Kaip kiekviena šeimininkė turi savo firminį maisto receptą, taip kiekviena mama žino kokią nors gydymo paslaptį. Viena prisidžiovina ypatingų žolelių, kita žiemai pasirūpina trilitrinius medaus.
Kviečiame mamas pasidalyti savo liaudiška išmintimi, o kad nenugrybautume į šonus, jūsų patarimus pakomentuos gydytojas.
Granatos vaisius nuo viduriavimo
Neseniai dukrytė, kuriai dabar 1,2 metų, stipriai viduriavo. Viską išbandėme: ir kmynus, ir ryžius, ir šviežias šaldytas mėlynių uogas. Veltui! Arbatėlių dar paragaudavo, o apie valgį – nė kalbų. Ką išgėrė – tą išviduriavo. Taip vargom ir verkėm 4 dienas. Penktąją dieną viena protinga tetulė pasiūlė stebuklingą vaistą – granatų vaisius, nuo kurių visos anų galų bėdos kaipmat praeina. Reikia tik iš šių vaisių uogų išspausti sulčių ir duoti gerti. Puiku: ir kraują stiprina, ir apetitą gerina, ir viduriavimą stabdo.
Sandra iš Radviliškio
Nėra nieko geresnio už medų
Mūsų namuose vienintelė gydymo priemonė – medus. Medų perkame iš giminaičių. Girdėjau, kad medaus vaikui dažnai duoti negalima, tačiau mes to nepaisome. Medų duodu Erikai nuo 6 mėnesių.
Siūlau šį receptą nuo visų ligų: pašildykite pienuką, jame ištirpdykite pusę arbatinio šaukštelio medaus ir duokite vaikui išgerti prieš miegą. Erikutė tokį kokteilį geria nuo kūdikystės ir visiškai neserga.
Turime receptą ir tėveliams: reikės 100 g degtinės, arbatos iš liepžiedžių, čiobrelių ir aviečių uogienės, bei arbatinio šaukštelio medaus. Jau gulint lovoje reikėtų išgerti degtinės, ant viršaus – arbatos, šiltai užsikloti ir miegoti. Šį „vaistą“ reikia vartoti vos pajutus, kad tuoj puls sloga. Dieną pavėlavus receptas nesuveiks.
Erikos mama Aušra iš Klaipėdos
Bulvių, tarkiai, alijošius ir medus su česnaku
Vaikystėje augau kaime ir bėgiojau basa, todėl man į padą dažnai ,,pabučiuodavo” bitutė. Padas ištindavo ir nežmoniškai skaudėdavo. Tada močiutė sutarkuodavo žalią bulvę, tarkiais apdėdavo įgeltą vietą, apvyniodavo polietilenu ir medžiagos skiaute. Tada užmaudavo storą kojinę, kad nenusispardyčiau. Ryte patinimo nebebūdavo nė matyti.
Kai peršaldavau ir skaudėdavo gerklę, duodavo alijošiaus su medumi. Alijošiaus žievę reikia nulupti, kad liktų tik minkštimas, o medus skirtas panaikinti kartoką alijošiaus skonį.
Pamenu dar vieną mamos „šlykštų receptėlį“ – nuo kirmėlių man duodavo gerti karšto pieno, į kurį įspausdavo česnako.
Mama Živilė
Visko po truputį
Man ir mano sūneliui teko išbandyti daug liaudiškų priemonių.
Nuo mažakraujystės kūdikiams labai padeda žemuogės bei juodieji serbentai – 1 valgomasis šaukštas trintų uogų per dieną.
Nuo gerklės skausmo idealiai padeda propolis su medumi. Reikia duoti kas valandą po šaukštelį.
Slogai užpuolus kūdikiams padeda į nosytę lašinamas mamos pienas.
Nuo gripo reikia duoti tokį gėrimą: pertrintą svogūno galvutę užplikyti buteliu verdančio pieno, leisti 20 minučių prisitraukti, o užpilą išgerti einant miegoti.
Nuo viduriavimo padeda granatų nuoviras.
Suaugusiesiems nuo viduriavimo labai padeda krakmolas: vienas šaukštas stiklinei vandens.
Teigi jei susirgote, pirma išbandykite liaudiškas priemones, tik tada griebkitės vaistų.
Viktorija
Tarkuotas obuolys apetitui žadinti
Kai skauda gerklę, padarau specialų skalavimo tirpalą: stiklinė vandens, šaukštelis druskos ir pusė šaukštelio sodos.
