Per daug viskas neaišku? Nežinia, nei kur jos ieškoti, nei kaip ji konkrečiai gali padėti? Gal ir būtų gerai, bet kaip tuomet jaustis vyrui? Į dažniausiai girdimus „bet“ atsako dvi dulos – Evelina Antanaitienė ir Monika Jovaišienė.
Visų pirma – kur man dulą rasti ir kaip pasirinkti? Juk tą žmogų pasikviesiu ne bet kur, o į gimdymą. Jei su kažkuria viena susitiksiu, ar man bus aišku, kad čia JI? Bus nepatogu atsisakyti, jei nepatiks…
EVELINA: Prieš pradėdamos ieškoti, dulos atsakykite sau į klausimą: „Kokios pagalbos aš iš jos tikėčiausi?“. Tuomet bus aiškiau ir tai, ko ieškote. Dažnai moterys atsidaro dulų asociacijos tinklapyje esantį katalogą ir pasiskaito dulų prisistatymus. Tas, kuriomis susidomėjo, susiranda socialiniuose tinkluose ir pasinagrinėja plačiau.
Bet vien teksto bei gražių nuotraukų nepakanka. Asmeninis ryšys yra labai svarbus, todėl, žinoma, moteris su dula susitinka. Dauguma patvirtina, kad nėra labai sunku pajusti, ar su tuo žmogumi bus saugu ir gera. Dulai irgi labai svarbu išgirsti moterį, žinoti ir įsivertinti, ar jai pakaks jėgų atliepti būsimos mamos norus. Visiškai normalu, jei tas „klik“ tarp jųdviejų neįvyksta. Nieko tokio, įvyks su kuria nors kita dula. Bandykite!
MONIKA: Savo dulą moteris gali rasti ir visiškai racionaliai nepaaiškinamais keliais. Su viena moterimi kažkokioje mainų grupėje feisbuke apsimainėme kalėdinėmis dekoracijomis, o po metų lydėjau ją į gimdymą. Su kita susipažinome baseine. Viena moteris paskambino, nes jai pasirodė artima tai, kad esu dar ir architektė.
Esu sutikusi moterį, kuri manęs nepasirinko tik dėl mano vardo! Nors viskas jai tiko ir ji labai dvejojo, bet galiausiai iš mokyklos laikų užsilikusi nuoskauda kažkokiai Monikai paėmė viršų.
Paprastai pirmo pokalbio metu stengiuosi pajusti, ar tarp mudviejų mezgasi ryšys. Norėdama išsklaidyti jausmą, neva mums privalomai reikia tučtuojau įsipareigoti, visada sakau, kad nėštumas ir gimdymas yra šiek tiek nuotykis, ir jei kyla abejonė, ji turbūt ne šiaip sau. Man svarbiau, kad moteris patirtų gražų gimdymą, o ne gautų drumzlinos patirties su manimi. Jei pokalbio metu jaučiu, kad kita dula šią moterį atlieptų labiau, – dažnai jas ir suvedu. Viena užsienietė labai stebėjosi, kaip mes taip nekonkuruojame ir dar pačios pasiūlome pasikalbėti su kolege, kuri moteriai gali patikti. Mūsų, dulų, Lietuvoje dar nėra labai daug, beveik visos vieną kitą pažįstame.
Aš esu pasiruošusi paslaugų teikimo sutartį, kuri abipusiai palengvina pradinę komunikaciją, mat šeima tada daug aiškiau supranta, ką aš galiu ir ko ne, kodėl paslaugos kainuoja, kas į jas įeina.
Turėti dulą skamba gerai, bet ką ji iš tiesų veiks mano gimdyme?
