ne ligonė. Nejau viskas tikrai „taip pat“?
Jei nėštumas yra normalus, be patologijos, mylėtis galima taip dažnai, kaip tik norisi. Vis dėlto hormonų svyravimai, nuovargis, pykinimas ir krūtų skausmas nėštumo pradžioje libido dažniausiai sumažina. Vėliau, nėštumo pabaigoje, augantis svoris, nugaros skausmai ir kiti simptomai irgi dažniausiai užgožia norą mylėtis.
Emocijos irgi turi didelę įtaką lytiniam potraukiui (libido). Nerimas, kad nėštumas ar kūdikis pakeis Jūsų ir vyro santykius, gali labai slėgti, net jei nėštumas ir planuotas.
Kai kurios moterys teigia, kad nėštumas kaip tik sužadina norą mylėtis, nes nereikia galvoti apie kontracepciją, jaučiasi itin moteriškos.
Bet kokiu atveju, svarbu reaguoti į kūno pokyčius, išbandyti naujoves, ir nebijoti pasakyti partneriui, ko norisi arba ne.
Galime apžvelgti intymaus gyvenimo aspektus pagal nėštumo trimestrus.
Pirmojo trimestro metu dauguma moterų jaučiasi pervargusios, mieguistos, o dar pridėkime pykinimą, šleikštulį, tai kokios „išdykusios“ mintys gali lankyti? Kursuose dėliojame korteles, ir poros nustemba, kad tiek daug vaikelio vystymosi procesų įvyksta būtent pirmuoju trimestru, kai nėštumo dar nematyti, judesių moteris nejaučia.
Apskaičiuota, kad tam reikia tiek energijos, lyg kasdien, be išeiginių, net kai bloga, eitume į „štanginę“ ir sportuotume kelias valandas. Po tokio paaiškinimo vyrams būna lengviau suprasti, kas darosi su jų moterimis, kodėl jos nori miego ir plombyro…
Antrasis trimestras dažniausiai tampa „medaus“ trimestru, nes nėščioji tampa energingesnė, pilvukas jau matyti, bet dar nėra sunkus. Tai tinkamiausias laikas kelionėms, atostogoms, o poilsis juk irgi žadina norą mylėtis. Poros kartais nerimauja dėl pozų. Visos pozos, kurios nekelia diskomforto abiem partneriams, yra tinkamos.
Trečiąjį trimestrą, nėštumui einant į pabaigą, pilvelis tampa vis sunkesnis, ima varginti nugaros skausmai, kojų tinimas.
Gali atrodyti, kad poreikis mylėtis vėl sumažėja. Jei vyras bus atidus, neleis vienai rūpintis kraiteliu ir buitimi (kuo moterys paprastai užsiima išėjusios nėštumo ir gimdymo atostogų, todėl normalu, kad pervargsta), pamasažuos sunkias kojas, aistra gali tiesiog suliepsnoti. Šiuo laikotarpiu nerekomenduojamos pozos moteriai gulint ant nugaros.
Kada seksas nerekomenduojamas visiškai?
Dauguma moterų gali saugiai mylėtis viso nėštumo metu, bet yra situacijų, kuomet Jūsų nėštumą prižiūrintis medikas gali rekomenduoti atsisakyti lytinių santykių:
Jei yra neaiškios kilmės kraujavimas iš makšties.
Jei teka vaisiaus vandenys.
Jei yra gimdos kaklelio nepakankamumas (atsiveria anksčiau laiko).
Jei yra placentos pirmeiga.
Jei esate turėjusi priešlaikinį gimdymą.
Jei nešiojate ne vieną vaisių.
Ar orgazmo metu spazmuojanti gimda nesukels persileidimo?
Nors dauguma porų taip mano, taip nėra. Dažniausiai persileidimas įvyksta, jei vaisius turi genetinių vystymosi sutrikimų.
Saugūs, normalūs lytiniai santykiai čia niekuo dėti. Kartais po lytinių santykių gali pasirodyti šiek tiek kraujo iš makšties, jei tai keli lašai ir kraujas yra tamsus, ne šviežias, nereikėtų nerimauti.
Ar vaikutis įsčiose ką nors jaučia, kai tėvai mylisi?
Vaisius gimdoje yra saugomas vaisiaus vandenų ir pačios gimdos, kuri yra tvirtas raumuo. Viskas, ką vaikelis gali jausti, – tai siūbavimas ir emocijos, kurias su laimės hormonais atneša kraujas. Kartais poros bijo, kad vaisius gali būti sužeistas, tačiau net jei gimdos kaklelis šiek tiek praviras, vaisiaus tiesiogiai paliesti neįmanoma.
Ar sekso metu nepateks infekcija, juk kaklelis kartais būna kiek prasivėręs?
Nėštumo metu svarbu laikytis higienos, tačiau ir pati gamta pasirūpino, kad makšties terpė būtų nepalanki mikrobams. Bene vienintelis infekcijos pavojus, jei pora praktikuoja analinius lytinius santykius, po jų iškart pereiti prie vaginalinių.
Kai kurioms nėštukėms padidėja libido, ar tai susiję su tuo, kokios lyties vaikutis įsčiose, – ar laukiantis berniuko dėl vaisiaus vyriškų hormonų norisi daugiau sekso? O laukiantis mergaitės – atvirkščiai?