Nežinau, ar tai liaudiška priemonė, ar ne, bet aš kiekvieną rytą pusę valandos prieš valgį duodu dukrytei tarkuoto obuolio. Šį receptą patarė anyta, ji buvo teisi. Nuo to obuolio dukrytė ir geriau tuštinasi, ir geriau valgo. Kai kelias dienas nedaviau obuolio, viduriai greitai užkietėjo, o vyrui pasirodė, kad dukros apetitas pablogėjo. Kai atvažiuoja pasisvečiuoti kiti anytos anūkai, bobutė visada jiems duoda ryte obuolių. Tik tie anūkai didesni, todėl tarkuoti nereikia – patys sukramto.
Kristina
Bulvių lupenos nuo kosulio, rupūžė – nuo visų ligų
Mano sūnui 1,5 metų. Aprašysiu tokį receptą, kurį pati išbandžiau: esant kosuliui ir slogai labai naudinga užkaitinti bulvių lupenas, leisti vaikui pakvėpuoti tais garais (kaip ir darant įprastas inhaliacijas, uždengus galvytę palaikyti vaiką virš puodo). Po tokių inhaliacijų vaikas pradės gausiai kosėti, išvalys kvėpavimo takai, nebereikės antibiotikų.
Turiu dar vieną stebuklingą vaistą, mūsų šeimoje vadinamą „vaistu nuo visų ligų“. Daugelis atsisako jo pasigaminti ir daug praranda. Jį paruošti tūrėtų tėčiai, nes ne visom mamoms rankos pakils. Šis vaistas tinka nuo anginos, kosulio, peršalimo, laringito, gripo.
Taigi kaip paruošti:
Liepos-rugpjūčio mėnesį sugaukite rupūžę (rankas apsidenkite skuduru). Rupūžę įmeskite į kibirą su nedaug vandens, vandenį laikas nuo laiko keiskite, kol rupūžė pasimirs (vandenį reikia keisti, nes rupūžė tuštinasi). Negyvą rupūžę išdžiovinkite saulėje. Išdžiūvusią užpilkite spiritu ar degtine, taip palaikykite daugiau nei tris mėnesius ir išmeskite.
Likęs skystis – jūsų vaistas. Vartoti labai paprasta: jei skauda gerklę, reikia lašinti kelis lašus į stiklinę šilto vandens ir skalauti (patikėkite, antpilas beskonis) arba tiesiog įlašinti kelis lašus į šiltą pieną ir išgerti (sergant bet kokia liga).
Pasveikimas per kelias dienas garantuotas.
Galiu patarti ir maitinančioms mamytėms, kurios kenčia skausmus dėl sukietėjusios krūtinės. Pati išbandžiau, ir tai buvo vienintelis vaistas, nes niekas kitas nepadėjo. Taigi kad skausmas dingtų, ir krūtinė suminkštėtų reikia:
Išsikirpti iš polietileno krūtinės dydžio ovalus, jų – viduryje ovaliukus speneliams.
Sumaišyti medų su aliejumi.
Ištepti krūtis.
Uždėti polietileninius ovalus.
Juos apdėti vatos sluoksniu ir užsisegti liemenėlę.
Prieš kiekvieną maitinimą nuplauti po šilto vandens srove masažuojant ir vėl ištepti po maitinimo.
Mama Indrė
Degintas gintaras nuo ausų uždegimo
Mano dukra Juta dažnai serga ausų uždegimu. Draugė patarė štai kokį vaistą. Reikia gintaro gabalą įdėti į lėkštutę ir uždegti. Degdamas gintaras sklaidžia juodus dūmus. Iš popieriaus reikia padaryti piltuvėlį, siaurąjį galą pridėti vaikui prie ausies, o platųjį – prie rūkstančio gintaro, kad dūmai patektų į ausį.
Greitai numalšina skausmą, geriausia šias „ausies inhaliacijas“ daryti, kol uždegimas dar tik prasidėjo.
Mama Donata
Komentuoja docentas Algimantas Vingras
Mamų laiškai apie liaudiškus vaistus jausmingi, įtaigūs, atrodo, jog jų rekomenduojamos priemonės išties stebuklingos. Tačiau yra ir kita tiesa – žmonija kol kas nerado vaistų, kurie ją išgelbėtų nuo ligų, skausmo, leistų gyventi ilgai, ilgai…
Beveik kiekviename laiške yra žiupsnelis tiesos – žinių, sukauptų per amžius ir perduodamų iš kartos į kartą.
Liaudiški vaistai padeda, kai liga nesunki. Ta pati priemonė nepadės visiems, susirgusiems ta pačia liga. Pavyzdžiui, viduriuojant vienam padės ryžiai, kitam – mėlynės, trečiam – granatų sultys.