EVELINA: Net ir turint gimdymo planą, gimdymas gali vykti visai ne pagal planą. Todėl esu pasirengusi reaguoti į esamą situaciją, atliepti bet kokius moters poreikius. Mano „duliškame“ krepšyje visada yra rankšluostėlis kompresui, aliejus masažui, levandų ir pipirmėčių hidrolatų, lūpų balzamas, šukos laikymui delnuose, kramtomoji guma bei rebozo (austa medžiagos juosta iš Meksikos). Padedu gimdyvei judėti, pakeisti padėtis. Randame minutę ir pajuokaujame kartu. Kai reikia, pakviečiu akušerę ar gydytoją. Viso gimdymo metu emocinis palaikymas labai svarbus. Tad pagrindiniai įrankiai visada išlieka akys, rankos ir širdis.
MONIKA: Kiekvienas gimdymas labai skirtingas, kaip ir gimdančiųjų norai. Esu sulaukusi įvairiausių prašymų: padėti išsipakuoti daiktus, paduoti gertuvę, palaikyti gimdymo kamuolį, ištraukti guminukų pakelį iš kuprinės, parašyti žinutę namie laukiantiems artimiesiems, fiksuoti laiką tarp sąrėmių. Vienai moteriai viso gimdymo metu norėjo fizinės pagalbos – masažų nugarai, pratimų gimdymui paspartinti, kartu pasiūbuoti. Kitąkart ir šlepetes prireikia paskolinti (turiu krepšy dažniausiai dvejas), nes į atsivežtas su kojine koja nebetelpa arba duše sušlampa. Būna, kad šeima nori nuotraukų, tad, jei pavyksta rasti akimirką, kai mano rankų niekam nereikia, – stengiuosi čiupti fotoaparatą ir tai išpildyti. Viena įsimintinesnių istorijų – moteris iš anksto paprašė, kad užgimus vaikučiui suplakčiau mojito (nealkoholinį). Ir buvau tam pasiruošusi! Taigi išpildau ir labai netradicinius norus, jei tik jie moteriai svarbūs.
Dažnai siūlau moterims pagalvoti, apie kokį gimdymą ji svajotų. Koks maistas, muzika, garsas, šviesos, procedūros. Kai daug prisisvajoji, tai daugiau šansų, kad kas nors ir išsipildys. Gimdyme ne viską suvaldysi, ne viską pasirinksi, bet juk gali užgimimo metu užsisakyti konkrečią dainą – aš tikrai paspausiu play mygtuką.
Ko gimdyme nedarau – tai nekovoju, nekvestionuoju moters sprendimų, stengiuosi susilaikyti nuo bet kokio vertinimo.
Norėtųsi gimdyme moteriško palaikymo, bet ar nepajus konkurencijos mano vyras?
EVELINA: Mama su tėčiu kūdikį pradėjo, jie kartu laukėsi ir kartu augins. Tam tikru metu gimdykloje moteris bus svarbesnė už savo vyrą, jam teks pagalbininko vaidmuo. Pagalba gali būti didesnė, jei suburiama palaikymo komanda, kurioje atsiranda vietos ir dulai. Paprastai šioje komandoje mes iš anksto aptariame vaidmenis ir lūkesčius, tada galime ir efektyviausiai padėti gimdančiai moteriai.
Būna, primenu tėčiams, kokias masažo technikas naudoti. Vyriška jėga nepamainoma keičiant gimdymo pozas, spaudžiant klubus ir pan. O būna, kad gimdymas trunka jau parą, ir galiu tėtį išleisti pavalgyti, nusnausti, jam ramu, kad nepalieka savo moters vienos. Yra tekę emociškai palaikyti tėtį laukiant už operacinės durų. Juk tos minutės labai jautrios, o būti matomam tame jautrume yra labai svarbu. Kartais šeima nusprendžia, kad vyras pasiliks su vyresniaisiais vaikučiais namuose, tada tenka telefonu jam raportuoti, kas vyksta. Partneris įsitraukia tiek, kiek jam pavyksta, kiek norisi, o aš būnu šalia, papildau. Jei matau, kad tuo momentu manęs visai nereikia, – atsitraukiu, stebiu ir laukiu.