Mokslinio paaiškinimo tam nėra, kaip ir spręsti apie vaiko lytį iš pilvo formos, potraukio specifiniam maistui ar pagal pastojimo datą. Kai labai ieškoma, tendencijų galima pastebėti visur.
Ar būna situacijų, kai mylintis nėštumo metu rekomenduojamas prezervatyvas?
Taip, jei yra tikimybė užsikrėsti LPL. Jei partneris turi aktyvią ar neseniai diagnozuotą LPL, lytinių santykių venkite išvis.
Prezervatyvas reikalingas, jei Jūs ar Jūsų partneris turi ir kitų lytinių partnerių, arba mylitės su nauju partneriu.
Nėštumo metu kai kurioms moterims labai padidėja lubrikacija. O paskui po gimdymo žaibiškai sumažėja. Kodėl?
Nėštumo metu placenta gamina labai daug hormono progesterono, kuris skatina gamintis tirštas, lipnias, drumstas gleives, kurios sudaro gimdos kaklelio kamštį ir sandariai „užklijuoja“ gimdos kaklelio angą iki pat gimdymo, taip apsaugodamos vaisių ir moters lytinius takus nuo infekcijos. Antroje nėštumo pusėje tokių išskyrų vis gausėja, kartais moterys net be tyrimų ima savarankiškai gydytis „nuo pienligės“, o artėjant gimdymui jų gali išsiskirti tiek daug, kad moterys net ima galvoti, kad nelaiko šlapimo.
Kylantis progesterono lygis irgi reikšmingas nėštumui tęstis, nes, kai jo sumažėja, gimda ima susitraukinėti ir prasideda gimdymas. Būtent dėl šios priežasties, kad gimdymo metu ir per artimiausias paras po gimdymo dramatiškai keičiasi hormonų pusiausvyra, vietoj progesterono ima dominuoti prolaktinas (pieno gamybą skatinantis hormonas), makšties gleivinė išsausėja. Jei dėl kažkokių priežasčių naujagimis nežindomas, greičiau atsistato iki nėštumo buvęs mėnesinių ciklas.
O žindančią ir daug energijos išeikvojančią moterį taip gamta kurį laiką saugo nuo naujo nėštumo. Kaip jau minėjau, gamta yra protinga, apie viską pagalvojo.
Moterys gėdinasi didelio kūno, nerangumo, ar vyrui tai esminis dalykas? Teko girdėti pasakojimų, kad pats vyras nebenori mylėtis su nėščia žmona?
Tai labai individualu, ir, mano nuomone, labiausiai priklauso nuo poros santykių. Kiek kursų metu tenka išklausyti vyrus, dažnai jiems nėštumas nekelia tokių stiprių emocijų kaip moterims, jiems moteris tiesiog po truputį storėja, ir jei ji atsako į siunčiamus signalus, vyrams tai netrukdo. Kai kuriems suveikia pirmykščiai instinktai ir nėščia moteris tampa dar patrauklesnė. Kai pilvelis ima didėti ir pradedami jausti ar net matyti vaisiaus judesiai, kai kurie vyrai baiminasi, kad jie varpa palies vaisių ar jį sužeis, tačiau, kaip minėjau, tai neįmanoma.
R. Šemeta pataria prieš pat gimdymą mylėtis, kad greičiau prasidėtų? Ar tai normalu?
Orgazmas gali sukelti gimdos susitraukimus, o spermoje esantys prostaglandinai minkština gimdos kaklelį. Taigi romantiška vakarienė su laiminga pabaiga artėjant gimdymo datai gali būti raktas į neužsitęsusį nėštumą. Dauguma mokslinių tyrimų neįrodė ryšio tarp sekso nėštumo metu ir priešlaikinio gimdymo, nes prostaglandinų kiekis yra nedidelis. Tačiau, jei yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika, greičiausiai dėl visa ko bus patariama lytinių santykių vengti.
Ką daryti, jei besilaukiant visiškai nesinori mylėtis?
Nieko, taip nutinka. Jautriai ir nuoširdžiai išsakykite partneriui savo poreikius ir rūpesčius. Jei seksas yra varginantis, nepatogus ar varžantis, išmėginkite kitus būdus intymumui išreikšti – glamonėkitės, bučiuokitės, masažuokite vienas kitą.
Kada po gimdymo vėl galima mylėtis?
Nesvarbu, kaip praėjo gimdymas, kūnui reikia laiko, kol sugis. Patariama neturėti santykių 4–6 savaites po gimdymo, tiek laiko užtrunka, kol visiškai užsiveria gimdos kaklelis, baigiasi pogimdyminis kraujavimas, sugyja plyšimai ir siūlės.
Jei Jums skauda ar silpna, vos pagalvojus apie santykius, palaikykite intymumą kitais būdais – dažnai susiskambinkite su partneriu, siųskite žinutes, skirkite laiko vienas kitam prasidedant ar baigiantis dienai.
Kai būsite pasiruošusi mylėtis, viską darykite lėtai, tai bus tarsi naujas „pirmas kartas“. Nepamirškite, kad visada yra tikimybė vėl pastoti, pasirūpinkite kontracepcija.
„Mamos žurnalas“