Granatų sultimis daugelį ligų (ir viduriavimą) gydė Rytų Azijos tautos. Šviežiose, iš kokybiškų vaisių pagamintose sultyse yra fitoncidų, kurie užmuša bakterijas. Be to juose yra vitaminų C, B1, B2 ir rutino, dėl to jos yra naudingos sveikam ir sergančiam. Vitaminas C didina apetitą, padeda organizmui pasisavinti geležį, saugo nuo mažakraujystės.
Granatų sultyse taip pat yra daug energiją atpalaiduojančių medžiagų. Jas reikėtų gerti po 20-50 ml, atskiestas kitomis sultimis – obuolių, morkų, erškėtuogių.
Sandros mama labai rizikavo, kai dukrai „baisiai viduriuojant“, nesikreipė į gydytojus, o bandė visokias liaudiškas priemones. Bandymai galėjo užtęsti ligą ir dėl to atsirasti komplikacijų. Kuo vaikas mažesnis, tuo viduriavimas pavojingesnis, todėl dera kreiptis į gydytoją.
Meduje yra daug biologiškai aktyvių priemonių, ir dėl to jis naudingas, kai duodamas teisingai. Medaus nereikėtų duoti kūdikiams, nes yra rizika užsikrėsti botulizmu, reta ir sunkiai gydoma liga. Dalis vaikų ir suaugusių alergiški medui dėl jame esančių žiedadulkių ir kitų organinių medžiagų. Erikutės kokteilis nėra receptas nuo visų ligų. Turbūt Erikutė neserga dėl geros priežiūros. Jeigu medus išgelbėtų nuo ligų, būtų sutaupyta daug lėšų ir visi būtų laimingesni. Medaus negalima dėti į šiltesnį kaip 33°C pieną ar vandenį, nes suskyla daug jame esančių organizmui naudingų medžiagų.
Visi pateikti mamos Živilės receptai yra efektyvūs ir svarbiausia, nekenkiantys organizmui.
Mažakraujystės profilaktikai tikrai tinka pertrinti juodieji serbentai, nes juose yra daug įvairių vitaminų, ypač geležies ir kitų mikroelementų. Nuovoki mama šaldiklyje sukaupia uogų atsargas ir po to, kaip pataria mama Viktorija, jų duoda mažyliui praėjus sezonui.
Pačiose žemuogėse geležies nėra, tačiau daug jos yra sėklytėse, kuriomis aplipusi uoga. Tam, kad organizmas pasisavintų sėklytėse esančią geležį, jos turi būti sutraiškytos, o tai padaryti sunku, nes trinant jos slysta, ir jokie virtuvės kombainai jų neįveikia, nes sėklytės labai mažos.
Propolis su medumi tinka ne visiems, nes yra vaikų, alergiškų propoliui ir medui. Propolis su medumi – tik pagalbinė gerklės skausmo gydymo priemonė.
Užpuolus slogai, kai paburksta kūdikio nosies gleivinė, pieno lašinti į nosį nepatariama. Nors pienas ir gerai dezinfekuoja, tačiau pridžiūva, ir dėl to kvėpavimas dar labiau pasunkėja.
Mama Kristina labai teisingai daro duodama tarkuoto obuolio. Jis reguliuoja tuštinimąsi. Rūgštūs obuoliai gerina apetitą. Netinka saldūs obuoliai.
Mamos Indrės rekomenduojamos bulvių lupenų garų inhaliacijos tinka kosuliui palengvinti, tik svarbu prilaikyti vaiko rankas, kad procedūros metu neužsiverstų verdančio puodo.
Rupūžės, kaip „vaisto nuo visų ligų“ vartojimas visiškai nepateisinamas.
Mamos Indrės aprašoma pagalbos priemonė atsiradus sukietėjimui krūtyse yra ne kas kita, kaip šiltas kompresas. Receptas rizikingas, nes sunku gerai nuplauti krūtį. Kūdikis gali atsisakyti krūties, nekvepiančios pienu.
Degintas gintaras nuo ausų uždegimo niekuo nepateisinamas. Juoduose dūmuose yra suodžių. Neaišku, kiek jų procedūros metu gali patekti iki ausies būgnelio. Suodžiai gali negrįžtamai pakenkti ausies būgnelį ir dėl to susilpnėti klausa, ar net visai jos netekti.
Liaudiška ir medicinos pripažinta skausmo raminimo priemonė yra šiltas sausas kompresas ausims.
Mielos mamos, naudodamosi liaudiškais receptais galite ne tik padėti vaikui, bet ir prikrėsti visokiausių nesąmonių. Todėl vis tik geriau būtų pasitarti su gydytoju.
„Mamos žurnalas“