MONIKA: Vaizdas iš gimdymo: aš masažuoju strėnas, o vyras glosto plaukus ir prie ausies palinkęs kužda moteriai kažką labai švelnaus, sąrėmio bangai atslūgus, – abu kikena. Jei būtų vienas, kažin ar spėtų ir masažuoti, ir glostyti, ir dar vandens kartu paduoti…
Kai gimdymo komandoje yra ir dula, vyras jaučiasi laisviau, jam tarsi nebereikia būti vieninteliam atsakingam, mažiau įtampos, kad kažko nežino. Mano pačios vyras sakė, kad jis visiškai kitu lygmeniu galėjo patirti mūsų vaikiuko gimimą, kai žinojo, kad manim rūpinasi tos, kurios supranta, ko ir kaip aš noriu.
Beje, dažnai gimdyme dalyvauju ir nuotoliu. Tada esu tarsi budinti „kišeninė“ dula, kuri pūpso telefone žinutės atstumu ir gali būti „įjungta“ tik tada, kai ir jei reikia kažko paklausti, pasitarti.
Girdėjau, kad dula praverčia ir po gimdymo? Bet kuo ji skiriasi nuo paprastos auklės? Ką ji daro daugiau ar kitaip?
EVELINA. Paprasčiausia šį skirtumą nusakyti taip: auklė yra kūdikiui, dula – mamai.
Grįžus su kūdikiu ant rankų į namus, ištinka gyvenimas. Nebūtinai toks, apie kokį skaitei ir kokiam ruošeisi. Reikia megzti ryšį su vaikeliu, bet kaip tai padaryti, kai pati dar nespėjai pažinti savęs kaip mamos, kai dar siautėja hormonai, kūnas verkia dėmesio. Visko nutinka tiek daug vienu metu…
Kvalifikuota dula po gimdymo padeda mamai susirinkti save, atrasti naujas savo galias. Gali ir išvirti sriubos, ir padaryti masažą, ir duoti daug praktiškų patarimų. Mes gebame atpažinti problemas, ir jei matome, kad būtų naudinga kito specialisto pagalba, galime padėti tokią rasti, – turime psichologų, osteopatų, burnos chirurgų, kineziterapeutų ir kitų specialistų kontaktus.
MONIKA: Moteris po gimdymo turi būti matoma. O dažnai dėmesys nukrypsta tik į kūdikį. Kartais jai sakoma – aš išsivešiu vaikiuką į lauką, o tu eik, pamiegok. Atrodytų, viskas gerai. Bet. Mama lieka viena. Ir retai kuri nueina pamiegoti, dažniau puola tvarkyti namų… O ją irgi kažkas turėtų išklausyti, paguldyti, vonią prileisti.
Kitas dalykas – dula nedaro dalykų už mamą ar tėtį, kaip kad auklė. Ji įgalina ir padeda patiems rasti savo autentišką kelią rūpintis kūdikėliu, o tada atsitraukia, ir kuo greičiau tai įvyksta, tuo geriau.
Aš, atėjusi į šeimą po gimdymo, stengiuosi įsiklausyti į tėvų lūkesčius, bandau suprasti, kas jiems svarbiausia ir kas teiktų daugiausia ramybės. Vieni nori iškart keliauti, kiti – nori, bet bijo nešioti, treti nedrįsta maudyti, ketvirtiems sunku susigaudyti, ką reiškia mažylio verksmas, kokia eilės tvarka vaikelio ritmą dėlioti – ar pirmiau sauskelnes pakeisti, ar vis dėlto pirmiau pamaitinti. Aš esu ir kvalifikuota žindymo konsultantė, turiu kolegių, kurios yra medikės, kineziterapeutės, profesionaliai masažuoja, gerai išmano aromaterapiją ir pan., taigi viename asmenyje dažnai gaunate tikrai daugiau nei auklę.
Susipažinti su dulomis ir jų veikla galima mūsų tinklapyje www.dula.lt arba socialiniuose tinkluose feisbuke ir instagrame @duloslietuvoje.
Susiję straipsniai